• REKRUTACJA DO PRZEDSZKOLA I DO I KLASY SP

          • Informuję, że wszyscy kandydaci do przedszkola i I kl.szkoły podstawowej zostali przyjęci. W związku z  brakiem możliwości złożenia osobistego potwierdzenia woli uczęszczania dzieci do przedszkola i do I kl.szkoły podstawowej, proszę o potwierdzenie telefoniczne zgodnie z terminami rekrutacji - nr tel. 726 904 162 .
            Beata  Kozerska-Szewczyk-dyr.szkoły

          • KSZTAŁCENIE NA ODLEGŁOŚĆ

          • W związku z wejściem w życie w dniu 25.03.2020 r. Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20.03.2020 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 informuję, że od 25.03.2020 r. rozpoczynamy prowadzenie nauczania na odległość. Wymienione rozporządzenie obliguje do realizacji podstaw programowych ze wszystkich przedmiotów według planu lekcji każdego oddziału. Daje także możliwość oceniania i klasyfikowania uczniów. W związku z tym Rada Pedagogiczna dostosowała formy oceniania i monitorowania osiągnięć uczniów do nowej sytuacji. Nadal będziemy korzystać z e-dziennika, poczty e-mailowej oraz telefonów. Nauczyciele będą starać się równomiernie obciążać ucznia zajęciami w danym dniu i dostosowywać je do możliwości psychofizycznych uczniów. Będą wykorzystywane dostępne platformy, blogi, filmy, ćwiczenia on-line, strony edukacyjne polecane przez MEN oraz materiały opracowywane przez nauczycieli i podręczniki. Jest to duże wyzwanie dla dzieci, nauczycieli i Państwa rodziców. Prosimy zatem o zrozumienie i pomoc w tej trudnej dla wszystkich sytuacji. Starajmy się wszyscy zachęcać uczniów do systematycznej, rzetelnej pracy. Prosimy o informacje zwrotne do wychowawców i nauczycieli przedmiotów, by wspólnie tak organizować kształcenie na odległość, by przyniosło jak najlepsze efekty.Zmodyfikowane zasady oceniania i monitorowania postępów uczniów na odległość zamieszczone są w zakładce "O szkole- Dokumenty" . Uczniowie i rodzice mają możliwość konsultacji z nauczycielami codziennie w godzinach pracy, według planu lekcji dla danego oddziału. W zakładce "Nauczyciele" zostały umieszczone adresy e-mailowe nauczycieli, na które uczniowie powinni od 25.03.2020r. przysyłać wskazane przez nauczycieli materiały świadczące o ich pracy.                                                                                

            Beata Kozerska-Szewczyk- dyr.szkoły

          • DROGI RODZICU, JEŻELI CHCIAŁBYŚ ZMOTYWOWAĆ SWOJE DZIECKO DO NAUKI I WESPRZEĆ JE– PRZECZYTAJ.

          • Jak sprawić żeby nauka nie była tylko przykrym obowiązkiem?

