•  „Życie bez strachu” - akcja edukacyjno - informacyjna  Komendy Miejskiej Policji w Krośnie
          • „Życie bez strachu” - akcja edukacyjno - informacyjna Komendy Miejskiej Policji w Krośnie

          •  

            Szanowni Państwo,

            Komenda Miejska Policji w Krośnie w dniu 13.04.2021r. rozpoczyna akcję edukacyjno-informacyjną pn. „Życie bez strachu”, której celem jest pomoc ofiarom przemocy domowej i zmniejszenie zjawiska przemocy w rodzinie na terenie powiatu krośnieńskiego.

            Bardzo trudna sytuacja osób dotkniętych przemocą domową związana z pandemią i obowiązującymi obostrzeniami sanitarnymi, w której często ofiary przemocy zostają zamknięte w domach ze sprawcami jej stosowania, skłania nas do podjęcia zdecydowanych działań ukierunkowanych na pomoc pokrzywdzonym tym zjawiskiem.

            Mając świadomość, że osoby takie często nie wiedzą, gdzie szukać pomocy, wdrażamy innowacyjne działania edukacyjno-informacyjne zmierzające do zmniejszenia tego zjawiska oraz zwiększenia dostępności pomocy wszystkim ofiarom przemocy domowej.

            Prowadzone przez policjantów Komendy Miejskiej Policji w Krośnie działania skierowane zostaną do różnych grup społecznych przy wykorzystaniu odmiennych sposobów komunikacji.

            Na potrzeby akcji opracowano materiały informacyjne w postaci plakatów i ulotek oraz utworzono specjalny, dedykowany działaniom adres poczty elektronicznej tj.: zyciebezstrachu.krosno@rz.policja.gov.pl. Dodatkowo
            w ramach działań w Komendzie Miejskiej Policji w Krośnie zorganizowany zostanie cotygodniowy dyżur koordynatora ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie przy KMP w Krośnie.

            Z poważaniem,

            Z upoważnienia I Zastępcy Komendanta Miejskiego Policji w Krośnie

            kom. mgr Daniela Lendzio

            st. asp. Marcin Krówka

            Zespół Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Krośnie

        • VIII Konkurs Wiedzy Techniczno - Motoryzacyjnej
          • VIII Konkurs Wiedzy Techniczno - Motoryzacyjnej

          • W dniu 25 marca 2021r. uczniowie naszej szkoły: Dominik Przybylski, Wiktor Głód i Gabriel Szlemp wzięli udział w VIII Konkursie Wiedzy Technicznej i Motoryzacyjnej organizowanym przez  Zespół Szkół Mechanicznych „Mechanik” im. Stanisława Staszica w Krośnie. Ze względu na zdalny tryb nauczania konkurs odbył się w formie online.  Jego tematyka obejmuje wiedzę i umiejętności z zakresu motoryzacji, techniki, nowoczesnych technologii i bezpieczeństwa ruchu drogowego. Celem  jest pobudzanie i rozwijanie zainteresowań młodzieży zagadnieniami z zakresu nowoczesnych technologii, innowacyjnej gospodarki, techniki i motoryzacji jak również propagowanie kształcenia zawodowego. Do rywalizacji przystąpiło 66 uczniów z 22 podkarpackich szkół podstawowych. Tym razem regulamin konkursu przewidywał tylko rywalizacje zespołową.
            Konkurs składał się z dwóch części:
            Część pierwsza polegała na rozwiązaniu testu wyboru składającego się z 30 pytań, natomiast część druga na wykonaniu 5 zadań z wykorzystaniem wiedzy technicznej. Po ponad dwugodzinnej bardzo wyrównanej rywalizacji udało się wyłonić najlepsze trzy drużyny. Miejsce I zdobyła drużyna ze Szkoły Podstawowej w Świerzowej Polskiej, miejsce II zdobyła drużyna ze Szkoły Podstawowej w Zręcinie a na najniższym stopniu podium stanęli uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Dydni.

