Śladami rymanowskich Żydów
„Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat”
-taki napis widnieje na medalu „Sprawiedliwy wśród narodów świata”. Otrzymał go ks. Jan Zawrzycki, wikary parafii rymanowskiej, który podczas II wojny światowej ukrywał Żydów. W środę 6 września – przed beatyfikacją rodziny Ulmów, która oddała życie ratując swoich żydowskich sąsiadów – uczniowie naszej szkoły wzięli udział w wycieczce „Śladami rymanowskich Żydów”. Odwiedzili synagogę w Rymanowie, a starsza grupa - Dom żydowski oraz pomnik Polaków ratujących Żydów i kirkut – cmentarz żydowski z grobami słynnych cadyków. Żydowskimi śladami prowadził nas p. Rafał Głód, który przekazywał młodzieży wiele informacji o życiu, zwyczajach, kulturze, szczególnie o tradycyjnym stroju ortodoksyjnych Żydów i kolacji szabasowej. Opowiadał o słynnych Żydach z Rymanowa, m.in. laureacie Nagrody Nobla – Izaaku Izydorze Rabbim oraz o związanych z naszym miastem Polakach ratujących Żydów – ks. Janie Zawrzyckim, zabitym przez hitlerowców Bolanowskim i innych.
Wspólne sąsiedztwo skończyło się 13 sierpnia 1942 r., kiedy to niemieccy okupanci pognali Żydów na stację w Wróbliku Szl, skąd zostali oni wywiezieni do obozu w Bełżcu. Co roku 13 sierpnia ich śladami podążają uczestnicy Marszu Pamięci.
Aktualności
ŚLADEM RYMANOWSKICH ŻYDÓW
- 13
ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2023/2024
1. Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego dla Szkoły Podstawowej w Milczy - 04.09.2023r.:
- 7.45 - zbiórka przed szkołą i przejście z pocztem sztandarowym do kościoła ,
- 8.00 - Msza Święta,
- 9.00 - spotkanie na sali gimnastycznej. ( Po części oficjalnej spotkania z wychowawcami również na sali gimnastycznej, klasa pierwsza w sali lekcyjnej).
2. Przedszkole rozpoczyna pracę zgodnie z planem od 01.09.2023r. w godz. 7.30 - 15.30.
SPOTKANIE ORGANIZACYJNE W PRZEDSZKOLU
Zapraszamy na spotkanie organizacyjne wszystkich rodziców dzieci zapisanych do przedszkola na rok szk. 2023/2024 w dniu 22.08.2023r. na godzinę 17.00. Będą poruszane ważne sprawy. Spotkanie odbędzie się na dolnym korytarzu w szkole.
MŁODE ORŁY
19.07.2023 w auli Zespołu Szkół Publicznych w Rymanowie zostały rozdane nagrody "Młode Orły". Nagrody te są przyznawane w kilku kategoriach. Także uczniowie z naszej szkoły zakwalifikowali się do uzyskania nagród. W kategorii "Prymus" Nagrodę otrzymała Kornelia Tutak, natomiast w kaegorii "Mistrz" nagrodzeni zostali: Kornelia Tutak, Adam Szarek, Dawid Maciejowski i Sonia Polańska. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
ZNAMY WYNIKI EGZAMINU E8
Najwyższe wyniki z poszczególnych częsci egzamin:
JĘZYK POLSKI
1. Nikola Buczek - 89%
2. Kornelia Tutak - 84%
3. Katarzyna Bluj - 84%
Z języka polskiego uczniowie zdobyli średni wynik 75% - co daje bardzo wysoki 8 stanin.
MATEMATYKA
1. Nikola Buczek - 96%
2. Kornelia Tutak - 92%
3. Adam Szarek - 92%
JĘZYK ANGIELSKI
1. Adam Szarek - 98%
2. Nikola Buczek - 96%
3. Kornelia Tutak - 85%
UCZNIOWIE, którzy osiągnęli najwyższe wyniki z egzaminu
1. Nikola Buczek - 93,66%
2. Adam Szarek - 89,33%
3. Kornelia Tutak - 87%
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczniom i życzymy dalszych sukcesów.
NADCIĄGNĄŁ TABOR...
