KOZIOŁEK MATOŁEK
MÓJ DZIENNICZEK LEKTUR
Uczniowie klasy II realizowali projekt czytelniczy ,,Mój dzienniczek lektur”. Miał on na celu zachęcenie dzieci do doskonalenia umiejętności czytania. Nagrodami książkowymi zostały nagrodzone dzienniczki następujących
uczniów: Zofii Maciejowskiej, Mai Wielobób, Antoniny Patli, Mileny Wielobób i Franciszka Guzylaka. Wszystkie dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy.
REKRUTACJA UZUPEŁNIAJĄCA DO PRZEDSZKOLA i KLASY I SZKOŁY PODSTAWOWEJ NA ROK 2023/2024
Dyrektor Zespołu Szkół Publicznych w Milczy przypomina, że od 08.05-12.05.2023r. trwa rekrutacja uzupełniająca na rok szkolny 2023/2024 do Przedszkola i I klasy Szkoły Podstawowej w Milczy. Dokumenty można pobrać ze strony szkoły lub w sekretariacie. Zapisu rodzice dokonują osobiście w sekretariacie szkoły w godz. 7.00-15.00.
Witaj maj, 3 maj...
#laboratoriaprzyszłości
,,Niech pokolenia pokoleniom, przekazują pamiątkę dnia tego"Pod takim hasłem uczniowie naszej szkoły, dnia 4 maja br. uczcili 232. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W montażu słowno- muzycznym wystąpili uczniowie klasy IV i V. Spotkanie rozpoczęło odśpiewanie hymnu państwowego, a następnie przypomniane zostały wydarzenia, które doprowadziły do uchwalenia pierwszej polskiej konstytucji oraz zmian, jakie wprowadzała. Młodzież odczytała fragmenty dzieł oświeceniowych pisarzy politycznych, jak Hugo Kołłątaja czy Stanisława Staszica, którzy nawoływali do reformy ustroju państwa oraz wskazywali zagrożenia, jakie płyną z braku reform politycznych. Był to czas refleksji nad historią Polski i lekcja patriotyzmu.
5
Sukces naszych drużyn w turnieju piłkarskim⚽.
W dniu 28 kwietnia 2023 r. na boisku Orlik 2012 w Rymanowie odbyły się eliminacje gminne turnieju piłkarskiego Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku. Do sportowej rywalizacji przystąpiły drużyny z Królika Polskiego, Rymanowa oraz Milczy.
Naszą szkołę reprezentowali w kategorii U-10: Filip Gębuś, Kacper Litarowicz, Szymon Jóżefczyk, Filip Kijowski, Gabriel Kijowski, Wojciech Smoleń, Filip Matusz oraz Franciszek Guzylak.
W kategorii U -12 wystąpili: Adam Kijowski, Kamil Pelczarski - Kędzior, Bartłomiej Piątek, Mikołaj Kania, Dominik Smoleń, Filup Ostach, Szymon Kijowski, Krzysztof Ostach oraz Błażej Krupa.Po zaciętej rywalizacji nasza drużyna w kategorii U-10 zajęła I miejsce 🏆 i tym samym awanasowała do dalszej rywalizacji. Drużyna U - 12 zajęła II miejsce ustępując drużynie z Rymanowa.
Serdecznie gratulujemy osiągniętych wyników!!! 👏👍😁
5
Gminny konkurs recytatorski „Współcześni poeci dzieciom”
W piątek, 21 kwietnia, w naszej szkole odbył się konkurs recytatorski "Współcześni poeci dzieciom". W konkursie wzięło udział 23 uczniów klas III ze Szkół Podstawowych w Bziance, Sieniawie, Rymanowie, Posadzie Górnej, Klimkówce, Wróbliku Szlacheckim oraz Milczy. Przedstawili oni wiersze współczesnych poetów dla dzieci np. Elizy Rozdoby, Doroty Gellner, Jacka Cudnego, Małgorzaty Strzałkowskiej, czy Agnieszki Frączek.
Celem konkursu była dbałość o kształcenie języka polskiego oraz popularyzacja poezji dziecięcej. Poziom konkursu okazał się niezwykle wysoki i komisja konkursowa stanęła przed dużym wyzwaniem. Po naradzie, podczas której oceniano płynność, wyrazistość, intonację oraz ogólne wrażenie estetyczne przedstawionych wierszy jury w składzie: Alina Pulnar (przewodnicząca),Monika Rygiel, Beata Litwin wyłoniło następujących laureatów:
I miejsce Filip Jurasz ze Szkoły Podstawowej w Posadzie Górnej za wiersz „Trójkątna bajka” Danuty Wawiłow.
