• BEZPIECZNE FERIE 2023

          • Drodzy Uczniowie!

            Z okazji rozpoczynających się ferii zimowych w naszym województwie chcemy życzyć Wam wspaniałego i przede wszystkim bezpiecznego wypoczynku zimowego. Ferie zimowe są po to by odpoczywać, bawić się i rozwijać swoje zainteresowania, na które w okresie nauki wszystkim brak czasu.

            Mamy nadzieję, że zasady, o których wam przypomnimy będą doskonałym kierunkowskazem gwarantującym bezpieczne spędzenie ferii zimowych.

            Dyrekcja i nauczyciele ZSP w Milczy

        • Poznajemy przyrodę podkarpacką
          • Poznajemy przyrodę podkarpacką

          • 13 stycznia uczniowie klasy 5 wzięli udział w warsztatach „ Poznajemy przyrodę podkarpacką” w ramach dni otwartych dla szkół organizowanych przez Fundację Jaś Wędrowniczek w Rymanowie we współpracy
            z instytucjami: Nadleśnictwo Rymanów, Lasy Państwowe Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie, Nadleśnictwo Ustrzyki Dolne oraz Magurski Park Narodowy.

            Organizatorzy przygotowali dla uczniów wiele atrakcji. Na wstępie dzieci wysłuchały wykładu wraz
            z ciekawą prezentacja multimedialna na temat podkarpackiej przyrody. Następnie odwiedzały  przygotowane stoiska, gdzie biorąc udział w różnego rodzaju quizach i warsztatach, mogły poprzez zabawę zgłębiać tajniki przyrody. Uczniowie mieli możliwość wykonać karmniki dla ptaków, leśne stroiki, które później zabrali do domu oraz samodzielnie ulepić „ptasie pyzy” – przysmak dla ptaków. Mogli też posłuchać odgłosów lasu, rozpoznawać tropy i ślady, drzewa iglaste, podziwiać poroża, czy obejrzeć z bliska ptasie pióra, a nawet czaszki różnych zwierząt. Poznali także tajniki życia pszczół. Dowiedzieli się między innymi dlaczego jelenie i łosie zrzucają poroże, jakie zwierzęta zapadają w sen zimowy oraz jakie ptaki odlatują do ciepłych krajów. Mogli również usłyszeć oraz samodzielnie za pomocą rogu myśliwskiego naśladować odgłosy zwierząt.

            Na zakończenie nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu pt. „Las” i spośród wszystkich prac plastycznych wybrano sześć, które zostały nagrodzone. Uczennica naszej szkoły Wiktoria Kijowska zajęła 3 miejsce.
            Serdecznie gratulujemy wszystkim nagrodzonym i uczestnikom konkursu.

          • „Oto ja posyłam anioła”

          • Dnia 11 stycznia 2022 r. uczniowie klasy III wraz z opiekunami uczestniczyli w spektaklu teatralnym pt. ,,Oto ja posyłam anioła”, w wykonaniu wychowanków, pracowników OREW oraz wolontariuszy. Udział w spektaklu miał charakter integracyjny. Dziś przekonaliśmy się, że Anioły są wśród nas. Spektakl odbył się w Rymanowie w kinie
            „Sokół. Bardzo dziękujemy za zaproszenie.

          • Spektakl "Bezpieczna droga do szkoły"

          • 12 grudnia 2022 uczniowie klas 1-4 oraz przedszkolaki obejrzeli spektakl profilaktyczny „Bezpieczna droga do szkoły” zaprezentowany przez artystów ze Studia Edukacji Profilaktycznej i Inicjatyw Artystycznych „Szafir” z Krosna. Barwna scenografia, kostiumy, oprawa muzyczna oraz konkursy przypomniały dzieciom najważniejsze zasady zachowania się na drodze tj. m.in. przechodzenie na drugą stronę jezdni, poruszanie się wzdłuż jezdni,
            zachowanie się w sytuacji, gdy ktoś obcy proponuje podwiezienie, znajomość znaków drogowych czy noszenie odblasków. Widowisko zostało przyjęte z dużym zainteresowaniem,  uczniowie chętnie włączali się do zabawy i wspólnego śpiewania.