We wtorek 04.07.2023r.pod ZSP w Milczy pojawił się TABOR! Dzięki Pani Dyrektor i pracownikom GOK w Rymanowie dzieci ze szkoły, przedszkola i młodsze wraz z rodzicami mogły spędzić czas na miłej zabawie. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się: dmuchana zjeżdżalnia, malowanie twarzy i wspólne zabawy. Wiele radości sprawiła również przejażdżka meleksem. Uwieńczeniem dnia pełnego wrażeń było wyświetlenie bajki dlla chętnych dzieci. Podczas wspólnie spędzonego czasu wszystkim dopisywały świetne humory i każdy znalazł coś ciekawego dla siebie. Serdecznie dziękujemy P. Dyrektor Agnieszce Niemczyk, pracownikom GOK w Rymanowie i wszystkim współpracującym przy tej imprezie.
24
ODBIÓR ZAŚWIADCZEŃ
Odbiór wyników egzaminu ósmoklasisty odbędzie się w dniu 06.07.2023r. (czwartek) w sekretariacie od godz.8.00 do 12.00.
Karta rowerowa 2023
Jazda rowerem daje uczniom zarówno wiele korzyści, jak i radości. Do 10 roku życia jazda powinna odbywać się bezwarunkowo pod opieką osoby dorosłej – rodzica albo innego opiekuna. Później możliwe są samodzielne przejażdżki, choć należy oczywiście pamiętać o bezpieczeństwie.
Aby uzyskać dokument uprawniający do jazdy należy zdać egzamin na kartę rowerową. Kartę rowerową może uzyskać ten, kto: skończył 10 lat, wykazał się dobrą znajomością zasad ruchu drogowego, opanował technikę kierowania rowerem.
Nasi uczniowie systematycznie utrwalali przepisy ruchu drogowego. Zwieńczeniem tych lekcji był egzamin na kartę rowerową. Do egzaminu przystąpili uczniowie klasy 4, Wszyscy uczniowie którzy uzyskali pozytywny wynik egzaminu teoretycznego przystąpili do sprawdzianu praktycznego.
Gratulujemy kolejnym uczestnikom ruchu drogowego, którzy zdali egzamin i otrzymali swoje pierwsze „prawa jazdy”.
9
WAKACJE 2023
Życzymy wszystkim uczniom bezpiecznego, spokojnego i udanego wkacyjnego wypoczynku. Dbajcie o siebie, korzystajcie z pięknych chwil i nabierajcie sił do dalszej pracy. Po wakacjach wracajcie wypoczęci i uśmiechnięci, z jeszcze większym zapałem do nauki niż było to w tym roku szkolnym,
Dyrektor i grono pedagogiczne ZSP w Milczy
Pieczemy gofry!!!
Gofry, ten chrupiący przysmak kojarzy się z wakacjami w nadmorskich kurortach czy też smakami dzieciństwa. To deser, którego nikomu nie trzeba przedstawiać. Gofry odpowiednio przygotowane mogą być świetnym śniadaniem!
Uczniowie klasy 5 na lekcji techniki postanowili samodzielnie przygotować ten przysmak.
Na początku uczniowie zostali zapoznani z produktami potrzebnymi do wykonania gofrów, przepisem, sprzętem AGD, który wykorzystywali podczas przygotowania ciasta, z gofrownicą, w której były pieczone gofry oraz z zasadami bezpieczeństwa podczas korzystania ze sprzętu AGD . Po wykonaniu ciasta, nagrzaniu gofrownicy przyszedł czas oczekiwania. Uczniowie z ogromną niecierpliwością czekali na pyszne słodkości. Cały czas pytali kiedy one się upieką, kiedy będą gotowe? W końcu nadszedł czas wspólnej konsumpcji. Zapach pieczonych gofrów unosił się po całej szkole.12
ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2022/2023
W piątek 23 czerwca 2023 roku, po 10 miesiącach wytężonej pracy nadszedł upragniony dzień zakończenia roku szkolnego. Wszyscy uczniowie z naszej szkoły zostali sklasyfikowani i promowani do wyższej klasy oraz 14 uczniów ukończyło szkołę podstawową.
