30 kwietnia uczniowie z klas V i VI przedstawili montaż słowno - muzyczny z okazji 233 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
3 MAJA
- 2
EUROPEJSKI DZIEŃ SOLIDARNOŚCI MIĘDZYPOKOLENIOWEJ
29 kwietnia obchodzony jest Europejski Dzień Solidarności Międzypokoleniowej. Jest to święto ustanowione przez Komisję Europejską w roku 2011 mające promować porozumienie międzypokoleniowe wśród mieszkańców naszego kontynentu i podkreślać znaczenie, jakie dla Europy ma tworzenie przyjaznej do życia przestrzeni dla wszystkich grup wiekowych. Działania międzypokoleniowe mają na celu łączenie ludzi w trakcie wartościowych i przynoszących obopólne korzyści inicjatyw, które umożliwiają lepsze zrozumienie i okazywanie szacunku w relacjach pomiędzy pokoleniami i wspierają tworzenie zintegrowanych społeczności. Praktyki międzypokoleniowe mają charakter włączający i korzystają z mocnych stron młodych
i starszych ludzi, które mogą zaoferować sobie nawzajem i swojemu otoczeniu.UDOKUMENTOWANE KORZYŚCI PŁYNĄCE Z DZIAŁAŃ MIĘDZYPOKOLENIOWYCH:
•Propagowanie lepszego zrozumienia i wzajemnego szacunku pomiędzy pokoleniami;
•Wkład w budowanie bardziej zintegrowanych społeczności;
• Poprawa stanu zdrowia i ogólnego dobrostanu;
•Podejście włączające, korzystanie z mocnych stron poszczególnych pokoleń; na tym, co mogą zaoferować sobie nawzajem i otoczeniu;
•Uczenie się nowych umiejętności i dzielenie się umiejętnościami;
•Zwiększona samoocena i pewność siebie dzięki interakcjom z innymi pokoleniami;
•Ograniczenie izolacji społecznej (np. osoby starsze zyskują możliwość wchodzenia w interakcje z innymi, uczestniczenia we wspólnych działaniach i nawiązywania znajomości);
•Wykuwanie się nowych przyjaźni;
•Zdobywanie nowych umiejętności dzięki dostępowi do nowych doświadczeń i zasobów.
W naszej szkole wprowadzamy dziłania międzypokoleniowe poprzez organizowanie Dnia Babci i Dziadka, Dnia Mamy i Taty, Pikników Rodzinnych, czy wspólne kolędowanie z seniorami w Dziennym Domu Pobytu w Łazach.
Powstanie 1944 Bitwa o Polskę
W dniu 29. 04. 2024r. po raz kolejny gościliśmy w naszej szkole Grupę historyczną Rekonstrukto, która w niezwykle ciekawy i ekspresyjny sposób przedstawiła wydarzenia ataku Niemiec na Polskę w 1939r. czas okupacji i okoliczności wybuchu Powstania Warszawskiego w 1944r. Młodzież mogła zobaczyć broń z czasów II wojny światowej, przymierzyć mundur żołnierski i uczestniczyć w krótkich scenkach, oddających atmosferę okupacji i wybuchu Powstania Warszawskiego. W spotkaniu podkreślono udział dzieci i młodzieży w omawianych wydarzeniach i zaapelowano o zachowanie pamięci o walczących młodych bohaterach. Była to niezwykle ciekawa lekcja historii.
8
Konkurs biblioteczny ,,Zostań autorem bajki dla dzieci”
Biblioteka szkolna przeprowadziła konkurs literacki skierowany do uczniów klas IV-VIII. Zadanie polegało na napisaniu bajki dla uczniów klas I-III, która swoją treścią będzie nawiązywać do wartości w życiu, takich jak odwaga czy uczciwość. Z tym niełatwym zadaniem zmierzyli się: Aleksandra Kijowska, Krzysztof Ostach, Wiktoria Kijowska i Emilia Kijowska. Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe.
⚽ Eliminacje Powiatowe do XXIII edycji Turnieju "Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku" ⚽
W piątek 26 kwietnia 2024r. na obiektach sportowych przy Szkole Podstawowej im. Aleksandra Fredry w Korczynie odbyły się eliminacje powiatowe XXIV Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”. Naszą szkołę w kategorii U10 reprezentowali uczniowie z klasy III: Filip Kijowski, Filip Gębuś, Franciszek Guzylak, Jakub Smoleń, Wojciech Smoleń, Gabriel Kijowski oraz Jakub Dmitrzak, uczeń klasy II. W kategorii U10 wzięło udział 6 drużyn. Zespoły zostały podzielone na 2 grupy eliminacyjne.
