• DZIEŃ PATRONA
          • DZIEŃ PATRONA

          • W czwartek, 31 października społeczność szkolna uczciła pamięć swojego patrona – księdza Tadeusza Jakubińskiego. O godzinie 11 ksiądz proboszcz odprawił mszę świętą, a następnie uczniowie z klas I – VIII wraz z wychowawcami i nauczycielami udali się na cmentarz, aby pomodlić się przy grobie swojego patrona.

        • INNY WYMIAR NAUKI
          • INNY WYMIAR NAUKI

          • Nauka wcale nie musi być nudna. Mogli się o tym przekonać uczniowie naszej szkoły, uczestnicząc w niecodziennej lekcji. We wtorek, 29 października do szkoły przyjechała grupa BRAINIAC, która przeprowadziła właśnie taką lekcję. Uczniowie mieli okazję obejrzeć ciekawe zjawiska chemiczne i fizyczne, właściwości helu, wodoru oraz ciekłego azotu. Doświadczenia poparte były wiedzą teoretyczną oraz ciekawymi informacjami na temat otaczającego nas powietrza. Uczniowie mieli możliwość uczestniczenia w większości eksperymentów. Pokazy doświadczeń wzbudziły ogromne zainteresowanie wśród wszystkich uczniów, tych najmłodszych, ale i tych najstarszych.

        • SPOTKANIE Z SĘDZIĄ ARTUREM LIPIŃSKIM
          • SPOTKANIE Z SĘDZIĄ ARTUREM LIPIŃSKIM

          • 22  października uczniowie z klas VI, VII i VIII brali udział w spotkaniu z sędzią Sądu Okręgowego w Krośnie – Arturem Lipińskim. Nasi uczniowie skorzystali z zaproszenia i gościnności szkoły w Króliku Polskim. Pan Lipiński bardzo ciekawie opowiadał o zawodzie sędziego oraz o pracy na planie znanego serialu. Przedstawił też różne sytuacje, w których uczniowie mogą stanąć przed sądem, czy to w roli oskarżonego, czy świadka. Uczniowie z dużym zainteresowaniem uczestniczyli w spotkaniu, zadawali ciekawe pytania, a na koniec zrobili wspólne zdęcie.  

        • XIX DZIEŃ PAPIESKI
          • XIX DZIEŃ PAPIESKI

          • “Wstańcie, chodźmy!” – to hasło XIX Dnia Papieskiego, który obchodzony był w niedzielę 13 października w całej Polsce. We wszystkich kościołach i na ulicach miast odbyła się zbiórka na „żywy pomnik” Papieża – Polaka, czyli stypendia dla zdolnej młodzieży z ubogich rodzin. Organizatorem Dnia Papieskiego jest co roku Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

            W tym roku w zbiórkę prowadzoną do puszek przy kościele w Milczy aktywnie włączyli się uczniowie klas 8 i 7 Szkoły Podstawowej  – członkowie Szkolnego Koła Wolontariatu pod opieką nauczycieli pp. Doroty Skiby, Danuty Zawojskiej i Marii Zmarz, sprawującej w tym roku funkcję opiekuna koła. Zebrano 1064 zł, a kwestowali: Jakub Szarek, Szymon Bilski, Kamil Kijowski, Dominika Komprowska, Martyna Krupa, Robert Kilar, Marzena Szafran, Sara Buczek, Aleksandra Kijowska, Katarzyna Wojtaszko z kl. 8 oraz Oliwia Przybylska i Jakub Pojnar z kl. 7. Wszystkim ofiarodawcom serdecznie dziękujemy.

            Hasło “Wstańcie, chodźmy!” jest  tytułem książki napisanej przez Jana Pawła II w 2002 r. Papież przywołuje w niej słowa Chrystusa do apostołów w dramatycznych okolicznościach, już po Ostatniej Wieczerzy i modlitwie w Getsemani, tuż przed pojmaniem, procesem i męką.