Wyróżnieni uczniowie:
Klasa I – Mikołaj Litarowicz, Filip Buczek, Milena Tutak
Klasa II - Maja Wielobób, Zofia Maciejowska, Milena Wielobób
Klasa III - Kacper Litarowicz, Ksawery Kijowski, Julia Przybylska
Klasa IV
- Hubert Łabuda – 5,45
- Jagoda Magryś – 5,18
- Sonia Polańska – 5,09
- Natalia Kilar – 4,91
- Bartłomiej Piątek – 4,82
- Dominik Rozenbajgier – 4,82
Klasa V
- Laura Skiba – 5,42
- Milena Adamska – 5,17
- Wiktoria Kijowska – 5,17
- Krzysztof Ostach – 5,08
- Filip Ostach – 5,00
- Alicja Tabisz – 5,00
- Emilia Kijowska – 4,92
- Błażej Krupa – 4,92
Klasa VI
- Aleksandra Kijowska - 5,42
- Dawid Maciejowski – 5,33
- Przybylski Jakub – 5,17
- Paweł Kilar – 5,08
- Mikołaj Magryś – 5,00
- Oliwia Prugar – 4,92
- Emilia Przybylska – 4,75
Klasa VII
- Amelia Kijowska – 5,21
Klasa VIII
- Kornelia Tutak – 5,44
- Nikola Buczek – 5,33
- Adam Szarek – 5,22
- Michał Stapiński – 4,94
- Katarzyna Bluj – 4,78
Wszystkim uczniom serdecznie gratulujemy.
2
ŻEGNAMY VIII KLASĘ
- 41
"BEZPIECZNE WAKACJE" - SPOTKANIE Z POLICJANTEM
14 czerwca odbyło się spotkanie przedszkolaków oraz uczniów naszej szkoły z aspirantem Tomaszem Misiewiczem- policjantem Komisariatu Policji w Rymanowie. Celem spotkania było przypomnienie zasad bezpieczeństwa podczas wakacji w domu, nad morzem, w górach, w lesie.
Najlepszym sposobem na bezpieczne wakacje – jak podkreślał wielokrotnie policjant – jest zachowanie zdrowego rozsądku i troska o bezpieczeństwo swoje i innych. Ponadto funkcjonariusz poruszył zasady bezpieczeństwa w szkole i poza nią. Rozmawiał z dziećmi o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w
ruchu drogowym, podkreślał ważną rolę elementów odblaskowych. Przypomniał numery telefonów alarmowych.
,,Korzystając z wakacyjnych przyjemności, nie zapominajmy o zasadach bezpiecznego wypoczynku, by powrót z wakacji był równie radosny, jak ich początek.’’
Zajęcia dotyczące zdrowego stylu życia i prawidłowego odżywiania z wykorzystaniem materiałów edukacyjnych do Programu ,,Owoce i warzywa w szkole’’
Warsztaty ,,Pięć porcji warzyw i owoców’’
Uczniowie klas I- III brali udział w warsztatach promujących zdrowy styl życia. Głównym celem spotkania było podsumowanie wiadomości na temat korzyści płynących z regularnego spożywania owoców i warzyw.
Uczestniczyli w pogadance na temat ,,Dlaczego warto jeść owoce i warzywa?”. Wysłuchali informacji o grupach kolorystycznych oraz witaminach w nich zawartych. Rozmawiali na temat opowiadania pt. ,,Pięć porcji warzyw i
owoców’’ oraz rozwiązywali zagadki. Dużym zainteresowaniem cieszyła się zabawa: „Zgadnij, kim jestem” – podczas której uczniowie z zawiązanymi oczami rozpoznawali po dotyku znane warzywa i owoce.
Warsztaty ,,II śniadanie – dla ucznia doładowanie”.
Śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia, dlatego wśród uczniów przeprowadzono zajęcia ,, II śniadanie – dla ucznia doładowanie’’. Podczas poznali rolę różnych posiłków, a szczególnie I i II śniadania w prawidłowym
funkcjonowaniu człowieka. Rozmawiali na temat opowiadania ,,O piramidach słów kilka’’ oraz oglądali filmy edukacyjne przybliżające tematykę zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej.
Po części teoretycznej uczniowie wzięli udział w akcji Dzień Zdrowego Śniadania. Każdy uczeń komponował wiosenne, zdrowe kanapki z produktów przyniesionych z domu. Podczas przyrządzania posiłku zwracano
uwagę na higienę oraz odpowiednie zachowanie przy stole. W ramach warsztatów uczniowie klasy I wykonali pracę plastyczną, plakat- ,,Piramida Zdrowego Żywienia”.Galeria prac plastycznych ,,Kosz z owocami i warzywami’’.
