• PLAN PRACY PEDAGOGA SZKOLNEGO

Zadania

Formy realizacji

Termin realizacji

Prowadzenie badań i działań diagnostycznych uczniów, w tym diagnozowanie indywidualnych potrzeb rozwojowych
        i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych uczniów w celu określenia mocnych stron, predyspozycji, zainteresowań
        i uzdolnień oraz przyczyn niepowodzeń edukacyjnych

1. Sporządzenie imiennych wykazów uczniów z uwzględnieniem ich problemów i potrzeb.

2. Analiza dokumentacji szkolnej oraz rozmowy indywidualne z uczniami, rodzicami, nauczycielami, obserwacje, wywiady (gromadzenie informacji).

3. Współpraca z przedstawicielami instytucji wspierających proces wychowania.

4. Konsultacje pedagogiczne dotyczące sytuacji uczniów, ustalanie sposobów rozwijania zainteresowań, ale też zapobiegania i likwidacji niepowodzeń w nauce lub wychowawczych.

Na bieżąco w ciągu roku szkolnego

Diagnozowanie sytuacji wychowawczych w celu rozwiązywania problemów wychowawczych

1. Współpraca z nauczycielami
         i rodzicami (wspólna analiza trudnych sytuacjiwychowawczych).

2. Obserwacje i rozmowy
        z uczniami.

Na bieżąco w ciągu roku szkolnego

Udzielanie pomocy psychologiczno- pedagogicznej
        w formach odpowiednich do rozpoznanych potrzeb

1. Organizowanie i pomoc
        w skierowaniu uczniów
        z trudnościami oraz szczególnie uzdolnionych na badania do poradni psychologiczno-pedagogicznej.

2. Analizowanie opinii
        i orzeczeń wydanych przez poradnie psychologiczno-pedagogiczne, współorganizowanie pomocy zgodnie z zaleceniami poradni.

3. Praca w zespołach opracowujących  i realizujących WOPFU oraz Indywidualne Programy Edukacyjno-Terapeutyczne.

4. Kwalifikowanie uczniów mających trudności w realizacji procesu dydaktyczno-wychowawczego oraz szczególnie uzdolnionych do różnych form pomocy psychologiczno-pedagogicznej.

5. Wspieranie nauczycieli,
        a także rodziców
        w rozwiązywaniu problemów wychowawczych i  dydaktycznych oraz
        w rozwijaniu ich umiejętności wychowawczych w celu zwiększenia efektywności pomocy psychologiczno-pedagogicznej (porady, konsultacje).

7. Organizowanie doradztwa pedagogicznego z udziałem specjalistów.

Cały rok szkolny

W miarę potrzeb

Podejmowanie działań z zakresu profilaktyki uzależnień i innych problemów dzieci i młodzieży

1.Realizacja zadań wynikających ze Szkolnego Programu Wychowawczo-Profilaktycznego.

2. Organizowanie wsparcia dla nauczycieli i rodziców uczniów.

4. Podejmowanie działań informacyjno-profilaktycznych, udostępnianie danych teleadresowych instytucji wspierających w sytuacjach problemowych, wykonanie gazetki w gabinecie pedagoga.

5. Prowadzenie przez pedagoga lub zaproszonych specjalistów zajęć oraz warsztatów
        w klasach.

6. Indywidualne spotkania z uczniami i ich rodzicami.

7. Współpraca w zakresie profilaktyki, wychowania i promocji zdrowia z Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną, Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej, Policją, Sądem Rodzinnym.

W ciągu roku szkolnego

W miarę potrzeb

Minimalizowanie skutków zaburzeń rozwojowych, zapobieganie zaburzeniom zachowania oraz inicjowanie różnych form pomocy w środowisku szkolnym i pozaszkolnym uczniów

1. Rozpoznawanie we współpracy z nauczycielami i rodzicami problemów uczniów, ich genezy oraz podłoża.

2. Inicjowanie oraz prowadzenie działań mediacyjnych i interwencyjnych w sytuacjach kryzysowych.

3. Pomoc uczniom w eliminowaniu napięć psychicznych w związku z trudnościami rozwojowymi, zaburzeniami zachowania, a także powstałych na tle niepowodzeń szkolnych, konfliktów rówieśniczych lub rodzinnych, kierowanie do różnorodnych form wsparcia.

4. Bieżące sporządzanie opinii na temat uczniów na wniosek uprawnionych organów i podmiotów.

5. Organizowanie pomocy materialnej dla uczniów z rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej

6. Prowadzenie rozmów wychowawczych indywidualnych, grupowych lub pogadanek w zespołach klasowych.

7. Organizowanie zajęć dla uczniów z zakresu komunikacji interpersonalnej, radzenia sobie z emocjami, kształtowania pozytywnych postaw społecznych (poszanowanie godności, uczciwość w stosunku do innych, szacunek do samego siebie i innych).

W miarę potrzeby

W miarę potrzeb ,w ciągu roku szkolnego

Zgodnie z harmonogramem spotkań w klasach

Inicjowanie i prowadzenie działań mediacyjnych i interwencyjnych w sytuacjach kryzysowych

1. Podejmowanie stosownych działań w przypadku podejrzenia, że uczeń jest ofiarą przemocy.

W ciągu całego roku szkolnego

Pomoc rodzicom  oraz nauczycielom w rozpoznawaniu i rozwijaniu indywidualnych możliwości, predyspozycji i uzdolnień uczniów

1. Współpraca z nauczycielami oraz rodzicami w rozpoznawaniu potrzeb i możliwości uczniów (doradztwo, konsultacje).

2. Kwalifikowanie uczniów do różnorodnych form zajęć pozalekcyjnych oferowanych przez szkołę.

W miarę potrzeb w ciągu całego roku szkolnego

Wspieranie nauczycieli i specjalistów w rozpoznawaniu indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych uczniów oraz w udzielaniu pomocy psychologiczno-pedagogicznej

1. Uczestniczenie w pracach zespołów wychowawczych.

2. Udzielanie nauczycielom i specjalistom bieżących porad i pomocy w ich pracy z uczniami.

Rozwój i samodoskonalenie

1. Troska o estetyczny i dobrze wyposażony gabinet.

2. Systematyczne gromadzenie literatury fachowej oraz pomocy dydaktycznych potrzebnych w pracy pedagoga szkolnego.

3. Samodoskonalenie oraz udział w różnych formach doskonalenia zawodowego (szkoleniowe rady pedagogiczne, narady i konferencje organizowane dla pedagogów szkolnych przez instytucje wspierające proces wychowania,).

Cały rok szkolny

Pedagog szkolny – Katarzyna Kasperkowicz