            • Zapewnij dziecku poczucie bezpieczeństwa – do tej pory to szkoła strukturyzowała dzień, była źródłem rutyny. Dzięki czemu dzieci czuły się lepiej, miały nadany kierunek swoich zachowań i wiedziały co robić. Teraz sytuacja zmieniła się, dlatego potrzebny jest nowy plan dnia.
            • Rodzicu doceniaj każde osiągnięcie dziecka, nawet najmniejsze – to bardzo ważne. Doceniaj także to ile wysiłku włożyło w wykonanie zadania, a nie tyko sam efekt.
            • Zadbaj o to, aby kształtować postawę wiary we własne siły i możliwości u swojego dziecka. Pomóż mu budować poczucie wartości, skup się na jego zaletach i mocnych stronach.
            • Pamiętaj o tym, że Twoje dziecko jest wyjątkowe, dlatego nie porównuj go do innych. Jeżeli chcesz je zmotywować i zachęcić da dalszej pracy odnoś się do umiejętności – wcześniejszych i aktualnych – doceń progres.
            • Pokaż, że nauka może być ciekawa i interesująca .
            • Warto mieć cel, do którego dziecko będzie dążyć, np. dostanie się do określonej szkoły ponadpodstawowej w przypadku starszych dzieci.
            • Bądź na bieżąco (zadany materiał, obowiązki szkolne).
            • Ustaw dobrze poprzeczkę, ponieważ zbyt wysoka powoduje presję, zaś zbyt niska – brak chęci na rozwój i rozleniwienie. Skąd wiedzieć, na jakiej wysokości poprzeczka powinna się znajdować? Decyduje o tym dobra znajomość swojego dziecka (mocne i słabe strony).
            • Daj dziecku swoją uwagę – regularna – sprawia, że dziecko ma poczucie ważności swoich działań. Możesz to zrobić choćby poprzez codzienne rozmowy i  aktywne (uważne) słuchanie.  
            • Naucz swoje dziecko systematyczności. Niech przeznaczy konkretne godziny np. na odrabianie zadania, przeczytanie notatek. W ten sposób tworzą się nawyki i pewne rzeczy „wchodzą w krew”.
            • Zawsze akceptuj uczucia swojego dziecka, które poza radością i zadowoleniem, ma prawo do uczucia smutku, czy zniechęcenia – pozwól mu na to, nie zaprzeczaj tym przykrym emocjom. Najważniejsze jest przekazanie zrozumienia, pomóż dziecku nazwać jego uczucia , okaż wsparcie. Wbrew pozorom dzieci same potrafią znaleźć świetne rozwiązania, kiedy czują akceptację i wsparcie najbliższych.
            • To, że rodzic chce pomóc swojemu dziecku jest rzeczą naturalną. Często jednak chęć pomagania sprawia, że pracujemy za dzieci, wykonujemy ich obowiązki (np. zadania domowe) – nie powinno tak być. Rodzicu jeżeli chcesz pomóc – wspieraj, a nie wyręczaj. Znajdź czas, podpowiedz, nakieruj – to wystarczy. Naucz swoje dziecko bycia odpowiedzialnym, dzięki temu nauczy się ważnej zależności:                podjęcie wysiłku, zaangażowanie à efekt à wiara we własne siły.                       Jeżeli popełni błąd, nic nie szkodzi, przecież wszyscy uczymy się na błędach (pamiętaj, aby i w tym przypadku docenić włożony wysiłek).
            • Słowo klucz – akceptacja, czyli docenianie dziecka takim jakie jest, a nie takim, jakie chcielibyśmy żeby było. Rodzicu bądź blisko, poznaj potrzeby córki/syna, spędzajcie razem czas. Jeżeli dasz swojemu dziecku miłość i akceptację, to zbudujesz jego poczucie wartości, pewności siebie oraz postawę radzenia sobie z problemami i wyzwaniami.

            Paulina Błaszczak – psycholog szkolny

          • UWAGA

          • SZANOWNI PAŃSTWO, 

            w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa oraz rosnącym zagrożeniem epidemiologoicznym prosimy, w ważnych sprawach w dniach 16.03 - 25.03 kontaktować się telefonicznie lub przez edziennik.

          • WAŻNA INFORMACJA

          • Ponownie przypominamy w imieniu Podkarpackiego Kuratora Oświaty, że za bezpieczeństwo dzieci w okresie zawieszonych zajęć w szkole tj. od 12.03 do 25.03 2020r. odpowiadają rodzice. Według wytycznych dzieci powinny przebywać w domu, nie przemieszczać się i nie przebywać w dużych skupiskach ludzi.

          • Zawieszenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych

          • Szanowni Państwo,

            Informujemy, że ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne dzieci od 12 do 25 marca 2020 r. włącznie zawiesza się zajęcia w Zespole Szkół Publicznych w Milczy. Oznacza to, że
            w tym okresie przedszkole i  szkoła  nie  będą prowadziły zajęć dydaktyczno-wychowawczych. Jest to działanie związane z   decyzją  Ministra Edukacji Narodowej wynikającą  z konieczności zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa.
            12 i 13 marca br. to dni, w których jedynie będą prowadzone zajęcia  opiekuńcze dla uczniów, którym rodzice nie mogą zapewnić w tych dniach opieki. Od 16 marca bieżącego roku w szkole nie będą prowadzone żadne zajęcia.

            Proszę zachęcać dzieci do samodzielnej nauki w czasie, gdy nie będzie lekcji w szkole. Nauczyciele będą przekazywać za pomocą e-dziennika materiały do nauki.  Ministerstwo Edukacji Narodowej na platformie https://epodreczniki.pl/. udostępnia wiele  materiałów edukacyjnych, które pozwalają uzupełnić, ugruntować i poszerzyć wiedzę. Dostęp do tych zasobów jest bezpłatny.

