Z okazji Świąt Wielkanocnych składamy Państwu życzenia pełne słońca i radości. Niech spełnią się Wszystkie marzenia a troski na dobre odejdą wraz z zimą.Wszystkiego najlepszego i dużo zdrowia wszystkim Uczniom i Rodzicom życzy Dyrekcja ZSP w Milczy.
Aktualności
ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE
Zawieszenie akcji strajkowej
Zgodnie z wnioskiem Komitetu Strajkowego Zespołu Szkół Publicznych w Milczy Zarząd Oddziału ZNP w Rymanowie zawiesza strajk w Zespole Szkół Publicznych w Milczy od dnia 17 kwietnia 2019r. od godz. 16.00 do odwołania.
Informacja o strajku
Szanowni Rodzice!
W związku z trwającym strajkiem w Zespole Szkół Publicznych w Milczy w dniu 9.04.2019r. odwołane są zajęcia pozalekcyjne. Opieka będzie zapewniona dla uczniów szkoły i wychowanków przedszkola zgodnie z planem zajęć na ten dzień.
Beata Kozerska-Szewczyk
dyr. ZSP w Milczy
STRAJK
W związku z otrzymanym pismem od Zarządu Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Rymanowie informuję, że od dnia 8 kwietnia 2019r. do odwołania planowany jest w Zespole Szkół Publicznych w Milczy strajk pracowników. W związku z powyższym istnieje zagrożenie, że mogą wystąpić trudności w realizacji zajęć dydaktyczno-wychowawczych. Jednak zajęcia opiekuńcze w miarę możliwości będą prowadzone zgodnie z planem pracy przedszkola i szkoły. Proszę śledzić na bieżąco stronę szkoły oraz informacje zawarte w dzienniku elektronicznym.
Dyrektor
Beata Kozerska-Szewczyk
Komunikat Podkarpackiego Kuratora Oświaty
W związku z pytaniami rodziców przypominam, że:
- Do obowiązków dyrektora szkoły i przedszkola należy zapewnienie uczniom bezpiecznych i higienicznych warunków pobytu na terenie placówki i z tego obowiązku nie zwalnia go przystąpienie nauczycieli do strajku.
- Strajk nie stanowi przyczyny odwołania zajęć w przedszkolu i szkole oraz jej zamknięcia.
W sytuacji strajku w przedszkolu lub szkole, dyrektor ma obowiązek zawiadomienia o trudnościach w realizacji zajęć dydaktyczno – wychowawczych rodziców dzieci i uczniów w formie np. oświadczenia, ogłoszenia na stronie www przedszkola/szkoły, wiadomości w e-dzienniku. Jednak zawiadomienie nie może sugerować rodzicom nieposyłania dzieci do przedszkola, do szkoły w tym czasie.
Zapewnienie opieki ma się odbywać zgodnie z planem pracy przedszkola oraz szkoły, tj. z tygodniowym rozkładem zajęć dydaktyczno —wychowawczych, w tym godzin pracy świetlicy, łącznie z zapewnieniem posiłku, jeżeli dziecko z niego korzysta.
- Jeżeli rodzic został powiadomiony o strajku, wówczas ma prawo do informacji o sposobie zapewnienia przez szkołę lub przedszkole zajęć opiekuńczych w tym czasie.
Rodzic, jeśli nie otrzyma komunikatu od dyrektora szkoły lub przedszkola, o przystąpieniu nauczycieli do strajku, bez obaw może przyprowadzić lub wysyłać dziecko do szkoły i nie może spotkać się z sytuacją odesłania lub nieprzyjęcia dziecka do placówki oświatowej.
Jeżeli pomimo wskazanych obowiązków dyrektora szkoły lub przedszkola, rodzic nie otrzyma wystarczającej informacji, a placówka nie zapewnia opieki dziecku na czas strajku, rodzic powinien zgłosić ten fakt do organu prowadzącego oraz kuratora oświaty (kuratorium@ko.rzeszow.pl)
Komunikat i informacje przekazane dla dyrektorów zamieszczone za pomocą systemu Nowe RSIO dostępnym pod adresem https://ko.rzeszow.pl/app/rsio powinny być przekazane wszystkim rodzicom dzieci i uczniów.
