10 listopada 2022 r. cała społeczność szkolna zebrała się na sali gimnastycznej, aby o godzinie 11.11, w obecności sztandaru i flagi odśpiewać uroczyście hymn Polski.
SZKOŁA DO HYMNU
- 11
Pamiętamy o naszych zmarłych. Wyjście na cmentarz i grób patrona szkoły
- 10
Wycieczka klas I – III do Krosna.
W dniu 19.10.2022 r. uczniowie klasy 1,2 i 3 SP, udały się na wycieczkę edukacyjną do
pobliskiego miasta Krosna. Pierwszym punktem z planu wycieczki była wizyta w Etnocentrum
Ziemi Krośnieńskiej, gdzie uczniowie mogli zaznajomić się z kulturą ziemi krośnieńskiej i okolic.
Spotkanie podzielone zostało na dwa rodzaje aktywności - zwiedzanie oraz warsztaty rękodzielnicze.
Spacer po nowoczesnej przestrzeni, pozwolił nam dowiedzieć się co nieco o życiu codziennym i
dawnych zwyczajach mieszkańców naszych okolic, poznać lokalne historie, tradycyjne zwyczaje i
obrzędy. Na warsztatach rękodzielniczych dzieci uczyły się techniki wykonywania zwierzątek z
włóczkowych pomponów. Drugim punktem podroży była wizyta w kinie Helios. Obejrzeliśmy
wzruszający film pt. „Za duży na bajki”. Film ten posiada wiele walorów edukacyjnych przede
wszystkim promuje zdrowy styl życia i samodoskonalenie, pokazuje jak ważne są w życiu pasje,
opowiada o braterstwie i przyjaźni oraz prezentuje psychologiczne motywacje stojące za czyimś
zachowaniem.
Wspólny pobyt w Etnocentrum i kinie, po raz kolejny zbliżył nas do siebie, dzieci zacieśniły
więzi i przeżyły wiele cudownych chwil.66
Światowy Dzień Owoców i Warzyw
W październiku obchodziliśmy Światowy Dzień Owoców i Warzyw. Uczniowie rozmawiali o
mocy witamin dla zdrowia, które kryją się w warzywach i owocach. Wszyscy dobrze
zapamiętali, że spożywanie tych produktów to sposób na zdrowy tryb życia i zbilansowaną
dietę. W ramach tego dnia uczniowie klas I-III oraz V wykonali pyszne koktajle i soki
owocowe. Zachęcając w ten sposób do spożywania owoców i warzyw jako źródła witamin,
życząc smacznego!!!75
Dzień gier planszowych
Samorząd Uczniowski zaproponował aby 20 października zorganizować w szkole Dzień Gier Planszowych. Uczniowie w tym dniu prezentowali swoje planszówki, odbyły się też rozgrywki w klasach. Wszyscy bardzo dobrze bawili się poznając nowe gry przyniesione przez kolegów. Planszówkowe rozgrywki to nie tylko sposób na ciekawą rozrywkę, ale także zajęcie, które wspiera rozwój wiedzy i wyobraźni. To prawdziwy sport intelektualny. Spotkania przy grach planszowych to okazja do spędzenia czasu ze swoimi znajomymi.
37
„Owoce i warzywa w szkole” – wycieczka do sadu
W ramach realizacji działań z Programu „Owoce i warzywa w szkole” uczniowie klas I-III wybrali się na wycieczkę do pobliskiego sadu. Celem wycieczki było poznanie środowiska przyrodniczego, jakim jest sad, poznanie gatunków drzew owocowych rosnących w sadzie, poszukiwanie oznak jesieni oraz integracja grupy. Uczniowie spacerowali pośród drzewek, zrywali i zbierali rumiane jabłka i orzechy. Poznali kilka odmian jabłoni oraz krzewy owocowe rosnące w sadzie. Wszyscy zostali poczęstowani zdrowymi owocami. Wycieczka do sadu była ciekawą lekcją przyrody i wywołała u dzieci wiele pozytywnych emocji. Dziękujemy Pani Eli– właścicielce sadu za serdeczne przyjęcie i kosz pełen owoców, z których uczniowie przyrządzili pyszny sok jabłkowy.
