• Niezwykłe przygody Sindbada żeglarza- rewia na lodzie
          • Niezwykłe przygody Sindbada żeglarza- rewia na lodzie

          • 26 marca 2019 r. uczniowie klas 0-4 obejrzeli widowisko teatralne : Niezwykłe przygody Sindbada żeglarza. Była to rewia na lodzie w wykonaniu najlepszych łyżwiarzy w Polsce. Ciekawa scenografia, kostiumy i efekty przybliżyły nam kulturę Bliskiego Wschodu. Sindbad, młodzieniec wychowywany przez wuja kuszony był przez Diabła Morskiego w dalekie podróże po morzu. Za każdym razem jego wyprawy kończyły się fiaskiem. Wracał do domu pokonany. W czasie podróży poznał księżniczkę Piruzę, zjadaczkę diamentów oraz  piękną i dobrą Semirę, która została jego wybranką. Przedstawienie ubogacały piękne stroje tancerek- łyżwiarek, nimf, ryb-pił czy wojowniczek. Zachwycił nas również taniec węży, pokaz z ogniami. Na początku i końcu w atmosferę wspólnej zabawy wprowadzili i zakończyli przedstawienie Bajkuś i Teatruś.

            Ważnym punktem wyjazdu była Sala Zabaw „ Urwis”, gdzie nie było końca szalonym zabawom. Długo będziemy wspominać wyjazd do Sanoka.

        • XII Regionalne Mistrzostwa Pierwszej Pomocy.
          • XII Regionalne Mistrzostwa Pierwszej Pomocy.

          • W piątek 22 marca Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 „Naftówka” w Krośnie, 25 zespołów młodych ratowników ze szkół podstawowych i gimnazjalnych, w tym 4 zespoły ze Słowacji wzięło udział w XII Regionalnych Mistrzostwach Pierwszej Pomocy.
            Głównym celem konkursu jest promowanie zasad udzielania pierwszej pomocy wśród młodzieży szkolnej. Podobnie jak w poprzednich latach, młodzież w pierwszej części ratowniczych zmagań rozwiązywała test wiedzy z pierwszej pomocy, następnie udzielała praktycznej pomocy w trzech ogniskach urazowych. Tegoroczne ogniska to: wypadek komunikacyjny (kierowca - ciężarna kobieta po najechaniu na przechodnia straciła przytomność, potrącony pieszy ze złamaniem otwartym kości goleniowej), wypadek na boisku (bójka kibiców z urazami: wbity nóż w ramię, rana szyi oraz padaczka). Na oddzielnym ognisku uczestnicy mistrzostw prowadzili z kolei resuscytację krążeniowo-oddechową we wszystkich kategoriach wiekowych (niemowlę, dziecko, dorosły). W tak ważnych zawodach nie mogło zabraknąć uczniów naszej szkoły. Drużyna w składzie: Amelia Koczera, Julia Rymarowicz i Marcin Stapiński dzielnie i z wielkim zaangażowanie zmagała się z zadaniami mistrzostw. Po podliczeniu wszystkich punktów ostatecznie zajęliśmy  9 miejsce.

            Serdecznie gratulujemy naszym młodym ratownikom.

            Sławomir Kasperkowicz

        • VII Krośnieński Festiwal Nauki i Techniki
          • VII Krośnieński Festiwal Nauki i Techniki

          • W dniu 21 marca 2019 r. uczniowie z klas IV – VII SP uczestniczyli w VII Krośnieńskim Festiwalu Nauki i Techniki w Regionalnym Centrum Edukacji Zawodowej i Nowoczesnych Technologii w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 3 „Mechanik” w Krośnie. Nasi uczniowie chętnie brali udział w licznych pokazach, eksperymentach naukowych i laboratoryjnych. Mogli się przekonać, że poznawana nauka nie musi być nudna. W tym roku po raz pierwszy były obecne  firmy lotnicze jak LOT AMS i Linetech. Dodatkowymi wydarzeniami Festiwalu były ciekawe wystawy uczelni wyższych technicznych oraz instytucji badawczych, naukowych i rozwojowych, a także przedsiębiorstw. Ponadto, młodzież mogła poznać zawody nowoczesnych technologii tj. robotyka czy mechatronika.

        • ŻYJMY ZDROWO
          • ŻYJMY ZDROWO

          • 21 marca w naszej szkole nie był zwyczajnym dniem. Jest to nie tylko pierwszy dzień wiosny, ale także Światowy Dzień Poezji. Chcąc uczcić te dwie okazje, uczniowie klas edukacji wczesnoszkolnej wspólnie z opiekunami przygotowali liczne atrakcje i niespodzianki.

