•  ROK SZKOLNY 2018/2019

• Cele:

?  zaspakajanie potrzeb społeczności uczniowskiej w zakresie działalności kulturalnej, sportowej, rozrywkowej, naukowej;

?  wyzwalanie pomysłowości uczniów;

?  kształtowanie gotowości do podejmowania obowiązków i ponoszenia odpowiedzialności za ich realizację;

?  wyrabianie umiejętności planowania zadań;

?  wdrażanie do efektywnej pracy zespołowej;

?  podejmowanie współpracy z podmiotami pozaszkolnymi;

?  rozwijanie poczucia przynależności do społeczności szkolnej;

?  dbanie o dobre imię i honor szkoły, kultywowanie i wzbogacanie jej tradycji.

Praca Samorządu Uczniowskiego dotyczy pewnych kręgów tematycznych rozwijanych i realizowanych w ciągu całego roku. Są to następujące zagadnienia:

I.      ROZWIJANIE SAMORZĄDNOŚCI.

1.     Organizacja pracy Samorządu Uczniowskiego:

·         Wybory do samorządów klasowych i samorządu szkolnego.

·         Opracowanie planu pracy SU.

2.        Systematyczna współpraca członków S.U. z Dyrekcją Szkoły, Samorządami Klasowymi, organizacjami działającymi na terenie szkoły i poza nią.

3.        Stałe prowadzenie tablicy informacyjnej: „SU informuje”.

4.        Prowadzenie i aktualizacja gazetki ściennej Samorządu Uczniowskiego.

5.        Spotkania z samorządami klasowymi, informacje o podejmowanych akcjach, zapoznanie ze Statutem Szkoły, Prawami i Obowiązkami Ucznia, Wewnątrzszkolnym Systemem Oceniania, Regulaminem S.U.

6.        Systematyczne spotkania SU – planowanie i organizowanie pracy, omawianie przebiegu akcji, wyciąganie wniosków.

7.         Wdrażanie uczniów do samooceny, samokrytyki własnego postępowania.

8.        Zapobieganie wszelkim przejawom przemocy i agresji wśród uczniów. Współistnienie społeczności uczniowskiej oparte na wzajemnym szacunku i pomocy.

9.        Przestrzeganie zasad kulturalnego zachowania w salach lekcyjnych, na korytarzu, na terenie szkoły i poza nią.

10.     Udział w uroczystościach szkolnych.

11.     Organizacja apeli szkolnych. Pomoc w przeprowadzeniu uroczystych apeli rozpoczynających i kończących rok szkolny oraz apeli.

II.      ROZBUDZANIE SZACUNKU, UMIEJĘTNOŚCI WYRAŻANIA UCZUĆ.

1.        Święto Edukacji Narodowej - przekazanie życzeń nauczycielom i pracownikom szkoły.

2.        Święto Zmarłych - pamięć o tych, którzy odeszli.

3.        Życzenia z okazji ważnych świąt w ciągu roku: Dzień Babci i Dziadka, Dzień Kobiet, Dzień Mamy i Taty.

III.      Czynny udział w akcjach charytatywnych:

1.    Zbiórka korków.

2.    Kwestowanie na rzecz WOŚP.

IV.      DBAŁOŚĆ O ŁAD W SZKOLE. WYZWALANIE ZDROWEJ RYWALIZACJI.

1.    Przyzwyczajanie do dbałości o czystość i ład pomieszczeń szkolnych i otoczenia.

2.    Nieustanna troska o ład i porządek w salach, aktualizacja gazetek ściennych (konkurs najczystszą klasę).

3.    W świątecznej atmosferze - dekorowanie klas.

4.    Podsumowanie semestralnych wyników nauczania - prezentacja wyników.

V.      Kultura spędzania wolnego czasu - imprezy towarzyskie, szkolne lub środowiskowe. integracja społeczności uczniowskiej.

1.    Opracowanie kalendarza imprez i uroczystości szkolnych.

·  Jesienny Skrzat,

·  Dzień Poduszki,

·  Dzień Uśmiechu,

·  Dzień postaci filmowej,

·  Nocowanie w szkole,

·  Wieczór kolęd,

·    Dzień Chłopaka, Dzień Kobiet, Dzień Matki, Dzień Dziecka, Dzień Nauczyciela, Dzień Babci i Dziadka,

·  Spotkanie ze Świętym Mikołajem,

·  Zabawa andrzejkowa, karnawałowa, Walentynowa,

·  Pierwszy dzień wiosny,

·  Dyskoteki szkolne,

·  Walentynowa poczta serduszkowa,

2.    Organizacja apeli szkolnych, akademii zgodnie z kalendarzem imprez szkolnych.

3.    Korzystanie z imprez i zajęć organizowanych przez gminę oraz instytucje współpracujące ze szkołą.

VI.      Konkursy, wystawy, udział w pracach komisji oceniających prace zgłoszone do konkursów:

1.    Najpiękniejsza kartka walentynkowa.

2.    Boże Narodzenie – konkurs na dekorację i choinkę klasową.

3.    Konkurs na najpiękniejszą pisankę i wielkanocny stroik.

4.    Dla Ciebie Mamo – konkurs na najpiękniejszy „Kwiat”.

5.    Włączenie się w przygotowanie, organizowanie i przeprowadzenie konkursów organizowanych w szkole.

VII.      Kształtowanie postaw patriotycznych. Obchody rocznic narodowych:

1.    Święto Niepodległości.

2.    Rocznica śmierci Patrona Szkoły.

3.    Rocznicy Konstytucji 3 Maja.

4.    Rocznicy zakończenia II wojny światowej.

5.    Organizacja gazetek historycznych przybliżających istotę świąt narodowych, historię, symbole państwowe.

VIII.      Współpraca z rodzicami.

1.    Utrzymywanie stałego kontaktu z rodzicami.

2.    Zapraszanie rodziców na imprezy i uroczystości szkolne.

3.    Zapraszanie rodziców, dziadków, członków rodziny na imprezy szkolne (Święto Niepodległości, Wspólne kolędowanie, Dzień Babci i Dziadka, Dzień Matki).