• Zajęcia na lodowisku.

          • Korzystając z zimowej aury uczniowie klas IV – VI  uczestniczyli  w zajęciach na lodowisku w Rymanowie Zdroju. Zabawa była przednia. Mogliśmy obserwować wzloty i upadki nowicjuszy i zaawansowanych łyżwiarzy. Niektórzy wjeżdżali na taflę odważnie, a inni robili to trzymając się bandy, żeby mieć się czego chwycić w najgorszym momencie, inni pierwsze kroki robili w towarzystwie „Pingwina”. Zawsze towarzyszył wszystkim uśmiech. Zabawa na lodowisku jest też jest zachętą do aktywnego spędzania czasu wolnego. Po takim wyjeździe apetyty na aktywność fizyczną na pewno będą większe.

          • Spotkanie ze strażakiem.

          • Dnia 16 lutego 2023 r. w ramach doradztwa zawodowego odbyło się spotkanie klasy 7 i 8 z Panią Karoliną Penar -młodszym aspirantem Państwowej Straży Pożarnej w Sanoku. Celem spotkania było pokazanie uczniom jak ważne jest dążenie do osiągnięcia wyznaczonego celu, wybieranie ścieżki edukacyjno-zawodowej zgodnie ze swoimi pasjami, predyspozycjami i zainteresowaniami. Pani Karolina przedstawiła specyfikę pracy strażaków, niebezpieczeństwa z nią związane, oraz warunki przyjęcia do Szkoły Głównej Służby pożarniczej w Warszawie oraz Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie. Opowiedziała o swoich zainteresowaniach, marzeniach oraz celach, które realizuje i do których dąży wytrwałą pracą. Uświadomiła uczniom, że warto realizować swoje pasje, ciężko pracować aby robić w życiu to co się kocha i w czym się spełnia. W imieniu uczniów pragnę podziękować Pani Karolinie za bardzo ciekawe spotkanie, interesującą prezentację oraz poświęcony czas.

          • II SESJA MŁODZIEŻOWEJ RADY MIEJSKIEJ W RYMANOWIE

          • 7.02. 2023r. odbyła się II sesja Młodzieżowej Rady Miejskiej w Rymanowie. Po przywitaniu uczestników sesji radni, którzy byli nieobecni na I sesji, złożyli ślubowanie. Następnie przedstawiono porządek obrad. Radni w czasie obrad przedstawili propozycje: aktywizowania młodzieży z terenu gminy, symbole swoich miejscowości. Radny z Milczy Filip Hanus uczeń klasy VIII zaproponował jako symbol naszej miejscowości - kościół parafialny, który został wybudowany w jedną noc, burmistrz gminy Rymanów Wojciech Farbaniec zaprezentował radnym książkę wydaną z okazji 50 rocznicy wybudowania kościoła w Milczy, przybliżył też obecnym historię budowy kościoła. W dalszej części obrad radni przedstawili propozycje inwestycji przydatnych dla młodzieży. Młodzi ludzie dyskutowali też nad sposobami pomocy młodzieży z terenu Ukrainy. Ustalono, że radni zorganizują w swoich szkołach zbiórkę pieniędzy na zakup generatora.

          • WOŚP zagrała w Milczy

          • 29 stycznia 2023 r. trzy wolontariuszki z naszej szkoły - uczennice kl.8 - Kasia Bluj, Maja Gębuś i Karolina Hanus - kwestowały na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Do charakterystycznych puszek sygnowanych logo Orkiestry zebrały łącznie 1580,74 zł. Każdy ofiarodawca dostawał czerwone serduszko. Po raz pierwszy w historii za zebrane pieniądze zostanie zakupiony sprzęt, który posłuży każdej osobie. W 2023 roku WOŚP ma zamiar zakupić nowoczesny sprzęt do szybkiej identyfikacji bakterii, które mogą doprowadzić do sepsy -  skrajnej reakcji organizmu walczącego z infekcją. To niebezpieczny stan, który dla chorego stanowi sytuację zagrażającą życiu.

            W 2023 roku Orkiestra z Jurkiem Owsiakiem na czele grała pod hasłem "Żyj zdrowo w zdrowym świecie!".

            Wszystkim hojnym darczyńcom serdecznie dziękujemy.