            W ramach prowadzonej innowacji pedagogicznej „ Odżywiamy się zdrowo” został ogłoszony konkurs recytatorski. Wiersze miały mieć tematyką prozdrowotną. Dzieci bardzo poważnie potraktowały to wezwanie
            i przygotowały wiersze o witaminach, owocach, warzywach, sportach itp. Do udziału w konkursie przystąpiło 21 uczniów. Jury w składzie:

            1. Wicedyrektor Ewa Krukar
            2. Matylda Wojtuń
            3. Sylwia Piwowar

            Najwyżej oceniło recytację Aleksandry Kijowskiej uczennicy klasy 2, która zajęła I miejsce, dwa drugie miejsca zajęli : Laura Skiba uczennica klasy1 i Dominik Suwała uczeń klasy 3, dwa III miejsca: Milena Adamska uczennica klasy 1 i Emilia Przybylska uczennica klasy 2 oraz dwa wyróżnienia: Oliwia Prugar uczennica klasy 2
            i Zuzanna Paluch uczennica klasy 3.

            Publiczność gromkimi brawami oklaskiwała wszystkich uczestników. Wiersze były ciekawe
            i barwnie zaprezentowane. Wyróżnione dzieci otrzymały nagrody i dyplomy.

            Drugą częścią dnia wiosny były działania w ramach innowacji pedagogicznej. Zgodnie
            z hasłem „ Odżywiamy się zdrowo” uczniowie pod okiem swoich opiekunów przygotowali zdrowe przekąski. Mogli do tego wykorzystać owoce, warzywa i serki. Mieli możliwość zrobienia owocowo- warzywnych szaszłyków, koreczków i „ naleśników”. Uczniom bardzo spodobała się taka forma przekąsek. Wszyscy już wiedzą jak ważny dla zdrowia jest ruch. Dlatego też uczniowie klas 1-3 wzięli udział w zabawach ruchowych ze współzawodnictwem.

            Te chwile na długo zostaną w ich pamięci.

        • Warsztaty i zawody strzeleckie w Zespole Szkół Publicznych w Rymanowie
          • Warsztaty i zawody strzeleckie w Zespole Szkół Publicznych w Rymanowie

          •  20 marca 2019r. w  Rymanowie odbyły się pierwsze na terenie Gminy Rymanów warsztaty i zawody strzeleckie o "Puchar Dyrektora Zespołu Szkół Publicznych w Rymanowie" dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Zajęcia dla młodzieży miały na celu popularyzację sportów strzeleckich,Uczniowie zapoznali sie  z zasadami rywalizacji sportowej. Każdy uczestnik mógł przymierzyć kompletny ubiór strzelca i wykonać próbne strzelanie bez użycia amunicji. Prowadzący warsztaty zapoznali uczestników z zasadami bezpieczeństwa podczas pobytu na strzelnicy i w trakcie posługiwania się różnymi typami broni.
            Ważnym punktem spotkania była mozliwość rywalizacji z innymi uczniami podczas zawodów strzeleckich. Uczniowie brali udział w dwóch konkurencjach. Pierwsza z nich polegała na jak najszybszym wykonaniu 5 celnych strzałów z broni laserowej.  W drugiej uczestnicy strzelali z prawdziwej broni na amunicję. Każdy strzelający wykonał po  10 strzałów do tarczy z broni krótkiej i długiej kaliber 5,6mm. 
            W warsztatach brali udział także uczniowie naszej szkoły z klasy III gimnazjum: Natalia Banaś, Wiktor Łabuda, Bartłomiej Ostach. Pomimo wielkich starań i chęci walki nie udało im się wywalczyć głównego trofeum zawodów.

            Sławomir Kasperkowicz
             

        • "Kopciuszek" w wykonaniu uczniów klasy 2
          • "Kopciuszek" w wykonaniu uczniów klasy 2

          • 15 marca swoje umiejętności aktorskie zaprezentowali uczniowie klasy drugiej przed dziećmi z przedszkola "Wesołe Maluchy". Na podstawie baśni Braci Grimm przygotowali przedstawienie pt. "Kopciuszek". Młodzi artyści, w bajkowej scenerii, odtwarzali swoje role chcąc zwrocić uwagę, że to "nie szata zdobi człowieka" oraz, że najważniejsza jest uczciwość i wzajemny szacunek. Gra młodych aktorów, piękne stroje oraz dekoracja wzbudziły wiele emocji wśród przedszkolaków, które z dużym zainteresowaniem oglądały przedstawienie. Całe spotkanie zakończyło się wspólną zabawą na weselu Kopciuszka z Królewiczem.

        • Recykling - ważna sprawa i fajna zabawa
          • Recykling - ważna sprawa i fajna zabawa

          • Wspólna zabawa i kreatywne tworzenie - tak 13 marca wyglądała lekcja edukacji technicznej w klasie II SP. Każdy uczeń z bezpiecznych odpadów, które mogą być wykorzystane powtórnie tj. plastikowe butelki, kartonowe pudełka, folia aluminiowa, nakrętki itp. wykonał recyklingowego robota. Efektem końcowym były ciekawe i orginalne prace.