          • WIGILIA KLASOWA KLASY 3

          • Święta Bożego Narodzenia w tradycji polskiej to czas niezwykły.
            Najbardziej wyjątkowym dniem jest oczywiście WIGILIA.

            22 grudnia 2022r. klasa 3 wspólnie z wychowawczynią zorganizowała klasową Wigilię, czyli spotkanie przedświąteczne. Na tej uroczystości nie mogło zabraknąć pysznych potrawy wigilijnych przygotowanych przez niezawodnych rodziców. Na początku uczestnicy wysłuchali ewangelii, następnie wszyscy podzielili się opłatkiem, złożyli sobie życzenia i zasiedli przy wigilijnym stole. Po tradycyjnych smakołykach odbyło się wspólne śpiewanie kolęd. W takiej serdecznej, rodzinnej atmosferze klasa 3 spędziła czwartkowy dzień w szkole.

          • WYJAZD NA ŁYŻWY

          • W dniu 12 styczna uczniowie klasy VI wybrali się na lodowisko w Rymanowie Zdroju. Celem wyjazdu było propagowanie sportu zimowego, aktywnego stylu życia, integracja grupy oraz dobra zabawa. Wszyscy chętnie poddali się łyżwiarskim szaleństwom. Wycieczce towarzyszyła miła atmosfera, a uczestnikom dopisywało poczucie humoru. Mimo, iż nie wszyscy byli ekspertami w jeździe na lodowisku szybko nabrali nowych umiejętności i jeździli bardzo dobrze. Nie obyło się bez upadków, czasem przydała się koleżeńska pomoc, ale mimo wszystko była to prawdziwa frajda. Wszyscy bawili się znakomicie, ponieważ całe lodowisko było do naszej dyspozycji. Uczniom dopisała nie tylko pogoda lecz również dobry humor. Wycieczka dla wszystkich była bardzo udana i na pewno ją powtórzymy.

        • BAL KARNAWAŁOWY
          • BAL KARNAWAŁOWY

          • W dniu 12.01.23 w szkole w Milczy odbył się bal karnawałowy. W zabawie brali udział uczniowie klas I-III SP oraz dzieci uczęszczające do przedszkola. Uczniowie pięknie przebrani i pełni energii rozpoczęli zabawę o godzinie 14.00. Wesoła muzyka, ciekawe zadania z wykorzystaniem rekwizytów sprawiły, że wspólnie spędzony czas był pełen uśmiechu i radości dla każdego dziecka. Animatorki prowadzące zabawę karnawałową wykazały się ogromną pomysłowością i sprawiły, że dzieci z  chęcią brały udział we wszystkich zabawach. Uczniowie mieli również możliwość zabawy z bajkową postacią bałwana Olafa, który przeprowadził znane i lubiane zabawy ruchowe. W organizację balu karnawałowego zaangażowali się również rodzice nalężący do Rady Rodziców i przygotowane zostały małe przekąski na ciepło oraz słodycze, za co serdecznie dziękujemy. Dodatkowe podziękowania kierujemy do państwa Beaty i Roberta Kijowskich, prowadzących Delikatesy Centrum we Wróbliku Szlacheckim, którzy ufundowali słodkie upominki dla dzieci uczestniczących w balu.

             

          • DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH

          • W naszej szkole rozpoczął się cykliczny Dzień Języków Obcych. Podczas zajęć języka niemieckiego uczniowie klasy VII i VIII przedstawili przygotowane przez siebie prezentacje o tradycjach bożonarodzeniowych w krajach niemieckojęzycznych. Uczniowie mogli poznać zwyczaje świąteczne w Niemczech, Austrii, Szwajcarii oraz Liechtensteinie. Klasy IV-VIII wzięły udział w konkursie na najpiękniejsze życzenia. Uczniowie wykonali piękne kartki świąteczne, wśród nich mogliśmy przeczytać wspaniałe teksty w języku angielskim, niemieckim i hiszpańskim. Każda praca została wyróżniona. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom i reprezentantom klas za zaangażowanie i pomysłowość

          • ŻYCZYMY, ŻYCZYMY...

