• Spotkanie z poetką, terapeutką, panią Beatą Litwin.

          • W dniu 23 listopada w naszej szkole gościliśmy Panią Beatę Litwin - terapeutkę zajęciową z Ośrodka Rehabilitacyjno – Edukacyjno – Wychowawczego w Rymanowie, a zarazem autorka trzech tomików wierszy terapeutycznych, które są cenną pomocą w procesie wychowania młodego człowieka. Poetka zapoznała dzieci ze swoją twórczością, nie tylko czytając wiersze, ale także wspólnie się bawiąc. Dzieci miały okazję wcielić się
            w różne role, a tym samym mogły poczuć się jak prawdziwi aktorzy. Na zakończenie spotkania uczniowie obejrzeli filmiki, przedstawiający różne postawy i zachowania dzieci w momencie, gdy dopuszczają się niewłaściwych zachowań. To był cudowny czas, który przeniósł wszystkich zainteresowanych w świat dziecięcej radości, uśmiechu ale także nauczył jak być dobrym - „a każdy dzień kończyć w zgodzie, przebaczając sobie
            nawzajem…”

          • Eksperymenty i doświadczenia w klasie 3

          • We wtorek uczniowie klasy III zamienili się w ,,Małych badaczy”. Badacze mieli okazję przeprowadzać proste doświadczenia i eksperymenty oraz obserwacje. Uczniowie wykonali własne „ Poduszkowce”,” Barometry”
            i „Kompasy”. Zostały przeprowadzone ciekawe doświadczenia z użyciem magnesu. Poprzez zabawę i aktywne uczestnictwo w ciekawych zajęciach mali naukowcy stawiali hipotezy i trudne pytania, a szukając odpowiedzi wykonywali interesujące doświadczenia.

          • Spotkanie z iluzjonistą

          • W dniu 14 listopada do naszej szkoły przybył zabawny i sympatyczny iluzjonista. Magik zzarował różne przedmioty zaczynając od chust, kart, sznurków, a kończąc na piłeczkach które raz po raz wypadały mu z rękawa. We wszystkich etapach występu uczestniczyły dzieci, które bardzo chętnie pomagały roztańczonemu iluzjoniście w wykonywaniu jego magicznych sztuczek. Na zakończenie programu dzieci otrzymały drobne upominki z kolorowych baloników w kształcie zwierzątek i mieczy. Podczas całego występu dzieci bawiły się fantastycznie, a z ich twarzy nie znikał uśmiech. Iluzjonista za swój występ, urozmaicony odpowiednio dobraną muzyką, która wprowadziła wszystkich w świat magii i czarów został nagrodzony przez widownię gromkimi brawami.

          • WYBORY REPREZENTANTA ZSP W MILCZY DO MŁODZIEŻOWEJ RADY MIEJSKIEJ

          • 17 listopada w naszej szkole odbyły się wybory reprezentanta Zespołu Szkół publicznych w Milczy do Młodzieżowej Rady Miejskiej. Kandydaci przedstawili swoje programy wyborcze, a następnie odbyło się tajne głosownie. Po komisyjnym przeliczeniu głosów wyłoniono zwycięzcę, którym został Filip Hanus. Serdecznie gratulujemy!

        • NIE MA SPRAWY WAŻNIEJSZEJ NIŻ POLSKA
          • NIE MA SPRAWY WAŻNIEJSZEJ NIŻ POLSKA

          • 15 listopada 2022r. w naszej szkole uczciliśmy rocznicę odzyskania niepodległości. Na akademii środowiskowej zebrali się wszyscy nauczyciele, uczniowie i mieszkańcy Milczy. Naszą uroczystość uświetnili też swoją obecnością przedstawiciele władz gminnych i lokalnych. Uczniowie zaprezentowali montaż słowno muzyczny pod tytułem "Nie ma sprawy ważniejszej niż Polska". Młodsi uczniowie zachwycili wszystkich swoim tańcem z biało czerwonymi szarfami. Następna część uroczystości miała charakter bardziej rafleksyjny, ponieważ wspominaliśmy patrona szkoły. 11 listopada 1999 roku nasza szkoła przyjęła imię ks. Tadeusza Jakubińskiego, Chcieliśmy więc także uczcić pamięć tego, który swoją pracą i oddaniem zapisał się trwale w naszej pamięci. Miłym zakończeniem naszych uroczystości była możliwość zakupu rogali świętomarcińskich, przygotowanych przez rodziców.

