Społeczność szkolna ZSP w Milczy postanowiła spędzić tegoroczne Mikołajki w innej formie, niż zwykle. W niedzielne popołudnie, 8 grudnia uczniowie naszej szkoły, wraz z rodzicami i innymi członkami rodzin zgromadzili się na naszej sali gimnastycznej, żeby wziąć udział w „Mikołajkach sportowych”. Pomysłodawcą całego przedsięwzięcia był pan Piotr Litarowicz. Wspólne spędzanie czasu rozpoczęto od występu kabaretu „Szkolniaki”, który przedstawił skecz „Bożenka”. Następnie drużyny rodziców i uczniów, biorące udział w meczu piłki nożnej przeprowadziły rozgrzewkę i rozegrały mecz. Po meczu kabaret „Szkolniaki” pokazał się w skeczu „Wywiadówka”. Kolejny mecz został rozegrany przez drużyny rodziców i absolwentów naszej szkoły, którzy chętnie przybyli na naszą imprezę. Po krótkiej przerwie, podczas której można było się posilić w sklepiku przygotowanym przez panie z Rady Rodziców, przystąpiono do konkurencji rodzinnych. Zgłosiło się 9 czteroosobowych rodzin, które rywalizowały na torze przeszkód. W wyniku eliminacji wyłoniono do finału cztery drużyny. Zwycięstwo wywalczyła sobie rodzina Wojtoniów, której serdecznie gratulujemy. Wszystkie rodziny otrzymały pamiątkowe dyplomy, a każdy z uczestników został nagrodzony małym podarunkiem. Po tych emocjonujących konkurencjach, po raz kolejny mogliśmy śmiać się oglądając skecz szkolnego kabaretu – „Odrabianie zadania domowego”. Ostatnim punktem był mecz rozegrany pomiędzy drużyną rodziców i naszych uczniów. Przez cały czas między zgromadzonymi przechadzał się Mikołaj, który rozdawał wszystkim słodycze. Dziękujemy wszystkim biorącym udział we wspólnej zabawie, panu Litarowiczowi za przygotowanie części sportowej, pani Ewie Krukar za czuwanie nad występem kabaretu i Radzie Rodziców za ufundowanie nagród, słodkości i pysznych przekąsek.
Aktualności
SPORTOWE MIKOŁAJKI
- 17
Ostatnie mikołajki VIII klasy
Mikołajki to święto obchodzone co roku, 6 grudnia. Tego dnia święty dziadek odwiedza grzeczne dzieci i obdarowuje je wspaniałymi podarkami. Nie zapomniał też o uczniach klasy VIII. Mikołaj (Kamil Kijowski) wraz z Aniołkiem (Katarzyna Wojtaszko) zawitał do nich 5 grudnia 2019 roku. Wszyscy z uśmiechem powitali gościa, który rozdawał prezenty. Klasa VIII, w tym roku, wybrała sposób losowania. Każdy uczeń wylosował osobę, dla której miał być przeznaczony podarunek. Mikołaj nie zapomniał również o wychowawczyni pani Elżbiecie Romańczak, która też otrzymała prezent. Wszystkim bardzo podobały się tegoroczne mikołajki. Szkoda tylko, że to ostatnie takie wspólne świętowanie.
Katarzyna Wojtaszko
ZOBACZ SWOJĄ PRZYSZŁOŚĆ...
Andrzejki to wieczór wróżb odprawianych w nocy z 29 na 30 listopada, w wigilię świętego Andrzeja. Z tej okazji w naszej szkole 28 listopada 2019 roku zostały zorganizowane różne zabawy. Klasy I-III oraz zerówka i przedszkole swoje Andrzejki zaczęły
w godzinach lekcyjnych. Zabawy, gry i wróżby prowadzili ich starsi koledzy z klas VI i VII, VIII. Dzieciom bardzo spodobały się atrakcje. Dodatkowo rada rodziców przygotowała dla nich sklepik z różnymi przekąskami.Klasy starsze swoją dyskotekę zaczęły o godzinie 17.00. Specjalnie z tej okazji Samorząd Uczniowski zorganizował Salę Wróżb. Każdy mógł wejść, podejść do wróżki i przekonać się co czeka go w przyszłości. Wróżącymi były dzieci z klas IV-VIII. Wszyscy uczniowie świetnie się bawili, a tegoroczna zabawa andrzejkowa zostanie zapamiętana na długi czas.
