• III Turniej Pożarniczo - Ratowniczy.
          • III Turniej Pożarniczo - Ratowniczy.

          • 27 maja w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr. 1 im. Jana Szczepanika w Krosnie  odbył się  III Turniej Pożarniczo - Ratowniczy o Puchar Dyrektora oraz Komendanta Państwowej Straży Pożarnej w Krośnie. Celem Turnieju Pożarniczo - Ratowniczego było popularyzowanie przepisów i kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony przeciwpożarowej i ratownictwa, w szczególności zapoznanie młodzieży z zasadami postępowania w czasie pożaru, z podstawowym sprzętem strażackim i zasadami jego obsługi oraz nabycie umiejętności pokonywania toru przeszkód i zasad udzielania pierwszej pomocy. Naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy 8 Paulina Wojtoń, Wiktoria Smoleń, Jagoda Przybylska, Martyna Kijowska.

        • POKAZY DOŚWIADCZEŃ Z FIZYKI
          • POKAZY DOŚWIADCZEŃ Z FIZYKI

          • 19 maja uczniowie z naszej szkoły wzięli udział w pokazie doświadczeń z fizyki na Politechnice Rzeszowskiej. Pokaz został przygotowany i zaprezentowany przez pracowników Politechniki oraz Uniwersytetu Marii Curie - Skłodowskiej w Lublinie. Popdczas pokazu uczniowie mieli okazję zobaczyć i brać udział w ciekawych doświadczeniach zebranych w cztery grupy tematyczne. Były to: dynamika bryły sztywnej, prąd elektryczny, ciśnienie oraz fale. Pokaz był tak przygotowany, że w większości doświadczeń brali udział chętni uczniowie wywołani z sali. Także nasza uczennica miała okazję, żeby sprawdzić osobiście jak wygląda zderzenie sprężyste dwóch piłek. Prezentowane doświadczenia były dostosowane do wieku uczniów i spotkały się z całkiem dobrym odbiorem.

        • Akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja
          • WITAJ MAJOWA JUTRZENKO

          • #laboratoriaprzyszlosci

            5 maja 2022r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 231 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uczniowie klasy II, IV i VI podczas swojego występu przybliżyli nam to ważne wydarzenie z historii naszego kraju. Była to okazja do refleksji nad wydarzeniami sprzed lat i dowód pamięci o naszych przodkach. Spotkania takie sprzyjają pielęgnowaniu patriotyzmu wśród uczniów naszej szkoły.

          • Klasa 2 składa życzenia strażakom.

          • Gdy Dzień Strażaka dumnie świętujesz,
            podziękowania za swą ofiarną służbę otrzymujesz.
            My do tych podziękowań dołączamy skromnie,
            życząc, byś się nie poddawał w pracy ważnej, lecz ryzykownej.

            Jak co roku w dniu 4 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Strażaka i dzień św. Floriana patrona Strażaków. Święto jest dobrą okazją do wyrażenia wdzięczności Strażakom (zawodowym i ochotnikom) za ich niebezpieczną i ciężką pracę według zasady „Bogu na chwałę, ludziom na ratunek”!

          • Dzień Ziemi w klasie 2.

          • Uczniowie klasy II, pragnąc uczcić Międzynarodowy Dzień Ziemi, założyli w klasie własną  hodowlę roślin. Najpierw dzieci przygotowały warsztat pracy potrzebny do założenia zielonego ogródka, m.in. nasionka, ziemię, narzędzia oraz skrzynki. Później rozmawialiśmy na temat etapów wzrostu roślin, warunków niezbędnych do ich rozwoju oraz zasad prawidłowej pielęgnacji.  Wiedząc już czego rośliny potrzebują do życia, przystąpiliśmy do pracy. Zasialiśmy nasionka: kopru włoskiego, bazylii, oregano, ogórka i szczypiorku. W domach dzieci założyły hodowlę fasoli, efekty mogliśmy podziwiać i omawiać w dniu święta Ziemi. Pozostało nam teraz uważnie obserwować wzrost roślin oraz dbać o ich rozwój. Oczywiście pamiętamy o podlewaniu! Mamy nadzieję, że nasza hodowla wkrótce zrobi się zielona.   

                 Osobiste zaangażowanie dzieci pozwala im łatwiej zrozumieć prawa przyrody i potrzebę jej ochrony. Przyroda jest sprzymierzeńcem rozwoju dziecka, tak więc warto w nią inwestować i o nią dbać.

