W dniu 6 grudnia św. Mikołaj odwiedził dzieci w przedszkolu. Zanim przybył przedszkolaki zaprezentowały się, w krótkiej inscenizacji. Dzieci tańczyły, mówiły wierszyki, a śpiewane piosenki sprawiły, że Święty Mikołaj przybył i obdarował je wyczekiwanymi prezentami. Ważnym punktem uroczystości było Pasowanie na Przedszkolaka, czego dokonała pani dyrektor - Beata Kozerska - Szewczyk. Wiemy, że bez pomocników Mikołajowi byłoby trudno ze wszystkim zdążyć na czas, dlatego dziękujemy Rodzicom zaangażowanym w przygotowanie tego wydarzenia 😘
PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA I MIKOŁAJ W PRZEDSZKOLU
- 20
ANDRZEJKI
„Jest taka jedna noc w roku, kiedy świat realny łączy się ze światem magii, czarów, wróżb. Wróżby pobudzają wyobraźnię dziecięcą, uczą kreatywności, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji.’’ 30 listopada odbyła się w naszej szkole zabawa andrzejkowa. Uczniowie przenieśli się na chwilę w zaczarowany świat magii i wróżb, dowiedzieli się m.in. tego, co ich czeka w najbliższym czasie, kto pierwszy znajdzie miłość i stanie na ślubnym kobiercu. Oczywiście nie zabrakło tradycyjnego lania wosku. Symbole wiedzy magicznej i inne elementy dekoracji dodawały tajemniczości całej scenerii. Wróżby andrzejkowe przeplatano tańcami oraz poczęstunkiem, za który bardzo dziękujemy naszej Radzie Rodziców.
Andrzejki są wspaniałą okazją dobrej zabawy, tańca i uśmiechu.11
„DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA” W KLASIE I
25 listopada swoje święto obchodzi najmilszy, najprawdziwszy przyjaciel dzieci – Pluszowy Miś! Do wspólnej zabawy z misiami przyłączyły się najmłodsze dzieci szkoły podstawowej uczniowie klasy I, ponieważ trudno sobie wyobrazić dzisiejszy świat bez Pluszowego Misia. Jest towarzyszem dzieci i dorosłych w świecie beztroskiej zabawy oraz przyjacielem – powiernikiem największych sekretów i tajemnic. Tego dnia dzieci poznały historię Pluszowego Misia, odgadywały zagadki i rebusy. Odbyło się również mini disco z misiami. Na koniec ulubione paluszki zasiadły w szkolnych ławkach.
25
TYDZIEŃ DOBRYCH RELACJI
Za nami Tydzień Dobrych Relacji - wyjątkowy czas, pełen pozytywnych emocji i wielu wrażeń. Nasze obchody rozpoczęliśmy w poniedziałek od Dnia Pozdrowień i Życzliwości.
W tym dniu parter szkoły przyozdobiła Tablica Pozdrowień. Szybko została ona zapisana pozytywnymi komunikatami, dobrym słowem skierowanym do innych osób. Uczniowie losowali również bileciki z dobrym słowem, które należało „podać dalej” w celu wywołania uśmiechu na twarzy obdarowanej osoby.Wtorek, w naszej szkole i przedszkolu, przebiegł pod hasłem: Dzień w Piżamie. Obudź w sobie Anioła. W tym dniu strojem obowiązującym była oczywiście piżama. Wydarzenie to miało na celu solidaryzowanie się z dziećmi przebywającymi na oddziałach szpitalnych. Samorząd Uczniowski oraz Szkolne Koło Wolontariatu zadbało o słodki poczęstunek. Dochód ze sprzedaży ciastek został przekazany na rzecz fundacji Gdy liczy się czas.
W ramach Tygodnia Dobrych Relacji odbył się również Dzień Mediacji. Przy pomocy prezentacji przybliżona została uczniom klas 4-8 idea mediacji. Przygotowana została, także gazetka informacyjna, promująca pośredniczenie w rozwiązywaniu sporów.
W czwartek, w ramach Dnia Tolerancji, uczniowie klas VII i VIII wzięli udział
w poruszającym widowisku w wykonaniu uczestników WTZ, ŚDS oraz wychowanków OREW w Rymanowie. Natomiast uczniowie klas IV – VI uczestniczyli w warsztatach „ Uczymy się tolerancji” zorganizowanych przez psychologa i pedagoga szkolnego.W piątek mieliśmy przyjemność gościć w naszej szkole ks. Sebastiana Picura, który skierował do naszych uczniów słowa dotyczące tolerancji i szacunku do drugiego człowieka.