          • „Świąteczne Pierniczki” – akcja charytatywna dla podopiecznych Hospicjum w Krośnie

          • W niedzielę 4 grudnia 2022r. członkowie Szkolnego Koła Wolontariatu – uczniowie klas VII i VIII Szkoły Podstawowej im. ks. T. Jakubińskiego w Milczy –po raz drugi kwestowali na rzecz krośnieńskiego Hospicjum. W zamian  ofiarodawcom wręczano własnoręcznie upieczone i udekorowane pierniczki. Akcję poprzedziło domowe pieczenie i dekorowanie pierniczków, często wspólnie z rodzeństwem lub koleżankami, pod czujnym i fachowym okiem mam i babć. Sporo czasu zajęło pakowanie upieczonych ciasteczek w szkole. Zebrano 1350 zł. Pieniądze zostały przekazane na konto Towarzystwa Przyjaciół Krośnieńskiego Hospicjum. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób zaangażowali się w „pierniczkową” akcję.

            Opiekun Szkolnego Koła Wolontariatu

            Maria Zmarz

          • PROJEKT "BOGOWIE GRECCY"

          • Uczniowie klasy V na lekcjach języka polskiego zgłębiali tajniki wiedzy z „Mitologii greckiej”. Poznawali mieszkańców Olimpu, ich atrybuty, zakres władzy i stopień pokrewieństwa. Czytali wybrane mity, np. „Demeter i Kora”, „Dedal i Ikar”, „Syzyf” i wiele innych. Podczas zajęć dowiedzieli się , czym są związki frazeologiczne i co oznaczają te, pochodzące z mitologii. Rozwiązywali krzyżówki, wykonywali ćwiczenia interaktywne, by utrwalić wiadomości na temat starożytnej Grecji. Podsumowaniem zajęć był projekt: „Bogowie greccy”, w który zaangażowali się wszyscy piątoklasiści. Wykazali się kreatywnością, przygotowując kostiumy, potrzebne rekwizyty i krótkie prezentacje na temat poznanych bóstw.

            Ala i Wiktoria wcieliły się w boginię piękności( Afrodytę), Emilka zaprezentowała się jako bogini łowów (Artemida), a Laura wystąpiła w roli bogini przyrody ( Demeter). Chłopcy natomiast prezentowali greckich bogów – Zeusa – Filip, Błażej i Dominik. Krzysztof wystąpił w roli boga wojny (Aresa), Kamil wcielił się w postać boskiego kowala ( Hefajstosa), a Mikołaj był władcą mórz ( Posejdonem). Wszystkim uczniom, a także rodzicom dziękuję za pomoc w przygotowanie strojów do tej nietypowej lekcji.

             

          • BEZPIECZNE FERIE 2023

          • Drodzy Uczniowie!

            Z okazji rozpoczynających się ferii zimowych w naszym województwie chcemy życzyć Wam wspaniałego i przede wszystkim bezpiecznego wypoczynku zimowego. Ferie zimowe są po to by odpoczywać, bawić się i rozwijać swoje zainteresowania, na które w okresie nauki wszystkim brak czasu.

            Mamy nadzieję, że zasady, o których wam przypomnimy będą doskonałym kierunkowskazem gwarantującym bezpieczne spędzenie ferii zimowych.

            Dyrekcja i nauczyciele ZSP w Milczy

        • Poznajemy przyrodę podkarpacką
          • Poznajemy przyrodę podkarpacką

          • 13 stycznia uczniowie klasy 5 wzięli udział w warsztatach „ Poznajemy przyrodę podkarpacką” w ramach dni otwartych dla szkół organizowanych przez Fundację Jaś Wędrowniczek w Rymanowie we współpracy
            z instytucjami: Nadleśnictwo Rymanów, Lasy Państwowe Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie, Nadleśnictwo Ustrzyki Dolne oraz Magurski Park Narodowy.