22
Little Heroes - Sport & Life w Sieniawie
W dniu 22 listopada 2019r. przy Szkole Podstawowej w Sieniawie odbyły się zawody z cyklu „Ogólnopolski Challenge 2019 – Little Heroes Life & Sport”- biegi przełajowe. Wzięło w nich udział ponad 100 uczniów klas IV-VIII z terenu gminy Rymanów i gminy Brzozów. Uczestnicy podzieleni byli na 10 kategorii wiekowych. Naszą szkołę reprezentowali: Wiktor Kijowski, Mikołaj Magryś z klasy III, Kornelia Kijowska z klasy IV, Łucja Fil, Maja Gębuś, Maja Kijowska, Nikola Kijowska, Karolina Hanus, Michał Stapiński, Gracjan Suwała, Wojciech Wojnar, Filip Hanus z klasy V, Paulina Wojtoń, Jagoda Przybylska z klasy VI, Oliwia Przybylska, Emilia Wojnar, Dominik Stapiński, Wiktor Głód, Piotr Zima, Norbert Łabuda z klasy VII.
Trasa liczyła 800 m z siedmioma przeszkodami. Po wystartowaniu należało biec z workiem wypełnionym piaskiem. Następnie trzeba było przeskoczyć przez ponad 1,5-metrową ściankę, co dla niektórych było nie lada wyzwaniem. Później uczniowie musieli wspiąć się po ściance wspinaczkowej, przejść po przymocowanych do ścianki deskach, trzymając się łańcuchów, czołgać się po trawie oraz przejść po piramidzie z drabinek. Konkurencje były bardzo wyczerpujące, ale każdy starał się pokonać je jak najdokładniej i w jak najkrótszym czasie. Po zakończonym biegu, burmistrz gminy Rymanów, Pan Wojciech Farbaniec rozdawał wszystkim uczestnikom pamiątkowe medale. Laureaci pierwszych miejsc otrzymali puchary.Najlepszą szkołą okazała się Szkoła Podstawowa w Klimkówce. Wszyscy dobrze się bawili, pomimo dużego wysiłku fizycznego. Gratulujemy wszystkim uczestnikom!Oliwia Przybylska kl. VII
31
DZIEŃ UŚMIECHU
22.11.19 w naszej szkole został zorganizowany „Dzień Uśmiechu”. W zabawie brali udział uczniowie wszystkich klas szkoły podstawowej oraz dzieci z grup przedszkolnych. Ogłoszono konkurs na najładniejszą klasową dekorację, a każdy uczeń miał przygotować uśmiechniętą buźkę na swoje ubranie. Uczniowie otrzymali po 3 „Bilety uśmiechu” i mieli je przekazać kolegom z klasy. W ten sposób wyłoniono najbardziej sympatycznych i uśmiechniętych uczniów naszej szkoły. Listę wyróżnionych uczniów umieszczono na gazetce samorządowej.
Uczniowie bardzo chętnie wzięli udział w zabawie, przygotowali ciekawe prace, a najlepsze zostały nagrodzone dodatnimi punktami. Komisja złożona z uczniów i nauczycieli ogłosiła zwycięzców konkursu na klasową dekorację:
I miejsce – klasa VIII oraz klasa IV,
II miejsce – klasa V ,
III miejsce – klasa VII .
„Dzień Uśmiechu” w naszej szkole pokazał, że uczniowie mają mnóstwo ciekawych pomysłów, a czas spędzony razem jest pełen zabawy i radości.
I SPOTKANIE MEDIATORÓW RÓWIEŚNICZYCH
Mediacje to metoda rozwiązywania sporów, w której osoba trzecia pomaga stronom we wzajemnej komunikacji, określeniu interesów i kwestii do dyskusji oraz dojściu do wspólnie akceptowalnego porozumienia. Mediacje są dobrowolne, poufne i nieformalne.
Mediacja ma na celu stworzenie stronom warunków umożliwiających osiągnięcie dobrowolnego porozumienia.
Mediator nie ma władzy podejmowania decyzji merytorycznych. Jego celem jest pomoc zwaśnionym stronom w dobrowolnym osiągnięciu ich własnego, wzajemnie akceptowanego porozumienia w spornych kwestiach. Jest osobą moderującą wspólną dyskusję stron, dążących do wypracowania wspólnego porozumienia.
