• BEZPIECZNE WAKACJE
          • BEZPIECZNE WAKACJE

          • Dzisiaj zabrzmiał ostatni dzwonek w roku szkolnym 2021/2022 i rozpoczęły się długo wyczekiwane wakacje!!! Gratulujemy wszystkim uczniom osiągniętych wyników w nauce oraz konkursach.

            Wakacje to czas odpoczynku, relaksu i zabawy. Pamiętajmy, że to przede wszystkim od nas zależy, czy będą one bezpieczne, a tym samym udane. Dlatego niezależnie od miejsca, w którym je spędzamy, zachowujmy się odpowiedzialnie, pamiętając o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Czytaj dalej

             

        • Szkolny Klub Sportowy
          • Szkolny Klub Sportowy

          • Program Szkolny Klub Sportowy to działanie systemowe skierowane do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. SKS ma na celu stworzenie przestrzeni do dodatkowej aktywności fizycznej, realizowanej w formie zajęć sportowych i rekreacyjnych pod opieką nauczyciela prowadzącego zajęcia wychowania fizycznego w danej szkole. Stanowi także motywacje do podejmowania aktywności fizycznej, skupiając się  w szczególności na dzieciach i młodzieży o mniejszej sprawności fizycznej, rzadziej podejmujących aktywność fizyczną w czasie wolnym oraz nieobjętych regularnymi formami aktywności fizycznej, np. treningami w klubie sportowym. Systematyczne, pozalekcyjne zajęcia sportowe w ramach Programu SKS są prowadzone w różnorodnych, nowoczesnych i atrakcyjnych formach.

             

            Zajęcia SKS-u odbywają się w naszej szkole już od kilku lat. Obecnie mamy jedną grupę ćwiczących. Jest to grupa mieszana, chłopcy i dziewczęta składające się z 24 osób z 4 klas (4-8).
            Dzieci na zajęcia sportowe chodzą bardzo chętnie i dzięki nim poprawiamy nasza kondycję i tężyznę fizyczną po pandemii COVID. Chłopcy najchętniej grają w piłkę nożną i ręczną, a dziewczęta lubią koszykówkę, lekkoatletykę i dwa ognie usportowione. Testy, które przeprowadziliśmy wykazały nieduży spadek formy w biegach krótkich i ćwiczeniach siłowych, ale zanotować można duży spadek formy w ćwiczeniach wytrzymałościowych (czyli biegi dłuższe)

            Piotr Litarowicz

          • WYCIECZKA KLAS I - III

          • 23 maja 2022 roku przypada 180. rocznica urodzin Marii Konopnickiej. Z tej okazji Sejm Rzeczypospolitej Polskiej postanowił uhonorować jedną z najwybitniejszych pisarek w historii, realistkę, twórczynię Roty doceniając jej literacki dorobek oraz wkład w działalność patriotyczną ustanowił rok 2022 Rokiem Marii Konopnickiej.

             

            14 czerwca uczniowie klas edukacji wczesnoszkolnej wzięli udział w wycieczce do parku trampolin High Jump w Krośnie, do Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu oraz restauracji Jaś Wędrowniczek w Rymanowie. W parku trampolin wszyscy uczniowie wykonywali akrobacje na trampolinach. Korzystali z szeregu atrakcji, między innymi ze ścieżek akrobatycznych, ścianki wspinaczkowej, koszów do wsadów piłek oraz basenów wypełnionych gąbkami. Skacząc na trampolinach i pokonując przeszkody uczniowie rozwijali ogólną sprawność fizyczną, koordynację oraz kształtowali właściwą postawę ciała. Wspólne skakanie wprawiło dzieci w znakomity nastrój oraz wyzwoliło mnóstwo pozytywnej energii. Na trampolinach było zabawnie i wesoło.
            W Żarnowcu uczniowie zwiedzili Muzeum Marii Konopnickiej – dworek, który otrzymała jako dar narodowy w 1903 roku z okazji swojego jubileuszu 25-lecia pracy pisarskiej. Wycieczka do muzeum była uzupełnieniem innowacji pedagogicznej realizowanej w klasie II i III..W budynku „Lamusa” uczniowie podziwiali bogatą w zbiory bibliotekę, z powagą wysłuchali tekstu Roty oraz zobaczyli oryginalne wydania największych dzieł Marii Konopnickiej. W XVIII-wiecznym dworku obejrzeli pomieszczenia mieszkalne, eksponaty i pamiątki z czasów życia wybitnej poetki. Nie zabrakło również czytania wybranych wierszy przez chętnych uczniów. Dzieciom podobał się Dworek – Dar Narodu.