            Organizatorzy przygotowali dla uczniów wiele atrakcji. Na wstępie dzieci wysłuchały wykładu wraz
            z ciekawą prezentacja multimedialna na temat podkarpackiej przyrody. Następnie odwiedzały  przygotowane stoiska, gdzie biorąc udział w różnego rodzaju quizach i warsztatach, mogły poprzez zabawę zgłębiać tajniki przyrody. Uczniowie mieli możliwość wykonać karmniki dla ptaków, leśne stroiki, które później zabrali do domu oraz samodzielnie ulepić „ptasie pyzy” – przysmak dla ptaków. Mogli też posłuchać odgłosów lasu, rozpoznawać tropy i ślady, drzewa iglaste, podziwiać poroża, czy obejrzeć z bliska ptasie pióra, a nawet czaszki różnych zwierząt. Poznali także tajniki życia pszczół. Dowiedzieli się między innymi dlaczego jelenie i łosie zrzucają poroże, jakie zwierzęta zapadają w sen zimowy oraz jakie ptaki odlatują do ciepłych krajów. Mogli również usłyszeć oraz samodzielnie za pomocą rogu myśliwskiego naśladować odgłosy zwierząt.

            Na zakończenie nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu pt. „Las” i spośród wszystkich prac plastycznych wybrano sześć, które zostały nagrodzone. Uczennica naszej szkoły Wiktoria Kijowska zajęła 3 miejsce.
            Serdecznie gratulujemy wszystkim nagrodzonym i uczestnikom konkursu.

          • „Oto ja posyłam anioła”

          • Dnia 11 stycznia 2022 r. uczniowie klasy III wraz z opiekunami uczestniczyli w spektaklu teatralnym pt. ,,Oto ja posyłam anioła”, w wykonaniu wychowanków, pracowników OREW oraz wolontariuszy. Udział w spektaklu miał charakter integracyjny. Dziś przekonaliśmy się, że Anioły są wśród nas. Spektakl odbył się w Rymanowie w kinie
            „Sokół. Bardzo dziękujemy za zaproszenie.

          • Spektakl "Bezpieczna droga do szkoły"

          • 12 grudnia 2022 uczniowie klas 1-4 oraz przedszkolaki obejrzeli spektakl profilaktyczny „Bezpieczna droga do szkoły” zaprezentowany przez artystów ze Studia Edukacji Profilaktycznej i Inicjatyw Artystycznych „Szafir” z Krosna. Barwna scenografia, kostiumy, oprawa muzyczna oraz konkursy przypomniały dzieciom najważniejsze zasady zachowania się na drodze tj. m.in. przechodzenie na drugą stronę jezdni, poruszanie się wzdłuż jezdni,
            zachowanie się w sytuacji, gdy ktoś obcy proponuje podwiezienie, znajomość znaków drogowych czy noszenie odblasków. Widowisko zostało przyjęte z dużym zainteresowaniem,  uczniowie chętnie włączali się do zabawy i wspólnego śpiewania.

          • WIGILIA KLASOWA KLASY 3

          • Święta Bożego Narodzenia w tradycji polskiej to czas niezwykły.
            Najbardziej wyjątkowym dniem jest oczywiście WIGILIA.

            22 grudnia 2022r. klasa 3 wspólnie z wychowawczynią zorganizowała klasową Wigilię, czyli spotkanie przedświąteczne. Na tej uroczystości nie mogło zabraknąć pysznych potrawy wigilijnych przygotowanych przez niezawodnych rodziców. Na początku uczestnicy wysłuchali ewangelii, następnie wszyscy podzielili się opłatkiem, złożyli sobie życzenia i zasiedli przy wigilijnym stole. Po tradycyjnych smakołykach odbyło się wspólne śpiewanie kolęd. W takiej serdecznej, rodzinnej atmosferze klasa 3 spędziła czwartkowy dzień w szkole.

          • WYJAZD NA ŁYŻWY

          • W dniu 12 styczna uczniowie klasy VI wybrali się na lodowisko w Rymanowie Zdroju. Celem wyjazdu było propagowanie sportu zimowego, aktywnego stylu życia, integracja grupy oraz dobra zabawa. Wszyscy chętnie poddali się łyżwiarskim szaleństwom. Wycieczce towarzyszyła miła atmosfera, a uczestnikom dopisywało poczucie humoru. Mimo, iż nie wszyscy byli ekspertami w jeździe na lodowisku szybko nabrali nowych umiejętności i jeździli bardzo dobrze. Nie obyło się bez upadków, czasem przydała się koleżeńska pomoc, ale mimo wszystko była to prawdziwa frajda. Wszyscy bawili się znakomicie, ponieważ całe lodowisko było do naszej dyspozycji. Uczniom dopisała nie tylko pogoda lecz również dobry humor. Wycieczka dla wszystkich była bardzo udana i na pewno ją powtórzymy.

