- WEWNĘTRZNE PROCEDURY BEZPIECZEŃSTWA W WARUNKACH PANDEMII COVID-19 ORAZ ZASADY POSTĘPOWANIA NA WYPADEK PODEJRZENIA ZAKAŻENIA WIRUSEM SARS-COV-2 W SZKOLE PODSTAWOWEJ W MILCZY – KONSULTACJE UCZNIÓW Z NAUCZYCIELAMI.
- WEWNĘTRZNE PROCEDURY BEZPIECZEŃSTWA W WARUNKACH PANDEMII COVID-19 ORAZ PROCEDURY POSTĘPOWANIA NA WYPADEK PODEJRZENIA ZAKAŻENIA WIRUSEM SARS-COV-2 W SZKOLE PODSTAWOWEJ I PRZEDSZKOLU W MILCZY W TRAKCIE ORGANIZACJI ZAJĘĆ REWALIDACYJNYCH I WCZESNEGO WSPOMAGANIA
- WEWNĘTRZNE PROCEDURY BEZPIECZEŃSTWA W WARUNKACH PANDEMII COVID-19 ORAZ PROCEDURY POSTĘPOWANIA NA WYPADEK PODEJRZENIA ZAKAŻENIA WIRUSEM SARS-COV-2 W PRZEDSZKOLU „ WESOŁE MALUCHY” W MILCZY.
- WEWNĘTRZNE PROCEDURY BEZPIECZEŃSTWA W WARUNKACH PANDEMII COVID-19 ORAZ PROCEDURY POSTĘPOWANIA NA WYPADEK PODEJRZENIA ZAKAŻENIA WIRUSEM SARS-COV-2 W SZKOLE PODSTAWOWEJ W MILCZY - EDUKACJA WCZESNOSZKOLNA.
- WEWNĘTRZNE PROCEDURY BEZPIECZEŃSTWA W WARUNKACH PANDEMII COVID-19 ORAZ PROCEDURY POSTĘPOWANIA NA WYPADEK PODEJRZENIA ZAKAŻENIA WIRUSEM SARS-COV-2 W ZESPOLE SZKÓŁ PUBLICZNYCH W MILCZY KORZYSTANIE Z BIBLIOTEKI SZKOLNEJ
- REGULAMIN KORZYSTANIA Z PLACU ZABAW PRZY ZESPOLE SZKÓŁ PUBLICZNYCH W MILCZY W CZASIE PANDEMII COVID-19
WEWNĘTRZNE PROCEDURY BEZPIECZEŃSTWA W WARUNKACH PANDEMII COVID-19
ORAZ
ZASADY POSTĘPOWANIA NA WYPADEK PODEJRZENIA ZAKAŻENIA WIRUSEM SARS-COV-2
W SZKOLE PODSTAWOWEJ W MILCZY –
KONSULTACJE UCZNIÓW Z NAUCZYCIELAMI.
Informacje wstępne
- Od dnia 25.05.2020r. uczniowie klasy VIII mogą brać udział w konsultacjach
z nauczycielami, a od 1.06.2020r. uczniowie z pozostałych klas szkoły podstawowej. - Konsultacje są dobrowolne dla uczniów i za zgodą rodziców.
- Na konsultacje przychodzą tylko uczniowie zdrowi.
- Na terenie szkoły nie przebywają osoby z zewnątrz niebędące pracownikami.
- Procedury zostały opracowane na potrzeby zachowania podwyższonego reżimu sanitarnego nałożonego na placówkę przez odpowiednie organy w czasie pandemii COVID-19, dotyczą wszystkich pracowników Zespołu Szkół Publicznych w Milczy oraz rodziców dzieci uczęszczających do szkoły.
- Celem opracowania procedur jest zminimalizowanie zagrożeń zakażenia się w szkole wirusem SARS Cov-2 i zachorowania na COVID-19 przez pracowników szkoły, rodziców i dzieci.
- Procedury określają działania, które szkoła może podjąć w celu zminimalizowania zarażenia, jednak rodzice decydujący się na wysłanie dziecka do szkoły są świadomi, że mimo wszystkich podjętych środków bezpieczeństwa ze względu na specyfikę pracy z małymi dziećmi, nie da się w pełni wyeliminować ryzyka.
- Podstawą do opracowania procedur są: obowiązujące akty prawne oraz wytyczne MEN, GIS i MZ .
Obowiązki dyrektora
- Dyrektor ustala regulaminy wewnętrzne i dostosowuje procedury obowiązujące
w szkole do wymogów zwiększonego reżimu sanitarnego tak długo, jak będzie on obowiązywał. - Zapewnia odpowiednie środki ochrony osobistej dla pracowników oraz środki do dezynfekcji.
- Przekazuje rodzicom informację o czynnikach ryzyka COVID-19, informuje
o odpowiedzialności za podjętą decyzję związaną z wysłaniem dziecka do szkoły. - Zapewnia pomieszczenie do izolacji w razie pojawienia się podejrzenia zachorowania dziecka lub pracownika: pomieszczenie socjalne.