W systemie Nowe RSIO zamieszczona została ankieta dla dyrektorów „Informacje dotyczące zapewnienia opieki i realizacji zajęć”.
Wszyscy dyrektorzy przedszkoli i szkół zobowiązani są do aktualizowania informacji do godziny 8.00:
każdego dnia nauki, począwszy od 5.04.2019 r. do odwołania.
Podstawa prawna:
– Art. 68 ust. 1 pkt 6 i ust. 5 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. — Prawo oświatowe (Dz. U. z 2018 r. poz. 996, z późn. zm.) oraz § 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2003 r. poz. 69, z późn. zm.).
– Art. 7 ustawy z 26 stycznia 1982 r. — Karta Nauczyciela (Dz.U. z 2018 r. poz. 967, z późn. zm.).
– § 18 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2003 r. poz. 69, z późn. zm.).
– Art. 44 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. — Prawo oświatowe (Dz. U. z 2018 r. poz. 996, z późn. zm.), Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie wymagań wobec szkół i placówek (Dz.U. z 2017 r. poz. 1611), Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 28 marca 2017 r. w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół (Dz.U. z 2017 r. poz. 703) oraz Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 7 lutego 2012 r. w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych (Dz.U. z 2012 r. poz. 204).
– Art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. — Prawo oświatowe (Dz. U. z 2018 r. poz. 996, z późn. zm.).
– Art. 51 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. — Prawo oświatowe (Dz. U. z 2018 r. poz. 996, z późn. zm.).
– Art. 68 ust. 1 pkt 6 i ust. 5 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. — Prawo oświatowe (Dz. U. z 2018 r. poz. 996, z późn. zm.) oraz § 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołachi placówkach (Dz. U. z 2003 r. poz. 69, z późn. zm.).
PODKARPACKI KURATOR OŚWIATYMałgorzata Rauch
DZIEŃ PODUSZKI
W dniu 05.04.19 w Zespole Szkół Publicznych w Milczy został zorganizowany I Szkolny Dzień Poduszki.
W imprezie brali udział wszyscy uczniowie naszej szkoły – od przedszkolaków do gimnazjalistów.
W tym dniu należało przynieść swoją ulubioną poduszkę, a nauczyciele przygotowali wystawę swoich poduszek. Zadaniem uczniów było odgadnięcie, która poduszka należy poszczególnych nauczycieli. Został również ogłoszony Szkolny Konkurs Plastyczny – Poduszka Marzeń. Przyniesione prace były bardzo ciekawe i wykonane różnymi technikami. Przez cały dzień nauki uczniowie nie rozstawali się z poduszkami, a najbardziej przydały się one w czasie zawodów sportowych zorganizowanych na sali gimnastycznej. Każda klasa startowała w wesołych konkurencjach: bieg z poduszką na głowie, wyścigi w kocach, rzut poduszką do celu oraz przeciąganie liny. Uczniowie z ogromnym zaangażowaniem brali udział w zawodach, a niezwykły doping kibiców pozwalał osiągnąć niezwykłe wyniki, czego dowiodło chociażby to, że klasa IV zajęła I miejsce w swojej kategorii, wyprzedzając klasę V i VI. W czasie trwania zawodów został trzykrotnie odtańczony Taniec Belgijski. Uczniowie, którzy nigdy tego tańca nie znali z chęcią dołączali się do wspólnej zabawy. Dla przedszkolaków zostały zorganizowane zabawy z wykorzystaniem chusty animacyjnej, a największą atrakcją była jazda na kocu, zarówno przedszkolaki jaki i panie wychowawczynie miały okazję skorzystać z tak niebywałej atrakcji. Dzień Poduszki zakończył się I Szkolnym Rzutem Poduszki, co wywołało u uczniów ogromny entuzjazm i radość. W szkole przez cały dzień panowała wesoła atmosfera, a uczniowie na pewno zapamiętają ten dzień na długo, już teraz wyrazili swoją gotowość do uczestniczenia w kolejnych równie atrakcyjnych imprezach.24
WIELKIE SPRZĄTANIE
Uczniowie Zespołu Szkół Publicznych w Milczy (klasy I-VIII) wzięli udział 29.03.2019r. w akcji „Czysta wiosna” . Już piąty raz wspólnie z Zakładem Gospodarki Komunalnej w Rymanowie i Fundacją „Jaś Wędrowniczek” w Rymanowie uczestniczyliw działaniach mających poprawić czystość środowiska. Seledynowe pochody klas wyruszyływ wyznaczone tereny, by zebrać śmieci, które pozostawili inni. Akcja pokazuje, jak ważną sprawą jest dbanie o czystość własnego otoczenia. Niech zieleni się trawa, kwitną kwiaty,
a nie ścielą się hałdy śmieci!12
INSCENIZACJA ZEMSTY W KLASIE VII
18 marca 2019r. uczniowie klasy VII odegrali scenki ze znanej polskiej komedii, czyli “Zemsty” A. Fredry. Wydarzenie to było związane z niedawnym omówieniem lektury przez uczniów.
