• Little Heroes - Sport & Life w Sieniawie
          • Little Heroes - Sport & Life w Sieniawie

          •   W dniu 22 listopada 2019r. przy Szkole Podstawowej w Sieniawie odbyły się zawody z cyklu „Ogólnopolski Challenge 2019 – Little Heroes Life & Sport”- biegi przełajowe. Wzięło w nich udział ponad 100 uczniów klas IV-VIII z terenu gminy Rymanów i gminy Brzozów. Uczestnicy podzieleni byli na 10 kategorii wiekowych. Naszą szkołę reprezentowali: Wiktor Kijowski, Mikołaj Magryś z klasy III, Kornelia Kijowska z klasy IV, Łucja Fil, Maja Gębuś, Maja Kijowska, Nikola Kijowska, Karolina Hanus, Michał Stapiński, Gracjan Suwała, Wojciech Wojnar, Filip Hanus z klasy V, Paulina Wojtoń, Jagoda Przybylska z klasy VI, Oliwia Przybylska, Emilia Wojnar, Dominik Stapiński, Wiktor Głód, Piotr Zima, Norbert Łabuda z klasy VII.
            Trasa liczyła 800 m z siedmioma przeszkodami.  Po wystartowaniu należało biec  z workiem wypełnionym piaskiem. Następnie trzeba było przeskoczyć przez ponad 1,5-metrową ściankę, co dla niektórych było nie lada wyzwaniem.  Później uczniowie musieli wspiąć się po  ściance wspinaczkowej, przejść po przymocowanych do ścianki deskach, trzymając się łańcuchów, czołgać się po trawie oraz przejść po piramidzie z drabinek. Konkurencje były bardzo wyczerpujące, ale każdy starał się pokonać  je jak najdokładniej i w jak najkrótszym czasie. Po zakończonym biegu,  burmistrz gminy Rymanów, Pan Wojciech Farbaniec rozdawał wszystkim uczestnikom pamiątkowe medale. Laureaci pierwszych miejsc otrzymali puchary.Najlepszą szkołą okazała się Szkoła Podstawowa w Klimkówce.                         Wszyscy dobrze się bawili, pomimo dużego wysiłku fizycznego. Gratulujemy wszystkim uczestnikom!

            Oliwia Przybylska kl. VII  

        • DZIEŃ UŚMIECHU
          • DZIEŃ UŚMIECHU

          • 22.11.19 w naszej szkole został zorganizowany „Dzień Uśmiechu”. W zabawie brali udział uczniowie wszystkich klas szkoły podstawowej oraz dzieci z grup przedszkolnych. Ogłoszono konkurs na najładniejszą klasową dekorację, a każdy uczeń miał przygotować uśmiechniętą buźkę na swoje ubranie. Uczniowie otrzymali po 3 „Bilety uśmiechu” i mieli je przekazać kolegom z klasy. W ten sposób wyłoniono najbardziej sympatycznych i uśmiechniętych uczniów naszej szkoły. Listę wyróżnionych uczniów umieszczono na gazetce samorządowej.

            Uczniowie bardzo chętnie wzięli udział w zabawie, przygotowali ciekawe prace, a najlepsze zostały nagrodzone dodatnimi punktami. Komisja złożona z uczniów i nauczycieli ogłosiła zwycięzców konkursu na klasową dekorację:

            I miejsce – klasa VIII oraz klasa IV,

            II miejsce – klasa V ,

            III miejsce – klasa VII .

            „Dzień Uśmiechu” w naszej szkole pokazał, że uczniowie mają mnóstwo ciekawych pomysłów, a czas spędzony razem jest pełen zabawy i radości.

        • I SPOTKANIE MEDIATORÓW RÓWIEŚNICZYCH
          • I SPOTKANIE MEDIATORÓW RÓWIEŚNICZYCH

          • Mediacje to metoda rozwiązywania sporów, w której osoba trzecia pomaga stronom we wzajemnej komunikacji, określeniu interesów i kwestii do dyskusji oraz dojściu do wspólnie akceptowalnego porozumienia. Mediacje są dobrowolne, poufne i nieformalne.

            Mediacja ma na celu stworzenie stronom warunków umożliwiających osiągnięcie dobrowolnego porozumienia.           

            Mediator nie ma władzy podejmowania decyzji merytorycznych. Jego celem jest pomoc zwaśnionym stronom w dobrowolnym osiągnięciu ich własnego, wzajemnie akceptowanego porozumienia w spornych kwestiach. Jest osobą moderującą wspólną dyskusję stron, dążących do wypracowania wspólnego porozumienia.

            Mediacje bardzo dobrze sprawdzają się także w szkole. W zasadzie wszystkie konflikty szkolne nadają się do mediacji, np. bójki, przezywanie, ubliżanie na portalach społecznościowych, wykluczenie z grupy itp.