            W drodze powrotnej wszyscy udali się do restauracji ,,Jaś Wędrowniczek’’ w Rymanowie, gdzie zjedli pyszny obiad. Podczas wspólnego posiłku wszyscy starali się zwracać uwagę na kulturalne zachowanie przy stole, kulturę jedzenia oraz posługiwanie się nożem i widelcem. Atrakcją było także wyjście na lody i obejrzenie zwierząt w Mini Zoo obok restauracji  z 30 gatunkami zwierząt, głównie leśnymi. Dzieci spotkały tu jelenie, daniele, lisy, nutrie, fretki, wiewiórki, świnki morskie, króliki, jenoty i inne ssaki. 

            Uczestnikom bardzo podobała się wycieczka.

        • TRZEBA BYĆ ODWAŻNYM!
          • TRZEBA BYĆ ODWAŻNYM!

          • 50 lat temu, zainspirowani bezkompromisowością bp. Ignacego Tokarczuka i prowadzeni przez młodziutkiego ks. Mariana Przewrockiego, mieszkańcy Milczy dokonali czegoś absolutnie wyjątkowego. Rzucili wyzwanie komunistycznej władzy i wybudowali budynek kościoła w ...24 godziny. 5 czerwca odbyły się uroczystości jubileuszowe. Cała parafia uczestniczyła w uroczystej mszy św. koncelebrowanej przez abp. Adama Szala oraz odsłonięciu i poświęceniu pamiątkowej tablicy. Także szkoła, jako część społeczności włączyła się w uświetnienie tej uroczystości. Uczniowie pod opieką nauczycieli przygotowali i zaprezentowali montaż słowno – muzyczny, aby uczcić wydarzenia sprzed 50 lat, w których uczestniczyli także przodkowie niektórych z nich.

             

          • Dzień mamy i taty

          • #laboratoriaprzyszlosci

            We wtorek, 31 maja w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji Dnia Mamy i Taty. Dzieci zaprezentowały przygotowaną część artystyczną: śpiewały piosenki, tańczyły i recytowały wiersze.  Było troszkę stresu i tremy, ale dzieci dały z siebie wszystko i pochwaliły się swoim talentem recytatorskim, wokalnym i tanecznym.

            Każdy przecież wie, że:
            „Mama, tata mądre główki
            Są jak jabłka dwie połówki
            Co za jabłko mówię wam
            Jaki Skarb ja w domu mam…”


            Miło było patrzeć na łzy wzruszenia wszystkich Mam i dumnych Tatusiów. Dzieci bardzo się starały podziękować Rodzicom za ich miłość, cierpliwość i troskę.
            Po pięknych występach artystycznych dzieci wręczyły swoim Rodzicom upominki. Występ upłynął w atmosferze wielkiego przejęcia dzieci i oczywiście wielkiej radości Rodziców.

        • Wycieczka do Krakowa
          • Wycieczka do Krakowa

          • 3 czerwca uczniowie kl. IV – VIII wzięli udział w wycieczce do Krakowa pod opieką swoich wychowawców oraz przewodnika Zygmunta Pelczara.Po dotarciu na miejsce rozpoczęli zwiedzanie zabytkowego miasta.Pierwszym punktem programu była Katedra na Wawelu, gdzie młodzież ujrzała Kaplicę Zygmuntowską, a w niej nagrobki ostatnich królów z dynastii Jagiellonów. Z katedry prowadzi wejście na wieżę z Dzwonem Zygmunta odlanym w 1520 r. , który oznajmia najważniejsze chwile w historii Polski.W katedrze, oprócz królów i ich rodzin, pochowani są także polscy bohaterowie narodowi i literaci. Tym ostatnim poświęcono Kryptę Wieszczów, w której spoczywają Mickiewicz i Słowacki. Po zwiedzeniu tego obiektu wszyscy uczestnicy udali się do Kościoła Mariackiego i podziwiali ołtarz Wita Stwosza. W czasie wolnym na Rynku Głównym zakupili pamiątki w Sukiennicach i odpoczywali w pobliżu pomnika A. Mickiewicza, niedaleko fontanny.Kolejnym punktem wycieczki był Kopiec Kościuszki. Wszystkim dopisywał dobry humor.

        • III Turniej Pożarniczo - Ratowniczy.
          • III Turniej Pożarniczo - Ratowniczy.

          • 27 maja w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr. 1 im. Jana Szczepanika w Krosnie  odbył się  III Turniej Pożarniczo - Ratowniczy o Puchar Dyrektora oraz Komendanta Państwowej Straży Pożarnej w Krośnie. Celem Turnieju Pożarniczo - Ratowniczego było popularyzowanie przepisów i kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony przeciwpożarowej i ratownictwa, w szczególności zapoznanie młodzieży z zasadami postępowania w czasie pożaru, z podstawowym sprzętem strażackim i zasadami jego obsługi oraz nabycie umiejętności pokonywania toru przeszkód i zasad udzielania pierwszej pomocy. Naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy 8 Paulina Wojtoń, Wiktoria Smoleń, Jagoda Przybylska, Martyna Kijowska.