II miejsce Julia Przybylska ze Szkoły Podstawowej w Milczy za wiersz „Rybka i wieloryb” Anny Gratkowskiej.
III miejsce Emilia Setlak ze Szkoły Podstawowej w Wróbliku Szlacheckim za wiersz „Kura domowa” Mariusza Jelenia.
Przyznano także wyróżnienie specjalne: dla Mileny Szałaj ze Szkoły Podstawowej w Króliku Polskim za przedstawienie wiersza „Dama” Agnieszki Frączek.
Wszystkie dzieci, recytujące wiersze, otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz medale. Laureaci dodatkowo zostali nagrodzeni dyplomami i książkami.
Występy dzieci zostały przeplecione poczęstunkiem oraz zabawami integracyjnymi, zorganizowanymi przez członków „Szkolnego Koła Mediatorów” z naszej szkoły. Na koniec spotkania wszyscy uczestnicy zatańczyli taniec integracyjny belgijka oraz wykonano pamiątkową wspólną fotografię. Nagrody dla wszystkich uczestników konkursu zostały ufundowane przez Burmistrza Gminy Rymanów.
Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy i dziękujemy za udział.
Organizatorzy konkursu:
Dorota Skiba
Elżbieta Romańczak
67
WIOSENNE PORZĄDKI
- 9
XV Regionalne Mistrzostwa Pierwszej Pomocy.
20 kwietnia 2023r. w Zespóle Szkół Naftowo-Gazowniczych "Naftówka" w Krośnie odbyły sie jubileuszowe XV Regionalne Mistrzostwa Pierwszej Pomocy. W tegorocznych zawodach uczestniczyło 19 drużyn szkół podstawowych z terenu województwa podkarpackiego oraz ze Słowacji. W mistrzostwach uczetniczyły także nasze ucznnice: Katarzyna Bluj, Łucja Fil, Maja Gębuś oraz Karolina Hanus. Dziewczyny ostatecznie zajęły wysokie VII miejsce.
Wiecej informacji i zdjęć znajduje się na stronie krosno112.pl - kliknijSerdecznie gratulujemy dzieczynom osiągnietego wyniku.
KREATYWNA LEKCJA MATEMATYKI W KL VIII
ŻYCZENIA
Życzymy wszystkim uczniom i rodzicom,
aby Wielkanoc ogarnęła Was szczególną tradycją
i nowymi szczęśliwymi przeżyciami,
Ale przede wszystkim by Wielkanoc umocniła Waszą wiarę,
podniosła na duchui napełniła Wasze serca radością.
Dyrektor i pracownicy
ZSP w Milczy
Konkurs Recytatorski ,,Pięknie recytuję wiersze Juliana Tuwima’’
Dnia 30 marca odbył się wśród uczniów klasy pierwszej Konkurs Recytatorski ,,Pięknie recytuję wiersze Juliana Tuwima’’.
Celem konkursu było:
- popularyzacja twórczości poety,
- rozwijanie recytatorskich i aktorskich uzdolnień dzieci,
- upowszechnianie kultury języka.
Uczniowie prezentowali jeden z wybranych przez siebie wierszy Juliana Tuwima. Komisja konkursowa w składzie: pani Matylda Wojtoń oraz pani Kornelia Łożańska oceniając recytację, wzięła pod uwagę stopień pamięciowego opanowania tekstu, intonację, dykcję, interpunkcję, ruch sceniczny oraz strój i rekwizyt. Dzieci nie kryły emocji i tremy, która im towarzyszyła, ale dzięki wsparciu i życzliwemu nastawieniu komisji wszyscy zaprezentowali się wspaniale. Jury nie miało łatwego zadania, bo wyłonienie zwycięzców okazało się wyjątkowo trudne. Ostatecznie, po długich naradach, wyniki konkursu wyglądają następująco:
I miejsce zajęli: Iga Kijowska, Maksymilian Tabisz, Filip Nóżka, Antoni Pojnar,
II miejsce zajęła: Karolina Kijowska, Milena Tutak
III miejsce zajął: Jan Sikora,
IV miejsce zajęli: Filip Buczek, Adam Józefczyk, Zuzanna Zubik, Kuba Dmitrzak
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w kolejnych konkursach recytatorskich.
6
KONKURS RECYTATORSKI KLAS 0 i I SP
W dniu 31.03.23 w Szkole Podstawowej w Rymanowie odbył się konkurs recytatorski pt. „Polscy poeci dzieciom”. W konkursie wzięły udział dzieci z klas „0” i ISP. Spotkanie rozpoczęło się przedstawieniem przygotowanym przez uczniów z Rymanowa. Dzieci zaprezentowały swoje umiejętności recytatorskie, a wesołe wierszyki wprowadziły wszystkich w niezwykły świat poezji.