20
Szkolna przerwa śniadaniowa -mleczna, z warzyw, owocowa
Warzywa i owoce powinny być stałym składnikiem codziennej diety dziecka. Produkty te stanowią główne źródło witamin, składników mineralnych, błonnika oraz naturalnych przeciwutleniaczy. Są smaczne i cenne dla zdrowia. Zjadane w klasie w towarzystwie koleżanek i kolegów smakują jeszcze lepiej. Dlatego dzieci klas I-III podczas drugiej przerwy, spożywają śniadanie połączone z degustacją owoców i warzyw, które otrzymują z Programu ,,Owoce i warzywa w szkole’'. Celem tego działania jest kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych przez włączanie większej ilości surowych owoców i warzyw do codziennej diety dziecka.
11
Dzień Chłopaka w klasie I i II
Z okazji tego dnia niezwykłego,
Życzymy Wam Chłopcy wszystkiego najlepszego,
Humoru radosnego
I aby codziennie spotkało Was coś magicznego.
Jak co roku, dzień 30 września w naszej szkole był Dniem Chłopaka. Z tej okazji panie i dziewczynki złożyły chłopcom serdeczne życzenia i odśpiewały „100 lat”. Nie zapomniano również o małych upominkach. Obchody Dnia Chłopaka minęły w miłej atmosferze.
9
Pyszny sok owocowo-warzywny
W ramach realizacji działań programu ,,Owoce i warzywa w szkole’’ uczniowie klasy I wzięli udział w zajęciach kulinarnych pod hasłem „Robimy pyszny sok owocowo-warzywny’’. Wyciskanie soku zostało poprzedzone dokładnym określeniem podstawowych zasad postępowania podczas przygotowywania i spożywania posiłków. Następnie uczniowie oglądali i nazywali przyniesione warzywa i owoce oraz słuchali wiersza Jana Brzechwy ,,Na straganie’’. Zaznaczali warzywa, które nie występowały w wierszu i rysowali swoje ulubione owoce. Uczestniczyli w pogadance na temat znaczenia witamin dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dowiedzieli się co to są witaminy oraz dlaczego powinniśmy jeść jak najwięcej warzyw i owoców. Najsmaczniejszym punktem zajęć była degustacja zrobionego soku jabłkowo-marchewkowego. Dzięki tym zajęciom dzieci kształciły odpowiednie nawyki żywieniowe, a także utrwalały wiedzę o konieczności przestrzegania zasad higieny podczas spożywania posiłków.
6
„Owoce i warzywa w szkole”.
W ramach scenariusza lekcji o zdrowym żywieniu na temat „Warzywa i owoce przez cały rok”, uczniowie klas III przygotowali sałatki z warzyw i owoców.
18
Wprowadzenie do programu „Owoce i warzywa w szkole”.
Głównym celem projektu jest wykształcenie u dzieci postaw prozdrowotnych poprzez uczenie zasad zdrowego odżywiania oraz przekazywanie wiedzy na temat produktów służących zdrowiu i produktów dla zdrowia szkodliwych. Ważnym celem jest uświadomienie związku pomiędzy żywieniem, a występowaniem wielu chorób i dolegliwości oraz podkreślenie roli codziennej aktywności fizycznej w profilaktyce zdrowotnej. W ramach tej inicjatywy dzieci wykonały plakaty tematyczne zachęcające do promowania zdrowego stylu życia.
3
Rymanowski Szlak Rowerowy
ROPA - NAFTA - LAMPA
12 października uczniowie klas VII i VIII uczestniczyli w lekcji on-line ,,Ignacy Łukasiewicz. Ropa –Nafta -Lampa”. Celem lekcji było przekazanie i utrwalenie wiadomości z historii przemysłu naftowego, przedstawienie postaci polskiego wynalazcy, twórcy przemysłu naftowego Ignacego Łukasiewicza oraz zapoznanie uczniów z pochodzeniem i składem chemicznym ropy naftowej. Z okazji 200 rocznicy urodzin Ignacego Łukasiewicza rok 2022 został ustanowiony rokiem tego wielkiego Polaka. Lekcja przeprowadzona była w formie wykładu i prezentacji multimedialnej prowadzonej przez pracowników działu historycznego muzeum w Bóbrce.
1
OWOCE I WARZYWA W SZKOLE
Szanowni Rodzice.
Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z treścią informacji dotyczącej udziału Państwa dziecka w Programie „Owoce i warzywa w szkole’’,
Program skierowany jest do uczniów klas I-V. Głównym celem programu jest kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych dzieci poprzez zwiększenie spożycia owoców, warzyw w codziennej diecie oraz propagowanie zdrowego odżywiania poprzez działania towarzyszące o charakterze edukacyjnym. Wzbogacają wiedzę dzieci na temat owoców i warzyw oraz uczą zasad zdrowego odżywiania. Spożywanie owoców i warzyw w szkole, wśród rówieśników sprzyja utrwalaniu się pozytywnych nawyków żywieniowych i przełamywaniu niechęci przed jedzeniem określonych produktów.
Wszelkie informacje dotyczące Programu, dostępne są na stronie KLIKNIJ
KONGRES MEDIATORÓW RÓWIEŚNICZYCH
W dniach 7-8 października w szkole w Zarszynie odbył się Kongres szkoleniowy mediatorów rówieśniczych. W ramach międzygminnej współpracy Szkolnych Klubów Mediatorów Rówieśniczych ze szkół w Zarszynie, Jaćmierzu, Turzym Polu, Milczy oraz Przysietnicy udało się zebrać blisko 60 młodych mediatorów na szkolenie i spotkanie integracyjne. Szkolenie odbywało się w podziale na grupy.
I BLOK SZKOLENIOWY
• Kontrakt
• Zasady i oczekiwania
• Czym jest mediacja?
• Konflikty.
II BLOK SZKOLENIOWY
• Mediator – kto to taki? – portret mediatora rówieśniczego
• Komunikacja i bariery komunikacyjne – warsztaty
• Klaryfikacje, parafrazy, komunikaty typu ja – ćwiczenia.
III BLOK SZKOLENIOWY
• Misja dobrej woli
• Procedura mediacji rówieśniczej – omówienie.
IV BLOK SZKOLENIOWY
• Symulacje mediacji rówieśniczej – ćwiczenia praktyczne.
Podsumowanie spotkania odbyło się 8 października w godzinach popołudniowych. Wręczenia uczestnikom Certyfikatów Mediatorów Rówieśniczych dokonał Prezes Podkarpackiego Centrum Mediacji – Pan Wiesław Pałka razem z Panią Wójt Gminy Zarszyn - Magdaleną Gajewską. Młodym Mediatorom życzymy udanych mediacji
22
Z wizytą w Komendzie Miejskiej Policji w Krośnie
Dn. 4.10.2022r. uczniowie klas VI- VIII wspólnie z wychowawcami wzięli udział w spotkaniu profilaktycznym z policjantami z Wydziału Prewencji, podczas którego poruszono ważne zagadnienia:
- odpowiedzialność prawna nieletnich zarówno w życiu rzeczywistym jak i w cyberprzestrzeni,
- zagrożenia płynące z używania przez osoby nieletnie substancji psychoaktywnych, alkoholu i wyrobów tytoniowych,
- sposób zachowania się w przypadku ataku terrorystycznego i wtargnięcia napastnika do szkoły.
Dodatkowo młodzież obejrzała film „Historia Mai”, który uświadomił wszystkim, czym jest hejt w sieci. Ponadto uczniowie mogli obejrzeć dawne umundurowanie policjantów, przyjrzeć się pracy technika kryminalistyki i zwiedzić izbę muzealną.
W dalszej części uczestnicy wyjazdu obejrzeli film: "Orlęta. Grodno '39". Przypomnieli sobie ważne wydarzenia z historii Polski.
51
Wycieczka klasy 4 i 5 do Krosna
W dniu 6.10.2022 r. uczniowie klasy 4 i 5 SP brali udział w wycieczce edukacyjnej do Państwpwej Straży Pożarnej oraz Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej w Krośnie.
Uczniowie w PSP mogli zapoznać się z pracą jaką wykonują strażacy na co dzień, zobaczyć nowoczesny sprzęt oraz brali udział w eksprymenccie dotyczącym przebywania i ewakuacji z pomieszczenia w którym jest pożar. Samochody strażackie oraz nowoczesny sprzęt gaśniczy wywarły na uczniach duże wrażenie. Po tak ciekawej lekcji młodziez udała się do Etnocentrum, gdzie mogla zaznajomić się z kulturą ludową ziemi krośnieńskiej. Brała równiez udział w ciekawych warsztatach rękodzielniczych, gdzie każda osoba mogła wlasnoręcznie wykonać dla siebie rekwizyt. Zwiedzanie wnętrz, obejrzenie filmu z dodatkowymi efektami, słuchanie oryginalnych pieśni ludowych, rozwiazywanie quizów dostarczyło uczniom niezapomnianych wrażeń.50
Najlepsi chłopcy w klasie 3.
