• Drugi Kongres Mediatorów Rówieśniczych w Czudcu

• 13.05.2019 11:21
      • Początki Szkolnego Klubu Mediatorów Rówieśniczych w Milczy
      •

Nasza grupa Mediatorów rówieśniczych: Marzena Szafran, Sara Buczek, Emilia Wojnar i Gabriel Szlemp  pod opieką mediatora szkolnego Ewy Krukar wzięła udział w dwudniowym Kongresie Mediatorów Rówieśniczych, którego organizatorem było Podkarpackie Centrum Mediacji we współpracy z Kuratorium Oświaty w Rzeszowie. Spotkanie rozpoczęło się w Wyższej Szkole Inżynieryjno-Ekonomicznej, a następnie  spotkanie kontynuowano w Ośrodku Edukacji Nauczycieli i Administracji Samorządowej w Czudcu. Spotkanie to stanowiło doskonałą okazję do poszerzenia wiedzy oraz zdobycia praktycznych umiejętności i kompetencji niezbędnych przy rozwiązywaniu sporów rówieśniczych. W programie Kongresu zaplanowano debatę młodzieży z przedstawicielami władz oświatowych i samorządowych oraz zawodowymi mediatorami. Spotkanie uświetniła swoją obecnością Pani Małgorzata Rauch – Podkarpacki Kurator Oświaty. Gościem specjalnym w Czudcu był   Krystian Herba, nauczyciel  sportowiec specjalizujący się w trialu rowerowym,  zdobywał kolejne drapacze chmur. Podczas uroczystości  zaprezentowano dobre praktyki mediacyjne, a młodzież miała okazję zaczerpnąć  doświadczenia swoich kolegów mediatorów. Pierwszy dzień zakończył się wspólną dyskoteką z udziałem wodzireja, który wspaniale rozbawił młodzież. W uroczystości dedykowanej młodzieżowym mediatorom wzięło udział ponad 160 uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz 40 nauczycieli z całego Podkarpacia.

Podczas dwudniowego spotkania pod okiem doświadczonych trenerów mediacji doskonaliliśmy warsztat pracy mediatorów rówieśniczych.  Każdy konflikt, nieporozumienie można rozwiązać na drodze wspólnego dialogu, kompromisu, ugody jeśli tyko będziemy tego chcieć. Wspaniała integracja młodzieży, miła atmosfera, niezapomniane chwile.