Wyniki rywalizacji grupowej:Milcza – Królik Polski – 6:0
Milcza – Korczyna – 0:2Zajmując 2 miejsce w grupie nasza drużyna awansowała do półfinału, w którym pokonała drużynę z Lubatowej 4:2 awansując do finału.
Ostatecznie zajęliśmy wysokie 2 🥈 miejsce przegrywając 3:1 z drużyną SP Korczyna.
Gratulujemy całej drużynie osiągniętego wyniku i życzymy dalszych sukcesów!!!
2
KONKURS "POLGLOTA"
W dniu 10 kwietnia 2024 roku w Zespole Szkół Publicznych w Rymanowie odbyła się XVI edycja Konkursu Piosenki i Poezji Obcojęzycznej „POLIGLOTA” pod Honorowym Patronatem Podkarpackiego Kuratora Oświaty. Celem konkursu było: wzbudzanie wśród młodzieży zainteresowania aspektami kulturowymi innych krajów, odkrywanie talentów recytatorskich i wokalnych.
W kategorii klas 7-8 swoje umiejętności wokalne i językowe zaprezentowały uczennice klasy VII Aleksandra Kijowska wykonała utwór „Lovely” Billie Eilish i Khalid i Oliwia Prugar „I see fire” Eda Sheerana.
Gratulujemy uczennicom i życzymy dalszych sukcesów!
Gminny konkurs recytatorski „Poeci o zdrowiu”
„Szlachetne zdrowie nikt się nie dowie jako smakujesz, aż się zepsujesz.”
Tymi słowami poety Jana Kochanowskiego na temat zdrowia rozpoczął się 23 kwietnia 2024r. Gminny Konkurs Recytatorski pod hasłem "Poeci o zdrowiu". W konkursie wzięło udział 19 uczniów klas III ze Szkół Podstawowych w Bziance, Sieniawie, Rymanowie, Posadzie Górnej, Klimkówce, Wróbliku Szlacheckim oraz Milczy. Młodzi artyści podczas recytacji wszystkim słuchaczom przybliżyli wiersze polskich poetów, którzy w swojej twórczości zwrócili uwagę na tematy związane ze zdrowiem. O tym, że zdrowie jest bardzo ważne w życiu każdego człowieka wiemy wszyscy, i żeby cieszyć się nim jak najdłużej, musimy o nie zadbać już od najmłodszych lat. Poziom konkursu okazał się niezwykle wysoki i komisja konkursowa stanęła przed dużym wyzwaniem. Po naradzie, podczas której oceniano płynność, wyrazistość, intonację oraz ogólne wrażenie estetyczne przedstawionych wierszy jury w składzie: Beata Litwin (przewodnicząca), Monika Rygiel, Alina Pulnar oraz Anna Penar wyłoniło następujących laureatów:
I miejsce Emilia Jakieła ze Szkoły Podstawowej w Króliku Polskim za wiersz pt: „Brudas”.
II miejsce Milena Cisowska ze Szkoły Podstawowej w Króliku Polskim za wiersz pt: „Kolorowa Krowa”.
III miejsce Oliwia Czerniec ze Szkoły Podstawowej w Posadzie Górnej za wiersz pt: „Zdrowe odżywianie” .
Przyznano także dwa wyróżnienia specjalne: dla Eweliny Twardowskiej ze Szkoły Podstawowej w Sieniawie za recytację wiersza pt: „ O chorym Grzesiu” oraz Franciszka Kosiek ze Szkoły Podstawowej we Wróbliku Szlachecki za przedstawienie wiersza „Wilk u dentysty”.
Wszystkie dzieci, recytujące wiersze, otrzymały dyplomy, nagrody książkowe oraz smaczne ananasy.
Spotkanie uświetnił występ grupy tanecznej „STARS”, która wykonała taniec do utworu muzycznego pt: „Witajcie w naszej bajce”. Na koniec spotkania wszyscy uczestnicy zatańczyli taniec integracyjny „Belgijka” oraz wykonano pamiątkową wspólną fotografię.
Nagrody dla wszystkich uczestników konkursu zostały ufundowane przez Burmistrza Gminy Rymanów.Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy i dziękujemy za udział!