Wszyscy zostali podzieleni na 4 grupy. Każda wybrała sobie odpowiedni fragment tekstu. Po konsultacji wszystkich szczegółów z p. Matyldą Wojtuń i po trzygodniowym okresie prób, można było podziwiać efekty ciężkiej pracy. Każdy z uczniów odegrał wybraną przez siebie postać. Młodzi aktorzy pamiętali o barwie głosu, gestykulacji i mimice. Dodatkowo uwagę przykuwały kostiumy, co było częścią charakteryzacji. Warto wspomnieć, że to nie lada wyzwanie ubrać się w stroje szlacheckie
z XVIII wieku. Na szczęście młodzież wykazała się kreatywnością i udało im się znaleźć odpowiednie kostiumy. Na scenie pojawiły się znane postacie, jak Klara Raptusiewiczówna, Cześnik, Wacław czy też Podstolina. Podkreślić jednak warto, że największą popularnością cieszyła się postać Józefa Papkina, która pojawiła się w każdej inscenizacji. Po prezentacji grup zrobiono pamiątkowe zdjęcia.Ciężka praca młodych artystów została nagrodzona brawami koleżanek i kolegów oraz bardzo dobrymi ocenami z języka polskiego.
Niezwykłe przygody Sindbada żeglarza- rewia na lodzie
26 marca 2019 r. uczniowie klas 0-4 obejrzeli widowisko teatralne : Niezwykłe przygody Sindbada żeglarza. Była to rewia na lodzie w wykonaniu najlepszych łyżwiarzy w Polsce. Ciekawa scenografia, kostiumy i efekty przybliżyły nam kulturę Bliskiego Wschodu. Sindbad, młodzieniec wychowywany przez wuja kuszony był przez Diabła Morskiego w dalekie podróże po morzu. Za każdym razem jego wyprawy kończyły się fiaskiem. Wracał do domu pokonany. W czasie podróży poznał księżniczkę Piruzę, zjadaczkę diamentów oraz piękną i dobrą Semirę, która została jego wybranką. Przedstawienie ubogacały piękne stroje tancerek- łyżwiarek, nimf, ryb-pił czy wojowniczek. Zachwycił nas również taniec węży, pokaz z ogniami. Na początku i końcu w atmosferę wspólnej zabawy wprowadzili i zakończyli przedstawienie Bajkuś i Teatruś.
Ważnym punktem wyjazdu była Sala Zabaw „ Urwis”, gdzie nie było końca szalonym zabawom. Długo będziemy wspominać wyjazd do Sanoka.
5
XII Regionalne Mistrzostwa Pierwszej Pomocy.
W piątek 22 marca Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 „Naftówka” w Krośnie, 25 zespołów młodych ratowników ze szkół podstawowych i gimnazjalnych, w tym 4 zespoły ze Słowacji wzięło udział w XII Regionalnych Mistrzostwach Pierwszej Pomocy.