- Odpowiada za kontakt z odpowiednimi służbami w przypadku wystąpienia podejrzenia zakażenia wirusem przez któregoś z pracowników, członków ich rodzin, dzieci lub domowników dzieci uczęszczających do szkoły.
- Przygotowuje wraz z nauczycielami oraz upowszechnia wśród nauczycieli, uczniów
i rodziców harmonogram konsultacji indywidualnych i grupowych. - Przygotowuje procedury przychodzenia/wychodzenia oraz przebywania uczniów
w szkole, w tym w salach, bibliotece szkolnej i szatni, uwzględniając zasady: 4 m2 na osobę, 2 m dystansu społecznego pomiędzy osobami i 1,5 m odstępu pomiędzy stolikami w sali podczas konsultacji. - Wyznacza stałą salę na konsultacje dla tej samej grupy.
Obowiązki pracowników
- Każdy pracownik szkoły zobowiązany jest do samoobserwacji i pomiaru temperatury Pracownicy szkoły używają środków ochrony osobistej w zależności od ich woli, chyba że mają do czynienia z dzieckiem mającym objawy infekcji – wówczas stosowanie środków ochrony osobistej jest obowiązkowe.
- W przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem SARS CoV-2 lub wystąpienia objawów choroby COVID-19 (duszności, kaszel, gorączka) u siebie lub któregoś
z domowników, pozostaje w domu i zawiadamia o tym fakcie dyrektora szkoły. - Bezwzględnie przy każdym wejściu/wyjściu ze szkoły i w trakcie pracy często odkaża ręce płynem do dezynfekcji rąk wg instrukcji umieszczonej w widocznych miejscach w szkole i myje ręce zgodnie z instrukcją.
- Nauczyciel w ramach swojego pensum może prowadzić zajęcia oraz przygotowywać
i przekazywać materiały do kształcenia na odległość. - Nauczyciele pracują według ustalonego przez dyrektora harmonogramu, pozostając
w gotowości zarówno do pracy zdalnej, jak i w szkole. - Nauczyciele i inni pracownicy szkoły powinni zachowywać dystans społeczny między sobą, w każdej przestrzeni szkoły, wynoszący min. 1,5 m.
- Pracownicy administracji oraz obsługi sprzątającej powinni ograniczyć kontakty
z uczniami oraz nauczycielami. - Nauczyciele przystosowują przestrzeń dla dzieci i dostosowują ją do reżimu sanitarnego.
- W celu zadbania o jak najlepsze warunki i higienę, wietrzą salę co najmniej raz na godzinę .
Obowiązki rodziców
- Zapoznają się z procedurami opracowanymi na czas zwiększonego reżimu sanitarnego w warunkach pandemii.
- Przestrzegają zakazu wstępu na teren szkoły.
- Przekazują dyrektorowi lub nauczycielowi informacje istotne informacje o stanie zdrowia dziecka.
- Nie posyłają do szkoły dziecka, jeżeli w domu przebywa ktoś na kwarantannie lub
w izolacji. - Posyłają do szkoły tylko bezwzględnie zdrowe dziecko – bez objawów chorobowych.
- Wyrażają zgodę na pomiar temperatury u dziecka, przy przyjściu do szkoły
i w przypadku, gdy nauczyciel uzna to za konieczne. - Rodzice zapewniają dzieciom indywidualną osłonę ust i nosa w drodze do i ze szkoły.
- Przed wysłaniem ucznia do szkoły rodzic zobowiązany jest do zmierzenia dziecku temperatury.
- Regularnie przypominają dziecku o podstawowych zasadach higieny m.in. myciu rąk wodą z mydłem, niepodawaniu ręki na przywitanie, unikaniu częstego dotykania oczu, nosa i ust. Zwracają uwagę na odpowiedni sposób zasłaniania twarzy podczas kichania czy kasłania.
- Są zobowiązani do odbierania telefonów ze szkoły lub wyznaczenia dodatkowej osoby do kontaktu .
- Unikają kontaktów z osobami chorymi lub na kwarantannie. W miarę możliwości przestrzegają ogólnych zasad izolacji, przede wszystkim osób z grupy podwyższonego ryzyka.
- Informują dyrektora szkoły w przypadku znalezienia się ich rodziny lub osób,
z którymi dziecko miało kontakt, na kwarantannie. - Zobowiązują się do stosowania się do wszelkich próśb i zaleceń przekazywanych przez pracowników szkoły, rozumiejąc, iż wynikają one z dbałości o zachowanie jak najwyższych standardów higienicznych i bezpieczeństwa dla wszystkich uczniów oraz dla osób przebywających na terenie szkoły.
Przychodzenie uczniów do szkoły
- Do szkoły przychodzą tylko dzieci zdrowe, bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną.
- Jeżeli w domu przebywa osoba na kwarantannie lub izolacji nie wolno wysyłać ucznia do szkoły.
- W drodze do i ze szkoły oraz w przestrzeniach wspólnych w szkole uczniowie korzystają z osłony na usta i nos oraz zachowują dystans społeczny.
- Każdorazowo przed wejściem do budynku uczniom mierzona jest temperatura.