Zapraszamy do obejrzenia galerii prac plastycznych uczniów klas I-III podsumowującej warsztaty ,,Pięć porcji warzyw i owoców’’Zakładanie ogródka na parapecie klasowego okna.
Uczniowie uczestniczyli również w pogadance, której głównym celem była popularyzacja wiedzy o zdrowym odżywianiu poprzez uprawianie warzyw i wykorzystywanie ich w prawidłowo zbilansowanej diecie. Obejrzeli film
„Chrumas i przyjaciele zakładają ogródki” zachęcający do uprawy warzyw w klasie. Zbierali informacje na temat warunków koniecznych do prawidłowego wzrostu roślin. Następnie posadzili cebulę na szczypiorek oraz posiali nasiona rzeżuchy, rzodkiewki i słonecznika. Samodzielnie wyhodowane witaminy uczniowie spożywali w klasie podczas drugiego śniadania.Organizowanie wycieczek do gospodarstw rolnych
Ostatnim działaniem o charakterze edukacyjnym była wycieczka do Zakładu Doświadczalnego Instytutu Zootechniki w Odrzechowej. Podczas wycieczki uczniowie zwiedzili gospodarstwo rolno-hodowlane, które prowadzi hodowlę koni huculskich, kóz karpackich oraz krów mlecznych rasy simentalskiej. Celem wycieczki było poszerzenie wiedzy na temat pochodzenia mleka i produktów mlecznych oraz ich znaczenia w prawidłowym żywieniu dzieci. Produkcja mleka w tym gospodarstwie odbywa się w oparciu o naturalne łąki i pastwiska. Uczniowie z zainteresowaniem oglądali oborę dla krów oraz stajnie i boksy, w których znajdowały się konie. Dowiedzieli się, w jaki sposób o nie dbać i utrzymać w dobrej kondycji i zdrowiu. Wycieczka pozostawiła bardzo miłe wspomnienia. Dla wielu dzieci, była to pierwsza okazja, aby bliżej poznać te zwierzęta.
14
OGŁOSZENIE
Klub sportowy LKS Orzeł Milcza zaprasza wszystkich chętnych uczniów w wieku od 10 do 14 lat na spotkanie organizacyjne, związane z naborem do drużyny TRAMPKARZY. Klub zapewnia: treningi piłkarskie, trenowanie bez opłat, przyjazną atmosferę, udział w meczach oraz dobrą zabawę. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 18.00 (na stadionie w Milczy) dnia 20.06.2023 r. (wtorek). Organizatorzy liczą na dużą frekwencję.
Wycieczka klas I – III do Bajkowej Krainy.
13 czerwca klasy I-III udały się na wycieczkę do „Bajkowej Krainy” w Odrzechowej. Po przybyciu na miejsce organizatorzy powitali wszystkich uczestników i zaprosili dzieci do zabawy na placu zabaw. Na dzieci czekały huśtawki, zjeżdżalnie, drewniane domki, ścianka wspinaczkowa, siatki linowe, gokarty i inne urządzenia do aktywnego spędzania czasu. Wszyscy doskonale się bawili. Każdy znalazł coś dla siebie! Chłopcy grali w piłkę nożną, a dziewczynki czołgały się w tunelu i kręciły hula-hoop. Wiele emocji wzbudziło przeciąganie liny i puszczanie baniek mydlanych. Wszystkim bardzo podobały się warsztaty gliniane i mydlane. Dzieci z pomocą animatorów własnoręcznie wykonały śliczne mydełka i uczyły się lepić z gliny. Po tak aktywnym spędzeniu czasu wszyscy delektowali się pysznymi smakołykami. Dzień spędzony w „Bajkowej Krainie” był bardzo udany. Wszyscy trochę zmęczone, ale pełni wrażeń wrócili do swoich domów. Bardzo dziękujemy animatorom z „Bajkowej Krainy” za miłe przyjęcie i atrakcje przygotowane dla naszych dzieci. Drugim punktem wycieczki było zwiedzanie Zakładu Doświadczalnego Instytutu Zootechniki w Odrzechowej, gdzie dzieci zdobyły cenne informacje na temat hodowli koni huculskich, krów mlecznych oraz poznały współczesne sposoby użytkowania wytworów mlecznych. Za ciepłe przyjęcie i oprowadzenie po zakładzie dziękujemy Panu Prezesowi ZD IZ PIB
Odrzechowa Sp. z o.o. dr inż. Władysław Brejta.66
Dzień Rodziny w klasach I-III
Dnia 1 czerwca 2023 r. w naszej szkole odbyło się wielkie święto – akademia z okazji „Dnia Rodziny”. Jest to jedna z ważniejszych uroczystości szkolnych. Rodzice stawili się bardzo licznie nie zabrakło również zaproszonych gości, którzy zechcieli towarzyszyć nam w tych miłych chwilach. Byli to pan Burmistrz Grzegorz Wołczański oraz Radny Gminy Rymanów pan Józef Kijowski .