          • Czasowe zawieszenie zajęć

          • Ze względu na konieczność zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa informuję, że w dniach od 12 kwietnia  2021r. do 18 kwietnia 2021r. zawiesza się  zajęcia w Przedszkolu "Wesołe Maluchy " w Milczy i we wszystkich klasach Szkoły Podstawowej w Milczy.  W tych dniach zgodnie z planem lekcji będą organizowane zajęcia zdalne . Wyjątek stanowią dzieci rodziców uprawnionych wg zapisów Rozporządzenia MEiN z 26.03.2021r. pracujących przy zwalczaniu Covid-19. Prosimy rodziców z wymienionych w rozporządzeniu  grup zawodowych, których dzieci będą w tym okresie potrzebowały opieki przedszkolnej lub szkolnej  o złożenie pisemnego wniosku w tej sprawie (papierowo lub na e-maila) do 09.04.2021r. do godz. 15.00.

            Podstawa prawna:

            Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 8 kwietnia 2021 r.

            Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 26 marca 2021r.

        • ROZWAŻANIE DROGI KRZYŻOWEJ
          • ROZWAŻANIE DROGI KRZYŻOWEJ

          • W Wielką Środę 31.03.2021r. społeczność szkolna i mieszkańcy Milczy zgromadzili się na tradycyjną drogę krzyżową. Choć tradycyjną, to jednak w innej formie, ponieważ ze względu na panującą pandemię, odbyła się ona online poprzez komunikator Zoom. W przeżywaniu tegorocznej drogi krzyżowej pomogła nam konferencja, którą powiedział zaproszony ksiądz Rafał Szykuła. W bardzo ciekawy i przystępny sposób opowiedział o św. Helenie i odnalezieniu przez nią krzyża Pana Jezusa, całunie turyńskim, a swoje słowa poparł zdjęciami i rekwizytami. Następnie przeżyliśmy drogę krzyżową – na ekranach była wyświetlana prezentacja ze zdjęciami poszczególnych stacji, a uczniowie z klasy VI, VII i VIII pięknie i refleksyjnie odczytywali rozważania. Nie zabrakło też przerywników muzycznych, jednak ze względu na połączenie online wspólny śpiew nie był możliwy. Tegoroczna droga krzyżowa była przeżywana w inny sposób, ale była okazją do tego, aby przeżyć ją bardziej osobiście i skupić się na odczytwanych tekstach i słuchaniu pieśni, niż na tym kto stoi koło mnie, kto jak śpiewa, czy co dzieje się za mną… Każdy przeżył ją na swój sposób w swoim sercu.

        • ŻYCZENIA WIELKANOCNE
          • ŻYCZENIA WIELKANOCNE

          • W sytuacji gdy Wielkanoc spędzamy w domu, pełni niepokoju co przyniesie jutro, pozostaje nam życzyć wszystkim Państwu oraz naszym uczniom zdrowia, które teraz doceniamy najbardzieji, nadziei, że wyjdziemy z tego doświadczenia mądrzejsi, silniejsi i uważniejsi wobec otaczających nas osób. Z okazji Świąt Wielkanocnych składamy wszystkim w ten czas radosny życzenia ciepłe jak tchnienie wiosny. Niech wszystkie troski będą daleko, a dobro płynie szeroką rzeką.

            Dyrekcja i Rada Pedagogiczna ZSP w Milczy

          • Czasowe zawieszenie zajęć

          • Ze względu na konieczność zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa i związanym z tym   stanowiskiem MEiN i MZ informuję, że w dniach od 29 marca 2021r. do 9 kwietnia 2021r. zawiesza się  zajęcia w Przedszkolu "Wesołe Maluchy " w Milczy. Dzieci nie przychodzą do przedszkola. W dniach 29.03-31.03.2021r. i 07.04-09.04.2021r. ogranizowane będą zajęcia zdalne - pozostałe dni- przerwa świąteczna. Wyjątek stanowią dzieci rodziców służb medycznych i mundurowych, pracujących przy zwalczaniu Covid-19. Prosimy rodziców z tych grup zawodowych,których dzieci będą w tym okresie potrzebowały opieki przedszkolnej o złożenie pisemnego wniosku w tej sprawie (papierowo lub na e-maila) do 26.03.2021r. do godz. 16.00. Szczegółowe informacje dotyczące funkcjonowania szkoły zostaną przekazane poprzez e-dziennik.

            Beata Szewczyk

            Podstawa prawna:

            Rozporzadzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 26 marca 2021r..pdf 


        • Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa
          • 21 marca 2021 – Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa – Dzień Kolorowej Skarpetki

          • 21 marca to nie tylko pierwszy dzień wiosny, ale także Światowy Dzień Zespołu Downa. Data ta związana jest z występowaniem w 21 parze dodatkowego, trzeciego  chromosomu, a kolorowa skarpetka jest symbolem tego dnia, bowiem chromosom ten przypomina kształt skarpetki.