          • „Legendy orła białego”

          • 22 kwietnia br. miłośnicy teatru ze SP w Milczy obejrzeli spektakl „Legendy orła białego” na scenie GOK w Rymanowie. Sztukę przygotował i wystawił Katolicki Teatr Edukacji z Krakowa. Młodzież podczas występu ujrzała legendarne postacie: Popiela, Piasta Kołodzieja i jego żonę Rzepichę, Lecha, Czecha i Rusa, Wandę, co nie chciała Niemca itp. Ważne wydarzenia, które wspomniano to: postrzyżyny Ziemowita, ślub Mieszka z Dobrawą i chrzest Polski. Uczniom podobały się efekty specjalne, ciekawa scenografia oraz kostiumy. Warto podkreślić, że spektakl odbywał się z udziałem publiczności. Uczeń naszej szkoły z klasy IV - Mikołaj Kania „został koronowany” na króla Bolesława.

          • WIOSENNE KANAPKI - JEMY ZDROWO I KOLOROWO!

          • Za oknem coraz ładniej, widać pierwsze oznaki wiosny. Uczniowie klasy 4 postanowili poczuć się wiosennie i zaczęli nowy dzień od przyrządzania pysznych, zdrowych i kolorowych kanapek. Każdy mógł przygotować drugie śniadanie według swoich upodobań i wybranych smaków. Wykorzystaliśmy zieloną sałatę, pomidory, ogórki, szczypiorek, rzodkiewki, paprykę i  stworzyliśmy smaczne, a zarazem zdrowe kanapki. Kanapki wyglądały bardzo smakowicie, wszyscy jedli z wielkim apetytem.
            Były to wspaniałe zajęcia uczące samodzielności, właściwego zachowania się przy stole i zdrowego odżywiania się. Uczniowie już wiedzą, że śniadanie to podstawa naszego dnia, a szczególnie kiedy znajdują się w nim bogate w witaminy warzywa. W tym sezonie wiosennym stawiamy na zdrowie!!!

          • Wyniki konkursu „Wiersze i wierszyki Juliana Tuwima”

          • W dniu 12 kwietnia 2022r. odbył się szkolny konkurs recytatorski dla dzieci z klasy II i III „Wiersze i wierszyki Juliana Tuwima”. Główne cele konkursu to m.in. promocja czytelnictwa wśród najmłodszych, popularyzowanie twórczości Juliana Tuwima, rozbudzanie zainteresowań literackich dzieci oraz rozwijanie zdolności recytatorskich i umiejętności scenicznych. Do konkursu przystąpiły wszystkie dzieci zarówno z klasy II jak i III. Poziom prezentowanych wierszy był bardzo wysoki, dzieci biorące udział w konkursie wykazały się ogromną pomysłowością, wyobraźnią, kreatywnością oraz talentami aktorskimi i scenicznymi. Prezentacje wzbogacone o rekwizyty i ruch sceniczny.

            Komisja konkursowa w składzie: Elżbieta Romańczak, Małgorzata Szul oraz Marta Kijowska, wybrała najlepiej recytowane wiersze, które oceniane były zgodnie z następującymi kryteriami:
            - pamięciowe opanowanie wiersza,
            - ciekawa interpretacja tekstu,
             - dykcja,
            - pomysł, kreatywność, ekspresja,
            - dobór tekstów do możliwości percepcyjnych recytatora,
            - ogólny wyraz artystyczny (uzasadniony gest sceniczny, element ruchu, mimika, rekwizyty itp...).
            Laureatami konkursu zostali:
            Klasa II
            I miejsce: Kacper Litarowicz, wiersz „ Dyzio marzyciel”.
            II miejsce: Nadia Prugar, wiersz „Bambo”.
            III miejsce: Ksawery Kijowski wiersz „Dwa Michały”.
            Wyróżnienie specjalne: Natan Szafran wiersz „Rzeczka”.
            Wyróżnienia: Milena Krupa, Szymon Józefczyk, Maciej Tutak.

            Klasa III
            I miejsce: Natalia Kilar ,,Kotek''
            II miejsce: Lena Kijowska ,,Bambo''
            III miejsce: Alan Kijowski ,,Bambo''
            Wyróżnienia: Sonia Polańska ,,Idzie Grześ'' , Hubert Łabuda ,,Spóźniony słowik''


            Nagrody i wyróżnienia uczniom wręczyła Pani dyrektor Beata Kozerska – Szewczyk. Bardzo serdecznie gratulujemy wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym. Wszystkim uczestnikom bardzo serdecznie dziękujemy za zaangażowanie, życzymy dalszych sukcesów i zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach.


            Organizatorkami konkursu, były:
            Dorota Skiba, Bożena Kaczka.

