• WEWNĘTRZNE PROCEDURY BEZPIECZEŃSTWA W WARUNKACH PANDEMII COVID-19 ORAZ PROCEDURY POSTĘPOWANIA NA WYPADEK PODEJRZENIA ZAKAŻENIA WIRUSEM SARS-COV-2 
        W SZKOLE PODSTAWOWEJ W MILCZY - 
        EDUKACJA WCZESNOSZKOLNA.

         

        Informacje wstępne

        1. Od dnia 25.05.2020r.  uczniowie klas I – III   mogą brać udział w zajęciach opiekuńczo – wychowawczych z elementami zajęć dydaktycznych w szkole .
        2. W pierwszej kolejności z zajęć w szkole mogą korzystać te dzieci, których rodzice nie mają możliwości pogodzenia pracy z opieką w domu. Pierwszeństwo uzyskują dzieci pracowników systemu ochrony zdrowia, służb mundurowych, pracowników handlu
          i przedsiębiorstw produkcyjnych, realizujący zadania związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.
        3. Na terenie szkoły  nie przebywają osoby z zewnątrz niebędące pracownikami.
        4. Procedury zostały opracowane na potrzeby zachowania podwyższonego reżimu sanitarnego nałożonego na placówkę przez odpowiednie organy w czasie pandemii COVID-19, dotyczy wszystkich pracowników Zespołu Szkół Publicznych w Milczy oraz rodziców dzieci uczęszczających szkoły.
        5. Celem opracowania procedur jest zminimalizowanie zagrożeń zakażenia się w szkole wirusem SARS Cov-2 i zachorowania na COVID-19 przez pracowników szkoły, rodziców i dzieci.
        6. Procedury określają działania, które szkoła może podjąć w celu zminimalizowania zarażenia, jednak rodzice decydujący się na wysłanie dziecka do szkoły są świadomi, że mimo wszystkich podjętych środków bezpieczeństwa ze względu na specyfikę pracy z dziećmi, nie da się w pełni wyeliminować ryzyka.
        7. Podstawą do opracowania procedur są: obowiązujące akty prawne oraz  wytyczne MEN, GIS i  MZ .

         

         

        Obowiązki dyrektora

        1. Dyrektor ustala regulaminy wewnętrzne i dostosowuje procedury obowiązujące w szkole do wymogów zwiększonego reżimu sanitarnego tak długo, jak będzie on obowiązywał.
        2. Zapewnia odpowiednie środki ochrony osobistej dla pracowników oraz środki do dezynfekcji.
        3. Planuje organizację pracy szkoły na podstawie analizy zebranych zdalnie informacji od rodziców dotyczących liczby dzieci, których rodzice decydują się wysłać do szkoły w czasie pandemii. Może podjąć decyzję o przejściu szkoły na pracę zdalną w przypadku nałożenia obowiązku kwarantanny/izolacji na kogoś, kto miał kontakt z wirusem lub w przypadku niemożliwości zapewnienia odpowiedniej ilości kadry – ze względu na podwyższone standardy bezpieczeństwa.
        4. Przekazuje rodzicom informację o czynnikach ryzyka COVID-19, informuje o odpowiedzialności za podjętą decyzję związaną z wysłaniem dziecka do szkoły.
        5. Zapewnia pomieszczenie do izolacji w razie pojawienia się podejrzenia zachorowania dziecka lub pracownika: pomieszczenie socjalne.
        6. Odpowiada za kontakt z odpowiednimi służbami w przypadku wystąpienia podejrzenia zakażenia wirusem przez któregoś z pracowników, członków ich rodzin, dzieci lub domowników dzieci uczęszczających do szkoły.
        7. Mając na uwadze warunki organizacyjne, decyduje o przydziale uczniów do poszczególnych grup i ustala, którzy nauczyciele będą prowadzili zajęcia.
        8. Zajęcia wynikające z realizacji podstawy programowej w klasach I-III szkoły podstawowej prowadzić będą nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej, natomiast zajęcia opiekuńczo-wychowawcze  wychowawcy świetlic szkolnych i w miarę możliwości inni – wskazani przez dyrektora szkoły – nauczyciele.
        9. Dyrektor szkoły, wspólnie z nauczycielami, oceni stan realizacji podstawy programowej kształcenia ogólnego dla poszczególnych klas I-III i rozplanuje pozostałe treści do 26 czerwca 2020 r., czyli do zakończenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych.
        10. Dyrektor z nauczycielami ustali, czy oraz w jakim zakresie potrzebna jest modyfikacja szkolnego zestawu programów nauczania i dostosuje sposób realizacji podstawy programowej odpowiednio dla uczniów przebywających w szkole, jak i pozostających w domu.
        11. Liczba godzin przeznaczonych na zajęcia dydaktyczne w szkole w formule stacjonarnej będzie uzależniona od liczby dzieci, które będą w tych zajęciach fizycznie uczestniczyć.