            W tym roku nasza szkoła po raz pierwszy włączyła się w akcję #OREWJuszczynWyjatkowaSkarpetka. Uczniowie klas I – III oraz dzieci z przedszkola samodzielnie wykonały piękne, kolorowe skarpetki. Następnie skarpetki zawieszone zostały na sznurku, którego długość osiągnęła 13 metrów!!! W akcję w formie zdalnej zaangażowali się również uczniowie klas IV – VIII. Wszyscy chętni założyli kolorowe skarpetki, nie do pary i udokumentowali to zdjęciem.

        • Wiosna
          • Wiosna...

          • 21 marca rozpoczyna się kalendarzowa wiosna. Uczniowie klas I-V wykonali prace plastyczne, przedstawili na rysunkach krajobraz wiosenny. Narysowali pierwsze oznaki nowej pory roku, pojawiły się wiosenne kwiaty, przebiśniegi, przylaszczki, zawilce, na drzewach puszyste bazie. Na pracach znalazły się też bociany, uśmiechnięte słońce i pierwsze, zielone listki na drzewach. Niektórzy uczniowie wiosnę wyobrazili sobie w sposób bajkowy jako nadchodzącą po zimie Panią Wiosnę w długiej , utkanej kwiatami sukience i wianuszkiem wiosennych roślin na głowie. Miejmy nadzieję, że piękne rysunki uczniów zachęcą wiosnę do pozostania w naszej miejscowości.

            Po obejrzeniu prac plastycznych zachęcamy do rozwiązania zagadek związanych z wiosną.


            Zagadki wiosenne


            1.W marcu się zaczyna, gdy się
            kończy zima .Przyjdzie z wiatru
            ciepłym wiewem, z pięknem
            kwiatów, z ptaków śpiewem.

            2.Mówią – że w nim jak w garncu,
            nieustanna zmiana.
            Słońce grzeje w południe,
            mrozek szczypie z rana,
            a do tego jeszcze
            przelatują deszcze!

            3.Po marcu przyjeżdża
            w kwiecistej karecie.
            Przed majem odjeżdża.
            Kto taki? Czy wiecie?

            4.Chociaż to miesiąc długi,
            to najkrócej się nazywa
            i co roku tym się chlubi,
            że zielenią świat okrywa.


            5.Zobaczysz je wiosną,
            gdy na wierzbach rosną.
            Srebrne futra mają.
            Jak się nazywają?

            6.Powrócił do nas z dalekiej strony,
            ma długie nogi i dziób czerwony.
            Dzieci się śmiały, gdy go witały,
            żabki płakały przez dzionek cały.

             

          • Możliwość zatrudnienia w ZSP w Milczy

          • Istnieje możliwość zatrudnienia w Zespole Szkół Publicznych w Milczy nauczyciela współorganizującego kształcenie dziecka z autyzmem. Wymagane kwalifikacje do pracy z dziećmi autystycznymi. Możliwość zatrudnienia od 22.03.2021r. do końca roku szkolnego 2020/2021 w wymiarze 10 godzin ( ½ etatu). Szczegółowe informacje w sekretariacie szkoły lub pod nr telefonu: 508070158.

        • Konkurs o zimie
          • Konkurs o zimie

          • Szkolne Koło LOP w Milczy ogłosiło konkurs plastyczny  i fotograficzny. Tematem przewodnim była zima, można było przedstawić   na rysunkach życie zwierząt w trudnych zimowych warunkach. Uczniowie klas I – VIII wykonali bardzo ciekawe prace plastyczne przedstawiające zimowy krajobraz, na pracach znalazły się też zwierzęta , które można spotkać w naszych lasach i w pobliżu domów. Prace zostały wykonane różnymi technikami: rysunek, kolaż, wyklejanka, ciekawie wyglądały prace przestrzenne. Na wystawie znalazły się też zdjęcia przedstawiające zimowy  krajobraz. W tym roku mogliśmy podziwiać prawdziwą zimę z dużą ilością śniegu. Zarząd SK LOP wraz z opiekunem po ocenie prac plastycznych i zdjęć ogłosił wyniki.