Głównym celem konkursu jest promowanie zasad udzielania pierwszej pomocy wśród młodzieży szkolnej. Podobnie jak w poprzednich latach, młodzież w pierwszej części ratowniczych zmagań rozwiązywała test wiedzy z pierwszej pomocy, następnie udzielała praktycznej pomocy w trzech ogniskach urazowych. Tegoroczne ogniska to: wypadek komunikacyjny (kierowca - ciężarna kobieta po najechaniu na przechodnia straciła przytomność, potrącony pieszy ze złamaniem otwartym kości goleniowej), wypadek na boisku (bójka kibiców z urazami: wbity nóż w ramię, rana szyi oraz padaczka). Na oddzielnym ognisku uczestnicy mistrzostw prowadzili z kolei resuscytację krążeniowo-oddechową we wszystkich kategoriach wiekowych (niemowlę, dziecko, dorosły). W tak ważnych zawodach nie mogło zabraknąć uczniów naszej szkoły. Drużyna w składzie: Amelia Koczera, Julia Rymarowicz i Marcin Stapiński dzielnie i z wielkim zaangażowanie zmagała się z zadaniami mistrzostw. Po podliczeniu wszystkich punktów ostatecznie zajęliśmy 9 miejsce.Serdecznie gratulujemy naszym młodym ratownikom.
Sławomir Kasperkowicz
31
VII Krośnieński Festiwal Nauki i Techniki
W dniu 21 marca 2019 r. uczniowie z klas IV – VII SP uczestniczyli w VII Krośnieńskim Festiwalu Nauki i Techniki w Regionalnym Centrum Edukacji Zawodowej i Nowoczesnych Technologii w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 3 „Mechanik” w Krośnie. Nasi uczniowie chętnie brali udział w licznych pokazach, eksperymentach naukowych i laboratoryjnych. Mogli się przekonać, że poznawana nauka nie musi być nudna. W tym roku po raz pierwszy były obecne firmy lotnicze jak LOT AMS i Linetech. Dodatkowymi wydarzeniami Festiwalu były ciekawe wystawy uczelni wyższych technicznych oraz instytucji badawczych, naukowych i rozwojowych, a także przedsiębiorstw. Ponadto, młodzież mogła poznać zawody nowoczesnych technologii tj. robotyka czy mechatronika.
30
ŻYJMY ZDROWO
21 marca w naszej szkole nie był zwyczajnym dniem. Jest to nie tylko pierwszy dzień wiosny, ale także Światowy Dzień Poezji. Chcąc uczcić te dwie okazje, uczniowie klas edukacji wczesnoszkolnej wspólnie z opiekunami przygotowali liczne atrakcje i niespodzianki.
W ramach prowadzonej innowacji pedagogicznej „ Odżywiamy się zdrowo” został ogłoszony konkurs recytatorski. Wiersze miały mieć tematyką prozdrowotną. Dzieci bardzo poważnie potraktowały to wezwanie
i przygotowały wiersze o witaminach, owocach, warzywach, sportach itp. Do udziału w konkursie przystąpiło 21 uczniów. Jury w składzie:- Wicedyrektor Ewa Krukar
- Matylda Wojtuń
- Sylwia Piwowar
Najwyżej oceniło recytację Aleksandry Kijowskiej uczennicy klasy 2, która zajęła I miejsce, dwa drugie miejsca zajęli : Laura Skiba uczennica klasy1 i Dominik Suwała uczeń klasy 3, dwa III miejsca: Milena Adamska uczennica klasy 1 i Emilia Przybylska uczennica klasy 2 oraz dwa wyróżnienia: Oliwia Prugar uczennica klasy 2
i Zuzanna Paluch uczennica klasy 3.Publiczność gromkimi brawami oklaskiwała wszystkich uczestników. Wiersze były ciekawe
i barwnie zaprezentowane. Wyróżnione dzieci otrzymały nagrody i dyplomy.Drugą częścią dnia wiosny były działania w ramach innowacji pedagogicznej. Zgodnie
z hasłem „ Odżywiamy się zdrowo” uczniowie pod okiem swoich opiekunów przygotowali zdrowe przekąski. Mogli do tego wykorzystać owoce, warzywa i serki. Mieli możliwość zrobienia owocowo- warzywnych szaszłyków, koreczków i „ naleśników”. Uczniom bardzo spodobała się taka forma przekąsek. Wszyscy już wiedzą jak ważny dla zdrowia jest ruch. Dlatego też uczniowie klas 1-3 wzięli udział w zabawach ruchowych ze współzawodnictwem.Te chwile na długo zostaną w ich pamięci.