Podsumowaniem całego tygodnia były wspólne aktywności na sali gimnastycznej gdzie po raz kolejny mieliśmy okazję przekonać się jak społeczność szkolna potrafi się zintegrować i wspólnie razem bawić.
Zajęcia w Tygodniu Dobrych Relacji uatrakcyjnił sprzęt zakupiony w ramach projektu Laboratoria Przyszłości.
103
,ŚLUBOWANIA NADSZEDŁ CZAS’’- UROCZYSTE PASOWANIE NA UCZNIA KLASY PIERWSZEJ.
22 listopada 2023 r. odbyła się w naszej szkole uroczystość pasowania na ucznia. Jest to szczególny dzień, który na długo pozostanie w pamięci każdego ucznia klasy pierwszej. W tym dniu dzieci oficjalnie przyjęte zostały do grona uczniów Szkoły Podstawowej im. Ks. Tadeusza Jakubińskiego w Milczy. Pierwszoklasiści odświętnie ubrani występ rozpoczęli tańcząc poloneza, następnie w obecności swoich najbliższych zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie i wokalne, popisali również się grą na instrumentach perkusyjnych. Przedstawiciele samorządu uczniowskiego przeprowadzili krótki test sprawdzający umiejętności pierwszaków, który to mali uczniowie zdali znakomicie. Po zakończeniu części artystycznej, w niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym uczniowie ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania Pani Dyrektor Beata Kozerska-Szewczyk czarodziejskim ołówkiem, dokonała symbolicznego pasowania. Wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki. Wychowawczyni życzyła pierwszoklasistom wielu sukcesów na nowej drodze obowiązków szkolnych. Na zakończenie uczniowie wraz z rodzicami oraz z zaproszonymi gośćmi udali się na słodki poczęstunek, który został przygotowany przez rodziców pierwszoklasistów.
47
DZIEŃ W PIŻAMACH. OBUDŹ W SOBIE ANIOŁA.
W dniu 14 listopada obchodziliśmy w naszym przedszkolu i szkole Dzień Piżamy. Dlaczego piżamy? – Ponieważ to standardowe ubranie chorych dzieci przebywających na oddziałach szpitalnych. Nie myślimy o zdrowiu, kiedy jesteśmy zdrowi. Ale jak jest ono cenne poznajemy dopiero w chorobie. Zdrowie, to nie tylko zdrowa dieta ale również zdrowe zachowanie, zdrowe myślenie, dobre relacje z rówieśnikami, to równowaga między zabawą, a obowiązkami.
Samorząd Uczniowski oraz Szkolne Koło Wolontariatu zadbało w tym dniu o słodki poczęstunek. Każdy kto spróbował przygotowanych smakołyków mógł wrzucić do skarbonki dowolny datek. Zebrane pieniądze, w kwocie 500 zł., zostały przekazane na rzecz fundacji Gdy liczy się czas.
Dziękujemy❤️❤️❤️❤️
53
KONKURSY CZYTELNICZE
Wśród klas IV-VIII realizowane były następujące konkursy w bibliotece szkolnej: Strofy dla mojej Ojczyzny- konkurs recytatorski: Moje zakończenie- konkurs literacki na napisanie nowego, zaskakującego zakończenia wybranej książki; Lapbook o mojej ulubionej książce. W pierwszym konkursie udział wzięli następujący uczniowie: Lena Kijowska, Hubert Łabuda, Adam Kijowski, Bartłomiej Piątek, Michał Niezgodzki, Emilia Kijowska, Wiktoria Kijowska, Aleksandra Kijowska. W drugim konkursie udział wzięli: Aleksandra Kijowska
i Krzysztof Ostach. Lapbooki o ulubionych książkach wykonali: Weronika Kijowska, Aleksandra Kijowska i Karol Wielobób. Wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe.5
KONKURSY W BIBLIOTECE
Konkurs czytelniczy w klasie III
Uczniowie klasy III wzięli udział w konkursie czytelniczym ze znajomości lektury ,,Dziadek i niedźwiadek”. Najlepszą znajomością lektury wykazały się: Zofia Maciejowska i Milena Wielobób. Dziewczynki otrzymały dyplomy i nagrody książkowe. Również w klasie III realizowana była akcja czytelnicza ,,Wieża czytelnicza”. Uczniowie w ciągu tygodnia mieli czytać dowolną ilość stron wybranej przez siebie książki i zapisywać.