GMINNY KONKURS RECYTATORSKI KLAS 0 i I SP
W dniu 12.04.24 w Szkole Podstawowej w Rymanowie odbył się konkurs recytatorski pt. „Poeci o wiośnie”. Do konkursu można było zgłosić jednego uczestnika z klasy „0” oraz jednego z klasy I. W tym roku naszą szkołę reprezentowały dwie dziewczynki Nikola Kijowska z klasy „0” oraz Amelia Przybylska z klasy I. Obie dziewczynki z wielkim przejęciem czekały na swoje występy. Jako pierwsza wystąpiła Nikola Kijowska, która przedstawiła wiersz „List do ludzi”, następnie wystąpiła Amelia Przybylska prezentując własną interpretację wiersza Bożeny Głodkowskiej „Wiosna i moda”. Występy obu dziewczynek były bardzo udane, otrzymały wyróżnienia i nagrody rzeczowe. Udział w takich konkursach przynosi dzieciom wiele radości, pozwala zaprezentować swoje talenty uczy panowania nad emocjami, a dla rodziców i nauczycieli jest ogromną satysfakcją z osiągniętych wyników.
3
Wyniki rekrutacji do kl.I Szkoły Podstawowej i Przedszkola "Wesołe Maluchy" w Milczy
Informuję, że wszyscy kandydaci , których rodzice potwierdzili wolę zapisania do kl.I lub przedszkola, zostali przyjęci do kl.I i przedszkola.
WYNIKI REKRUTACJI DO PRZEDSZKOLA I I KLASY SZKOŁY PODSTAWOWEJ 2024/2025
Informuję, że wszyscy kandydaci do Przedszkola "Wesołe Maluchy" i Szkoły Podstawowej w Milczy zostali zakwalifikowani do przyjęcia. Przypominamy, że od 05.04-09.04.2024r. należy złożyć potwierdzenie woli przyjęcia kandydata do przedszkola lub kl.I. Prosimy o dotrzymanie terminów.
Wyjazd klas I – III na rewię na lodzie do Sanoka
3 kwietnia 2024 najmłodsi uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w spektaklu pt. „Niezwykłe przygody Sindbada Żeglarza” na motywach baśni Bolesława Leśmiana. Wspaniałe widowisko teatralne, wiele efektów specjalnych, niesamowite stroje i fantastyczna jazda na łyżwach przeniosła wszystkich w zaczarowany świat baśni!
Akcja „Sprzątanie Świata”
Po raz kolejny nasza szkoła przystąpiła do akcji „Sprzątanie Świata”. W dniu 21 marca 2024r. uczniowie wraz z opiekunami zaopatrzeni w rękawice ochronne, kamizelki odblaskowe i worki wyruszyli sprzątać teren wokół szkoły oraz poszczególne rejony wsi. Głównym celem akcji było rozbudzenie świadomości ekologicznej uczniów i odpowiedzialności za środowisko naturalne. Udział w akcji miał na celu pokazanie uczniom i pozostałym
mieszkańcom, że rozwiązaniem problemu zaśmieconego środowiska jest nie tylko coroczna zbiórka śmieci, lecz głównie zmiana nawyków w codziennym życiu, segregacja i umiejętne gospodarowanie odpadami. Zbierając śmieci pokazaliśmy, że przyrodą możemy się w pełni cieszyć tylko wtedy, gdy będzie ona czysta i zadbana. A to zależy od nas wszystkich i o tym musimy pamiętać każdego dnia. Akcja „Sprzątanie Świata” pokazała nam również, jak bardzo ważne jest poszanowanie środowiska, w którym żyjemy. Dbając o czystość własnej miejscowości, dbamy o naszą Ziemię.3
PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY NA SPORTOWO
- 8
Krośnieńskie Pola Nadziei 2024. Akcja charytatywna Szkolnego koła wolontariatu
W Niedzielę Palmową 24 marca 2024r. odbyły się po raz XV Krośnieńskie Pola Nadziei organizowanie przez Towarzystwo Przyjaciół Krośnieńskiego Hospicjum przy udziale samorządów miasta Krosna i okolicznych gmin m.in. Rymanowa. Do akcji – jak co roku - włączyli się wolontariusze z Szkolnego koła wolontariatu działającego w naszej szkole. Byli to uczniowie kl. VIII – Amelia Kijowska i Dominik Suwała, kl. VII – Oliwia Prugar i Weronika Kijowska oraz Błażej Krupa i Krzysztof Ostach z kl. VI. Kwestującymi opiekowali się rodzice: pp. Sylwia Ostach, Lilla Suwała, Justyna Prugar. Chętni uczniowie z wszystkich klas już kilka tygodni wcześniej przygotowywali kwiaty żonkili z krepiny, często wspólnie z rodziną. Każdy ofiarodawca w zamian za wolny datek do puszki otrzymał kwiat żonkila – symbol akcji. Zebraliśmy 2 267 zł., które zostały przekazane na wsparcie Krośnieńskiego Hospicjum. Serdecznie dziękujemy wszystkim za pomoc, wsparcie i życzliwość w stosunku do
kwestujących wolontariuszy.Opiekun SKW
Maria Zmarz
Archiwum Aktualności