W przypadku podwyższonej temperatury (37°C i wyżej) pracownik szkoły kontaktuje się telefonicznie z rodzicem i prosi o odebranie dziecka. Uczeń może wrócić do szkoły po upływie przynajmniej 48 godzin pod warunkiem pozytywnej decyzji lekarza
i braku objawów chorobowych. - Przy wejściu do budynku wszyscy wchodzący obligatoryjnie dezynfekują ręce.
- Ogranicza się przebywanie osób z zewnątrz w placówce do niezbędnego minimum,
z zachowaniem wszelkich środków ostrożności (m. in. osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk, tylko osoby zdrowe) i w wyznaczonych obszarach.
Organizacja pobytu dziecka w szkole
- Liczebność dzieci w każdej grupie jest uzależniona od wielkości sali i wytycznych GIS .
- Jedna grupa uczniów przebywa w wyznaczonej, stałej sali.
- Minimalna przestrzeń do zajęć dla uczniów w sali nie może być mniejsza niż 4 m2 na 1 osobę (uczniów i nauczycieli).
- Dzieci pracują pojedynczo - 1 uczeń – 1 ławka szkolna ustawiona w odległości min. 1,5 m od poprzedniej.
- Uczniowie posiadają własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na ławce ucznia lub w tornistrze. Uczniowie nie mogą wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą.
- Uczniowie nie powinni zabierać ze sobą do szkoły niepotrzebnych przedmiotów.
- Co godzinę (lub częściej – w zależności od potrzeb) nauczyciel wietrzy salę, w której organizowane są zajęcia z dziećmi. Po zajęciach sale są dezynfekowane.
- Dzieci często i regularnie myją ręce, szczególnie po przyjściu do szkoły, przed jedzeniem, po skorzystaniu z toalety.
- Nauczyciel zwraca uwagę na odpowiedni sposób zasłaniania twarzy podczas kichania
i kasłania. - Codziennie powierzchnie użytkowe (blaty, klamki, poręcze, włączniki światła, etc.), sprzęt i rzeczy używane przez dzieci oraz pracowników szkoły są dezynfekowane. Środków dezynfekujących w sprayu używa się wyłącznie podczas nieobecności uczniów.
- Z sali, w której przebywa grupa, usuwa się przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie umyć, uprać lub dezynfekować, a wykorzystywane podczas zajęć należy dokładnie czyścić lub dezynfekować.
- Każdy uczeń otrzyma swój pisak do tablicy suchościeralnej, z którym będzie podchodził do tablicy. Po zajęciach pisaki będą dezynfekowane.
- Nauczyciele pracują według ustalonego harmonogramu.
Postępowanie na wypadek podejrzenia zakażenia wirusem SARS-CoV-2
- Dyrektor szkoły wyznacza i przygotowuje pomieszczenie wyposażone w środki ochrony osobistej i płyn dezynfekujący, w którym będzie można odizolować osobę
w przypadku stwierdzenia objawów chorobowych (odrębna sala- izolatorium) - Po zauważeniu symptomów choroby, np. temperatura 37°C i wyższa, złe samopoczucie, zmęczenie, wysypka, przekrwione oczy, katar – nawet przezroczysty, ból brzucha lub problemy żołądkowe, kaszel, itp, wyznaczona osoba niezwłocznie przechodzi z dzieckiem do wyznaczonej do izolacji sali, dezynfekuje ręce i ubiera środki ochrony osobistej (maseczka/przyłbica, rękawice, fartuch), zabezpiecza poczucie bezpieczeństwa u dziecka.
- Nauczyciel niezwłocznie zawiadamia o sytuacji dyrektora szkoły i rodziców. Rodzic ma obowiązek odebrać dziecko w ciągu 30 minut od zgłoszenia przez nauczyciela.
- Dyrektor szkoły zawiadamia jednostkę Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemilogicznej o podejrzeniu wystąpienia na terenie szkoły zachorowania na COVID-19. O zaistniałej sytuacji informuje również rodziców pozostałych dzieci.
- Pomieszczenia, w których przebywało dziecko są jak najszybciej dezynfekowane.
- Pracownik, u którego pojawiły się objawy infekcji w trakcie pracy (duszności, kaszel, gorączka) zgłasza fakt dyrektorowi i bezzwłocznie opuszcza miejsce pracy. Dalej postępuje zgodnie z wytycznymi stacji sanitarno-epidemiologicznej.
- Pracownik, u którego objawy infekcji pojawiły się w domu zgłasza ten fakt niezwłocznie dyrektorowi, który podejmuje dalsze działania zgodnie z wytycznymi.
Informacje końcowe
- W szkole wywieszone są plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk i dezynfekcji.
- W sali, w której przebywają dzieci, nauczyciele posiadają aktualne numery telefonów do szybkiego kontaktu/ natychmiastowego oddzwonienia.
- Procedury mogą zostać zmienione w związku ze zmianami w obowiązujących przepisach prawa, wytycznych lub rekomendacjch GIS, MZ, MEN.
- Procedury bezpieczeństwa wchodzą w życie z dniem podpisania przez dyrektora
i obowiązują do odwołania.
- Od dnia 25.05.2020r. uczniowie klasy VIII mogą brać udział w konsultacjach