W akcję zaangażowali się; Milena Wielobób, Milena Deptuch, Filip Kijowski, Franciszek Guzylak, Maja Wielobób, Filip Matusz, Antonina Patla, Gabriel Kijowski. Razem, w ciągu tygodnia klasa III przeczytała 581 stron. Uczestnicy akcji otrzymali pamiątkowe dyplomy.,,Wieża czytelnicza” w klasie II
,,Wieża czytelnicza” to akcja mająca zachęcić dzieci do systematycznego czytania książek. Uczniowie w ciągu tygodnia mieli czytać wybrane książki i zapisywać liczbę przeczytanych stron. W klasie II w akcji wzięli udział: Adam Józefczyk, Antoni Pojnar, Karolina Kijowska, Jan Sikora, Maksymilian Tabisz, Milena Tutak, Iga Kijowska, Martyna Deptuch, Mikołaj Litarowicz, Filip Nóżka, Zuzanna Zubik. Klasa II wspólnie w ciągu tygodnia przeczytała 779 stron. Uczestnicy akcji otrzymali pamiątkowe dyplomy.
11 LISTOPADA
ZSP w Milczy na gminnych obchodach 11 listopada w Rymanowie.
2
„SZKOŁA DO HYMNU ” 2023
- 4
Już po raz szósty społeczność Zespołu Szkół Publicznych w Milczy w ostatni dzień roboczy przed Narodowym Świętem Niepodległości o symbolicznej godzinie 11:11 odśpiewała „Mazurek Dąbrowskiego”.
Wszyscy uczniowie, dzieci z przedszkola, nauczyciele i pracownicy szkoły zgromadzili się na sali gimnastycznej, gdzie w obecności pocztu sztandarowego głośno odśpiewano " Jeszcze Polska nie zginęła..."
UROCZYSTE OBCHODY 11 LISTOPADA I DNIA PATRONA
- 46
W godzinach popołudniowych 9. listopada 2023r. w sali gimnastycznej Zespołu Szkół Publicznych w Milczy zebrali się uczniowie , przedszkolaki, nauczyciele, pracownicy szkoły , rodzice i mieszkańcy Milczy, by wspólnie świętować uroczystość 11 listopada i Dnia Patrona. Zebranych powitała dyrektor zespołu- Beata Kozerska-Szewczyk i zaprosiła do obejrzenia tego, co pod kierunkiem nauczycieli przygotowali uczniowie i dzieci
z przedszkola.W programie artystycznym prezentowali się wychowankowie przedszkola , uczniowie klas I-III i uczniowie starszych klas. Były tańce, pieśni patriotyczne, wiersze i scenki przypominające historyczne wydarzenia, których uwieńczeniem było odzyskanie niepodległości 11 listopada 2018r. W dalszej części uczniowie przypomnieli postać Patrona szkoły podczas montażu słowno-muzycznego. Uroczystość miała odświętny i podniosły charakter. Natomiast Rada Rodziców, ak co roku, przygotowała rogale świętomarcińskie.
Na zakończenie uroczystości głos zabrał Radny Gminy Rymanów, Pan Józef Kijowski, który podzielił się
z zebranymi swoimi refleksjami .Wszystkim zaangażowanym serdecznie dziękujemy za przygotowanie uroczystości, a rodzicom i mieszkańcom Milczy za udział w tym doniosłym dla szkoły i przedszkola wydarzeniu.
WOLNE MIEJSCA W PRZEDSZKOLU
Przedszkole "Wesołe Maluchy" w Milczy posiada wolne miejsca. Zapraszamy dzieci w wieku od 2,5 roku do 5 lat. Przedszkole zapewnia całodzienne wyżywienie, możliwość zabawy i nauki pod opieką wykwalifikowanej kadry. Dodatkowych informacji można uzyskać w sekretariacie oraz pod nr telefonu: 134358117. Serdecznie zapraszamy.
DZIEŃ GIER EDUKACYJNYCH W NASZEJ SZKOLE
- 11
Światowy dzień zwierząt - zbiórka dla schroniska
„Zwierzęta to myślące, czujące istoty.”
