Dzień Ziemi (Earth Day) corocznie obchodzony w dniu 22 kwietnia uważany jest za największe ekologiczne święto świata.
Dzień ten obchodzony jest od 1970 roku, a sama idea obchodów została wypromowana dzięki działaniom Amerykanów: polityka Gaylorda Nelsona - senatora wspierającego ochronę środowiska, który we wrześniu 1969 roku na konferencji w Seattle zaproponował zorganizowanie ogólnonarodowej demonstracji przeciwko niszczeniu środowiska naturalnego, oraz ekologa - Johna McConnella, który na konferencji UNESCO poświęconej ochronie środowiska przedstawił pomysł ustanowienia Dnia Ziemi.
Organizatorzy zaangażowani w obchody tego dnia pochodzą z ponad 190 krajów na całym świecie i skupieni są w organizacji Earth Day Network z siedzibą w Waszyngtonie. W Polsce tradycje związane z obchodami tego dnia są nieco krótsze, ponieważ Dzień Ziemi obchodzony jest od 1990 roku. Wtedy to zaczęły powstawać organizacje pozarządowe, które zajęły się popularyzującą ekologii.
Z powodu koronawirusa tegoroczna edycja Dnia Ziemi, będzie inna niż wszystkie dotychczasowe.
Bez wątpienia zabraknie spotkań, warsztatów i innych wydarzeń o tematyce ekologicznej. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by obchodzić je w indywidualny sposób. Wystarczy, że samodzielnie zadbamy o naszą planetę. Możemy np.: korzystać z ekologicznych środków transportu, między innymi z roweru lub hulajnogi, segregować odpady, używać własnych toreb wielokrotnego użytku podczas zakupów, kupować produkty w szklanych opakowaniach, naprawiać zepsute przedmioty - zamiast je wyrzucać czy ograniczyć stosowanie jednorazowych naczyń lub sztućców.
Hasło tegorocznej edycji Dnia Ziemi to: "Działania na rzecz ochrony klimatu". Święto co roku obchodzimy 22 kwietnia.