            „W ten sposób Ojciec Święty chciał zachęcić wówczas wszystkich do tego, aby obudzeni i zmobilizowani weszli w nowe, trzecie tysiąclecie chrześcijaństwa. Te słowa Dnia Papieskiego to nie tylko wspomnienie tamtego czasu końca papieskiego pontyfikatu – trzy lata później papież umarł – ale bierzemy do siebie te słowa, aby wstać i zabrać się do przybliżania papieża, jego osoby, jego dzieł” – wyjaśniał przed XIX Dniem Papieskim kard. Kazimierz Nycz, przewodniczący Rady Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

            To nie pierwsza akcja szkolnego koła. Kilka tygodni wcześniej we wrześniu wolontariusze prowadzili zbiórkę „Okularów dla Afryki”. Uczniowie przynosili używane, ale w dobrym stanie, okulary korekcyjne i przeciwsłoneczne, które – odpowiednio spakowane – zostały wysłane do organizatorów ogólnopolskiej zbiórki w Bielsku Białej - „Okuliści dla Afryki”. Zgromadzono 33 pary okularów, najwięcej – po 11 par – zebrały klasy V i IV.

            Maria Zmarz

            opiekun Szkolnego Koła Wolontariatu

        • Szukamy jesiennych skarbów.
          • Szukamy jesiennych skarbów.

          • W czwartkowy poranek 17.10.2019r. klasa III wybrała się do pobliskiego lasu. Dzieci zamieniając się na chwilę w „małych detektywów” szukały śladów jesieni, obserwując las, który kryje w sobie wiele tajemnic. Dzieci wykorzystując zmysł wzroku, słuchu i dotyku miały możliwość badać i podziwiać piękno przyrody, a przy tym utrwalić sobie warstwy lasu i roślinność poszczególnych pięter. Po powtórzeniu wiadomości o lesie i otaczającym świecie był czas na jesienną zabawę. Wspólne obsypywanie się liśćmi i skoki przez samodzielnie ułożone sterty liści dostarczyły wielu wrażeń i wywołały dużo radości.

        • VI Memoriał Sportowo - Obronny im. Marii Stahl.
          • VI Memoriał Sportowo - Obronny im. Marii Stahl.

          • 17 października 2019 r. w Zespole Szkół Architektoniczno – Budowlanych w Krośnie odbył się
             VI Memoriał Sportowo-Obronny im. Marii Stahl. W zawodach wzięły udział 4 drużyny szkół podstawowych
            z powiatu krośnieńskiego. Każda z drużyn składała się z 4 zawodników (2 chłopców i 2 dziewcząt), które rywalizowały w 6 konkurencjach:

            • strzelanie z karabinka sportowego,
            • udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej,
            • rzut granatem,
            • sprawnościowy tor przeszkód,
            • bieg sztafetowy
            • test wiedzy z zakresu II Wojny Światowej.

            Naszą szkołę reprezentowali: Aleksandra Pęcak, Amelia PolańskaJakub Szarek oraz Szymon Bilski uczniowie klasy VIII.  Wszystkich uczestników zawodów powitała dyr. ZSAB w Krośnie Lidia Kasińska, która przybliżyła sylwetkę Marii Stahl oraz jej osiągnięcia w pracy z młodzieżą. Po rozegraniu pięciu konkurencji zespoły udały się do parku jordanowskiego aby rozegrać ostatnią konkurencję – bieg sztafetowy. Drużyny startowały na dystansach 800m dziewczyny, 1000m chłopcy. Po emocjonującej rywalizacji nasza drużyna wywalczyła II miejsce zdobywając piękny puchar
             i dyplom. Dodatkowo Aleksandra Pęcak zajęła III miejsce indywidualnie w konkurencji karabinka sportowego.

            Gratulujemy wysokiego wyniku i życzymy dalszych sukcesów.

        • MŁODZI EKOLODZY
          • MŁODZI EKOLODZY

          • 17.10.2019r. w Rymanowie odbył się XXVII TURNIEJ WIEDZY EKOLOGICZNEJ. W konkursie wzięły udział szkoły w terenu gminy Rymanów. W składzie drużyny z Milczy znaleźli się Sara Buczek, Marzena Szafran, Gabriel Szlemp i jako osoba rezerwowa Amelia Polańska. Uczniowie za udział w konkursie otrzymali piękne albumy przyrodnicze. Turniej składał się z paru części: w konkursie plastycznym III miejsce zajął Rafał Wojtaszko kl. VI, wyróżnienie zdobył Wiktor Głód z klasy VII, nagrody za udział otrzymali – Katarzyna Wojtaszko kl. VIII, Jagoda Przybylska kl. VI i Dominik Przybylski kl. VI. W konkursie na wypracowanie o tematyce ekologicznej Gabriel Szlemp kl. VII otrzymał wyróżnienie a Wiktor Głód nagrodę za udział. Wszyscy zostali nagrodzeni  albumami i przewodnikami przyrodniczymi.