Mediacje bardzo dobrze sprawdzają się także w szkole. W zasadzie wszystkie konflikty szkolne nadają się do mediacji, np. bójki, przezywanie, ubliżanie na portalach społecznościowych, wykluczenie z grupy itp.
W Zespole Szkół Publicznych w Milczy po szkoleniach dla uczniów, rodziców
i nauczycieli został powołany Szkolny Klub Mediatorów Rówieśniczych. Klub rozpoczął swoją działalność w poprzednim roku szkolnym, natomiast w obecnym roku, 18 listopada zorganizował w naszej szkole, wraz z opiekunem – panią Ewą Krukar (certyfikowanym mediatorem) I SPOTKANIE MEDIATORÓW RÓWIEŚNICZYCH. W spotkaniu wzięli udział mediatorzy rówieśniczy razem z opiekunami i dyrektorami ze szkół: w Turzym Polu – opiekun klubu pani Beata Konieczna, dyrektor pani Zuzanna Konieczna, Jaćmierzu – opiekun klubu pani Justyna Haduch, Zarszynie – opiekun klubu pani Justyna Haduch, dyrektor pani Anna Ćwiąkała, Przysietnicy – opiekun klubu pani Jolanta Kosztyła, dyrektor pan Wiesław Pałka i Milczy – opiekun klubu pani Ewa Krukar, dyrektor pani Beata Kozerska - Szewczyk. W pierwszej części, w której brali udział także uczniowie z klas IV, V, VI, VII, i VIII Szkoły Podstawowej w Milczy, dyrektor szkoły przedstawiła poszczególne kluby. Spotkanie rozpoczęło się humorystycznym akcentem – występem kabaretu „Szkolniaki”, który przedstawił skecz „Wywiadówka”. Następnie każdy z klubów Mediatorów Rówieśniczych zaprezentował przygotowaną wcześniej symulację mediacji. W dalszej części spotkania w zajęciach uczestniczyli już sami mediatorzy, ich opiekunowie, dyrektorzy szkół i Prezes Podkarpackiego Stowarzyszenia Mediatorów – pan Wiesław Pałka.. Po obiedzie uczniowie brali udział w zabawach integracyjnych prowadzonych przez opiekunów. Natomiast o godzinie 16.00 rozpoczęła się dyskoteka. Uczniom bardzo spodobała się taka forma spędzania wspólnie wolnego czasu. Nawiązali wiele nowych i ciekawych znajomości oraz dzielili się doświadczeniem.24
MYŚLĄC OJCZYZNA
Święto Niepodległości uczniowei naszej szkoły uczcili Szkolnym Dyktandem Niepodległościowym. W szranki ortograficzne stanęli uczniowie klas IV - VIII. Zmierzyli się z tekstem historycznym o Ignacym Janie Paderewskim.
W dniu 8 listopada 2019r. uczciliśmy 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Podczas programu artystycznego uczniowie przypomnieli sobie ważne wydarzenia historyczne. W krótkiej scence przedstawiciele starszego pokolenia ( Babcia- ucz. kl. VIII K. Wojtaszko i Dziadek – ucz. kl. VIII Szymon Penar ) wspominali lata rozbiorów, represje wobec ludności polskiej oraz nazwiska sławnych Polaków, między innymi marszałka Józefa Piłsudskiego. Zaprosili wnuków (D. Komprowską i J. Szarka) do wysłuchania recytacji wiersza Władysława Bełzy „Katechizm polskiego dziecka”(w interpretacji
A. Kijowskiej z kl. IV i Mikołaja Magrysia z kl. III) , a także do wysłuchania utworu „Tu wszędzie jest moja Ojczyzna” w wykonaniu Dominika Suwały z kl. IV.W drugiej części cała społeczność szkolna wysłuchała krótkiego „Koncertu pieśni patriotycznych”. Rozpoczął się on od wspólnego wykonania „Roty” M. Konopnickiej. Kolejno zabrzmiał utwór: „Biały krzyż” w interpretacji Pauliny Wojtoń z kl. VI. Następnie wszyscy zaśpiewali pieśń „My Pierwsza Brygada”. W dalszej części Katarzyna Wojtaszko
z kl. VIII zaprezentowała się w utworze „Dziewczyna z granatem”. Wszyscy zgromadzeni włączyli się do wspólnego śpiewu pieśni: „Piechota” oraz „Żeby Polska, była Polską”.Po zakończonym programie artystycznym nauczyciele wraz z uczniami odśpiewali „Mazurek Dąbrowskiego ”punktualnie o godz. 11. 11. w ramach akcji „Szkoła do hymnu”.