          • Z okazji Świąt Bożego Narodzenia

            składamy najserdeczniejsze życzenia

            zdrowia, wszelkiej pomyślności i spokoju. 

            Niech będą one radosne i pełne rodzinnego ciepła.

            Niech przyniosą wytchnienie od codziennych zmagań i trosk.

            Życzymy, by dobroć i życzliwość okazywana w wigilijną noc

            towarzyszyła nam przez cały cały 2023 Rok.

            Dyrekcja i Rada Pedagogiczna ZSP w Milczy 

          • CICHA NOC, ŚWIĘTA NOC...

          • Czwartek, 22 grudnia 2022r. był w naszej szkole dniem uroczystym. Odbyły się klasowe wigilie oraz akademia z okazji Bożego Narodzenia. Popłynęły piękne kolędy, wiersze i życzenia. Scenki odgrywane przez uczniów były takze okazją do zadumy nad życiem i nad tym, co jest najważniejsze...

          • Mikołajkowy wyjazd uczniów z klas I – III.

          • 6 grudnia 2022 roku, w „Mikołajki” uczniowie młodszych klas naszej szkoły wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę. Pierwszym punktem wyprawy był pobyt w Sali zabaw „Smyk” w Krośnie. Dzieciaki z wielką radością znajdowały sobie zajęcia korzystając z mini pojazdów, skakańców, labiryntów i innych zabawek. Pobyt w sali dobiegł końca i nadszedł czas na pożegnanie z tym magicznym i bajkowym miejscem. Następnie udaliśmy się
            do Kina Helios w Galerii Vivo. Film, który obejrzeliśmy nosił tytuł ”ŚWIĄTECZNA NIESPODZIANKA”. Podczas seansu dzieci dowiedziały się, że nie wszystkie misie zapadają w zimowy sen. A w tym, jednym naprawdę można się zakochać, szczególnie że, potrafi mówić ludzkim głosem. I to nie tylko w Wigilię. Po zakończonym seansie udaliśmy się w drogę powrotną do szkoły. To była udana wycieczka. Towarzyszyły jej radość i dobry humor.

        • 21.11. - 25.11. Tydzień Dobrych Relacji
          • 21.11. - 25.11. Tydzień Dobrych Relacji

          • Za nami Tydzień Dobrych Relacji - wyjątkowy czas, pełen pozytywnych emocji i wielu wrażeń. Nasze obchody rozpoczęliśmy od Dnia Pozdrowień i Życzliwości. W tym dniu, przy pomocy  Pudełka Życzliwości, przekazanych zostało wiele imiennych kartek, które sprawiły radość adresatom. Parter szkoły przyozdobiła Tablica Pozdrowień. Szybko została ona zapisana pozytywnymi komunikatami, dobrym słowem skierowanym do innych osób.

            W Dniu Uśmiechu na drzwiach do sal lekcyjnych pojawiły się wesołe dekoracje. Uczniowie w każdej klasie wytypowali najżyczliwszego ucznia, który otrzymał Klasowy Bilet Uśmiechu – GRATULUJEMY!!! Radosne emotki, przypięte w tym dniu, do ubrania, zwalniały z pytania.

            Dzień Mediacji był dniem, w którym szkolni mediatorzy, przy pomocy prezentacji multimedialnej i scenek sytuacyjnych, przybliżyli uczniom klas 4-8 ideę mediacji. Przygotowana została również gazetka informacyjna, promująca pośredniczenie
            w rozwiazywaniu sporów.

            W czwartek, w ramach Dnia Tolerancji, gościliśmy w naszej szkole pana Andrzeja Szczęsnego - polskiego narciarza alpejskiego, paraolimpijczyka. Zwycięzcę I edycji programu rozrywkowego „Celebrity Splash!”.  Gdy miał 10 lat poważnie zachorował. Zdiagnozowany został u niego nowotwór kości prawej nogi. Lekarze nie pozostawili wyboru, konieczna była amputacja. Po długiej rehabilitacji doszedł do siebie i zaczął myśleć o profesjonalnym uprawianiu sportu.