        • ELIMINACJE GMINNE OGÓLNOPOLSKIEGO TURNIEJU WIEDZY POŻARNICZEJ „MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM”
          • ELIMINACJE GMINNE OGÓLNOPOLSKIEGO TURNIEJU WIEDZY POŻARNICZEJ „MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM”

          • Gminne eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom” odbyły się w Zespole Szkół Publicznych w Rymanowie w piątek 15 marca 2019r. Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom” ma na celu popularyzowanie przepisów i kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej. W szczególności służy upowszechnianiu wśród dzieci i młodzieży znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek pożaru, praktycznych umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym, wiedzy na temat techniki pożarniczej, organizacji ochrony przeciwpożarowej oraz historii i tradycji ruchu strażackiego. Naszą szkołę w kategorii szkół podstawowych reprezentowali uczniowie Oliwia Przybylska, Emilia Wojnar i Gabriel Szlemp natomiast w kategorii klas VII, VIII i gimnazjów Katarzyna Wojtaszko  i Julia Kijowska. Turniej składał z dwóch etapów części pisemnej  -  testu i części ustnej do  której zostali zakwalifikowani uczniowie z największą ilością punktów z testu. Do finałowej rozgrywki zakwalifikował się  Gabriel Szlemp . Po podliczeniu wszystkich punktów uczeń naszej szkoły został sklasyfikowany na 1 miejscu.
            Jest to niewątpliwie bardzo duży sukces naszego ucznia, ponieważ tematyka konkursu jest bardzo trudna i wymaga od uczestnika długich przygotowań. Gabriel Szlemp zwyciężając w eliminacjach gminnych będzie reprezentował Gminę Rymanów w finale powiatowym 9 kwietnia 2018r. w Dukli.  
            Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu!!!

        • POKAZY  ILUZJONISTYCZNE  W  ZSP  W  MILCZY
          • POKAZY ILUZJONISTYCZNE W ZSP W MILCZY

          • W piątek 15 marca 2019 r. w naszej szkole odbyły się pokazy Iluzjonisty. Sztuczki magiczne cieszyły się dużym zainteresowaniem szczególnie młodszych uczniów. Iluzjonista pokazał wiele ciekawych i nowych trików. Nowością, wprowadzoną przez magika była nauka sztuczek. Uczniowie mieli okazję poznać tajniki kilku prostych trików, którymi będą mogli się pochwalić swoim bliskim lub znajomym. Iluzjonista zwrócił uwagę na to, że aby osiągnąć dobre efekty swojej pracy - nie tylko ucząc się sztuczek, ale i podczas nauki szkolnej – należy systematycznie pracować i ćwiczyć. Na koniec wszystkie dzieci otrzymały zwierzaki zrobione z kolorowych balonów.

        • SZKOŁA MŁODYCH PATRIOTÓW XI EDYCJA
          • SZKOŁA MŁODYCH PATRIOTÓW XI EDYCJA

          • Zadanie 7: Przygotowanie Kodeksu Postaw Patriotycznych.

            Nad powstaniem Kodeksu Postaw Patriotycznych pracowały poszczególne zespoły klasowe naszej szkoły, których zadaniem było ustalenie i zapisanie na karcie, jednej wybranej postawy patriotycznej. Samorząd Szkolny, pod kierunkiem nauczyciela- opiekuna, stworzył na podstawie zebranych zasad Kodeks Postaw Patriotycznych, który został wyeksponowany na szkolnym korytarzu. 
            28 stycznia 2019 r. wychowawczynie klas I-III zorganizowały w szkole Dzień Młodego Patrioty. W tym dniu uczniowie przyszli odświętnie ubrani
            z elementami barw narodowych.  Piosenką Jesteśmy Polką i Polakiem  rozpoczęli nietypowe zajęcia. Podczas zajęć  uczniowie bawiąc się pogłębiali swoje wiadomości dotyczące naszej Ojczyzny, zapoznawali się z mapą Polski
            ( poznawali największe miasta, krainy geograficzne i sąsiadów, „ wędrowali jej granicami”). Przypomnieli sobie informacje o naszych  symbolach narodowych. Wspólnie recytowali wiersz  „Powiewa flaga” Czesława  Janczarskiego, układali  flagę z biało-czerwonych kwiatów i odśpiewali  hymn narodowy. Próbowali  również  odpowiedzieć  na pytania: Za co kocham swoją Ojczyznę? Co każdy patriota wiedzieć powinien?. Efektem działań dzieci było wypracowanie Kodeksu Młodego Patrioty i wykonanie gazetki na szkolnym korytarzu. Zajęcia zakończyły się tanecznym korowodem w rytmie krakowiaka.

        • SZKOŁA MŁODYCH PATRIOTÓW XI EDYCJA
          • SZKOŁA MŁODYCH PATRIOTÓW XI EDYCJA

          • Zadanie 6: ,, Zorganizowanie ogólnoszkolnego konkursu pieśni patriotycznych”.

