WEWNĘTRZNE PROCEDURY BEZPIECZEŃSTWA W WARUNKACH PANDEMII COVID-19 ORAZ PROCEDURY POSTĘPOWANIA NA WYPADEK PODEJRZENIA ZAKAŻENIA WIRUSEM SARS-COV-2 W ZESPOLE SZKÓŁ PUBLICZNYCH W MILCZY
KORZYSTANIE Z BIBLIOTEKI SZKOLNEJ
Informacje wstępne
- Na terenie szkoły nie przebywają osoby z zewnątrz niebędące pracownikami.
- Procedury zostały opracowane na potrzeby zachowania podwyższonego reżimu sanitarnego nałożonego na placówkę przez odpowiednie organy w czasie pandemii COVID-19, dotyczy wszystkich pracowników Zespołu Szkół Publicznych w Milczy oraz rodziców dzieci uczęszczających do szkoły.
- Celem opracowania procedur jest zminimalizowanie zagrożeń zakażenia się w szkole wirusem SARS Cov-2 i zachorowania na COVID-19 przez pracowników szkoły, rodziców i dzieci.
- Procedury określają działania, które szkoła może podjąć w celu zminimalizowania zarażenia, jednak rodzice decydujący się na wysłanie dziecka do szkoły są świadomi, że mimo wszystkich podjętych środków bezpieczeństwa ze względu na specyfikę pracy z małymi dziećmi, nie da się w pełni wyeliminować ryzyka.
- Podstawą do opracowania procedur są: obowiązujące akty prawne oraz wytyczne MEN, GIS i MZ .
Przychodzenie uczniów do biblioteki
- Do biblioteki przychodzą tylko dzieci zdrowe, bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną.
- Jeżeli w domu przebywa osoba na kwarantannie lub izolacji nie wolno wysyłać ucznia do biblioteki.
- W drodze do i ze szkoły uczniowie korzystają z osłony na usta i nos oraz zachowują dystans społeczny.
- Każdorazowo przed wejściem do budynku dzieciom mierzona jest temperatura.
W przypadku podwyższonej temperatury (37°C i wyżej) pracownik szkoły kontaktuje się telefonicznie z rodzicem i prosi o odebranie dziecka. - Przy wejściu do budynku wszyscy wchodzący obligatoryjnie dezynfekują ręce.
- Ogranicza się przebywanie osób z zewnątrz w placówce do niezbędnego minimum,
z zachowaniem wszelkich środków ostrożności (m. in. osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk, tylko osoby zdrowe) i w wyznaczonych obszarach.
Zasady korzystania z biblioteki szkolnej w ZSP w Milczy
- W bibliotece może przebywać tylko jeden wypożyczający.
- Bibliotekarz umówi się na konkretną godzinę z czytelnikiem, aby uniknąć spotkania
z innymi wypożyczającymi. - Przed wejściem do biblioteki uczniowie dezynfekują dłonie.
- Obowiązkowo uczniowie/rodzice posiadają maseczkę i rękawiczki.
- Podręczniki zwracane są w kompletach, należy usunąć foliowe okładki, zetrzeć zapisane ołówkiem notatki, należy zadbać o czystość i estetykę książki – wyprostować pogięte kartki, skleić rozdarcia.
- Zwracane książki zostaną poddane kwarantannie.
- Za podręczniki zniszczone lub zagubione rodzice/opiekunowie prawni są zobowiązani dokonać wpłaty na podane konto w ustalonym terminie .
- Książki i podręczniki są zwracane przez uczniów/rodziców w ustalone przez dyrektora, wychowawcę i nauczyciela bibliotekarza określone dni - w celu uniknięcia grupowania się osób.
- Aby ograniczyć pobyt w bibliotece wskazane jest wcześniejsze zamawianie potrzebnych tytułów poprzez e-dziennik.
- Uczniowie/rodzice nie wchodzą do biblioteki, książki będą wypożyczane i zwracane przy stoliku przed drzwiami do biblioteki.
- Pobyt w bibliotece ograniczamy do 10 minut!
Zadania bibliotekarza
- Bibliotekarz powinien przebywać w bibliotece w maseczce i rękawiczkach, nosić osłonę nosa i ust, ewentualnie przyłbicę oraz rękawice ochronne podczas wykonywania obowiązków.
- Zachowanie bezpiecznej odległości od rozmówcy - rekomendowane są 2 metry, minimum 1,5 m).
- Zapewnienie, w miarę możliwości, wietrzenie pomieszczeń.