9
Warsztaty i zawody strzeleckie w Zespole Szkół Publicznych w Rymanowie
20 marca 2019r. w Rymanowie odbyły się pierwsze na terenie Gminy Rymanów warsztaty i zawody strzeleckie o "Puchar Dyrektora Zespołu Szkół Publicznych w Rymanowie" dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Zajęcia dla młodzieży miały na celu popularyzację sportów strzeleckich,Uczniowie zapoznali sie z zasadami rywalizacji sportowej. Każdy uczestnik mógł przymierzyć kompletny ubiór strzelca i wykonać próbne strzelanie bez użycia amunicji. Prowadzący warsztaty zapoznali uczestników z zasadami bezpieczeństwa podczas pobytu na strzelnicy i w trakcie posługiwania się różnymi typami broni.
Ważnym punktem spotkania była mozliwość rywalizacji z innymi uczniami podczas zawodów strzeleckich. Uczniowie brali udział w dwóch konkurencjach. Pierwsza z nich polegała na jak najszybszym wykonaniu 5 celnych strzałów z broni laserowej. W drugiej uczestnicy strzelali z prawdziwej broni na amunicję. Każdy strzelający wykonał po 10 strzałów do tarczy z broni krótkiej i długiej kaliber 5,6mm.
W warsztatach brali udział także uczniowie naszej szkoły z klasy III gimnazjum: Natalia Banaś, Wiktor Łabuda, Bartłomiej Ostach. Pomimo wielkich starań i chęci walki nie udało im się wywalczyć głównego trofeum zawodów.Sławomir Kasperkowicz
13
"Kopciuszek" w wykonaniu uczniów klasy 2
15 marca swoje umiejętności aktorskie zaprezentowali uczniowie klasy drugiej przed dziećmi z przedszkola "Wesołe Maluchy". Na podstawie baśni Braci Grimm przygotowali przedstawienie pt. "Kopciuszek". Młodzi artyści, w bajkowej scenerii, odtwarzali swoje role chcąc zwrocić uwagę, że to "nie szata zdobi człowieka" oraz, że najważniejsza jest uczciwość i wzajemny szacunek. Gra młodych aktorów, piękne stroje oraz dekoracja wzbudziły wiele emocji wśród przedszkolaków, które z dużym zainteresowaniem oglądały przedstawienie. Całe spotkanie zakończyło się wspólną zabawą na weselu Kopciuszka z Królewiczem.
Recykling - ważna sprawa i fajna zabawa
Wspólna zabawa i kreatywne tworzenie - tak 13 marca wyglądała lekcja edukacji technicznej w klasie II SP. Każdy uczeń z bezpiecznych odpadów, które mogą być wykorzystane powtórnie tj. plastikowe butelki, kartonowe pudełka, folia aluminiowa, nakrętki itp. wykonał recyklingowego robota. Efektem końcowym były ciekawe i orginalne prace.
ELIMINACJE GMINNE OGÓLNOPOLSKIEGO TURNIEJU WIEDZY POŻARNICZEJ „MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM”
Gminne eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom” odbyły się w Zespole Szkół Publicznych w Rymanowie w piątek 15 marca 2019r. Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom” ma na celu popularyzowanie przepisów i kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej. W szczególności służy upowszechnianiu wśród dzieci i młodzieży znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek pożaru, praktycznych umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym, wiedzy na temat techniki pożarniczej, organizacji ochrony przeciwpożarowej oraz historii i tradycji ruchu strażackiego. Naszą szkołę w kategorii szkół podstawowych reprezentowali uczniowie Oliwia Przybylska, Emilia Wojnar i Gabriel Szlemp natomiast w kategorii klas VII, VIII i gimnazjów Katarzyna Wojtaszko i Julia Kijowska. Turniej składał z dwóch etapów części pisemnej - testu i części ustnej do której zostali zakwalifikowani uczniowie z największą ilością punktów z testu. Do finałowej rozgrywki zakwalifikował się Gabriel Szlemp . Po podliczeniu wszystkich punktów uczeń naszej szkoły został sklasyfikowany na 1 miejscu.