            I miejsce - Hubert Łabuda kl. II

            II miejsce Szymon Józefczyk kl. I      i    Lena Kijowska kl. II

            III miejsce Wiktor Kijowski kl. IV

            Wyróżnienia: Julia Przybylska kl. I,   Natan Szafran kl. I ,   Wiktor Głód kl. VIII

            W kategorii zdjęcia: dwa równorzędne I miejsca zdobyły zdjęcia:

             -ośnieżone gałęzie( Kornelia Tutak kl. VI)

            - biegnące w śniegu psy (Amelia Kijowska kl. V)

            Dziękujemy wszystkim uczniom za udział w konkursie.

            Zarząd SK LOP  z opiekunem

             

          • ZAWIESZENIE ZAJĘĆ

          • Informujemy, że w związku z wystąpieniem w szkole COVID 19 zostają zawieszone zajęcia w przedszkolu i klasach I - III od 9.03 do 12.03.2021r. (tj. od wtorku do piątku włącznie). W okresie tym będą realizowane zajęcia zdalne.

            W okresie zawieszenia zajęć wnioski o przyjęcie do przedszkola i klasy I Szkoły Podstawowej prosimy wrzucać do skrzynki przy wejściu do szkoły. 

            Przepraszamy za utrudnienia.

            Dyrekcja

        • Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
          • Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

          • 21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Język polski jest skarbnicą naszej historii, kultury, doświadczeń oraz tego, co najbardziej cenne. Wszyscy powinniśmy się troszczyć o jego piękno, dużo czytać, poprawnie i starannie pisać, bezbłędnie wymawiać trudne słowa. Obchody Dnia Języka Ojczystego są dobrą okazją, by zachęcić uczniów do podejmowania różnych działań. W naszej szkole, podczas kształcenia na odległość, obchody odbyły się po raz pierwszy. Ten dzień uświadomił uczniom, jak ważne jest prawidłowe posługiwanie się piękną polszczyzną w życiu codziennym.

             Akademię online rozpoczęliśmy od słów M. Reja: ”A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają”.

            Kolejno zostały zaprezentowane zadania wykonane przez uczniów
            z poszczególnych klas:

            - wierszyki łamiące języki (kl. II i III SP)

            - „wchodzenie w rolę” pisarza, poety lub postaci literackiej ( kl. IV)

            - znajomość i poprawne użycie związków frazeologicznych (kl. V)

            - plakaty ortograficzne (kl. VI)

            - dbałość o  poprawną polszczyznę (kl. VII)

            - znajomość literatury i pojęć z nauki o języku (kl. VIII)

            Ogromnym zainteresowaniem wśród uczniów naszej szkoły cieszyły się Kahooty. Podczas konkursów mogli wykazać się wiedzą z języka ojczystego  
            i rywalizować ze sobą. Chętni uczniowie zgłosili się do konkursu „Łamańce językowe” i czytali wiersze przepełnione słowami trudnymi do wyartykułowania. Na zakończenie młodzież w drodze głosowania wybrała Mistrza Dykcji. Taką samą liczbę głosów uzyskały Maja Kijowska z klasy VI i Oliwia Prugar z klasy IV.

            Obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego upłynęły w bardzo miłej i radosnej atmosferze.

          • Żołnierze Wyklęci.

          • Z inicjatywy świętej pamięci Prezydenta Lecha Kaczyńskiego Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Zapraszamy do obejrzenia spotu i koncertu.

        • Szkolne obchody w klasach I – III „ Dnia Bezpiecznego Internetu 2021”.
          • Szkolne obchody w klasach I – III „ Dnia Bezpiecznego Internetu 2021”.

          • Tradycyjnie jak co roku, w lutym intensyfikujemy nasze działania dotyczące bezpiecznego korzystania z zasobów i usług sieciowych. Aktywność ta związana jest z – obchodzonym w tym roku 9 lutego – Dniem Bezpiecznego Internetu. Podczas tegorocznych obchodów w klasach I – III wychowawcy poruszali tematykę bezpiecznego korzystania z Internetu. Nauczyciele  zachęcali dzieci do aktywnego uczestnictwa we współtworzeniu twórczego i bezpiecznego środowiska online. Podkreślili, że wszyscy powinniśmy angażować się w promowanie pozytywnych zastosowań Internetu, promocję tolerancji oraz tworzenie kultury zrozumienia.