            Dnia 11 listopada w Zespole Szkół Publicznych w Milczy odbył się ogólnoszkolny konkurs pieśni patriotycznych. Wzięli w nim udział uczniowie klas IV-VIII. Poszczególne klasy wykonywały wybrane pieśni patriotyczne, przypominając również historię ich powstania. Klasa IV wykonała utwór ,,Przybyli ułani”; klasa V zaprezentowała się w pieśni ,,O mój rozmarynie rozwijaj się”; klasa VI wystąpiła z pieśnią ,,Wojenko, wojenko”; klasa VII wystąpiła z najpopularniejszą pieśnią z czasów I wojny światowej ,,Pierwsza brygada”. ,,Rozkwitały pąki białych róż”, to pieśń z którą wystąpiła klasa VIII. W koncercie, połączonym  z konkursem, uczestniczyła cała społeczność szkoły oraz mieszkańcy Milczy, którzy zostali zaproszeni na ten wzruszający koncert. Wyłonione jury, składające się z przedstawicieli uczniów, nauczycieli
            i mieszkańców miejscowości, przyznało następujące lokaty: I miejsce klasa VII
            z pieśnią ,,Pierwsza Brygada”, II miejsce klasa IV z pieśnią ,,Wojenko, wojenko” i III miejsce klasa  VI za wykonanie pieśni ,,Wojenko, wojenko”. Zwycięskie klasy ponownie odśpiewały, wspólnie ze zgromadzonymi uczestnikami uroczystości, nagrodzone utwory. Zorganizowana uroczystość wpisywała się
            w obchody 100. odzyskania przez Polskę niepodległości i w jedno z działań, jakie nasza szkoła zorganizowała.

        • SZKOŁA MŁODYCH PATRIOTÓW XI EDYCJA
          • SZKOŁA MŁODYCH PATRIOTÓW XI EDYCJA

          • Zadanie 5: Zorganizowanie ogólnoszkolnego konkursu recytatorskiego tematyce patriotycznej.

            Nauczyciele poloniści, Beata Kozerska- Szewczyk, Matylda Wojtuń oraz Elżbieta Romańczak, zorganizowali ogólnoszkolny konkurs recytatorski
            o tematyce patriotycznej. Połączony on był z konkursem na najpiękniejsze życzenia dla Ojczyzny oraz z międzypokoleniową recytacją wierszy patriotycznych. Uczniowie zaprosili do wspólnej recytacji swoich rodziców oraz dziadków. Najpiękniejsze życzenia dla Ojczyzny zredagowali następujący uczniowie:


            Wiktor Łabuda z klasy VIII

            Życzę Ci Polsko, Ojczyzno moja
            Byś była wielka, piękna i wolna
            Byś była dla nas bezpiecznym domem
            Wciąż napełnionym zgodą, spokojem.
            Byśmy się czuli ważni, potrzebni.
            Pracy i chleba byli w niej pewni.
            By się Polacy czuli szczęśliwi,
            Rządzili Tobą ludzie uczciwi.
            I dbali Godnie o Twoją przyszłość.
            O piękno kraju, ludzi pomyślność.
            By wszyscy dzieje historii znali
            Ojczysty język swój szanowali.
            Niech Twą podstawą będzie rodzina
            Bóg, honor, wiara, mowa ojczysta.
            Dzięki tym cnotom- wolność zyskałaś.
            Twym bohaterom hołd, cześć i chwała.
            Życzę Ci Polsko, dużo pokoju
            I aby obcych i swoich wrogów
            Starania nigdy Ci nie szkodziły.
            Prawdą zwyciężaj!
            Tego życzymy
            Krajowi- Polsce- Ojczyźnie naszej
            Bądź niepodległa po wszystkie czasy!
             

            Marcin Stapiński z klasy VIII

            O Polsko, o Ojczyzno, życzę Ci,
            By nikt nie splamił Cię,
            Ani hańbą, ani blizną.
            Ślę Ci najszczersze podziękowania
            Za Twe łaski, za Twe starania.
            Życzę Ci również z całego serca,
            By nikt się nad Tobą wcale nie znęcał.
            Chcę, abyś nigdy nikomu nie uległa,
            Bo jesteś piękna i niepodległa.
             

            Marzena Szafran z klasy VII
             

            Nasza Ojczyzno ukochana
            Zabliźniła się już Twoja rana.
            Ale tyś tyle nieszczęść przetrwała
            wojny, rozbiory i trwogi.
            Z Tobą Ojczyzno, nasza Polska cała
            każdy był biedny i ubogi.

            A gdy najechał na Ciebie Ojczyzno droga wróg
            to wszyscy chłopcy młodsi i starsi
            szli, broniąc Ciebie do ostatniej kropli krwi,
            ale szli z dumą i w zaparte.

            Jedni zostali na placu boju
            a niektórzy przeżyli i Ciebie Ojczyzno
            ostatkiem sił od wroga obronili.

            A teraz nasza Ojczyzno droga
            ciesz się razem z nami,
            bo my żyjemy w wolnej Ojczyźnie,
            a tym, co polegli, hołd dzisiaj składamy.
             

            Składamy Tobie hołd Polska ziemio,
            któraś Polaków żywiła.
            I prosimy Boga, aby już nigdy
            straszna wojna w Ojczyźnie
            się nie pojawiła.