          • WYCIECZKA DO WROCŁAWIA

          • W dn. 3 i 4 listopada uczniowie klas IV – VIII SP w Milczy przebywali na wycieczce we Wrocławiu. Po dotarciu na miejsce i spotkaniu z przewodnikiem rozpoczęli zwiedzanie miasta. Na początku obejrzeli Rynek Główny oraz Stary Ratusz – zabytek gotycki. Dzisiaj w tym budynku ma swój gabinet prezydent Wrocławia, odbywają się tu także posiedzenia Rady Miejskiej. W najbliższej okolicy Rynku można zobaczyć najwięcej figurek krasnoludków. Wielu uczniów bardzo szybko je odnalazło. Młodzież ujrzała również pomnik komediopisarza Aleksandra Fredry, który wcześniej stał we Lwowie. Inną podziwianą atrakcją była fontanna na placu Gołębim. Nazwano ją Zdrój dla uczczenia prezydenta miasta Bogdana Zdrojewskiego. Wrocławski Rynek to miejsce wielu wydarzeń, imprez i spotkań, w których chętnie uczestniczą mieszkańcy. W podziemiach Starego Ratusza znajduje się Piwnica Świdnicka. Po obejrzenie Rynku uczestnicy wycieczki wraz z opiekunami podziwiali Ostrów Tumski, a dokładnie pomnik św. Jana Nepomucena, Bramę Kluskową oraz most Tumski – przez lata nazywany był mostem zakochanych, bo pary zostawiały na nim kłódki z imionami jako symbol trwałości uczucia, a kluczyki do nich wrzucały do Odry. Po remoncie mostu zabroniono przyczepiać kłódki do jego barier. Pani przewodnik opowiadała również, że uliczki i zaułki Ostrowa Tumskiego oświetla ponad 100 latarni gazowych. Codziennie rozpala je i gasi latarnik, którego można spotkać tuż przed zapadnięciem zmroku i o świcie. To najbardziej charakterystyczna postać Ostrowa Tumskiego – także ze względu na strój: cylinder i czarną pelerynę. Kolejnym ważnym punktem wycieczki po Wrocławiu była Panorama Racławicka. Przedstawia ona zwycięską bitwę Polaków z Rosjanami pod Racławicami w kwietniu 1794 roku.  

            Za autorów tego dzieła uważa się lwowskich malarzy – Jana Stykę i Wojciecha Kossaka. Oto krótka historia dzieła: prace nad obrazem trwały dziewięć miesięcy. Płótno ma 114 metrów długości i 15 metrów wysokości. We Lwowie „Panorama Racławicka” była prezentowana w rotundzie w parku Stryjeńskim. Stała się jedną z atrakcji Lwowa na przełomie XIX i XX wieku. Po II wojnie światowej obraz przewieziono do Wrocławia i schowano w magazynie. Ze względów politycznych nie wystawiano go publicznie. Dopiero po 1980 r. rozpoczęto przymiarki do ponownej prezentacji dzieła. Rotunda na potrzeby Panoramy stanęła w 1985 roku w parku Słowackiego. Co roku Panorama Racławicka przyciąga tysiące gości. Po wizycie w tym historycznym miejscu nadszedł czas, by obejrzeć Hydropolis – centrum wiedzy o wodzie, które łączy walory edukacyjne z zabawą, a to wszystko za sprawą interaktywnej wystawy. Jeszcze przed wejściem do strefy zwiedzania uczniowie zwrócili uwagę na wir wodny o wysokości 3,5 m. 

            Hydropolis podzielone jest na 7 stref tematycznych, cykliczne wystawy, strefę przeznaczoną dla dzieci i przestrzeń do relaksu.

             Stałe atrakcje muzeum wody to m.in.:

            ·        Historia Inżynierii Wodnej,

            ·        Człowiek i Woda,

            ·        Miasto i Woda,

            ·        Ocean Życia,

            ·        Stany Wody,

            ·        Planeta Wody,

            ·        Strefa Głębiny.

             Pobyt w tym budynku był dużą atrakcją dla uczniów naszej szkoły. Wieczorem cała grupa udała się na wieczorny spacer po Wrocławiu, gdzie  zakupiła pamiątki i odwiedziła McDonald's. Pierwszy dzień wycieczki, pełen wrażeń.