13
ŚLUBUJEMY
29 października 2019r. w naszej szkole odbyła się uroczystość pasowania na ucznia. Do grona społeczności szkolnej zostało przyjętych 12 pierwszoklasistów. Zanim nastąpił ten ważny w życiu każdego ucznia moment, dzieci zaprezentowały swoje umiejętności
w programie artystycznym. Odpowiadały na pytania zadawane im przez starszych kolegów, wykazały się również wiedzą na temat swojej ojczyzny i znajomością zasad obowiązujących w szkole.Po części artystycznej, przed Sztandarem Szkoły najmłodsi ślubowali być dobrymi Polakami, dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły, swoim zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Następnie pani dyrektor Beata Kozerska-Szewczyk dokonała pasowania na ucznia.
"Pasuję Cię na ucznia" - mówiła, dotykając ołówkiem- jak czarodziejską różdżką ramion pierwszoklasistów. Na pamiątkę każdy uczeń otrzymał dyplom, a także legitymację szkolną. Po uroczystym pasowaniu pierwszoklasiści złożyli kwiaty przed portretem patrona szkoły ks.Tadeusza Jakubińskiego
W uroczystości wziął udział z-ca Burmistrza Gminy Rymanów pan Grzegorz Wołczański, Radny wsi Milcza pan Józef Kijowski, ks. proboszcz Józef Niezgoda, nauczyciele oraz rodzice.
Po pasowaniu, wychowawczyni wręczyła uczniom upominki, a pan z-ca burmistrza oraz radny złożyli wszystkim pierwszoklasistom życzenia sukcesów w szkole oraz podarowali dzieciom słodycze. Następnie wszyscy zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie, po czym rozeszli się na poczęstunek przygotowany przez rodziców.Ten dzień na pewno pozostanie w pamięci każdego pierwszaka.
16
DZIEŃ PATRONA
W czwartek, 31 października społeczność szkolna uczciła pamięć swojego patrona – księdza Tadeusza Jakubińskiego. O godzinie 11 ksiądz proboszcz odprawił mszę świętą, a następnie uczniowie z klas I – VIII wraz z wychowawcami i nauczycielami udali się na cmentarz, aby pomodlić się przy grobie swojego patrona.
INNY WYMIAR NAUKI
Nauka wcale nie musi być nudna. Mogli się o tym przekonać uczniowie naszej szkoły, uczestnicząc w niecodziennej lekcji. We wtorek, 29 października do szkoły przyjechała grupa BRAINIAC, która przeprowadziła właśnie taką lekcję. Uczniowie mieli okazję obejrzeć ciekawe zjawiska chemiczne i fizyczne, właściwości helu, wodoru oraz ciekłego azotu. Doświadczenia poparte były wiedzą teoretyczną oraz ciekawymi informacjami na temat otaczającego nas powietrza. Uczniowie mieli możliwość uczestniczenia w większości eksperymentów. Pokazy doświadczeń wzbudziły ogromne zainteresowanie wśród wszystkich uczniów, tych najmłodszych, ale i tych najstarszych.
10
SPOTKANIE Z SĘDZIĄ ARTUREM LIPIŃSKIM
22 października uczniowie z klas VI, VII i VIII brali udział w spotkaniu z sędzią Sądu Okręgowego w Krośnie – Arturem Lipińskim. Nasi uczniowie skorzystali z zaproszenia i gościnności szkoły w Króliku Polskim. Pan Lipiński bardzo ciekawie opowiadał o zawodzie sędziego oraz o pracy na planie znanego serialu. Przedstawił też różne sytuacje, w których uczniowie mogą stanąć przed sądem, czy to w roli oskarżonego, czy świadka. Uczniowie z dużym zainteresowaniem uczestniczyli w spotkaniu, zadawali ciekawe pytania, a na koniec zrobili wspólne zdęcie.