W konkursie brały udział dzieci z klasy „0”: Amelia Przybylska i Szymon Stapiński oraz z klasy ISP: Iga Kijowska i Milena Tutak. Nasi uczniowie z wielkim przejęciem czekali na swoje występy, a każde dziecko bardzo dobrze zaprezentowało się na scenie. Jako pierwsza wystąpiła Amelia Przybylska
w wierszu H.Niewiadomskiej „Zebra” następnie Szymon Stapiński w utworze M.Czechoskiej „Zaginiony krokodyl”, a w grupie starszej zaprezentowane zostały wiersze Jana Brzechwy: „Kaczka dziwaczka”- przedstawiła Iga Kijowska oraz „Czapla i żuraw” – Milena Tutak.
Występy dzieci były bardzo udane, wszystkie otrzymały wyróżnienia i nagrody za udział w konkursie, a na szczególne wyróżnienie zasługuje Milena Tutak, która zajęła w swojej kategorii II miejsce.
Udział w takich konkursach przynosi dzieciom wiele radości, pozwala zaprezentować swoje talenty uczy panowania nad emocjami, a dla rodziców i nauczycieli jest ogromną satysfakcją z osiągniętych wyników.
4
Pomagamy bezdomnym zwierzętom.
W piątek 31 marca 2023 r. podczas wyjazdu na basen uczniowie kl. IV - VI, odwiedzili schronisko dla zwierząt "Wesoły kundelek" w Lesku. Wizyta poprzedzona była zbiórką jedzenia dla psów i kotów. Cieszymy się, że dzieci oraz rodzice wykazali się tak dużym zainteresowaniem i chętnie przystali na propozycję zbiórki żywności. Głównym celem pobytu w schronisku było uwrażliwienie dzieci na los bezdomnych zwierząt oraz chęć gotowości niesienia pomocy bezbronnym i skrzywdzonym zwierzętom. Podczas zwiedzania uczniowie dowiedzieli się jak funkcjonuje schronisko oraz zobaczyli jak wyglądają pomieszczenia dla psów i kotów.
5
Wyjazd na basen
W dniu 31 marca uczniowie klasy IV - VI uczestniczyli w zajęciach na basenie w Lesku. Wycieczka została zorganizowana w celu zaprezentowania uczniom alternatywnej formy spędzania czasu wolnego, zabawy i integracji. Ćwiczenia w wodzie w bezpieczny i przyjazny sposób oswajają z nowym środowiskiem, pozwalają pokonać strach i opór przed wodą. Uczniowie pod opieką ratowników i opiekunów mogli wykazać się umiejętnością pływania. Zjeżdżalnie, jaccusi i basen - to atrakcje, z których mieli okazję skorzystać uczestnicy wyjazdu na krytą pływalnię.Czas spędzony na basenie był dobrym sposobem na relaks. Miejmy nadzieję, że to nie ostatni taki wyjazd.
ELIMINACJE GMINNE OGÓLNOPOLSKIEGO TURNIEJU WIEDZY POŻARNICZEJ „MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM”
Gminne eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom” odbyły się w Zespole Szkół Publicznych w Rymanowie w poniedziałek 27 marca 2023r.
Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom” ma na celu popularyzowanie przepisów i kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej.
W szczególności służy popularyzowaniu wśród dzieci i młodzieży znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek pożaru, praktycznych umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym, wiedzy na temat techniki pożarniczej, organizacji ochrony przeciwpożarowej oraz historii i tradycji ruchu strażackiego.Naszą szkołę reprezentowali uczniowie Antonina Kasperkowicz, Emilia, Kijowska, Wiktoria Kijowska, Błażej Krupa, Katarzyna Bluj, Łucja Fil, Maja Gębuś oraz Karolina Hanus. Turniej składał z dwóch etapów, części pisemnej - testu i części ustnej do której zostali zakwalifikowani uczniowie z największą ilością punktów z testu.
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu!!!
WIOSENNE KANAPKI - JEMY ZDROWO I KOLOROWO!
W dniu 24.03.2023 r. uczniowie klasy V, postanowili poczuć się wiosennie dlatego wszyscy zabrali się do przyrządzania pysznych, zdrowych i kolorowych kanapek. Do przygotowania drugiego śniadania ucniowie wykorzystali między innymi pomidory, ogórki, rzodkiewki, zieloną sałatę oraz szczypiorek. Wszystkie kanapki wyglądały jak „dzieła sztuki kulinarnej” i zostały szybko zjedzone przez swoich autorów. Były to wspaniałe zajęcia uczące samodzielności, właściwego zachowania się przy stole i zdrowego odżywiania się. Uczniowie dobrze wiedzą, że śniadanie to podstawowy posiłek każdego dnia, a szczególnie kiedy znajdują się w nim bogate w witaminy warzywa. Zajęcia odbyły się w ramach realizacji zadań z programu "Warzywa i owoce w szkole"
5
DZIEŃ MATEMATYKI
Matematyka jest delikatnym kwiatem,
który rośnie nie na każdej glebie
i zakwita nie wiadomo kiedy i jak.