Jest to niewątpliwie bardzo duży sukces naszego ucznia, ponieważ tematyka konkursu jest bardzo trudna i wymaga od uczestnika długich przygotowań. Gabriel Szlemp zwyciężając w eliminacjach gminnych będzie reprezentował Gminę Rymanów w finale powiatowym 9 kwietnia 2018r. w Dukli.
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu!!!2
POKAZY ILUZJONISTYCZNE W ZSP W MILCZY
W piątek 15 marca 2019 r. w naszej szkole odbyły się pokazy Iluzjonisty. Sztuczki magiczne cieszyły się dużym zainteresowaniem szczególnie młodszych uczniów. Iluzjonista pokazał wiele ciekawych i nowych trików. Nowością, wprowadzoną przez magika była nauka sztuczek. Uczniowie mieli okazję poznać tajniki kilku prostych trików, którymi będą mogli się pochwalić swoim bliskim lub znajomym. Iluzjonista zwrócił uwagę na to, że aby osiągnąć dobre efekty swojej pracy - nie tylko ucząc się sztuczek, ale i podczas nauki szkolnej – należy systematycznie pracować i ćwiczyć. Na koniec wszystkie dzieci otrzymały zwierzaki zrobione z kolorowych balonów.
5
SZKOŁA MŁODYCH PATRIOTÓW XI EDYCJA
Zadanie 7: Przygotowanie Kodeksu Postaw Patriotycznych.
Nad powstaniem Kodeksu Postaw Patriotycznych pracowały poszczególne zespoły klasowe naszej szkoły, których zadaniem było ustalenie i zapisanie na karcie, jednej wybranej postawy patriotycznej. Samorząd Szkolny, pod kierunkiem nauczyciela- opiekuna, stworzył na podstawie zebranych zasad Kodeks Postaw Patriotycznych, który został wyeksponowany na szkolnym korytarzu.
28 stycznia 2019 r. wychowawczynie klas I-III zorganizowały w szkole Dzień Młodego Patrioty. W tym dniu uczniowie przyszli odświętnie ubrani
z elementami barw narodowych. Piosenką Jesteśmy Polką i Polakiem rozpoczęli nietypowe zajęcia. Podczas zajęć uczniowie bawiąc się pogłębiali swoje wiadomości dotyczące naszej Ojczyzny, zapoznawali się z mapą Polski
( poznawali największe miasta, krainy geograficzne i sąsiadów, „ wędrowali jej granicami”). Przypomnieli sobie informacje o naszych symbolach narodowych. Wspólnie recytowali wiersz „Powiewa flaga” Czesława Janczarskiego, układali flagę z biało-czerwonych kwiatów i odśpiewali hymn narodowy. Próbowali również odpowiedzieć na pytania: Za co kocham swoją Ojczyznę? Co każdy patriota wiedzieć powinien?. Efektem działań dzieci było wypracowanie Kodeksu Młodego Patrioty i wykonanie gazetki na szkolnym korytarzu. Zajęcia zakończyły się tanecznym korowodem w rytmie krakowiaka.2
SZKOŁA MŁODYCH PATRIOTÓW XI EDYCJA
Zadanie 6: ,, Zorganizowanie ogólnoszkolnego konkursu pieśni patriotycznych”.
Dnia 11 listopada w Zespole Szkół Publicznych w Milczy odbył się ogólnoszkolny konkurs pieśni patriotycznych. Wzięli w nim udział uczniowie klas IV-VIII. Poszczególne klasy wykonywały wybrane pieśni patriotyczne, przypominając również historię ich powstania. Klasa IV wykonała utwór ,,Przybyli ułani”; klasa V zaprezentowała się w pieśni ,,O mój rozmarynie rozwijaj się”; klasa VI wystąpiła z pieśnią ,,Wojenko, wojenko”; klasa VII wystąpiła z najpopularniejszą pieśnią z czasów I wojny światowej ,,Pierwsza brygada”. ,,Rozkwitały pąki białych róż”, to pieśń z którą wystąpiła klasa VIII. W koncercie, połączonym z konkursem, uczestniczyła cała społeczność szkoły oraz mieszkańcy Milczy, którzy zostali zaproszeni na ten wzruszający koncert. Wyłonione jury, składające się z przedstawicieli uczniów, nauczycieli
i mieszkańców miejscowości, przyznało następujące lokaty: I miejsce klasa VII
z pieśnią ,,Pierwsza Brygada”, II miejsce klasa IV z pieśnią ,,Wojenko, wojenko” i III miejsce klasa VI za wykonanie pieśni ,,Wojenko, wojenko”. Zwycięskie klasy ponownie odśpiewały, wspólnie ze zgromadzonymi uczestnikami uroczystości, nagrodzone utwory. Zorganizowana uroczystość wpisywała się
w obchody 100. odzyskania przez Polskę niepodległości i w jedno z działań, jakie nasza szkoła zorganizowała.2
SZKOŁA MŁODYCH PATRIOTÓW XI EDYCJA
Zadanie 5: Zorganizowanie ogólnoszkolnego konkursu recytatorskiego tematyce patriotycznej.