- Regularne czyszczenie powierzchni wspólnych, z którymi stykają się użytkownicy, np. klamki drzwi wejściowe, poręcze, blaty, oparcia krzeseł.
- Dostosowanie godzin otwarcia biblioteki po wcześniejszym umówieniu się z nauczycielem bibliotekarzem poprzez e-dziennik.
- Nauczyciel bibliotekarz ustala z dyrektorem szkoły i wychowawcą klasy zasady zwrotu książek i podręczników oraz terminy ich oddania do biblioteki szkolnej.
- Wychowawca powiadamia rodziców przez dziennik elektroniczny lub inne kanały kontaktu o terminach zwrotów książek i podręczników oraz możliwościach ich odkupienia lub zapłacenia za książki.
- Nauczyciel bibliotekarz kontaktuje się z rodzicami i uczniami poprzez dziennik w celu wyjaśnienia spraw dotyczących wypożyczeń i zwrotów.
- Przypomina uczniom i rodzicom zasady zwrotu wypożyczonych podręczników i książek zgodnie z zasadami reżimu sanitarnego- zwrot podręczników w kompletach, usunięcie foliowych okładek, usuniecie zapisanych ołówkiem notatek, zwrócenie uwagi na czystość i estetykę książki - wyprostowane pogięte kartki, sklejone rozdarcia.
- Nauczyciel bibliotekarz wyznacza miejsce składowania oddawanych książek -pomieszczenie, skrzynia, pudła, wyznaczone regały, itp.. Składowane książki oznaczone są datą, kiedy zostały przyjęte. Ułatwi to prace związane z zalecanym terminem przechowywania zbiorów w kwarantannie, a następnie ich udostępniania.
- Zwracane książki można umieszczać w tym samym pomieszczeniu, w którym znajdują się książki do wypożyczenia, w sytuacji, gdy nie ma innej możliwości. Należy pamiętać, by odizolować i ograniczyć dostęp do tego miejsca tylko dla uprawnionych osób – pracowników biblioteki – oraz odpowiednio oznaczyć to miejsce. Zwracane egzemplarze przechowywane w pudłach i torbach mogą być ustawiać na podłodze.
- Nie wymaga się osobnych pomieszczeń na kwarantannę, ponieważ wirus nie przenosi się samodzielnie.
- Bibliotekarz w porozumieniu z wychowawcą klasy informuje osoby dokonujące zwrotu książek o określonym sposobie przekazania zbiorów:
- podręczniki zapakowane są w reklamówkach, które należy opisać na zewnątrz: imię, nazwisko ucznia, klasa. Książki przynoszone są do szkoły, a zwrot potwierdzony jest podpisem (własnym długopisem) na liście udostępnionej przez nauczyciela,
- książki wraz z podpisaną kartą informacyjną (imię i nazwisko ucznia, klasa, numer telefonu rodzica lub adres email) zostają zapakowane do folii ochronnej; następnie są odkładane w sposób wskazany przez nauczyciela bibliotekarza w określonym pomieszczeniu.
- po ustaleniu terminu spotkania nauczyciel bibliotekarz wraz z wychowawcą przeznacza 10-15 min. na każdego ucznia np. zgodnie z numerem ucznia w dzienniku. - Kwarantannie podlegają wszystkie materiały biblioteczne, również czasopisma.
- Okres kwarantanny dla książek i innych materiałów przechowywanych w bibliotekach trwa 4 doby ( na powierzchniach plastikowych (np. okładki książek.) wirus jest aktywny do 72 godzin (trzy doby); tektura i papier – wirus jest aktywny do 24 godzin).
- Po upływie kwarantanny nauczyciel bibliotekarz dokonuje oceny stanu technicznego zwróconych podręczników. W sytuacji stwierdzenia zniszczenia rodzic zobowiązany jest do zakupu nowego egzemplarza, o czym zostanie poinformowany telefonicznie lub za pomocą innych narzędzi komunikacji.
- W przypadku pojawienia się stwierdzonego zakażenia lub podejrzenia zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 wśród pracownika mającego kontakt ze zbiorami, konieczne jest zachowanie kwarantanny i wyłączenie z użytkowania tej części zbiorów, z którymi pracownik miał kontakt.
Informacje końcowe
- Procedury mogą zostać zmienione w związku ze zmianami w obowiązujących przepisach prawa, wytycznych lub rekomendacjach GIS, MZ, MEN.
- Procedury bezpieczeństwa wchodzą w życie z dniem podpisania przez dyrektora
i obowiązują do odwołania.