23 maja 2022 roku przypada 180. rocznica urodzin Marii Konopnickiej. Z tej okazji Sejm Rzeczypospolitej Polskiej postanowił uhonorować jedną z najwybitniejszych pisarek w historii, realistkę, twórczynię Roty doceniając jej literacki dorobek oraz wkład w działalność patriotyczną ustanowił rok 2022 Rokiem Marii Konopnickiej.
14 czerwca uczniowie klas edukacji wczesnoszkolnej wzięli udział w wycieczce do parku trampolin High Jump w Krośnie, do Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu oraz restauracji Jaś Wędrowniczek w Rymanowie. W parku trampolin wszyscy uczniowie wykonywali akrobacje na trampolinach. Korzystali z szeregu atrakcji, między innymi ze ścieżek akrobatycznych, ścianki wspinaczkowej, koszów do wsadów piłek oraz basenów wypełnionych gąbkami. Skacząc na trampolinach i pokonując przeszkody uczniowie rozwijali ogólną sprawność fizyczną, koordynację oraz kształtowali właściwą postawę ciała. Wspólne skakanie wprawiło dzieci w znakomity nastrój oraz wyzwoliło mnóstwo pozytywnej energii. Na trampolinach było zabawnie i wesoło.
W Żarnowcu uczniowie zwiedzili Muzeum Marii Konopnickiej – dworek, który otrzymała jako dar narodowy w 1903 roku z okazji swojego jubileuszu 25-lecia pracy pisarskiej. Wycieczka do muzeum była uzupełnieniem innowacji pedagogicznej realizowanej w klasie II i III..W budynku „Lamusa” uczniowie podziwiali bogatą w zbiory bibliotekę, z powagą wysłuchali tekstu Roty oraz zobaczyli oryginalne wydania największych dzieł Marii Konopnickiej. W XVIII-wiecznym dworku obejrzeli pomieszczenia mieszkalne, eksponaty i pamiątki z czasów życia wybitnej poetki. Nie zabrakło również czytania wybranych wierszy przez chętnych uczniów. Dzieciom podobał się Dworek – Dar Narodu.
W drodze powrotnej wszyscy udali się do restauracji ,,Jaś Wędrowniczek’’ w Rymanowie, gdzie zjedli pyszny obiad. Podczas wspólnego posiłku wszyscy starali się zwracać uwagę na kulturalne zachowanie przy stole, kulturę jedzenia oraz posługiwanie się nożem i widelcem. Atrakcją było także wyjście na lody i obejrzenie zwierząt w Mini Zoo obok restauracji z 30 gatunkami zwierząt, głównie leśnymi. Dzieci spotkały tu jelenie, daniele, lisy, nutrie, fretki, wiewiórki, świnki morskie, króliki, jenoty i inne ssaki.
Uczestnikom bardzo podobała się wycieczka.