            Panie Andrzeju - dziękujemy za to bardzo wartościowe spotkanie, które udowodniło nam, że CHCIEĆ TO MÓC.

            Podsumowanie naszej akcji odbyło się w piątek. Cała społeczność szkolna i przedszkolna spotkała się na sali gimnastycznej gdzie wspólnie zatańczyliśmy Belgijkę. Wychodząc z założenia, że życzliwość uskrzydla uczniowie upamiętnili Tydzień Dobrych Relacji fotografując się  na tle kolorowych skrzydeł symbolizujących dobro, empatię i tolerancję.

            Pamiętajmy - tworzenie relacji z drugim człowiekiem to niezwykle ważny element życia każdego z nas, należy o nie dbać i nieustannie je rozwijać.

             

            Zajęcia w Tygodniu Dobrych Relacji uatrakcyjnił sprzęt zakupiony w ramach projektu Laboratoria Przyszłości.

             

             

          • Andrzejki w klasach I-III

          • „Na andrzejki w końcu listopada, ulać coś z wosku wypada.”

            H. Lachocka, „Wróżby”, fragment

            Andrzejki to stary zwyczaj. 29 listopada wieczorem, w wigilię świętego Andrzeja, panny z najróżniejszych tajemnych wróżb i zaklęć dowiadywały się, co je czeka w życiu, kiedy wyjdą za mąż i jakie imię będzie miał ich ukochany. Chłopcy zbierali się na podobne wróżby w wigilię świętej Katarzyny, 24 listopada. Katarzynki okazały się jednak mniej popularne od andrzejek i dosyć szybko o nich zapomniano. Obecnie w wigilię św. Andrzeja
            wróżą sobie chłopcy i dziewczęta. Z tej okazji 24 listopada spotkały się klasy młodsze, aby kontynuować ten zwyczaj. Uczniowie za sprawą najprawdziwszych wróżek na świecie, poznali znaczenie różnych wylosowanych kolorów, ustawiali buty, wróżyli z gwiazd – kogo spotkają w najbliższej przyszłości, zaczarowana butelka wskazała wykonywany zawód za kilka lat, natomiast papierowe serce z imionami przewidziało imię przyszłego partnera lub partnerki. Nie zabrakło również przyjemności dla głodnego brzuszka.. Niezawodni rodzice
            przygotowali sklepik z przekąskami. Czy wróżby się spełnią? Przyszłość nam pokaże.

          • Spotkanie z poetką, terapeutką, panią Beatą Litwin.

          • W dniu 23 listopada w naszej szkole gościliśmy Panią Beatę Litwin - terapeutkę zajęciową z Ośrodka Rehabilitacyjno – Edukacyjno – Wychowawczego w Rymanowie, a zarazem autorka trzech tomików wierszy terapeutycznych, które są cenną pomocą w procesie wychowania młodego człowieka. Poetka zapoznała dzieci ze swoją twórczością, nie tylko czytając wiersze, ale także wspólnie się bawiąc. Dzieci miały okazję wcielić się
            w różne role, a tym samym mogły poczuć się jak prawdziwi aktorzy. Na zakończenie spotkania uczniowie obejrzeli filmiki, przedstawiający różne postawy i zachowania dzieci w momencie, gdy dopuszczają się niewłaściwych zachowań. To był cudowny czas, który przeniósł wszystkich zainteresowanych w świat dziecięcej radości, uśmiechu ale także nauczył jak być dobrym - „a każdy dzień kończyć w zgodzie, przebaczając sobie
            nawzajem…”

          • Eksperymenty i doświadczenia w klasie 3

          • We wtorek uczniowie klasy III zamienili się w ,,Małych badaczy”. Badacze mieli okazję przeprowadzać proste doświadczenia i eksperymenty oraz obserwacje. Uczniowie wykonali własne „ Poduszkowce”,” Barometry”
            i „Kompasy”. Zostały przeprowadzone ciekawe doświadczenia z użyciem magnesu. Poprzez zabawę i aktywne uczestnictwo w ciekawych zajęciach mali naukowcy stawiali hipotezy i trudne pytania, a szukając odpowiedzi wykonywali interesujące doświadczenia.