        • BAL KARNAWAŁOWY
          • BAL KARNAWAŁOWY

          • W dniu 12.01.23 w szkole w Milczy odbył się bal karnawałowy. W zabawie brali udział uczniowie klas I-III SP oraz dzieci uczęszczające do przedszkola. Uczniowie pięknie przebrani i pełni energii rozpoczęli zabawę o godzinie 14.00. Wesoła muzyka, ciekawe zadania z wykorzystaniem rekwizytów sprawiły, że wspólnie spędzony czas był pełen uśmiechu i radości dla każdego dziecka. Animatorki prowadzące zabawę karnawałową wykazały się ogromną pomysłowością i sprawiły, że dzieci z  chęcią brały udział we wszystkich zabawach. Uczniowie mieli również możliwość zabawy z bajkową postacią bałwana Olafa, który przeprowadził znane i lubiane zabawy ruchowe. W organizację balu karnawałowego zaangażowali się również rodzice nalężący do Rady Rodziców i przygotowane zostały małe przekąski na ciepło oraz słodycze, za co serdecznie dziękujemy. Dodatkowe podziękowania kierujemy do państwa Beaty i Roberta Kijowskich, prowadzących Delikatesy Centrum we Wróbliku Szlacheckim, którzy ufundowali słodkie upominki dla dzieci uczestniczących w balu.

             

          • DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH

          • W naszej szkole rozpoczął się cykliczny Dzień Języków Obcych. Podczas zajęć języka niemieckiego uczniowie klasy VII i VIII przedstawili przygotowane przez siebie prezentacje o tradycjach bożonarodzeniowych w krajach niemieckojęzycznych. Uczniowie mogli poznać zwyczaje świąteczne w Niemczech, Austrii, Szwajcarii oraz Liechtensteinie. Klasy IV-VIII wzięły udział w konkursie na najpiękniejsze życzenia. Uczniowie wykonali piękne kartki świąteczne, wśród nich mogliśmy przeczytać wspaniałe teksty w języku angielskim, niemieckim i hiszpańskim. Każda praca została wyróżniona. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom i reprezentantom klas za zaangażowanie i pomysłowość

          • ŻYCZYMY, ŻYCZYMY...

          • Z okazji Świąt Bożego Narodzenia

            składamy najserdeczniejsze życzenia

            zdrowia, wszelkiej pomyślności i spokoju. 

            Niech będą one radosne i pełne rodzinnego ciepła.

            Niech przyniosą wytchnienie od codziennych zmagań i trosk.

            Życzymy, by dobroć i życzliwość okazywana w wigilijną noc

            towarzyszyła nam przez cały cały 2023 Rok.

            Dyrekcja i Rada Pedagogiczna ZSP w Milczy 

          • CICHA NOC, ŚWIĘTA NOC...

          • Czwartek, 22 grudnia 2022r. był w naszej szkole dniem uroczystym. Odbyły się klasowe wigilie oraz akademia z okazji Bożego Narodzenia. Popłynęły piękne kolędy, wiersze i życzenia. Scenki odgrywane przez uczniów były takze okazją do zadumy nad życiem i nad tym, co jest najważniejsze...

          • Mikołajkowy wyjazd uczniów z klas I – III.

          • 6 grudnia 2022 roku, w „Mikołajki” uczniowie młodszych klas naszej szkoły wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę. Pierwszym punktem wyprawy był pobyt w Sali zabaw „Smyk” w Krośnie. Dzieciaki z wielką radością znajdowały sobie zajęcia korzystając z mini pojazdów, skakańców, labiryntów i innych zabawek. Pobyt w sali dobiegł końca i nadszedł czas na pożegnanie z tym magicznym i bajkowym miejscem. Następnie udaliśmy się
            do Kina Helios w Galerii Vivo. Film, który obejrzeliśmy nosił tytuł ”ŚWIĄTECZNA NIESPODZIANKA”. Podczas seansu dzieci dowiedziały się, że nie wszystkie misie zapadają w zimowy sen. A w tym, jednym naprawdę można się zakochać, szczególnie że, potrafi mówić ludzkim głosem. I to nie tylko w Wigilię. Po zakończonym seansie udaliśmy się w drogę powrotną do szkoły. To była udana wycieczka. Towarzyszyły jej radość i dobry humor.