XIX DZIEŃ PAPIESKI
“Wstańcie, chodźmy!” – to hasło XIX Dnia Papieskiego, który obchodzony był w niedzielę 13 października w całej Polsce. We wszystkich kościołach i na ulicach miast odbyła się zbiórka na „żywy pomnik” Papieża – Polaka, czyli stypendia dla zdolnej młodzieży z ubogich rodzin. Organizatorem Dnia Papieskiego jest co roku Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.
W tym roku w zbiórkę prowadzoną do puszek przy kościele w Milczy aktywnie włączyli się uczniowie klas 8 i 7 Szkoły Podstawowej – członkowie Szkolnego Koła Wolontariatu pod opieką nauczycieli pp. Doroty Skiby, Danuty Zawojskiej i Marii Zmarz, sprawującej w tym roku funkcję opiekuna koła. Zebrano 1064 zł, a kwestowali: Jakub Szarek, Szymon Bilski, Kamil Kijowski, Dominika Komprowska, Martyna Krupa, Robert Kilar, Marzena Szafran, Sara Buczek, Aleksandra Kijowska, Katarzyna Wojtaszko z kl. 8 oraz Oliwia Przybylska i Jakub Pojnar z kl. 7. Wszystkim ofiarodawcom serdecznie dziękujemy.
Hasło “Wstańcie, chodźmy!” jest tytułem książki napisanej przez Jana Pawła II w 2002 r. Papież przywołuje w niej słowa Chrystusa do apostołów w dramatycznych okolicznościach, już po Ostatniej Wieczerzy i modlitwie w Getsemani, tuż przed pojmaniem, procesem i męką.
„W ten sposób Ojciec Święty chciał zachęcić wówczas wszystkich do tego, aby obudzeni i zmobilizowani weszli w nowe, trzecie tysiąclecie chrześcijaństwa. Te słowa Dnia Papieskiego to nie tylko wspomnienie tamtego czasu końca papieskiego pontyfikatu – trzy lata później papież umarł – ale bierzemy do siebie te słowa, aby wstać i zabrać się do przybliżania papieża, jego osoby, jego dzieł” – wyjaśniał przed XIX Dniem Papieskim kard. Kazimierz Nycz, przewodniczący Rady Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.
To nie pierwsza akcja szkolnego koła. Kilka tygodni wcześniej we wrześniu wolontariusze prowadzili zbiórkę „Okularów dla Afryki”. Uczniowie przynosili używane, ale w dobrym stanie, okulary korekcyjne i przeciwsłoneczne, które – odpowiednio spakowane – zostały wysłane do organizatorów ogólnopolskiej zbiórki w Bielsku Białej - „Okuliści dla Afryki”. Zgromadzono 33 pary okularów, najwięcej – po 11 par – zebrały klasy V i IV.
Maria Zmarz
opiekun Szkolnego Koła Wolontariatu
Szukamy jesiennych skarbów.
W czwartkowy poranek 17.10.2019r. klasa III wybrała się do pobliskiego lasu. Dzieci zamieniając się na chwilę w „małych detektywów” szukały śladów jesieni, obserwując las, który kryje w sobie wiele tajemnic. Dzieci wykorzystując zmysł wzroku, słuchu i dotyku miały możliwość badać i podziwiać piękno przyrody, a przy tym utrwalić sobie warstwy lasu i roślinność poszczególnych pięter. Po powtórzeniu wiadomości o lesie i otaczającym świecie był czas na jesienną zabawę. Wspólne obsypywanie się liśćmi i skoki przez samodzielnie ułożone sterty liści dostarczyły wielu wrażeń i wywołały dużo radości.
1
VI Memoriał Sportowo - Obronny im. Marii Stahl.
17 października 2019 r. w Zespole Szkół Architektoniczno – Budowlanych w Krośnie odbył się
VI Memoriał Sportowo-Obronny im. Marii Stahl. W zawodach wzięły udział 4 drużyny szkół podstawowych
z powiatu krośnieńskiego. Każda z drużyn składała się z 4 zawodników (2 chłopców i 2 dziewcząt), które rywalizowały w 6 konkurencjach:- strzelanie z karabinka sportowego,
- udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej,
- rzut granatem,
- sprawnościowy tor przeszkód,
- bieg sztafetowy
- test wiedzy z zakresu II Wojny Światowej.