            Więc Ojczyzno, życzymy Ci
            lat nieskończenie wiele
            I abyś wytrwała w katolickim Kościele.

          • SZKOŁA MŁODYCH PATRIOTÓW XI EDYCJA

          • Zadanie 4: Przeprowadzenie ogólnoszkolnego konkursu wiedzy pt. ,,Historia Polski a patriotyzm”

            Konkurs został zorganizowany w klasach IV-VIII szkoły podstawowej. Dotyczył on znajomości postaci historycznych  i ich roli w krzewieniu patriotyzmu. Wzięło w nim udział dwanaścioro uczniów, którzy
            w formie prac pisemnych przedstawili ,,Postacie historyczne i ich rolę
            w krzewieniu patriotyzmu”. Jury, w skład którego weszły nauczycielka historii Elżbieta Romańczak i nauczycielka języka polskiego Matylda Wojtuń, pierwsze miejsce przyznały uczennicy klasy VII Katarzynie Wojtaszko. Praca poświęcona była  Ignacemu Paderewskiemu, jako przykładowi Polaka-patrioty. Drugie miejsce zostało przyznane Marcinowi Stapińskiemu z klasy VIII, który w dość oryginalny sposób podszedł do tematu, pisząc opowiadanie dotyczące wystąpień robotniczych w 1980 roku i roli w nich Lecha Wałęsy. Trzecie miejsce zostało przyznane Julii Kijowskiej z klasy VIII za pracę poświęconą Adamowi Mickiewiczowi i jego wkładowi w walkę o wolną Polskę.

            Praca Katarzyny Wojtaszko

                        Postacią historyczną, którą chciałabym opisać jest Ignacy Jan Paderewski. Żył on w latach 1860 - 1941. Był nie tylko bardzo sławnym pianistą
            i kompozytorem, ale też mężem stanu, politykiem  oraz premierem (styczeń
            - listopad 1919r.) i ministrem spraw zagranicznych (styczeń - grudzień 1919r.).
            W późniejszych latach był też Przewodniczącym Rady Narodowej RP.

                     Jako pianista zadebiutował w 1887r. Rok później w Paryżu odbył się jego pierwszy wielki koncert. Paderewski stał się bardzo znanym muzykiem. Koncertował między innymi dla królowej Wiktorii. Był nazywany ,,królem pianistów" oraz ,,czarodziejem klawiatury". Zawsze miał też na celu szerzenie polskości. Przed występami często mówił o Polsce. Opowiadał o ciężkiej sytuacji w kraju. Dzięki jego działalności  wielu ludzi   dowiedziało się o naszej Ojczyźnie. Przełomowym momentem w jego życiu było odsłonięcie Pomnika Grunwaldzkiego w Krakowie. Był to rok 1910, kiedy pianista wygłosił piękną przemowę. Na cokole pomnika można przeczytać ,,Praojcom na chwałę braciom na otuchę". Z pewnością chodziło o otuchę w tych ciężkich czasach dla Polaków i nadzieję na odzyskanie niepodległości. Artysta zbierał też pieniądze dla ofiar wojny. Przykładowo: w 1915r. razem z Henrykiem Sienkiewiczem (pisarzem, który pisał ,,ku pokrzepieniu serc") założyli  Szwajcarski Komitet Generalny Pomocy Ofiarom Wojny w Polsce. Paderewski był człowiekiem o wielkim sercu. Zawsze wierzył, że Polska będzie wolna. Korzystał ze swojej sławy
            i działał na rzecz polskości. Zbliżył się do Edwarda House'a, doradcy prezydenta Thomasa Woodrowa Wilsona. Z prezydentem Paderewski spotkał się po niedługim czasie i przekazał mu memoriał o Polsce. Może właśnie dzięki niemu niepodległość Polski znalazła się w 14 punktach Wilsona. Paderewski chciał tez zjednoczyć Polaków, ponieważ w czasach I wojny światowej byli zwolennicy Piłsudskiego
            i zwolennicy Dmowskiego. Po przyjeździe do Warszawy w 1918r. został mediatorem między dwoma obozami. Był spoiwem między prawicą i lewicą.
            W 1919r. został premierem, ale w 1921r. rzucił politykę i dalej koncertował. Po 18 latach przerwy wrócił do niej, ponieważ wybuchła II wojna światowa
            i musiał pomóc ojczyźnie. Wyjechał do USA, by zadziałać na korzyść Polski, chociaż jego zdrowie nie było w najlepszym stanie. Dzięki niemu rząd Sikorskiego otrzymał kredyty na uzbrojenie Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Został wpisany na listę Czarnej Księgi przez Niemców. Ignacy Jan Paderewski zmarł jako zasłużony Polaki jeden z ojców niepodległej. Było to 29 czerwca 1941r. o jedenastej rano.