        • 21.11. - 25.11. Tydzień Dobrych Relacji
          • 21.11. - 25.11. Tydzień Dobrych Relacji

          • Za nami Tydzień Dobrych Relacji - wyjątkowy czas, pełen pozytywnych emocji i wielu wrażeń. Nasze obchody rozpoczęliśmy od Dnia Pozdrowień i Życzliwości. W tym dniu, przy pomocy  Pudełka Życzliwości, przekazanych zostało wiele imiennych kartek, które sprawiły radość adresatom. Parter szkoły przyozdobiła Tablica Pozdrowień. Szybko została ona zapisana pozytywnymi komunikatami, dobrym słowem skierowanym do innych osób.

            W Dniu Uśmiechu na drzwiach do sal lekcyjnych pojawiły się wesołe dekoracje. Uczniowie w każdej klasie wytypowali najżyczliwszego ucznia, który otrzymał Klasowy Bilet Uśmiechu – GRATULUJEMY!!! Radosne emotki, przypięte w tym dniu, do ubrania, zwalniały z pytania.

            Dzień Mediacji był dniem, w którym szkolni mediatorzy, przy pomocy prezentacji multimedialnej i scenek sytuacyjnych, przybliżyli uczniom klas 4-8 ideę mediacji. Przygotowana została również gazetka informacyjna, promująca pośredniczenie
            w rozwiazywaniu sporów.

            W czwartek, w ramach Dnia Tolerancji, gościliśmy w naszej szkole pana Andrzeja Szczęsnego - polskiego narciarza alpejskiego, paraolimpijczyka. Zwycięzcę I edycji programu rozrywkowego „Celebrity Splash!”.  Gdy miał 10 lat poważnie zachorował. Zdiagnozowany został u niego nowotwór kości prawej nogi. Lekarze nie pozostawili wyboru, konieczna była amputacja. Po długiej rehabilitacji doszedł do siebie i zaczął myśleć o profesjonalnym uprawianiu sportu.

            Panie Andrzeju - dziękujemy za to bardzo wartościowe spotkanie, które udowodniło nam, że CHCIEĆ TO MÓC.

            Podsumowanie naszej akcji odbyło się w piątek. Cała społeczność szkolna i przedszkolna spotkała się na sali gimnastycznej gdzie wspólnie zatańczyliśmy Belgijkę. Wychodząc z założenia, że życzliwość uskrzydla uczniowie upamiętnili Tydzień Dobrych Relacji fotografując się  na tle kolorowych skrzydeł symbolizujących dobro, empatię i tolerancję.

            Pamiętajmy - tworzenie relacji z drugim człowiekiem to niezwykle ważny element życia każdego z nas, należy o nie dbać i nieustannie je rozwijać.

             

            Zajęcia w Tygodniu Dobrych Relacji uatrakcyjnił sprzęt zakupiony w ramach projektu Laboratoria Przyszłości.

             

             

          • Andrzejki w klasach I-III

          • „Na andrzejki w końcu listopada, ulać coś z wosku wypada.”

            H. Lachocka, „Wróżby”, fragment

            Andrzejki to stary zwyczaj. 29 listopada wieczorem, w wigilię świętego Andrzeja, panny z najróżniejszych tajemnych wróżb i zaklęć dowiadywały się, co je czeka w życiu, kiedy wyjdą za mąż i jakie imię będzie miał ich ukochany. Chłopcy zbierali się na podobne wróżby w wigilię świętej Katarzyny, 24 listopada. Katarzynki okazały się jednak mniej popularne od andrzejek i dosyć szybko o nich zapomniano. Obecnie w wigilię św. Andrzeja
            wróżą sobie chłopcy i dziewczęta. Z tej okazji 24 listopada spotkały się klasy młodsze, aby kontynuować ten zwyczaj. Uczniowie za sprawą najprawdziwszych wróżek na świecie, poznali znaczenie różnych wylosowanych kolorów, ustawiali buty, wróżyli z gwiazd – kogo spotkają w najbliższej przyszłości, zaczarowana butelka wskazała wykonywany zawód za kilka lat, natomiast papierowe serce z imionami przewidziało imię przyszłego partnera lub partnerki. Nie zabrakło również przyjemności dla głodnego brzuszka.. Niezawodni rodzice
            przygotowali sklepik z przekąskami. Czy wróżby się spełnią? Przyszłość nam pokaże.