Naszą szkołę reprezentowali: Aleksandra Pęcak, Amelia Polańska, Jakub Szarek oraz Szymon Bilski uczniowie klasy VIII. Wszystkich uczestników zawodów powitała dyr. ZSAB w Krośnie Lidia Kasińska, która przybliżyła sylwetkę Marii Stahl oraz jej osiągnięcia w pracy z młodzieżą. Po rozegraniu pięciu konkurencji zespoły udały się do parku jordanowskiego aby rozegrać ostatnią konkurencję – bieg sztafetowy. Drużyny startowały na dystansach 800m dziewczyny, 1000m chłopcy. Po emocjonującej rywalizacji nasza drużyna wywalczyła II miejsce zdobywając piękny puchar
i dyplom. Dodatkowo Aleksandra Pęcak zajęła III miejsce indywidualnie w konkurencji karabinka sportowego.Gratulujemy wysokiego wyniku i życzymy dalszych sukcesów.
12
MŁODZI EKOLODZY
17.10.2019r. w Rymanowie odbył się XXVII TURNIEJ WIEDZY EKOLOGICZNEJ. W konkursie wzięły udział szkoły w terenu gminy Rymanów. W składzie drużyny z Milczy znaleźli się Sara Buczek, Marzena Szafran, Gabriel Szlemp i jako osoba rezerwowa Amelia Polańska. Uczniowie za udział w konkursie otrzymali piękne albumy przyrodnicze. Turniej składał się z paru części: w konkursie plastycznym III miejsce zajął Rafał Wojtaszko kl. VI, wyróżnienie zdobył Wiktor Głód z klasy VII, nagrody za udział otrzymali – Katarzyna Wojtaszko kl. VIII, Jagoda Przybylska kl. VI i Dominik Przybylski kl. VI. W konkursie na wypracowanie o tematyce ekologicznej Gabriel Szlemp kl. VII otrzymał wyróżnienie a Wiktor Głód nagrodę za udział. Wszyscy zostali nagrodzeni albumami i przewodnikami przyrodniczymi.
WSZYSTKIM NASZYM NAUCZYCIELOM
11 października świętowaliśmy w naszej szkole Dzień Edukacji Narodowej, który znany jest bardziej pod nazwą Dzień Nauczyciela. Z tej okazji klasy IV-VI przygotowały montaż słowno-muzyczny pod okiem pani Edyty Gryzowskiej i Marty Kijowskiej.
Uczniowie podziękowali wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły za trud włożony w naukę i wychowanie wszystkich dzieci. Wiersze i piosenki bardzo cieszyły nauczycieli i przez całe świętowanie na ich twarzach gościł uśmiech. Na koniec uroczystości cała szkoła mogła podziwiać występ nowo powstałego Szkolnego Koła Kabaretowego ,,Szkolniaki". Uczniowie klas VII-VIII odegrali skecz ,,Wywiadówka". Katarzyna Wojtaszko, Kamil Kijowski, Jakub Szarek, Gabriel Szlemp, Robet Kilar i Szymon Bilski, przy akompaniamencie Szymona Penara, w zabawny sposób pokazali inne oblicze spotkań rodziców i nauczycieli. Całość przygotowana została pod okiem pani Ewy Krukar - opiekunki ,,Szkolniaków". Fenomenalny występ naszych uczniów został nagrodzony gromkimi brawami.
Wszystkim naszym nauczycielom życzymy dużo zdrowia, szczęścia, cierpliwości i wytrwałości w dalszym nauczaniu dzieci.
Katarzyna Wojtaszko
2
DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA
W dniu 04.10.19 w naszej szkole odbył się Dzień Tabliczki Mnożenia. Każdy uczeń tego dnia miał przypiętą do ubrania karteczkę z działaniem mnożenia. Do klas zostały przyporządkowane odpowiednie grupy działań i tak klasa I SP otrzymała działania mnożenia przez 1, klasa II SP przez 2 itd., a nauczyciele zostali przypisani mnożeniu przez 9. Na długiej przerwie odbył się konkurs na „Mistrza Tabliczki Mnożenia”. Zostały przygotowane ławki, w których zasiedli uczniowie klas III -VIII SP. Byli to klasowi „Mistrze Tabliczki Mnożenia”: Aleksandra Kijowska (III SP), Amelia Kijowska (IV SP), Filip Hanus (V SP), Rafał Wojtaszko (VI SP), Gabriel Szlemp (VII SP), Dominika Komprowska (VIII SP). Uczniowie w ciągu 45 sekund mieli wykonać jak największą liczbę działań, a pozostali kibicowali swoim przedstawicielom. Tytuł Mistrza Tabliczki Mnożenia otrzymał Gabriel Szlemp, a wszyscy uczestnicy konkursu dostali jako nagrody - kolorowe tabliczki mnożenia.