Uroczystość rozpoczęliśmy od części artystycznej, którą zaprezentowali najmłodsi uczniowie szkoły klas I - III. Pod opieką swych nauczycieli dzieci recytowały wiersze, śpiewały piosenki, prezentowały tańce, zabawy ruchowe do muzyki. Dzieci bardzo się starały podziękować Rodzicom za ich miłość, cierpliwość i troskę. Po pięknych występach artystycznych wręczyły swoim Rodzicom upominki. W tym dniu na dzieci czekała również niespodzianka – prezenty przygotowane przez Radę Rodziców. Dzień Rodziny to nie tylko prezenty, ale też naprawdę rodzinne, wspólnie spędzanie czasu.
Wszystkim Kochanym Rodzicom
życzymy wielu, wielu lat życia w zdrowiu i pomyślności!
36
Dzień dziecka w leśniczówce Hrendówka
2 czerwca w leśniczówce Hrendówka odbyło się podsumowanie konkursu plastycznego "Spotkajmy się w lesie" zorganizowanego przez Nadleśnictwo Rymanów. Z naszej szkoły wyróżnienie otrzymała Weronika Kijowska z klasy VI. Po oficjalnym powitaniu uczniów ze wszystkich szkół gminy Rymanów rozpoczęło się świętowanie. Nadleśnictwo przygotowało wiele atracji: przejazd bryczką, jazdę konną, budowanie domu z elementów. Uczniowie mogli także samodzielnie wykonać magnesy na lodówkę, szyszki o zapachu sosny, zasadzić las w słoiku, oraz spróbować miodów na stisku pszczelarskim.
8
DZIEŃ JĘZYKA ANGIELSKIEGO
23 kwietnia obchodzony jest Dzień Języka Angielskiego. Z tej okazji w naszej szkole odbyło się kilka wydarzeń. 24 osoby z klas starszych - IV, V, VI oraz VIII - wzięły udział w Ogólnopolskim Konkursie Języka Angielskiego „Memory Master”. Na wyniki czekamy do 10 maja. 8 uczniów z klas młodszych sprawdzało swoje umiejętności w szkolnym konkursie „Master of Tiger”. Pierwsze miejsce zajął uczeń kl. III Kacper Litarowicz, drugie – Maja Wielobób z kl. II, a trzecie – Milena Tutak z kl.I. Laureatom gratulujemy.
Dodatkowo każda klasa przygotowywała plakat z podstawowymi informacjami na temat wylosowanego przez siebie kraju angielskojęzycznego, Uczniowie zamieszczali flagi, mapy, symbole roślinne i zwierzęce oraz ciekawe informacje dotyczące Anglii, Walii, Szkocji, USA i Australii. Młodsze klasy malowały flagi Anglii, Szkocji, USA na lekcjach j. angielskiego. We wszystkich klasach przeprowadzone zostały lekcje kulturowe.2
Bieg po zdrowie - program antytytoniowej edukacji zdrowotnej
,,Bieg po zdrowie” to program antytytoniowej edukacji zdrowotnej dla uczniów klas IV.
Głównym celem programu jest zwiększenie wiedzy i umiejętności uczniów na temat zdrowia w kontekście szkodliwości palenia papierosów i e-papierosów. Zagadnienia programowe omawiane były w kwietniu i maju na lekcjach wychowawczych. Podsumowaniem działań, w czasie których uczniowie poznawali skutki palenia oraz uczyli się zachowań asertywnych było przygotowanie komiksów dotyczących omawianych zagadnień.
1
Archiwum Aktualności