         

         

        Obowiązki pracowników

        1. Każdy pracownik szkoły zobowiązany jest do samoobserwacji i pomiaru temperatury. Pracownicy szkoły używają środków ochrony osobistej w zależności od ich woli, chyba że mają do czynienia z dzieckiem mającym objawy infekcji – wówczas stosowanie środków ochrony osobistej jest obowiązkowe.
        2. W przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem SARS CoV-2 lub wystąpienia objawów choroby COVID-19 (duszności, kaszel, gorączka) u siebie lub któregoś z domowników, pozostaje w domu i zawiadamia o tym fakcie dyrektora szkoły.
        3. Bezwzględnie przy każdym wejściu/wyjściu do i ze szkoły i w trakcie pracy często odkaża ręce płynem do dezynfekcji rąk wg instrukcji umieszczonej w widocznych miejscach w szkole i myje ręce zgodnie z instrukcją.
        4. Nauczyciel w ramach swojego pensum może prowadzić zajęcia oraz przygotowywać i przekazywać materiały do kształcenia na odległość.
        5. Nauczyciele pracują według ustalonego przez dyrektora harmonogramu, pozostając w gotowości zarówno do pracy zdalnej, jak i w szkole.
        6. Nauczyciele organizują przerwy dla swojej grupy, w okresach czasowych adekwatnych do potrzeb, jednak nie rzadziej niż po 45 min. Grupa spędza przerwy pod nadzorem nauczyciela.
        7. Nauczyciele i inni pracownicy szkoły powinni zachowywać dystans społeczny między sobą, w każdej przestrzeni szkoły, wynoszący min. 1,5 m.
        8. Pracownicy administracji oraz obsługi sprzątającej powinni ograniczyć kontakty z uczniami oraz nauczycielami.
        9. Nauczyciele przystosowują przestrzeń dla dzieci i dostosowują ją do reżimu sanitarnego.
        10. Organizują działania opiekuńczo-wychowawcze, wyjaśniają dzieciom, jakie zasady obowiązują w szkole i dlaczego zostały wprowadzone. Komunikat przekazują w formie pozytywnej, aby wytworzyć w dzieciach poczucie bezpieczeństwa i odpowiedzialności za swoje zachowanie, bez lęku. Instruują, pokazują techniki właściwego mycia rąk wg instrukcji. Zwracają uwagę, aby dzieci często i regularnie myły ręce, szczególnie po skorzystaniu z toalety i po powrocie ze świeżego powietrza.
        11. W celu zadbania o jak najlepsze warunki i higienę, wietrzą salę co najmniej raz na godzinę

         

        Obowiązki rodziców

        1. Zapoznają się z procedurami opracowanymi na czas zwiększonego reżimu sanitarnego w warunkach pandemii.
        2. Przestrzegają zakazu wstępu na teren szkoły. Dbają o to, by wejście samodzielne ucznia odbywało się zgodnie z procedurami.
        3. Rodzice zapewniają dzieciom indywidualną osłonę ust i nosa w drodze do i ze szkoły.
        4. Przekazują dyrektorowi lub nauczycielowi informacje istotne informacje o stanie zdrowia dziecka.
        5. Nie posyłają do szkoły dziecka, jeżeli w domu przebywa ktoś na kwarantannie lub w izolacji.
        6. Przyprowadzają lub posyłają do szkoły tylko bezwzględnie zdrowe dziecko – bez objawów chorobowych.
        7. Wyrażają zgodę na pomiar temperatury u dziecka,  przy przyjściu do szkoły i w przypadku, gdy nauczyciel uzna to za konieczne.
        8. Przed przyprowadzeniem dziecka do instytucji rodzic zobowiązany jest do zmierzenia dziecku temperatury.
        9. Wyjaśniają dziecku, aby nie zabierało do szkoły niepotrzebnych przedmiotów.
        10. Zapewniają dziecku drugie śniadanie i wodę do picia.
        11. Regularnie przypominają dziecku o podstawowych zasadach higieny m.in. myciu rąk wodą z mydłem, niepodawaniu ręki na przywitanie, unikaniu częstego dotykania oczu, nosa i ust. Zwracają uwagę na odpowiedni sposób zasłaniania twarzy podczas kichania czy kasłania.
        12. Są zobowiązani do odbierania telefonów ze szkoły lub wyznaczenia dodatkowej osoby do kontaktu (upoważnionej do odbioru dziecka).
        13. Unikają kontaktów z osobami chorymi lub na kwarantannie. W miarę możliwości przestrzegają ogólnych zasad izolacji, przede wszystkim osób z grupy podwyższonego ryzyka.
        14. Informują dyrektora szkoły w przypadku konieczności znalezienia się ich rodziny lub osób, z którymi dziecko miało kontakt, na kwarantannie.
        15. Zobowiązują się do stosowania się do wszelkich próśb i zaleceń przekazywanych przez pracowników szkoły, rozumiejąc, iż wynikają one z dbałości o zachowanie jak najwyższych standardów higienicznych i bezpieczeństwa dla wszystkich uczniów oraz dla osób przebywających na terenie szkoły.
        16. Rodzice i opiekunowie przyprowadzający/odbierający uczniów do/ze szkoły mają zachować dystans społeczny w odniesieniu do pracowników szkoły oraz innych uczniów i ich rodziców wynoszący min. 2 m.
        17. Rodzice mogą wchodzić z dziećmi wyłącznie do wyznaczonego obszaru z zachowaniem zasady – jeden rodzic z dzieckiem i  w odstępie 2 m od kolejnego rodzica z dzieckiem, przy czym należy rygorystycznie przestrzegać wszelkich środków ostrożności (m. in. osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk).