W Dniu Tabliczki Mnożenia panowała niezwykła atmosfera, a każdy uczeń przekonał się, że matematyka też może być wesoła!
Rajd pieszy do Rymanowa
26.09.br uczniowie klas IV-VIII wyruszyli w trasę do Rymanowa. Podczas wycieczki młodzież pod opieką nauczycieli zwiedzała najbliższą okolicę.
Cała grupa wyruszyła spod szkoły o godz.8.00. Pierwszym punktem zwiedzania było Nadleśnictwo Rymanów. Dawniej budynek był własnością hrabiny Anny Potockiej z Działyńskich. Tam uczniowie mogli obejrzeć
i wysłuchać ciekawej prezentacji na temat lasów. Na pamiątkę wszyscy dostali drewniane breloczki z logiem nadleśnictwa. Następnie uczniowie wyruszyli do Kościoła pw. Św. Wawrzyńca, gdzie ks. proboszcz Mieczysław Szostak opowiadał o historii świątyni. Kolejno uczniowie udali się na spotkanie z burmistrzem - p. Wojciechem Farbańcem do Urzędu Gminy. Pan burmistrz opowiadał o projektach realizowanych obecnie w Gminie Rymanów i chętnie odpowiadał na pytania uczniów naszej szkoły.
Wszyscy wrócili trochę zmęczeni, ale zadowoleni z wycieczki, podczas której zwiedzili ważne obiekty w Rymanowie.Sara Buczek kl. VIII
15
WYCIECZKA W BIESZCZADY
24.09.2019r. uczniowie klasy VIII i VII : Marzena Szafran, Sara Buczek, Amelia Polańska i Gabriel Szlemp uczestniczyli w wycieczce w Bieszczady. Wyjazd zorganizowany był przez GOK w Rymanowie i stanowił element przygotowań do konkursu ekologicznego. Młodzież na terenie nadleśnictwa Baligród zetknęła się z kilkoma formami ochrony przyrody: pomnikiem przyrody , rezerwatem przyrody i ochroną gatunkową. Na szlaku uczniowie zobaczyli gołoborza, odpoczywali nad strumykiem. Na zakończenie podczas pieczenia kiełbasy opowiadali o poszukiwaniach diamentów górskich w potoku i kamieniołomie. Niektórzy uczniowie przywieźli małe kawałki diamentów jako pamiątki.
„ Bezpieczna droga do szkoły”
20.09. naszą szkołę odwiedzili policjanci, asp. Piotr Pawłowski i sierż. sztab. Łukasz Jaworski, z Posterunku Policji w Iwoniczu Zdroju. Funkcjonariusze kolejny raz przeprowadzili dla dzieci z klas I – III pogadankę w ramach akcji „ Bezpieczna droga do szkoły”. Uczniowie z wielkim zaciekawieniem słuchali o tym, jak poruszać się po drodze, aby bezpiecznie dotrzeć do szkoły, a po zajęciach wrócić do domu. Policjanci przypomnieli
o podstawowych zasadach obowiązujących w ruchu drogowym: jak zachować się na przejściu dla pieszych, jak prawidłowo przekraczać jezdnię i poruszać się po niej w przypadku braku chodnika. Zwrócili uwagę jak ważne jest noszenie emblematów odblaskowych, zwłaszcza po zmroku. Poruszyli również problem bezpiecznej jazdy rowerem oraz konieczności zapinania pasów i korzystania z fotelika podczas jazy samochodem.Za udzielenie cennych rad i wskazówek bardzo serdecznie dziękujemy i mamy nadzieję, że wiedza, którą dzieci otrzymały sprawi, iż będą świadomymi uczestnikami ruchu drogowego, a tym samym zwiększy się ich bezpieczeństwo.
Archiwum Aktualności