Jesteście nieprzewidywalni, mądrzy, energiczni, optymistyczni!
30 września w klasie 3chłopcy obchodzili swoje święto. W tym dniu dziewczynki oprócz tradycyjnych życzeń i odśpiewania sto lat, wręczyły kolegom prezenty w postaci personalizowanych statuetek, ozdobionych słodkościami. Jednak, aby otrzymać niespodziankę chłopcy, musieli wykonać kilka niełatwych zadań i odpowiedzieć na trudne pytania związane z koleżankami z klasy. Panie również znalazły dla super chłopaków” małe co nieco”. Obchody DNIA CHŁOPCA minęły w sympatycznej i miłej atmosferze.18
MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH
Jak co roku w październiku, również w naszej szkole, obchodzony będzie Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. To dobra okazja do pokazania dorobku i potencjału biblioteki, jej pozycji w oczach uczniów i rodziców, a także zorganizowania różnego rodzaju aktywności i promocji czytelnictwa.
Ogłaszamy następujące AKCJE:
1. AKCJA „Książka na życzenie”
Na specjalnie przygotowanym druku (do pobrania w bibliotece) można zgłosić propozycje zakupów książkowych do biblioteki szkolnej. Każdy uczeń może zgłosić najwyżej trzy propozycje.
Wśród uczestników akcji rozlosujemy nagrody!
2. AKCJA Bookcrossingowa – uwalniamy książki
Obok biblioteki szkolnej zostanie stworzona półka, na której systematycznie będą pojawiać się książki do swobodnego zabierania i czytania. Można również przynieść na wymianę własną książkę i dać jej nowe życie.
Akcja adresowana jest do wszystkich, dzieci i dorosłych, którzy lubią czytać i chcą dzielić się książkami z innymi.
3. Kup Tanią Książkę!
Kiermasz taniej książki z Księgarni Tuliszkowo. Zapraszamy do zakupu książek, kolorowanek etc. w bardzo niskiej cenie.
Weź książkę, Przeczytaj, Zostaw książkę innym
Konkursy
„Tę książkę gorąco polecam na trudny i radosny czas”.
Konkurs polega na zachęceniu do przeczytania ciekawego utworu (nie lektury szkolnej). Konkurs przebiegać będzie w 2 kategoriach:
- - plastycznej (wykonanie rysunku lub plakatu dowolną techniką, z podaniem tytułu przedstawianej książki), dla klas I-IV. Technika prac dowolna – mogą być rysowane kredkami, malowane farbami, wydzieranki, wyklejanki itp., ale muszą być wykonane ręcznie. Każdą pracę należy podpisać na odwrocie według wzoru: imię, nazwisko, klasa. Najciekawsze prace zostaną nagrodzone.
Termin składania prac: do 30 października 2022 r.
- - literackiej (napisanie wypracowania w dowolnej formie wypowiedzi – na przykład zredagowanie komiksu, recenzji, listu, kartki z dziennika, opowiadania), dla klas V-VIII.
Termin składania prac: do 30 października 2022r.
Nagrodzone zostaną najciekawsze pracę oceną dodatkową z języka polskiego oraz nagrodą książkową.
Zapraszamy na kiermasz „taniej książki”
w godzinach otwarcia biblioteki
PROGRAM PROFILAKTYCZNO - EDUKACYJNY DEBATA
W czwartek 29 września uczniowie ze starszych klas wzięli udział w programie profilaktyczno - edukacyjnym DEBATA rekomendowanym przez Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom, Ośrodek Rozwoju Edukacji oraz Instytut Psychiatrii i Neurologii.
Podczas zajęć przekazywane były podstawowe informacje na temat szkodliwości i konsekwencji zażywania alkoholu oraz procesu uzależnienia. Poprzez debatę i i edukację zweryfikowane zostały mity oraz przekonania normatywne dotyczące używania napojów alkoholowych. Poprzez elementy treningu asertywności uczniowie uczyli się odmawiać spożywania alkoholu oraz radzić sobie z naciskiem grupy rówieśniczej. Uczniowie wykonywali temetyczne plakaty. Zajęcia cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem ze strony uczniów.
Archiwum Aktualności