         

         

        Przyprowadzanie i odprowadzanie dzieci

         

        1. Uczniowie są przyprowadzani/ odbierani ( jeżeli jest taka konieczność) przez osoby zdrowe.
        2. Jeżeli w domu przebywa osoba na kwarantannie lub izolacji nie wolno przyprowadzać ucznia do szkoły.
        3. Każdorazowo przed wejściem do budynku dzieciom mierzona jest temperatura. W przypadku podwyższonej temperatury ( 37°C i wyżej ) dziecko nie zostanie przyjęte do szkoły. Dziecko może wrócić do szkoły po upływie przynajmniej 48 godzin pod warunkiem pozytywnej decyzji lekarza i braku objawów chorobowych.
        4. Przy wejściu do budynku wszyscy wchodzący obligatoryjnie dezynfekują ręce.
        5. Ogranicza się przebywanie osób z zewnątrz w placówce do niezbędnego minimum,
          z zachowaniem wszelkich środków ostrożności (m. in. osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk, tylko osoby zdrowe) i w wyznaczonych obszarach.
        6. Uczniowie przychodzą / są przyprowadzani do szkoły punktualnie w wyznaczonym czasie , następnie nauczyciel  pomaga przy ich przebieraniu się ( jeśli jest potrzeba)
           i odprowadza je do sali.
        7. W wyznaczonym czasie dziecko wychodzi ze szkoły, zakłada przy pomocy nauczyciela osłonę ust i nosa lub rodzic oczekuje na dziecko przy wejściu do budynku szkoły i je  odbiera .

         

        Organizacja pobytu dziecka w szkole

         