          • DROGA KRZYŻOWA

          • W Wielką Środę uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami wyruszyli na tradycyjną drogę krzyżową, wiodącą na cmentarz parafialny. Uczniowie z poszczególnych klas odczytywali rozważania i nieśli krzyż pomiędzy kolejnymi stacjami. 

          • WIELKIE SPRZĄTANIE

          • 7 kwietnia 2022 uczniowie ZSP w Milczy po raz kolejny uczestniczyli w akcji "Wiosenne sprzątanie". Na zdjęciach widać efekty ich pracy!!!

          • OPOWIEŚCI O UKRAINIE...

          • We wtorek 5 kwietnia gościliśmy w naszej szkole pochodzącego z Ukrainy Michała. Michał w bardzo ciekawej prezentacji, w przystępny sposób przedstawił krótko historię Ukrainy, jej symbole narodowe oraz opowiedział o kulturze i zwyczajach mieszkajacych tam ludzi. W krótkim filmie mogliśmy także obejrzeć przepiękne krajobrazy oraz miasta i wiele atrakcji turystycznych Ukrainy widzianych z lotu ptaka. 

          • POMAGAMY...

          • W odpowiedzi na apel gminy Głogów Małopolski zebraliśmy kilkadziesiąt zabawek dla dzieci, które wraz z rodzicami uciekły przed wojną na Ukrainie i są gośćmi Głogowa Małopolskiego. Dzieci z naszej szkoły chętnie i z sercem kupowały nowe zabawki dla swoich doświadczonych wojną rówieśników. Za dar serca wszystkim dziękujemy, a do podziękowań dołączyła się również Gmina Głogw Małopolski.

          • "W TEATRZE KUKIEŁKOWYM" - PRACE DZIECI Z KLASY 2.

          • Jako podsumowanie wiadomości związanych z teatrem, uczniowie wykonali prześliczne i pomysłowe kukiełki z drewnianej łyżki. Pomysłowe rekwizyty posłużyły uczniom do przygotowania kilku scenek teatralnych. Zabawie nie było końca.

          • „Zdrowie na patyku”- czyli pyszne i zdrowe szaszłyki owocowe.

          • Uczniowie klasy 2 w ramach zajęć z cyklu „Zdrowe ciało, zdrowy duch”, przygotowały pyszne owocowe przekąski. Była to świetna okazja do powtórzenia nazw owoców krajowych i egzotycznych, poznania ich zapachów i smaku. Dzieci samodzielnie obierały i  kroiły owoce na kawałki, po czym każdy komponował i nadziewał na patyczki swoje ulubione owoce tworząc pyszne i zdrowe szaszłyki. Praca zakończyła się degustacją, wszystkie owoce zostały skonsumowane z apetytem. Przygotowanie deseru dało dzieciom wiele satysfakcji, uświadamiając im jednocześnie jak ważną rolę odgrywają witaminy we właściwym funkcjonowaniu  organizmu.

          • Zajęcia innowacyjne w klasie 2

          • Klasa 2, podczas omawiania lektury „Rany Julek! O tym, jak Julian Tuwim został poetą” Agnieszki Frączek, załapała „bzika” do eksperymentów...   

            W swoim klasowym laboratorium wykonali następujące eksperymenty:

             ”Kolorowy taniec”

             ”Wybuch wulkanu”

             ”Dziura w dłoni”

            Na co dzień w naszej klasie  kładziemy nacisk na naukę dla życia, dlatego praktyczne zajęcia odbywają się u nas regularnie.  Już niedługo tajemnicze szaszłyki….

          • Rekrutacja do I klasy i przedszkola 2022/2023 - wyniki

          • Informuję, że wszyscy zgłoszeni kandydaci do kl.I Szkoły Podstawowej w Milczy i zgłoszeni kandydaci do Przedszkola "Wesołe Maluchy" w Milczy zostali zakwalifikowani do przyjęcia na rok szkolny 2022/2023.

            Przypominamy o potwierdzeniu woli zapisu w dniach 04-05.04.2022r. 

            Dyrektor ZSP w Milczy 

          • WIOSNA- PORA RADOSNA

          • Dnia 21 marca br. uczniowie klas edukacji wczesnoszkolnej powitali nadchodzącą wiosnę w bibliotece szkolnej. Uczczono w ten sposób również, przypadający w tym dniu, Światowy Dzień Poezji. Dzieci czytały bądź recytowały wiersze o tematyce wiosennej, następnie rozpoznawały odgłosy ptaków, zwiastujących nadejście wiosny, odgadywały układały z rozsypani sylabowej nazwy kwiatów, które rozkwitają w tym czasie, rozwiązywały zagadki wiosenne. Na zakończenie wizyty w bibliotece, każda z klas wykonała plakat z pierwszymi zwiastunami wiosny.