                     Paderewski był prawdziwym patriotą. Można się od niego nauczyć wielu rzeczy. Najważniejszą z nich jest to, że chciał połączyć Polaków. W naszych czasach też jesteśmy podzieleni, ale kiedyś było jeszcze gorzej. Ta wielka postać  pokazuje też, że trzeba być wytrwałym i kiedy można i ma się warunki, to warto pomagać na przykład tak jak On ojczyźnie. Ignacy Jan Paderewski jest wzorem patrioty i człowieka. Jest godny naśladowania.

            Praca Marcina Stapińskiego

               Ostatnio bardzo dużo mówi się o patriotyzmie. Czym on w ogóle jest ? Otóż patriotyzm, to po prostu miłość do Ojczyzny. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy jak dużo dla niej robimy. Kupowanie polskich produktów dobrej jakości, przestrzeganie prawa, czy czytanie polskiej literatury, to tylko niektóre z przykładów patriotyzmu. Przedwczoraj wypożyczyłem ze szkolnej biblioteki książkę o walce NSZZ ,,Solidarność” z władzami komunistycznymi. Kiedy dzisiejszego wieczoru zabrałem się do czytania lektury, w miejscu, gdzie skończyłem czytać zobaczyłem małe pióro flaminga. Gdy wziąłem je do ręki nagle zasnąłem.

              Obudziłem się na przystanku autobusowym z książką w dłoni. Zerwałem się na równe nogi. Wokół mnie roztaczał się smutny, szaro-bury krajobraz. Spojrzałem na rozkład jazdy. Wynikało z niego, że jestem w Gdańsku. Wyciągnąłem mój telefon komórkowy i zadzwoniłem do mamy. Niestety, w słuchawce cały czas brzmiał denerwujący głos '' Nie ma takiego numeru ''. Po chwili namysłu odezwałem się do chłopca mniej więcej w moim wieku:

            - Przepraszam, który mamy teraz rok?

            - Dokładnie jest dzisiaj 13 sierpnia 1980r.- ze śmiechem odpowiedział nastolatek.

            Załamałem się. Z tego co pamiętam z historii w 1980r. wybuchły pierwsze strajki przeciwko komunistycznym rządom Edwarda Gierka.

            - Jak masz na imię, bo ja jestem Kuba  - zapytałem chłopca.

            - Moje imię to Stanisław, a dla przyjaciół Stachu.

            Staszek był wysokim, dobrze zbudowanym brunetem o brązowych oczach. Ubrany był w czerwoną flanelową koszulę i krótkie granatowe spodenki. Od razu go polubiłem.

            - Idziemy na lody? - zaproponował.

            - Dlaczego nie ? - odpowiedziałem.

            Podczas drogi do budki z łakociami, dowiedziałem się od Stanisława , że tak jak ja jest uczniem ósmej klasy. Ponadto mamy wspólne zainteresowania między innymi jazda na rowerze, gra w piłkę nożną, czy czytanie książek przygodowych. Nie minęło dziesięć minut i byliśmy już na miejscu. Stachu kupił dwie gałki lodów czekoladowych. Bardzo zdziwiłem się, gdy sprzedawczyni powiedziała ile one kosztują, bo aż 10 złotych. Kiedy zajadaliśmy się pysznymi smakołykami przechadzaliśmy się po parku, aby znaleźć choć trochę cienia. Później poszliśmy do domu mojego kolegi. Staszek przedstawił mnie swoim rodzicom i zaprosił do swojego pokoju. Na półkach były  ustawione puszki po Coca-Coli. Kiedy się ściemniło uświadomiłem sobie, że nie mam gdzie przenocować. Na szczęście rodzice chłopca okazali się być wielkoduszni i przygarnęli mnie pod swój dach. W zamian za to opowiedziałem im swoją historię. Po spokojnie przespanej nocy razem z moim kolegą zeszliśmy na śniadanie. Zjedliśmy kanapki z miodem i popiliśmy je szklanką ciepłego mleka. Od dawna nie jadłem tak znakomitego posiłku. Podczas niego, w radiu, zarówno rodzice, Staszek i ja usłyszeliśmy komunikat o strajku w Stoczni Gdańskiej. Przestraszyliśmy się, ponieważ stocznia była tylko dwie ulice od domu Stacha. Po kryjomu wyszedłem ze Staszkiem z mieszkania , aby zobaczyć co dzieje się obok stoczni. Co sił w nogach pobiegliśmy na miejsce strajku. Kiedy dotarliśmy na miejsce było około godziny 12:00. Z początku protestowała niewielka liczba osób. Na ich czele stanął wąsaty robotnik. Kiedy przyjrzałem się mu dokładniej rozpoznałem w nim postać Lecha Wałęsy. Strajk z godziny na godzinę się powiększał. Po chwili znudziło się nam oglądanie zmagań robotniczych i poszliśmy do domu. Tam czekali na nas zdenerwowani rodzice Staszka.

            - Gdzie wy chodzicie? - ze złością w głosie wrzasnął tata mojego kolegi.

            - Strajki, protesty wybuchają, a wy ... - ze spokojem powiedziała mama Stacha.

            - Żebyście mi już nigdy więcej nie uciekali z domu bez pozwolenia ! - ponownie krzyknął ojciec.