            W piątek uczniowie rozpoczęli zwiedzanie od Hali Stulecia. Obiekt ten to jedna z największych żelbetowych budowli w historii.  Wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Pięknie prezentowały się także Iglica i Pergola. Regularnie w Hali Stulecia odbywają się koncerty, spektakle, widowiska dla dzieci, mecze, bale i imprezy targowe. Pod kopułą spotykają się wystawcy książek, żywności, minerałów, a także odbywają się różne turnieje, koncerty oraz spotkania autorskie. Następnie nadszedł czas, by odwiedzić ZOO oraz Afrykarium. Te miejsca dostarczyły wiele rozrywki  całej grupie. Uczniowie zrobili mnóstwo pamiątkowych zdjęć, podziwiali różne gatunki zwierząt. Spacer  po okolicy zajął około dwie godziny. Na zakończenie pozostała jeszcze jedna atrakcja – Sky Tower. To pierwszy drapacz chmur we Wrocławiu i jeden z najwyższych budynków miasta, który ma aż 212 m wysokości. Punkt widokowy znajduje się na 49. piętrze. Wszyscy uczestnicy byli zadowoleni, że udało się zorganizować tak ciekawą wycieczkę.

             

          • JESIENNE HAIKU KLASY III

          • Jesienny czas sprzyja poezji. Pisanie haiku to świetna zabawa i relaks.
            We wtorek 8 listopada w klasie III odbył się Konkurs Poetycki Haiku - Jesienne czarowanie
            słowem.
            Haiku to miniaturka poetycka, w której skromnych zwykle słowach, kryje się filozoficzna
            refleksja nad ludzką egzystencją. Haiku to nierymowana, trójwersowa poezja zwięzłości o
            układzie sylabicznym 5 - 7 - 5. Pochodzi z XVII-wiecznej Japonii.
            Wszyscy uczniowie dzielnie przystąpili do konkursu. Wiersze dodatkowo ozdobili pięknymi
            jesiennymi ilustracjami. Gratulujemy !!!
            Wyniki konkursu:
            I miejsce: Przemek Smoleń
            II miejsce: Nadia Prugar
            III miejsce: Maciek Tutak
            Wyróżnienia: Julia Przybylska, Milena Krupa, Ksawery Kijowski, Natan Szafran, Kacper
            Litarowicz, Szymon Józefczyk.

          • ,,ŚLUBOWANIA NADSZEDŁ CZAS’’- UROCZYSTE PASOWANIE NA UCZNIA KLASY PIERWSZEJ.

          • 9 listopada  2022 r. odbyła  się w naszej szkole uroczystość pasowania na ucznia. Jest to szczególny dzień, który na długo pozostanie w pamięci każdego ucznia klasy pierwszej. W tym dniu  dzieci oficjalnie przyjęte zostały do grona uczniów Szkoły Podstawowej w Milczy. Podczas uroczystości pierwszoklasiści odświętnie ubrani, w obecności swoich najbliższych rozpoczęli występ, w którym zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie i wokalne. Po zakończeniu części artystycznej, w niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym uczniowie ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania Pani Dyrektor Beata Kozerska-Szewczyk kolorowym ołówkiem, dokonała symbolicznego pasowania.  Wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i legitymacje szkolne. Wychowawczyni życzyła pierwszoklasistom wielu sukcesów na nowej drodze obowiązków szkolnych. Na zakończenie uczniowie wraz z rodzicami oraz z zaproszonymi gośćmi udali się na słodki poczęstunek, który został przygotowany przez rodziców pierwszoklasistów.

          • Akcje Szkolnego Koła Wolontariatu

          • „Kredkobranie”

            We wrześniu 2022 r. kolejny raz uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji organizowanej przez krakowską „Fundację Ignatianum” pn. „Kredkobranie”. Szkolne Koło Wolontariatu przeprowadziło zbiórkę przyborów szkolnych i artykułów plastycznych dla dzieci i młodzieży o polskich korzeniach mieszkających na terenie dawnych Kresów – dzisiejszej Ukrainy. Zbieraliśmy kredki, zeszyty, bloki i papiery kolorowe, farby, plastelinę, pisaki, długopisy, piórniki, ołówki, kleje, gumki, temperówki, pędzle. Łącznie zebraliśmy 157 darów, które wysłaliśmy do Krakowa, a stamtąd powędrowały do potrzebujących dzieci, przynosząc im radość i wiarę w ludzi.

             

            Świąteczna zbiórka żywności dla Towarzystwa Pomocy św. Brata Alberta w Krośnie.