(Jean Fabre)Matematyka otacza nas wszędzie i mamy z nią do czynienia w niemal każdym aspekcie naszego życia. Jako królowa nauk ma swoje święto, które przypada na dzień 12 marca.
W tym roku szkolnym klasy edukacji wczesnoszkolnej przystąpiły do realizacji innowacji pedagogicznej „Matematyka jest wszędzie”. Celem naszych działań jest:
- popularyzacja wiedzy matematycznej wśród jak najszerszego kręgu uczniów,
- wzbogacenie słownictwa matematycznego,
- rozwijanie zainteresowań i uzdolnień matematycznych uczniów,
- wyrabianie umiejętności pracy zespołowej, prezentacji własnego punktu widzenia i brania pod uwagę poglądów partnera,
- rozwijanie umiejętności logicznego myślenia, spostrzegawczości, odkrywania reguł i prawidłowości.
W ramach projektu 15 marca zorganizowano w klasach edukacji wczesnoszkolnej Dzień Matematyki.
W tym dniu na wszystkich zajęciach naprawdę królowała matematyka - taka bez nudnych zadań, bez wzorów, bez wkuwania - za to pełna dobrej zabawy, kreatywnego myślenia i zdrowej rywalizacji.
Zabawy matematyczne między klasami dostarczyły nam wielu emocji i śmiechu.
Uczniowie zmagali się z nietypowymi zadaniami, zagadkami i krzyżówkami matematycznymi.
Tego dnia matematyczne działania przyjęły formę nauki przez zabawę, dzięki której możliwe było osiągnięcie zaplanowanych celów.
30
Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa - Dzień Kolorowej Skarpetki
21 marca to nie tylko pierwszy dzień wiosny, ale także Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa – Dzień Kolorowej Skarpetki. Data ta związana jest z występowaniem w 21 parze dodatkowego, trzeciego chromosomu, a kolorowa skarpetka jest symbolem tego dnia, bowiem chromosom ten przypomina kształt skarpetki.
W tym roku nasza szkoła po raz kolejny włączyła się w akcję #OREWJuszczynWjątkowaSkarpetka. Uczniowie oraz dzieci z przedszkola samodzielnie wykonały piękne, kolorowe skarpetki. Następnie skarpetki zawieszone zostały na sznurku, którego długość osiągnęła 12 metrów 80 cm!!! Wszyscy chętni, na znak solidarności z osobami z Zespołem Downa, założyli kolorowe skarpetki, nie do pary.
REKRUTACJA DO KL.I SZKOŁY PODSTAWOWEJ I PRZEDSZKOLA "WESOŁE MALUCHY" W MILCZY
Informuję, że wszyscy zgłoszeni kandydaci do kl.I Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Milczy zostali zakwalifikowani do przyjęcia w roku szkolnym 2023/2024. Prosimy rodziców o potwierdzenie woli przyjęcia dziecka do I klasy szkoły podstawowej i przedszkola oraz dostarczenie do sekretariatu szkoły pisemnego oświadczenia . Prosimy o przestrzeganie terminów ( od 21.03 do 29.03.2023r.) Brak potwierdzenia spowoduje skreślenie kandydata z listy zakwalifikowanych do przyjęcia.
Ekologiczne Stworki
#laboratoriaprzyszłości
Uczniowie klasy 5 podczas lekcji techniki tworzyli "ekologiczne stworki". Prace przestrzenne wykonane były z surowców wtórnych, czyli z odpadów, które mogą być wykorzystane powtórnie. Uczniowie wykorzystywali butelki typu PET, tworzywa sztuczne, folie itp. Technika tworzenia była zupełnie dowolna. Można było ciąć, kleić, budować, łączyć ze sobą dostępne materiały w dowolny sposób. Ograniczeniem była tylko wyobraźnia! Wszystkie „recyklingowe ludki” charakteryzowały się oryginalnością i pomysłowością. Lekcja poprzedzona była pogadanką na temat ogromnej ilości odpadów, które stanowią śmiertelne zagrożenie dla środowiska i zdrowia człowieka. W trakcie zajęć wykorzystane zostały narzędzia zakupione w ramach projektu „Laboratoria Przyszłości”.
6
Archiwum Aktualności