            Po tej reprymendzie  Stanisław włączył radio. Usłyszałem, że strajki rozprzestrzeniły się na cały kraj. Podczas kolejnych siedmiu dni musieliśmy być na posesji rodziców. W tym czasie graliśmy między innymi w klasy, w statki 
            i piłkę nożną. Kiedy ostatniego dnia kary włączyliśmy radio, dowiedzieliśmy się, że strajki są krwawo tłumione. Wiedzieliśmy co mamy robić . Poczuliśmy , że to nasz obowiązek patriotyczny. Zabraliśmy proce i kamienie, następnie pobiegliśmy, żeby pomóc strajkującym. Milicja Obywatelska zaczęła tłumić protest . Biorąc przykład z Lecha Wałęsy i jego zwolenników przystąpiliśmy do walki z MO. Zaczęliśmy strzelać do nich z proc, wskutek czego użyli oni armatek wodnych . Strumień wody trafił w Staszka . Mój kolega się przewrócił i uderzył głową o ziemię. Natychmiast zaniosłem go do jego mieszkania, a sam pobiegłem kontynuować walkę  z Milicją .

              Strajki trwały do 31 sierpnia. W tym dniu podpisano tzw. porozumienia sierpniowe pozwalające na powstanie Niezależnych Samorządnych Związków Zawodowych ''Solidarność'' oraz spełnienie niektórych postulatów strajku. Staszek wydobrzał . Pewnego dnia kiedy przechadzałem się ze Staszkiem ulicą spotkałem Lecha Wałęsę.

            - Dzień dobry! - powiedziałem razem ze Stanisławem.

            - Dzień dobry chłopcy! - odpowiedział pan Lech.

            - Proszę pana, mam problem.

            Opowiedziałem panu Wałęsie moją historię i poprosiłem go o pomoc. Niestety, w żaden sposób nie potrafił sprawić, żebym powrócił w moje czasy. Po krótkiej rozmowie z Lechem Wałęsą , poszliśmy dalej. Podczas dalszej drogi potknąłem się o krawężnik i uderzyłem głową o ziemię. Straciłem przytomność.

            - Kuba, Kuba! - usłyszałem głos mojej mamy.

            - Gdzie ja jestem? - zapytałem.

            - W domu - odpowiedziała - Bardzo długo spałeś .

            Wszystko wskazywało na to, że Lech Wałęsa , Staszek i jego rodzice po prostu mi się śnili. Na moich kolanach wciąż leżała książka o zmaganiach ,,Solidarności”  z władzami komunistycznymi.

        • SZKOŁA MŁODYCH PATRIOTÓW XI EDYCJA
          • SZKOŁA MŁODYCH PATRIOTÓW XI EDYCJA

          • Zadanie 2: Przygotowanie plakatu ,,100. Rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości”.

            W naszej szkole została zorganizowana wystawa prac plastycznych -  ,,Polskie symbole narodowe”.

            Uczniowie z zainteresowaniem i dużą kreatywnością podeszli do tematu. Wyszukiwali informacji o powstaniu państwa polskiego i symboli narodowych (obecny wizerunek godła polskiego pochodzi z 1927r, flaga narodowa została ustalona już w 1831r). Uczniowie wykazali się dużą wiedzą na temat symboli narodowych. Aktywnie uczestniczyli w zajęciach.

            Prace mogły być wykonane dowolną techniką plastyczną (ołówek, kredka, pastele, farby plakatowe, wycinanki itp.) Najczęściej uczniowie wykonywali prace, wyklejając godło kuleczkami z bibuły lub kawałkami białego papieru. Uczniowie klas starszych wykonali plakaty niepodległościowe, klasa V wykonała plakat klasowy.

            Najmłodsi uczniowie klas I – III wykonali piękne godła na papierowych talerzykach, wykorzystując do wyklejenia orła, białe pióra.
            Celem wystawy było wzbudzanie w dzieciach uczuć patriotycznych, narodowej dumy oraz stwarzanie okazji do działalności plastycznej związanej z symboliką narodową, rozwój umiejętności plastycznych, pobudzanie do twórczego  wykorzystania czasu wolnego.

        • SZKOŁA MŁODYCH PATRIOTÓW XI EDYCJA
          • SZKOŁA MŁODYCH PATRIOTÓW XI EDYCJA

          • Zadanie 1: ,,Przeprowadzenie konwersatoriów pt. ,,Patriotyzm na co dzień. Co dla mnie oznacza bycie patriotą”.

            "Współczesny patriota to przede wszystkim dobry obywatelsumiennie
             i uczciwie wypełniający swoje obowiązki, dbający o środowisko, posługujący się poprawną polszczyzną, znający i rozumiejący historię swojego kraju, człowiek wykształcony, otwarty i tolerancyjny”.