Nauczyciele poloniści, Beata Kozerska- Szewczyk, Matylda Wojtuń oraz Elżbieta Romańczak, zorganizowali ogólnoszkolny konkurs recytatorski
o tematyce patriotycznej. Połączony on był z konkursem na najpiękniejsze życzenia dla Ojczyzny oraz z międzypokoleniową recytacją wierszy patriotycznych. Uczniowie zaprosili do wspólnej recytacji swoich rodziców oraz dziadków. Najpiękniejsze życzenia dla Ojczyzny zredagowali następujący uczniowie:
Wiktor Łabuda z klasy VIIIŻyczę Ci Polsko, Ojczyzno moja
Byś była wielka, piękna i wolna
Byś była dla nas bezpiecznym domem
Wciąż napełnionym zgodą, spokojem.
Byśmy się czuli ważni, potrzebni.
Pracy i chleba byli w niej pewni.
By się Polacy czuli szczęśliwi,
Rządzili Tobą ludzie uczciwi.
I dbali Godnie o Twoją przyszłość.
O piękno kraju, ludzi pomyślność.
By wszyscy dzieje historii znali
Ojczysty język swój szanowali.
Niech Twą podstawą będzie rodzina
Bóg, honor, wiara, mowa ojczysta.
Dzięki tym cnotom- wolność zyskałaś.
Twym bohaterom hołd, cześć i chwała.
Życzę Ci Polsko, dużo pokoju
I aby obcych i swoich wrogów
Starania nigdy Ci nie szkodziły.
Prawdą zwyciężaj!
Tego życzymy
Krajowi- Polsce- Ojczyźnie naszej
Bądź niepodległa po wszystkie czasy!
Marcin Stapiński z klasy VIII
O Polsko, o Ojczyzno, życzę Ci,
By nikt nie splamił Cię,
Ani hańbą, ani blizną.
Ślę Ci najszczersze podziękowania
Za Twe łaski, za Twe starania.
Życzę Ci również z całego serca,
By nikt się nad Tobą wcale nie znęcał.
Chcę, abyś nigdy nikomu nie uległa,
Bo jesteś piękna i niepodległa.
Marzena Szafran z klasy VII
Nasza Ojczyzno ukochana
Zabliźniła się już Twoja rana.
Ale tyś tyle nieszczęść przetrwała
wojny, rozbiory i trwogi.
Z Tobą Ojczyzno, nasza Polska cała
każdy był biedny i ubogi.A gdy najechał na Ciebie Ojczyzno droga wróg
to wszyscy chłopcy młodsi i starsi
szli, broniąc Ciebie do ostatniej kropli krwi,
ale szli z dumą i w zaparte.Jedni zostali na placu boju
a niektórzy przeżyli i Ciebie Ojczyzno
ostatkiem sił od wroga obronili.A teraz nasza Ojczyzno droga
ciesz się razem z nami,
bo my żyjemy w wolnej Ojczyźnie,
a tym, co polegli, hołd dzisiaj składamy.
Składamy Tobie hołd Polska ziemio,
któraś Polaków żywiła.
I prosimy Boga, aby już nigdy
straszna wojna w Ojczyźnie
się nie pojawiła.Więc Ojczyzno, życzymy Ci
lat nieskończenie wiele
I abyś wytrwała w katolickim Kościele.
Archiwum Aktualności