Październik, listopad i grudzień to „miesiące dobroci dla zwierząt”. Światowy dzień zwierząt
obchodzony jest 4 października, w dzień wspomnienia św. Franciszka z Asyżu, w religii
chrześcijańskiej uznawanego za patrona zwierząt i środowiska.
Dzięki postawie świętego - patrona ekologów - kontynuowana jest idea troski o zwierzęta,
szczególnie te najbardziej wrażliwe i zagrożone wyginięciem.
Jak co roku – Szkolne koło wolontariatu przeprowadza akcję zbiórki karmy i koców dla bezdomnych
zwierząt w schronisku. Głównym celem akcji jest uwrażliwienie dzieci na los bezdomnych zwierząt
oraz gotowość niesienia pomocy bezbronnym i skrzywdzonym zwierzętom.
Z okazji tego święta uczniowie pod opieką p. Marii Zmarz przygotowali program artystyczny, mający
skłonić do refleksji nad losem zwierząt i postawą ludzi wobec naszych „braci mniejszych”.
Przypomniano postać św. Franciszka i związane z nim legendy. Dziewczynki z kl. III wygłosiły piękne
wiersze o miłości i przywiązaniu do zwierząt. Emilia z kl. VI zaśpiewała piosenkę „Puszek Okruszek”.
Wolontariusze przeczytali teksty o krzywdzie zwierząt. Przypomnieli też zasady opieki nad
zwierzętami domowymi. Między innymi padły słowa:
„Człowiek powinien opiekować się swymi „mniejszymi braćmi”. Chcemy przemówić do sumień
ludzkich, poruszyć je, wzbudzić litość i uczucia do dwu i czteronożnych istot, które potrafią dać nam
wytchnienie, swoje przywiązanie i miłość”.Na koniec nagrodziliśmy brawami wszystkich darczyńców, którzy przynieśli karmę, szczególnie Tosię
z kl. III. Akcja jeszcze trwa, na dary czekamy do końca października.Opiekun SKW
Maria Zmarz3
CYRK SZOK W NASZEJ SZKOLE
- 23
NASZE PRACE
1. Wystawa prac - wspomnienia z wakacji ( jeszcze z września)
Uczniowie po zakończonych wakacjach chętnie wracali wspomnieniami do ciekawych miejsc i wydarzeń. Na zajęciach plastycznych powstały prace pokazujące jak spędzali wolne od zajęć dni. Na korytarzu szkolnym powstała wystawa prac uczniów z klas młodszych I -III. ( zdjęcia przesyłam oddzielnie - zdjęcia - wakacje)
2. Światowy Dzień Zwierząt
Światowy Dzień Zwierząt to jedno z najważniejszych nietypowych świąt w roku. Pozwala na uczczenie wszystkich zwierząt zamieszkujących naszą Ziemię – ssaków, ptaków, gadów, płazów, ryb, a nawet bezkręgowców, przypada na 4 października. Pokrywa się więc ze świętem św. Franciszka z Asyżu – patrona zwierząt i ekologii. Uczniowie na lekcjach plastyki wykonali rysunki o swoich czworonożnych przyjaciołach . Najciekawsze prace zostały umieszczone na szkolnej wystawie na korytarzu. ( zdjęcia - Zwierzęta )
4
250. LECIE KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ
- 28
12 października 2023r. społeczność szkolna i przedszkolna uroczyście świętowała 250.lecie powołania Komisji Edukacji Narodowej. Uczniowie przygotowywali się wcześniej do tego święta poprzez wykonywanie projektów pokazujących działalność Komisji i jej zadania.
W czwartek na sali gimnastycznej spotkanie rozpoczęło się od wprowadzenia sztandaru szkoły i odśpiewania hymnu narodowego, następnie uczniowie pod kierunkiem nauczycieli zaprezentowali bogaty program artystyczny, który przybliżał działalność KEN, ale także nawiązywał do święta wszystkich pracowników oświaty. Pod koniec uroczystości przedstawiciele uczniów złożyli podziękowania dla nauczycieli i na ręce pani dyrektor przekazali symboliczną wiązankę kwiatów.
Uroczystość zakończyła dyrektor szkoły, która podziękowała uczniom i koordynującym nauczycielom za pouczający występ oraz złożyła życzenia nauczycielom i wszystkim pracownikom związanym z oświatą.