            W Zespole Szkół Publicznych w Milczy po szkoleniach dla uczniów, rodziców
            i nauczycieli został powołany Szkolny Klub Mediatorów Rówieśniczych. Klub rozpoczął swoją działalność w poprzednim roku szkolnym, natomiast w obecnym roku, 18 listopada zorganizował w naszej szkole, wraz z opiekunem – panią Ewą Krukar (certyfikowanym mediatorem) I SPOTKANIE MEDIATORÓW RÓWIEŚNICZYCH. W spotkaniu wzięli udział mediatorzy rówieśniczy razem z opiekunami i dyrektorami ze szkół: w Turzym Polu – opiekun klubu pani Beata Konieczna, dyrektor pani Zuzanna Konieczna, Jaćmierzu – opiekun klubu pani Justyna Haduch, Zarszynie – opiekun klubu pani Justyna Haduch, dyrektor pani Anna Ćwiąkała, Przysietnicy – opiekun klubu pani Jolanta Kosztyła, dyrektor pan Wiesław Pałka i Milczy – opiekun klubu pani Ewa Krukar, dyrektor pani Beata Kozerska - Szewczyk. W pierwszej części, w której brali udział także uczniowie z klas IV, V, VI, VII, i VIII Szkoły Podstawowej w Milczy, dyrektor szkoły przedstawiła poszczególne kluby. Spotkanie rozpoczęło się humorystycznym akcentem – występem kabaretu „Szkolniaki”, który przedstawił skecz „Wywiadówka”. Następnie każdy z klubów Mediatorów Rówieśniczych zaprezentował przygotowaną wcześniej symulację mediacji. W dalszej części spotkania w zajęciach uczestniczyli już sami mediatorzy, ich opiekunowie, dyrektorzy szkół i Prezes Podkarpackiego Stowarzyszenia Mediatorów – pan Wiesław Pałka.. Po obiedzie uczniowie brali udział w zabawach integracyjnych prowadzonych przez opiekunów. Natomiast o godzinie 16.00 rozpoczęła się dyskoteka. Uczniom bardzo spodobała się taka forma spędzania wspólnie wolnego czasu. Nawiązali wiele nowych i ciekawych znajomości oraz dzielili się doświadczeniem.

        • MYŚLĄC OJCZYZNA
          • MYŚLĄC OJCZYZNA

          • Święto Niepodległości uczniowei naszej szkoły uczcili Szkolnym Dyktandem Niepodległościowym. W szranki ortograficzne stanęli uczniowie klas IV - VIII. Zmierzyli się z tekstem historycznym o Ignacym Janie Paderewskim.

                        W dniu 8 listopada 2019r. uczciliśmy 101. rocznicę  odzyskania przez Polskę niepodległości. Podczas programu artystycznego uczniowie przypomnieli sobie ważne wydarzenia historyczne. W krótkiej scence przedstawiciele starszego pokolenia ( Babcia- ucz. kl. VIII K. Wojtaszko  i Dziadek – ucz. kl. VIII Szymon Penar ) wspominali lata rozbiorów, represje wobec ludności polskiej oraz nazwiska sławnych Polaków, między innymi marszałka Józefa Piłsudskiego. Zaprosili wnuków (D. Komprowską i J. Szarka) do wysłuchania recytacji wiersza Władysława Bełzy „Katechizm polskiego dziecka”(w interpretacji
            A. Kijowskiej z kl. IV i Mikołaja Magrysia z kl. III) , a także do wysłuchania utworu „Tu wszędzie jest moja Ojczyzna” w wykonaniu Dominika Suwały z kl. IV.

                        W drugiej części cała społeczność szkolna wysłuchała krótkiego „Koncertu pieśni patriotycznych”. Rozpoczął się on od  wspólnego wykonania „Roty” M. Konopnickiej. Kolejno zabrzmiał utwór: „Biały krzyż” w interpretacji Pauliny Wojtoń z kl. VI. Następnie wszyscy zaśpiewali pieśń „My Pierwsza Brygada”. W dalszej części Katarzyna Wojtaszko
            z kl. VIII zaprezentowała się w utworze „Dziewczyna z granatem”. Wszyscy zgromadzeni włączyli się do wspólnego śpiewu pieśni: „Piechota”  oraz „Żeby Polska, była Polską”.

            Po zakończonym programie artystycznym nauczyciele wraz z uczniami odśpiewali „Mazurek Dąbrowskiego ”punktualnie o godz. 11. 11. w ramach akcji „Szkoła do hymnu”.

        • ŚLUBUJEMY
          • ŚLUBUJEMY

          •  29 października 2019r. w naszej szkole odbyła się uroczystość  pasowania na ucznia. Do grona społeczności szkolnej zostało przyjętych 12 pierwszoklasistów. Zanim nastąpił ten ważny w życiu każdego ucznia moment, dzieci zaprezentowały  swoje umiejętności
            w programie artystycznym. Odpowiadały na pytania zadawane im przez starszych kolegów, wykazały się również wiedzą na temat swojej ojczyzny i znajomością zasad obowiązujących w szkole.

            Po części artystycznej, przed Sztandarem Szkoły najmłodsi ślubowali być dobrymi Polakami, dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły, swoim zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Następnie pani dyrektor Beata Kozerska-Szewczyk dokonała pasowania na ucznia.

            "Pasuję Cię na ucznia" - mówiła, dotykając ołówkiem- jak czarodziejską różdżką ramion pierwszoklasistów. Na pamiątkę każdy uczeń otrzymał dyplom, a także legitymację szkolną. Po uroczystym pasowaniu pierwszoklasiści złożyli kwiaty przed portretem patrona szkoły  ks.Tadeusza Jakubińskiego

            W uroczystości wziął udział z-ca Burmistrza Gminy Rymanów pan Grzegorz Wołczański, Radny wsi Milcza pan Józef Kijowski, ks. proboszcz Józef Niezgoda, nauczyciele oraz rodzice.

            Po pasowaniu, wychowawczyni wręczyła uczniom upominki, a pan z-ca burmistrza oraz radny złożyli wszystkim pierwszoklasistom życzenia sukcesów w szkole oraz podarowali dzieciom  słodycze. Następnie wszyscy zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie, po czym rozeszli się na poczęstunek przygotowany przez rodziców.Ten dzień na pewno pozostanie w pamięci każdego pierwszaka.