          • Spotkanie z iluzjonistą

          • W dniu 14 listopada do naszej szkoły przybył zabawny i sympatyczny iluzjonista. Magik zzarował różne przedmioty zaczynając od chust, kart, sznurków, a kończąc na piłeczkach które raz po raz wypadały mu z rękawa. We wszystkich etapach występu uczestniczyły dzieci, które bardzo chętnie pomagały roztańczonemu iluzjoniście w wykonywaniu jego magicznych sztuczek. Na zakończenie programu dzieci otrzymały drobne upominki z kolorowych baloników w kształcie zwierzątek i mieczy. Podczas całego występu dzieci bawiły się fantastycznie, a z ich twarzy nie znikał uśmiech. Iluzjonista za swój występ, urozmaicony odpowiednio dobraną muzyką, która wprowadziła wszystkich w świat magii i czarów został nagrodzony przez widownię gromkimi brawami.

          • WYBORY REPREZENTANTA ZSP W MILCZY DO MŁODZIEŻOWEJ RADY MIEJSKIEJ

          • 17 listopada w naszej szkole odbyły się wybory reprezentanta Zespołu Szkół publicznych w Milczy do Młodzieżowej Rady Miejskiej. Kandydaci przedstawili swoje programy wyborcze, a następnie odbyło się tajne głosownie. Po komisyjnym przeliczeniu głosów wyłoniono zwycięzcę, którym został Filip Hanus. Serdecznie gratulujemy!

        • NIE MA SPRAWY WAŻNIEJSZEJ NIŻ POLSKA
          • NIE MA SPRAWY WAŻNIEJSZEJ NIŻ POLSKA

          • 15 listopada 2022r. w naszej szkole uczciliśmy rocznicę odzyskania niepodległości. Na akademii środowiskowej zebrali się wszyscy nauczyciele, uczniowie i mieszkańcy Milczy. Naszą uroczystość uświetnili też swoją obecnością przedstawiciele władz gminnych i lokalnych. Uczniowie zaprezentowali montaż słowno muzyczny pod tytułem "Nie ma sprawy ważniejszej niż Polska". Młodsi uczniowie zachwycili wszystkich swoim tańcem z biało czerwonymi szarfami. Następna część uroczystości miała charakter bardziej rafleksyjny, ponieważ wspominaliśmy patrona szkoły. 11 listopada 1999 roku nasza szkoła przyjęła imię ks. Tadeusza Jakubińskiego, Chcieliśmy więc także uczcić pamięć tego, który swoją pracą i oddaniem zapisał się trwale w naszej pamięci. Miłym zakończeniem naszych uroczystości była możliwość zakupu rogali świętomarcińskich, przygotowanych przez rodziców.

          • WYCIECZKA DO WROCŁAWIA

          • W dn. 3 i 4 listopada uczniowie klas IV – VIII SP w Milczy przebywali na wycieczce we Wrocławiu. Po dotarciu na miejsce i spotkaniu z przewodnikiem rozpoczęli zwiedzanie miasta. Na początku obejrzeli Rynek Główny oraz Stary Ratusz – zabytek gotycki. Dzisiaj w tym budynku ma swój gabinet prezydent Wrocławia, odbywają się tu także posiedzenia Rady Miejskiej. W najbliższej okolicy Rynku można zobaczyć najwięcej figurek krasnoludków. Wielu uczniów bardzo szybko je odnalazło. Młodzież ujrzała również pomnik komediopisarza Aleksandra Fredry, który wcześniej stał we Lwowie. Inną podziwianą atrakcją była fontanna na placu Gołębim. Nazwano ją Zdrój dla uczczenia prezydenta miasta Bogdana Zdrojewskiego. Wrocławski Rynek to miejsce wielu wydarzeń, imprez i spotkań, w których chętnie uczestniczą mieszkańcy. W podziemiach Starego Ratusza znajduje się Piwnica Świdnicka. Po obejrzenie Rynku uczestnicy wycieczki wraz z opiekunami podziwiali Ostrów Tumski, a dokładnie pomnik św. Jana Nepomucena, Bramę Kluskową oraz most Tumski – przez lata nazywany był mostem zakochanych, bo pary zostawiały na nim kłódki z imionami jako symbol trwałości uczucia, a kluczyki do nich wrzucały do Odry. Po remoncie mostu zabroniono przyczepiać kłódki do jego barier. Pani przewodnik opowiadała również, że uliczki i zaułki Ostrowa Tumskiego oświetla ponad 100 latarni gazowych. Codziennie rozpala je i gasi latarnik, którego można spotkać tuż przed zapadnięciem zmroku i o świcie. To najbardziej charakterystyczna postać Ostrowa Tumskiego – także ze względu na strój: cylinder i czarną pelerynę. Kolejnym ważnym punktem wycieczki po Wrocławiu była Panorama Racławicka. Przedstawia ona zwycięską bitwę Polaków z Rosjanami pod Racławicami w kwietniu 1794 roku.  

