Praca psychologa szkolnego jest bardzo zróżnicowana, a podejmowane zadania bardzo złożone. Od działań diagnostycznych, terapeutycznych, poprzez psychoedukacyjne i profilaktyczne do działań o charakterze interwencyjnym czy mediacyjnym.
Do gabinetu psychologa szkolnego może zgłosić się każdy uczeń, który ma trudności w nauce, nie czuje się w szkole bezpiecznie lub doświadcza problemów na różnych płaszczyznach, o których chciałby porozmawiać w atmosferze zaufania i akceptacji. Zapraszam również rodziców, którzy zmagają się z problemami wychowawczymi lub chcieliby lepiej zrozumieć swojej dzieci. Eksplorując zasoby Waszych dzieci będziemy wspólnie poszukiwać ścieżek rozwoju czy sposobów rozwiązania trudnych sytuacji wychowawczych. Sytuacje konfliktowe w klasie wymagają nierzadko szerszego spojrzenia na problem i dotarcia do jego źródeł. Pomocna w tym będzie również rozmowa z nauczycielem przedmiotu lub wychowawcą. Zaangażowanie każdej ze stron konfliktu pozwoli znaleźć sposób na rozwiązanie istniejących problemów. Odbiorcą pomocy psychologicznej są więc nie tylko uczniowie, ale również zespół klasowy, rodzice i nauczyciele.
Praca psychologa szkolnego odbywa się w formie indywidualnych spotkań z uczniem, bądź zajęć w grupie. Wszystkie powyższe działania prowadzone są w oparciu o zasadę bezpieczeństwa i akceptacji. Każde spotkanie jest okazją do nabycia nowych umiejętności interpersonalnych, strategii rozwiązywania konfliktów, poznania sposobów radzenia sobie z trudnymi uczuciami okazją do odreagowania napięć. Jednym słowem chodzi o budowanie dobrych relacji w szkole, po to by czas w niej spędzony był dla Was - uczniowie wspaniałą przygodą w drodze przez życie.
Godziny pracy psychologa szkolnego