            13 listopada obchodzimy Światowy Dzień Ubogich. Z tej okazji przez cały październik zbieraliśmy trwałą żywność dla podopiecznych Towarzystwa Pomocy św. Brata Alberta w Krośnie. Obok naszego świata dobrobytu i nadmiernej konsumpcji istnieje świat ludzi ubogich, bezrobotnych, często dotkniętych dysfunkcjami życia rodzinnego, którym warto okazać pomoc. Takiej społecznej solidarności uczymy dzieci i młodzież z naszej szkoły. Dobro – to jedyna rzecz, którą - dzieląc – mnożymy. Wolontariusze zgromadzili paczki makaronu, ryżu, kaszy, herbaty mnożymy, które zostały przekazane do schroniska dla bezdomnych w Krośnie.

            W październiku wolontariusze posadzili – przy pomocy pracowników szkoły - cebulki żonkili. W ten sposób przygotowujemy się do wiosennej akcji „Pola Nadziei”.

            Od połowy listopada przystępujemy do pieczenia „świątecznych pierniczków”. Dochód z ich sprzedaży przeznaczamy na Hospicjum w Krośnie.

             

            W imieniu

            Szkolnego Koła Wolontariatu

            Maria Zmarz

            opiekun

          • SZKOŁA DO HYMNU

          • 10 listopada 2022 r. cała społeczność szkolna zebrała się na sali gimnastycznej, aby o godzinie 11.11, w obecności sztandaru i flagi odśpiewać uroczyście hymn Polski.

          • Wycieczka klas I – III do Krosna.

          • W dniu 19.10.2022 r. uczniowie klasy 1,2 i 3 SP, udały się na wycieczkę edukacyjną do
            pobliskiego miasta Krosna. Pierwszym punktem z planu wycieczki była wizyta w Etnocentrum
            Ziemi Krośnieńskiej, gdzie uczniowie mogli zaznajomić się z kulturą ziemi krośnieńskiej i okolic.
            Spotkanie podzielone zostało na dwa rodzaje aktywności - zwiedzanie oraz warsztaty rękodzielnicze.
            Spacer po nowoczesnej przestrzeni, pozwolił nam dowiedzieć się co nieco o życiu codziennym i
            dawnych zwyczajach mieszkańców naszych okolic, poznać lokalne historie, tradycyjne zwyczaje i
            obrzędy. Na warsztatach rękodzielniczych dzieci uczyły się techniki wykonywania zwierzątek z
            włóczkowych pomponów. Drugim punktem podroży była wizyta w kinie Helios. Obejrzeliśmy
            wzruszający film pt. „Za duży na bajki”. Film ten posiada wiele walorów edukacyjnych przede
            wszystkim promuje zdrowy styl życia i samodoskonalenie, pokazuje jak ważne są w życiu pasje,
            opowiada o braterstwie i przyjaźni oraz prezentuje psychologiczne motywacje stojące za czyimś
            zachowaniem.
            Wspólny pobyt w Etnocentrum i kinie, po raz kolejny zbliżył nas do siebie, dzieci zacieśniły
            więzi i przeżyły wiele cudownych chwil.

          • Światowy Dzień Owoców i Warzyw

          • W październiku obchodziliśmy Światowy Dzień Owoców i Warzyw. Uczniowie rozmawiali o
            mocy witamin dla zdrowia, które kryją się w warzywach i owocach. Wszyscy dobrze
            zapamiętali, że spożywanie tych produktów to sposób na zdrowy tryb życia i zbilansowaną
            dietę. W ramach tego dnia uczniowie klas I-III oraz V wykonali pyszne koktajle i soki
            owocowe. Zachęcając w ten sposób do spożywania owoców i warzyw jako źródła witamin,
            życząc smacznego!!!

          • Dzień gier planszowych

          • Samorząd Uczniowski zaproponował aby 20 października zorganizować w szkole Dzień Gier Planszowych. Uczniowie w tym dniu prezentowali swoje planszówki, odbyły się też rozgrywki w klasach. Wszyscy bardzo dobrze bawili się poznając nowe gry przyniesione przez kolegów. Planszówkowe rozgrywki to nie tylko sposób na ciekawą rozrywkę, ale także zajęcie, które wspiera rozwój wiedzy i wyobraźni. To prawdziwy sport intelektualny. Spotkania przy grach planszowych to okazja do spędzenia czasu ze swoimi znajomymi.