Jesienna wycieczka klas I – III
3 października bieżącego roku klasy I,II i III udały się autokarem na wycieczkę do Krosna. Pierwszym punktem wycieczki, była wizyta w Komendzie Państwowej Straży Pożarnej. Na miejscu powitali nas sympatyczni panowie
strażacy, którzy zaprezentowali sprzęt ratowniczo – gaśniczy. Uczniowie podziwiali ogromne samochody strażackie, którymi strażacy wyjeżdżają do wypadków lub gaszą pożary. Następnie udaliśmy się na zajęcia edukacyjne w sali „Ognik”. Pan strażak wytłumaczył dzieciom jak ustrzec się zatrucia tlenkiem węgla (czadem). Poznanie tego jak ważnego i odpowiedzialnego zawodu na długo pozostanie w pamięci naszych uczniów. Po pożegnaniu strażaków, udaliśmy się do kina Helios na uwspółcześnioną adaptację książki Romana Pisarskiego „O psie, który jeździł koleją”. Przepiękny i wzruszający film o wspaniałym i wiernym psie oraz wierze w cud, zakończony happy endem, niewątpliwie trafił do serca każdego ucznia. Profesjonalna obsada oraz podjęte
w filmie zagadnienia dotyczące empatii wobec słabszych, piękna przyjaźni między czworonogiem a człowiekiem czy odpowiedzialne korzystanie z Internetu i mediów społecznościowych podkreślają walory artystyczne i
edukacyjne filmu. Po zakończonym seansie pełni pozytywnych emocji udaliśmy się na pyszne lody, a następnie w drogę powrotną do szkoły. To był słoneczny, radosny i pełen wrażeń dzień!37
„Zamieńmy marzenia na pejzaże” - Kredkobranie 2023 6 edycja
KREDKOBRANIE to ogólnopolska akcja charytatywna, której celem jest wsparcie naszych najmłodszych rodaków mieszkających na terenach dawnej Rzeczypospolitej. Zbierane podczas akcji przybory szkolne, materiały plastyczne trafiają do polskich rodzin i ośrodków edukacyjnych na Litwie i Ukrainie. Akcję prowadzi Fundacja „Ignatianum”
z Krakowa. Akcja ma nie tylko charakter pomocowy, ale również edukacyjny i prospołeczny. Jest wyrazem pamięci Polaków z "Macierzy" o naszych rodakach, którzy w wyniku historycznych wydarzeń pozostali poza granicami ówczesnej Polski. Nasza akcja to osobiste doświadczenie wspólnoty, spotkania i pamięci. Uczy empatii
i solidarności.
Akcja KREDKOBRANIE powstała w oparciu o rzeczywiste potrzeby młodego pokolenia i trwa od 2018 roku. Do akcji włączyły się liczne szkoły, instytucje, różne środowiska, rodziny oraz osoby indywidualne. Nasza szkoła bierze udział w akcji od 2020 roku, już po raz czwarty. Akcję z zaangażowaniem przeprowadziły Kornelia Kijowska z kl. 8 i Aleksandra Kijowska z kl.7. Nad całością czuwała opiekun SKW p. Maria Zmarz.
W bieżącym roku zebrano:
SPRAWOZDANIE - Zespół Szkół Publicznych w Milczy
Kredki: 18 kpl.
Zeszyty: 22
Bloki/papier kolorowy: 9
Farby: 2 kpl.
Plastelina: 7 op.
Pisaki: 5 kpl.
Długopisy: 8
Piórniki: 0
Ołówki: 7
Kleje: 1
Przybory geometryczne, cyrkle: 0
Plecaki: 0
Gumki: 1
Nożyczki: 1
Temperówki: 4
Taśmy klejące: 0
Bibuły: 0
Teczki: 2
Ryzy papieru: 0
Pędzle: 1 kpl.
Łączna ilość wysyłanych paczek: 1Opiekun Szkolnego Koła Wolontariatu
Maria Zmarz
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ MUZYKI
Dzisiaj w naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Muzyki, który przypada 1 października. Uczniowie ćwiczyli percepcję wzrokową i słuchową. Pobudzali również muzyczną wyobraźnię poprzez zagadnienia muzyki ilustracyjnej i programowej, zawarte w prezentacji multimedialnej. Nie zabrakło "Obrazków z wystawy" Modesta Musorgskiego czy "Karnawału zwierząt" Camille Saint-Seäns.
Archiwum Aktualności