            W zadaniu tym uczestniczyli uczniowie klas I-VIII szkoły podstawowej. W grupie młodszych dzieci nauczyciele rozmawiali z wychowankami o przywiązaniu do ojczyzny, do swojej miejscowości, uczyli dostrzegać jej piękno.
            W klasach IV-VIII przeprowadzono lekcje wychowawcze dotyczące patriotyzmu, postaw patriotycznych oraz współczesnego rozumienia tej postawy. Na zajęciach wychowawcy klas przypomnieli definicję patriotyzmu oraz scharakteryzowali postawy, jakie można prezentować względem państwai narodu. Następnie uczniowie zapisywali propozycje zachowań patriotycznych, tworząc hierarchię ich ważności. Podjęto dyskusję na temat, czy łatwiej jest być patriotą dzisiaj, czy w przeszłości? Podkreślono, że w zależności od czasów, patriotyzm może przybierać różne formy. Uczniowie zastanawiali się jak należy rozumieć słowo ,,patriotyzm dnia dzisiejszego”. Starali się wskazywać jakie zachowania w codziennym życiu  świadczą o postawach patriotycznych.
            W trakcie rozmowy poruszono także zagadnienia dotyczące zagrożeń, jakie pojawiają się dla współczesnego patriotyzmu. Podsumowaniem przeprowadzonych lekcji było wykonanie w czasie zajęć warsztatowych plakatów dotyczących postaw patriotycznych i gazetek klasowych o tematyce patriotycznej.

        • Zajęcia z pierwszej pomocy przedmedycznej
          • Zajęcia z pierwszej pomocy przedmedycznej

          • W ramach realizacji zadań z przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwa, uczniowie klasy trzeciej gimnazjum przystąpili do zadań praktycznych. Głównym tematem działań była pomoc osobie w stanie zagrożenia życia. Gimnazjaliści musieli udzielić pomocy osobie poszkodowanej w przypadku utraty przytomności, zatrzymania krążenia u osby dorosłej i dziecka, zadławienia i krwotoku z nosa. Ważnym elementem działań ratowniczych jest zadbanie o bezpieczeństwo osoby ratującej. Uczniowie nabywali umiejętność bezpiecznego zakładania i ściągania rękawiczek jednorazowych.

        • Recyklingowe ludki w klasie 5
          • Recyklingowe ludki w klasie 5

          • „Jest tylko jeden sposób nauki – poprzez działanie” Paulo Coelho

            Głównym celem techniki jest opanowanie przez uczniów praktycznych metod działań technicznych poprzez realizację prostych projektów opartych na przetwarzaniu różnych materiałów przy użyciu odpowiednich narzędzi
            i urządzeń. Uczniowie klasy 5 realizując zagadnienia wynikające z podstawy programowej wykonywali własnoręcznie „Ekologiczne Stworki”. Prace przestrzenne wykonane były z surowców wtórnych, czyli z odpadów, które mogą być wykorzystane powtórnie. Uczniowie wykorzystywali tworzywa sztuczne np: butelki, nakrętki, okładki na książki itp. Technika tworzenia była zupełnie dowolna. Można było ciąć, kleić, budować, łączyć ze sobą dostępne materiały w dowolny sposób. Ograniczeniem była tylko wyobraźnia!

            Wszystkie „recyklingowe ludki” charakteryzowały się oryginalnością i pomysłowością.

        • Młodzi konstruktorzy w świetlicy.
          • Młodzi konstruktorzy w świetlicy.

          • W naszej świetlicy dzieci  lubią bawić się klockami. Bardzo nas to cieszy, gdyż zabawy konstrukcyjne mają wiele zalet: ćwiczą zdolności manualne, rozwijają koncentrację, koordynację wzrokowo – ruchową, pobudzają wyobraźnię, kreatywność oraz uczą planowania i podejmowania decyzji. Wspólne budowanie z klocków rozwija umiejętność współpracy w grupie i wzmacnia więzi koleżeńskie.

        • Zajęcia na lodowisku.
          • Zajęcia na lodowisku.

          • Korzystając z zimowej aury uczniowie naszej szkoły dwukrotnie wybrali się na lodowisko do Krosna. Zabawa była przednia. Mogliśmy obserwować wzloty i upadki nowicjuszy i zaawansowanych łyżwiarzy. Niektórzy wjeżdżali na taflę odważnie, a inni robili to trzymając się bandy, żeby mieć się czego chwycić w najgorszym momencie, inni pierwsze kroki robili w towarzystwie „Pingwina”. Zawsze towarzyszył wszystkim uśmiech. Zabawa na lodowisku jest też jest zachętą do aktywnego spędzania czasu wolnego. Po takim wyjeździe apetyty na aktywność fizyczną na pewno będą większe.

        • "Dzień Kobiet"
          • "Dzień Kobiet"

          • 7.03.2019 w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji "Dnia Kobiet".  Aby umilić to święto wszystkim paniom i dziewczynom uczniowie klas starszych przygotowali  program artystyczny, przeplatany wierszami i  piosenkami o kobietach. Dużo śmiechu dostarczył nam skecz o tym jaki powinien być mężczyzna. Na koniec wszystkim paniom złożono życzenia i wręczono kwiaty.