W poniedziałek 29 listopada pierwszoklasiści uczestniczyli w niecodziennej lekcji bibliotecznej, przygotowanej przez panią Elżbietę Romańczak w ramach kolejnej edycji kampanii „Mała książka – wielki człowiek”.
Projekt „Mała książka – wielki człowiek” realizowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pod honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Rzecznika Praw Dziecka.
W bieżącym roku celem kolejnej edycji kampanii „Mała książka – wielki człowiek” jest promocja czytelnictwa wśród dzieci, a działania są skierowane na najmłodszych czytelników, którzy dopiero rozpoczynają naukę w szkole podstawowej. Zadaniem akcji jest zachęcenie do częstego sięgania po książki i regularne czytanie, zarówno samodzielne, jak i z udziałem najbliższych. Aby zrealizować główny cel kampanii „Mała książka – wielki człowiek” każdemu uczniowi klasy pierwszej została podarowana Wyprawka Czytelnicza, w której skład wchodzi:
- „Pierwsze abecadło” – antologia tekstów najlepszych polskich autorów dla dzieci;
- „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem” – broszura, która jest podarunkiem dla rodziców i opiekunów, podpowiadającym, jak wspierać dziecko w nauce czytania, a także zbiorem pomysłów na zabawy dla dzieci i aktywności związane z tekstami z książki;
- „Kreatywny alfabet” – plakat z literami do wycinania, wspomagający naukę czytania.
Podczas lekcji bibliotecznej pierwszoklasiści rozwiązywali zagadki związane z tytułami książek i ich bohaterami, układali opowiadania na podstawie wylosowanych obrazków, bogacili słownictwo bierne i czynne szukając rymów, wyrazów bliskoznacznych i o znaczeniu przeciwnym. Każdy wykonał wymyślony przez siebie portret litery, którą wylosował. Dzieci wykazały się dużą pomysłowością i kreatywnością. Na zakończenie ciekawych i twórczych zajęć każdy pierwszoklasista otrzymał Wyprawkę Czytelniczą.
Takie działania Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz szkoły mające na celu promocję czytania, które przynosi dzieciom wiele korzyści m.in. budowanie silnej więzi z rodzicem i opiekunem, a także wspieranie ich rozwoju fizycznego i psychicznego. Udowodniono naukowo, że dzieciom, którym czytano od najmłodszych lat, łatwiej przychodzi nauka, a w dorosłym życiu lepiej radzą sobie z różnego rodzaju wyzwaniami. Zatem zachęcamy zarówno dzieci, jak i rodziców do czynnego włączenia się w akcję „Mała książka – wielki człowiek”.