            Na dzieci w wieku do 8 lat, przysługuje zasiłek opiekuńczy do 14 dni. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej ZUS. Proszę przekazać osobom, które (ewentualnie) będą opiekować się Państwa dzieckiem, podstawowe informacje dotyczące bezpieczeństwa i higieny. Proszę, zgodnie z wytycznymi, o bezwzględne pozostawianie dzieci w domu, zrezygnowanie z wyjazdów i przemieszczania się. Proszę również na bieżąco śledzić komunikaty GIS, MZ i MEN o sytuacji epidemiologicznej w kraju.

            Prosimy o sprawdzanie informacji i komunikatów, które będą przekazywane za pośrednictwem e-dziennika i strony WWW szkoły.

            Beata Kozerska - Szewczyk - dyrektor szkoły

            https://www.gov.pl/web/edukacja/zawieszenie-zajec-w-szkolach

        • Dzień Kobiet
          • Dzień Kobiet

          • W piątek 6 marca w Zespole Szkół Publicznych w Milczy odbyła się akademia z okazji Dnia Kobiet, przygotowana przez uczniów pod okiem opiekuna pana Piotra Litarowicza. Nie zabrakło wierszy, piosenek i pięknych życzeń. Wiele radości wzbudziły występy szkolnego kabaretu Szkolniaki, który przedstawił skecze „Tłumacz kobiecego języka” i „Stacja PiPi”.  Wszystkie dziewczynki i panie zatrudnione w szkole dziękują za wiele ciepłych i miłych słów.

        • Cudowna lampa Aladyna
          • Cudowna lampa Aladyna

          • W poniedziałek, 02.03.2020r. uczniowie klas 1-3 obejrzeli musical profilaktyczny pt. „Cudowna lampa Aladyna”, w wykonaniu Teatru Muzycznego Forte. Spektakl odbył się w RCKP w Krośnie.

            Była to opowieść pełna ciepła, pogody i magii. Opowieść o spełniających się marzeniach tym, którzy na to zasługują i tym, którzy, by je spełniać, podejmują wysiłek. Oryginalny nastrój widowiska stworzyły wspaniałe piosenki, barwna scenografia średniowiecznego Bagdadu oraz robiąca ogromne wrażenie gra świateł i dymu.

            Uczniowie z zaciekawieniem obejrzeli baśń niosącą ważne przesłanie - należy słuchać rodziców i nie rozmawiać z nieznajomymi.

        • „Potrzeby i wyzwania w zakresie kształcenia kadr dla turystyki”
          • „Potrzeby i wyzwania w zakresie kształcenia kadr dla turystyki”

          • W dniu 27 lutego 2020 r. uczniowie naszej szkoły Amelia Polańska, Aleksandra Pęcak, Szymon Bilski i Robert Kilar pod opieką pana Sławomira Kasperkowicza uczestniczyli w konferencji „Potrzeby i wyzwania w zakresie kształcenia kadr dla turystyki”, która odbyła się w auli PWSZ. Głównym organizatorem konferencji było Starostwo Powiatowe w Krośnie przy współpracy z Państwową Wyższą Szkołą Zawodowa im. Stanisława Pigonia w Krośnie oraz z Zespołem Szkół Gastronomiczno – Hotelarskich w Iwoniczu Zdroju.

            Celem konferencji była wymiana poglądów, prezentacja doświadczeń, poszerzenie wiedzy na temat znaczenia turystyki dla rozwoju  południowej części województwa podkarpackiego oraz potrzeba kształcenia przyszłych kadr w tej dziedzinie. Jej uczestnikami byli dyrektorzy, doradcy zawodowi, nauczyciele, uczniowie szkół podstawowych oraz pracodawcy i osoby zainteresowane rozwojem turystycznym i kulturowym regionu.

            Prelegentami byli prof. dr hab. Tadeusz Burzyński – Prezes Instytutu Turystyki w Krakowie, Dawid Lasek – Wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia Euroregion Karpacki Polska, a także Sekretarz Generalny Stowarzyszenia Euroregion Karpacki Polska, dr Piotr Łopatkiewicz i dr Łukasz Szmyd – wykładowcy Zakładu Turystyki i Rekreacji PWSZ w Krośnie. Referat „Kształcenie średniego personelu dla branży turystycznej” zaprezentował dyrektor Zespołu Szkól Gastronomiczno-Hotelarskich w Iwoniczu-Zdroju - Jan Barsznica.

            Zakończeniem konferencji była prezentacja i degustacja potraw regionalnych przygotowana przez nauczycieli i uczniów Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Iwoniczu-Zdroju.