        • WSZYSTKIM NASZYM NAUCZYCIELOM
          • WSZYSTKIM NASZYM NAUCZYCIELOM

          • 11 października świętowaliśmy w naszej szkole Dzień Edukacji Narodowej, który znany jest bardziej pod nazwą Dzień Nauczyciela. Z tej okazji klasy IV-VI przygotowały montaż słowno-muzyczny pod okiem pani Edyty Gryzowskiej i Marty Kijowskiej.

            Uczniowie podziękowali wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły za trud włożony w naukę i wychowanie wszystkich dzieci. Wiersze i piosenki bardzo cieszyły nauczycieli i przez całe świętowanie na ich twarzach gościł uśmiech. Na koniec uroczystości cała szkoła mogła podziwiać występ nowo powstałego Szkolnego Koła Kabaretowego ,,Szkolniaki". Uczniowie klas VII-VIII odegrali skecz ,,Wywiadówka". Katarzyna Wojtaszko, Kamil Kijowski, Jakub Szarek, Gabriel Szlemp,  Robet Kilar i Szymon Bilski, przy akompaniamencie Szymona Penara, w zabawny sposób pokazali inne oblicze spotkań rodziców i nauczycieli. Całość przygotowana została pod okiem pani Ewy Krukar - opiekunki ,,Szkolniaków". Fenomenalny występ naszych uczniów został nagrodzony gromkimi brawami.

            Wszystkim naszym nauczycielom życzymy dużo zdrowia, szczęścia, cierpliwości i wytrwałości w dalszym nauczaniu dzieci.

            Katarzyna Wojtaszko

        • DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA
          • DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA

          • W dniu 04.10.19 w naszej szkole odbył się Dzień Tabliczki Mnożenia. Każdy uczeń tego dnia miał przypiętą do ubrania karteczkę z działaniem mnożenia. Do klas zostały przyporządkowane  odpowiednie grupy działań i tak klasa I SP otrzymała działania mnożenia przez 1, klasa II SP przez 2 itd., a nauczyciele zostali przypisani mnożeniu przez 9. Na długiej przerwie odbył się  konkurs na „Mistrza Tabliczki Mnożenia”. Zostały przygotowane ławki, w których zasiedli uczniowie klas III -VIII SP. Byli to klasowi „Mistrze Tabliczki Mnożenia”: Aleksandra Kijowska (III SP), Amelia Kijowska (IV SP), Filip Hanus (V SP), Rafał Wojtaszko (VI SP), Gabriel Szlemp (VII SP), Dominika Komprowska (VIII SP). Uczniowie w ciągu 45 sekund mieli wykonać jak największą liczbę działań, a pozostali kibicowali swoim przedstawicielom. Tytuł Mistrza Tabliczki Mnożenia otrzymał Gabriel Szlemp, a wszyscy uczestnicy konkursu dostali jako nagrody - kolorowe tabliczki mnożenia.

            W Dniu Tabliczki Mnożenia panowała niezwykła atmosfera, a każdy uczeń przekonał się, że matematyka też może być wesoła!

        • Rajd pieszy do Rymanowa
          • Rajd pieszy do Rymanowa

          •     26.09.br uczniowie  klas IV-VIII wyruszyli w trasę do Rymanowa. Podczas wycieczki młodzież pod opieką nauczycieli zwiedzała najbliższą okolicę.
                 Cała grupa wyruszyła spod szkoły o godz.8.00. Pierwszym punktem zwiedzania było Nadleśnictwo Rymanów. Dawniej budynek był własnością hrabiny Anny Potockiej z Działyńskich. Tam uczniowie mogli obejrzeć
            i wysłuchać ciekawej prezentacji na temat lasów. Na pamiątkę wszyscy dostali drewniane breloczki z logiem nadleśnictwa. Następnie uczniowie wyruszyli do Kościoła pw. Św. Wawrzyńca,  gdzie ks. proboszcz Mieczysław Szostak opowiadał o historii świątyni. Kolejno uczniowie udali się na spotkanie z burmistrzem - p. Wojciechem Farbańcem do Urzędu Gminy. Pan burmistrz opowiadał o projektach realizowanych obecnie w Gminie Rymanów i chętnie odpowiadał na pytania uczniów naszej szkoły.
                 Wszyscy wrócili trochę zmęczeni, ale zadowoleni z wycieczki, podczas  której zwiedzili ważne obiekty w Rymanowie.

                                                                                                                      Sara Buczek kl. VIII