        1. Liczebność dzieci w każdej grupie jest uzależniona od wielkości sali i wytycznych GIS.
        2. Do grupy przyporządkowani są ci sami nauczyciele.
        3. Jedna grupa uczniów przebywa w wyznaczonej, stałej sali.
        4. Minimalna przestrzeń do zajęć dla uczniów w sali nie może być mniejsza niż 4 m2 na 1 osobę (uczniów i nauczycieli).
        5. Dzieci pracują pojedynczo - 1 uczeń – 1 ławka szkolna ustawiona w odległości min. 1,5 m od poprzedniej.
        6. Uczniowie posiadają własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na ławce ucznia lub w tornistrze. Uczniowie nie powinni wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą.
        7. Uczniowie nie powinni zabierać ze sobą do szkoły niepotrzebnych przedmiotów.
        8. W sali gimnastycznej mogą przebywać dwie grupy uczniów (jednak w liczbie nieprzekraczającej 26).
        9. Podczas zabaw swobodnych i dydaktycznych podejmowane są starania o zachowanie bezpiecznej odległości. Zajęcia będą zorganizowane w sposób utrudniający spotykanie się ze sobą poszczególnych grup uczniów (to jest różne godziny przychodzenia poszczególnych  grup do szkoły, różne godziny przerw lub zajęć na świeżym powietrzu).
        10. Pod opieką nauczyciela dzieci, w miarę możliwości, korzystają z istniejącego na terenie szkolnym placu zabaw i terenu zielonego (każda grupa osobno). Po skorzystaniu z palcu zabaw sprzęt jest dezynfekowany.
        11. Co godzinę (lub częściej – w zależności od potrzeb) nauczyciel wietrzy salę, w której organizowane są zajęcia z dziećmi i prowadzi gimnastykę przy otwartych oknach. Po zajęciach sale są dezynfekowane.
        12. Dzieci, pod nadzorem opiekunów, często i regularnie myją ręce, szczególnie po przyjściu do szkoły, przed jedzeniem, po skorzystaniu z toalety, po powrocie z zajęć na świeżym powietrzu.
        13. Nauczyciel zwraca uwagę na odpowiedni sposób zasłaniania twarzy podczas kichania
           i kasłania.
        14. Codziennie powierzchnie użytkowe (blaty, klamki, poręcze, włączniki światła , etc.), sprzęt i rzeczy używane przez dzieci oraz pracowników szkoły są dezynfekowane. Środków dezynfekujących w sprayu używa się wyłącznie podczas nieobecności dzieci.
        15. Z sali, w której przebywa grupa, usuwa się przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie umyć, uprać lub dezynfekować. Przybory do ćwiczeń (piłki, skakanki, obręcze itp.) wykorzystywane podczas zajęć należy dokładnie czyścić lub dezynfekować.
        16. Nie będą organizowane żadne wyjścia poza teren szkoły.
        17. W szkole organizowane są zajęcia świetlicowe dla uczniów, których rodzice zgłosili potrzebę korzystania ze świetlicy szkolnej. Godziny pracy świetlicy wynikają z informacji zebranych od rodziców.
        18. Zajęcia świetlicowe odbywają się w świetlicy szkolnej z zachowaniem zasady 4 m2 na osobę.
        19. Nauczyciele pracują według ustalonego harmonogramu.

         

         

        Postępowanie na wypadek podejrzenia zakażenia wirusem SARS-CoV-2

         

        1. Dyrektor szkoły wyznacza i przygotowuje pomieszczenie wyposażone w środki ochrony osobistej i płyn dezynfekujący, w którym będzie można odizolować osobę w przypadku stwierdzenia objawów chorobowych (odrębna oznakowana sala-izolatorium)
        2. Po zauważeniu symptomów choroby, np. temperatura  37°C i wyższa, złe samopoczucie, zmęczenie, brak apetytu, wysypka, przekrwione oczy, katar – nawet przezroczysty, ból brzucha lub problemy żołądkowe, kaszel, itp, wyznaczona osoba  niezwłocznie przechodzi z dzieckiem do wyznaczonej do izolacji sali, dezynfekuje ręce i ubiera środki ochrony osobistej (maseczka/przyłbica, rękawice, fartuch), zabezpiecza poczucie bezpieczeństwa u dziecka.
        3. Nauczyciel niezwłocznie zawiadamia o sytuacji dyrektora szkoły i rodziców. Rodzic ma obowiązek odebrać dziecko w ciągu 30 minut od zgłoszenia przez nauczyciela.
        4. Dyrektor szkoły zawiadamia jednostkę Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemilogicznej o podejrzeniu wystąpienia na terenie szkoły zachorowania na COVID-19. O zaistniałej sytuacji informuje również rodziców pozostałych dzieci.
        5. Pomieszczenia, w których przebywało dziecko są  jak najszybciej dezynfekowane.
        6. Pracownik, u którego pojawiły się objawy infekcji w trakcie pracy (duszności, kaszel, gorączka) zgłasza fakt dyrektorowi i bezzwłocznie opuszcza miejsce pracy. Dalej postępuje zgodnie z wytycznymi stacji sanitarno-epidemiologicznej.
        7.  Pracownik, u którego objawy infekcji pojawiły się w domu zgłasza ten fakt niezwłocznie dyrektorowi, który podejmuje dalsze działania zgodnie z wytycznymi.

         

          Informacje końcowe

        1. W szkole wywieszone są plakaty z zasadami prawidłowego mycia i dezynfekcji  rąk .
        2. W sali, w której przebywają dzieci, nauczyciele posiadają aktualne numery telefonów do szybkiego kontaktu/ natychmiastowego oddzwonienia.
        3. Procedury mogą zostać zmienione w związku ze zmianami w obowiązujących przepisach prawa, wytycznych lub rekomendacjch GIS, MZ, MEN.  
        4. Procedury bezpieczeństwa wchodzą w życie z dniem podpisania przez dyrektora
          i obowiązują do odwołania.