            Za autorów tego dzieła uważa się lwowskich malarzy – Jana Stykę i Wojciecha Kossaka. Oto krótka historia dzieła: prace nad obrazem trwały dziewięć miesięcy. Płótno ma 114 metrów długości i 15 metrów wysokości. We Lwowie „Panorama Racławicka” była prezentowana w rotundzie w parku Stryjeńskim. Stała się jedną z atrakcji Lwowa na przełomie XIX i XX wieku. Po II wojnie światowej obraz przewieziono do Wrocławia i schowano w magazynie. Ze względów politycznych nie wystawiano go publicznie. Dopiero po 1980 r. rozpoczęto przymiarki do ponownej prezentacji dzieła. Rotunda na potrzeby Panoramy stanęła w 1985 roku w parku Słowackiego. Co roku Panorama Racławicka przyciąga tysiące gości. Po wizycie w tym historycznym miejscu nadszedł czas, by obejrzeć Hydropolis – centrum wiedzy o wodzie, które łączy walory edukacyjne z zabawą, a to wszystko za sprawą interaktywnej wystawy. Jeszcze przed wejściem do strefy zwiedzania uczniowie zwrócili uwagę na wir wodny o wysokości 3,5 m. 

            Hydropolis podzielone jest na 7 stref tematycznych, cykliczne wystawy, strefę przeznaczoną dla dzieci i przestrzeń do relaksu.

             Stałe atrakcje muzeum wody to m.in.:

            ·        Historia Inżynierii Wodnej,

            ·        Człowiek i Woda,

            ·        Miasto i Woda,

            ·        Ocean Życia,

            ·        Stany Wody,

            ·        Planeta Wody,

            ·        Strefa Głębiny.

             Pobyt w tym budynku był dużą atrakcją dla uczniów naszej szkoły. Wieczorem cała grupa udała się na wieczorny spacer po Wrocławiu, gdzie  zakupiła pamiątki i odwiedziła McDonald's. Pierwszy dzień wycieczki, pełen wrażeń.

            W piątek uczniowie rozpoczęli zwiedzanie od Hali Stulecia. Obiekt ten to jedna z największych żelbetowych budowli w historii.  Wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Pięknie prezentowały się także Iglica i Pergola. Regularnie w Hali Stulecia odbywają się koncerty, spektakle, widowiska dla dzieci, mecze, bale i imprezy targowe. Pod kopułą spotykają się wystawcy książek, żywności, minerałów, a także odbywają się różne turnieje, koncerty oraz spotkania autorskie. Następnie nadszedł czas, by odwiedzić ZOO oraz Afrykarium. Te miejsca dostarczyły wiele rozrywki  całej grupie. Uczniowie zrobili mnóstwo pamiątkowych zdjęć, podziwiali różne gatunki zwierząt. Spacer  po okolicy zajął około dwie godziny. Na zakończenie pozostała jeszcze jedna atrakcja – Sky Tower. To pierwszy drapacz chmur we Wrocławiu i jeden z najwyższych budynków miasta, który ma aż 212 m wysokości. Punkt widokowy znajduje się na 49. piętrze. Wszyscy uczestnicy byli zadowoleni, że udało się zorganizować tak ciekawą wycieczkę.