          • „Owoce i warzywa w szkole” – wycieczka do sadu

          • W ramach realizacji działań z  Programu „Owoce i warzywa w szkole”  uczniowie klas I-III wybrali się na wycieczkę do pobliskiego sadu. Celem wycieczki było poznanie środowiska przyrodniczego, jakim jest sad, poznanie gatunków drzew owocowych rosnących w sadzie, poszukiwanie oznak jesieni  oraz integracja grupy. Uczniowie spacerowali pośród drzewek, zrywali i zbierali rumiane jabłka i orzechy. Poznali kilka odmian jabłoni oraz krzewy owocowe rosnące w sadzie. Wszyscy zostali poczęstowani zdrowymi owocami. Wycieczka do sadu była ciekawą lekcją przyrody i wywołała u dzieci wiele pozytywnych emocji. Dziękujemy Pani Eli– właścicielce sadu za serdeczne przyjęcie i kosz pełen owoców, z których uczniowie przyrządzili pyszny sok jabłkowy.

          • Szkolna przerwa śniadaniowa -mleczna, z warzyw, owocowa

          • Warzywa i owoce powinny być stałym składnikiem codziennej diety dziecka. Produkty te stanowią główne źródło witamin, składników mineralnych, błonnika oraz naturalnych przeciwutleniaczy. Są smaczne i cenne dla zdrowia. Zjadane w klasie w towarzystwie koleżanek i kolegów smakują jeszcze lepiej.  Dlatego dzieci klas I-III podczas drugiej przerwy, spożywają śniadanie połączone z degustacją owoców i warzyw, które otrzymują z Programu  ,,Owoce i warzywa w szkole’'. Celem tego działania jest kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych przez włączanie większej ilości surowych owoców i warzyw do codziennej diety dziecka.

          • Dzień Chłopaka w klasie I i II

          • Z okazji tego dnia niezwykłego,

            Życzymy Wam Chłopcy wszystkiego najlepszego,

            Humoru radosnego

            I aby codziennie spotkało Was coś magicznego.

             Jak co roku, dzień 30 września w naszej szkole był Dniem Chłopaka. Z tej okazji panie i dziewczynki złożyły chłopcom serdeczne życzenia i odśpiewały „100 lat”. Nie zapomniano również o małych upominkach. Obchody Dnia Chłopaka minęły w miłej atmosferze.

             

          • Pyszny sok owocowo-warzywny

          • W ramach realizacji działań programu ,,Owoce i warzywa w szkole’’ uczniowie klasy I wzięli udział w zajęciach kulinarnych pod hasłem „Robimy pyszny sok owocowo-warzywny’’. Wyciskanie soku zostało poprzedzone dokładnym określeniem podstawowych zasad postępowania podczas przygotowywania i spożywania posiłków. Następnie uczniowie oglądali i nazywali przyniesione warzywa i owoce oraz słuchali wiersza Jana Brzechwy ,,Na straganie’’. Zaznaczali warzywa, które nie występowały w wierszu i rysowali swoje ulubione owoce. Uczestniczyli w pogadance na temat znaczenia witamin dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dowiedzieli się co to są witaminy oraz dlaczego powinniśmy jeść jak najwięcej warzyw i owoców. Najsmaczniejszym punktem zajęć była degustacja zrobionego soku jabłkowo-marchewkowego. Dzięki tym zajęciom dzieci kształciły odpowiednie nawyki żywieniowe, a także utrwalały wiedzę o konieczności przestrzegania zasad higieny podczas spożywania posiłków.

          • „Owoce i warzywa w szkole”.

          • W ramach scenariusza lekcji o zdrowym żywieniu  na temat „Warzywa  i owoce przez cały rok”,  uczniowie klas III przygotowali sałatki z warzyw i owoców.

          • Wprowadzenie do programu „Owoce i warzywa w szkole”.

          • Głównym celem projektu jest  wykształcenie u dzieci postaw prozdrowotnych poprzez uczenie zasad zdrowego odżywiania oraz przekazywanie wiedzy na temat produktów służących zdrowiu i produktów dla zdrowia szkodliwych. Ważnym celem jest  uświadomienie związku pomiędzy żywieniem, a występowaniem wielu chorób i dolegliwości oraz podkreślenie roli codziennej aktywności fizycznej w profilaktyce zdrowotnej. W ramach tej inicjatywy dzieci wykonały plakaty tematyczne zachęcające do promowania zdrowego stylu życia.