            11 lutego 2021 w ramach „Dnia Bezpiecznego Internetu” odbyło się spotkanie online na temat zagrożeń związanych z Internetem podczas nauczania zdalnego oraz na temat szeroko pojętej cyberprzemocy. Spotkanie poprowadził pan Grzegorz Urbanek – nauczyciel ZSP w Rymanowie, doktorant Uniwersytetu Rzeszowskiego na wydziale Pedagogiki.

            W tych dniach, każda z klas podejmowała różne działania związane z bezpieczeństwem w sieci. Uczniowie mogli zaktywizować się tym razem offline. Wzięli czynny udział  w przygotowaniu haseł i prezentacji, wykonali ciekawe prace plastyczne oraz zaangażowali się w tworzenie ogromnego plakatu. Ich wspólny wysiłek można było podziwiać na korytarzu - przed pracownią informatyczną.

        • Spotkanie profilaktyczne
          • Spotkanie profilaktyczne

          • 25 lutego, w ramach działań profilaktycznych, odbyło się spotkanie online uczniów klas IV - VIII z psychologiem szkolnym p. Katarzyną Szepieniec i pedagogiem szkolnym p. Katarzyną Kasperkowicz. Spotkanie miało na celu przybliżenie uczniom problemu siecioholizmu i fonoholizmu, które charakteryzują się nadużywaniem Internetu i cyfrowych urządzeń mobilnych.

            Korzystanie z nowych technologii, w szczególności z cyfrowych narzędzi komunikacji, może ułatwiać nam funkcjonowanie, ale może też prowadzić do uzależnienia.  Podczas spotkania  uczniowie otrzymali wskazówki, jak racjonalnie korzystać z ,,komórek’’, kontrolować ich używanie oraz gdzie, w razie konieczności, szukać pomocy.

        • Walentynki w klasach 1-3
          • Walentynki w klasach 1-3

          • „Mam serduszko, wielkie serce, spójrz jakie czerwone.
            Kogo kocham, kogo lubię, rzucę w jego stronę.
            Ciebie kocham, Ciebie lubię, Ciebie pocałuję.
            A czerwone dziś serduszko, wszystkim podaruję"

             

                      Coroczne święto zakochanych przypada na 14 lutego. Nazwa pochodzi od św. Walentego. Zwyczajem w tym dniu jest wysyłanie listów zawierających spisane uczucia do najbliższych nam osób. W tym roku 14 luty to niedziela, dlatego poniedziałek 15 lutego był okazją do świętowania w naszych klasach. W tym dniu dzieci przyszły ubrane w stroje nawiązujące do dnia miłości i przyjaźni. Obdarowaliśmy się drobnymi upominkami walentynkowymi serduszkami i balonami. Tegoroczne Walentynki przyniosły dzieciom dużo śmiechu i radości. Żeby upamiętnić ten dzień na długo, chętne dzieci wykonały sobie pamiątkowe zdjęcia w specjalnie przygotowanej na ten dzień fotobudce.  A 18 lutego odbyła się akademia online.

        •  BAJKOWY DZIEŃ ORAZ ZABAWA KARNAWAŁOWA  W KLASACH I – III
          • BAJKOWY DZIEŃ ORAZ ZABAWA KARNAWAŁOWA W KLASACH I – III

          • We wtorek 16 lutego w naszych klasach już od rana było bardzo wesoło, a wszystko to za sprawą atmosfery związanej z wcześniej zaplanowanym Dniem Bajkowym połączonym z Balem Karnawałowym. Sale lekcyjne wyglądały bajecznie i kolorowo, przystrojone serpentynami i balonami. Przepięknie przebrane dzieci z dumą prezentowały wymyślne stroje. Niezliczone księżniczki, czarownice, policjanci, wróżki,  biedronki, motylki, kotki, piraci, żołnierze, super bohaterowie, a także inne postacie z kreskówek zagościły na kilka godzin do naszej szkoły. Dzieci z ochotą  prezentowały swoje stroje oraz krótko uzasadniały wybór swojego przebrania,  chętnie odgadywały zagadki i rebusy związane z bajkami i baśniami, uczestniczyły w tańcach i zabawach prowadzonych przez wychowawców i nauczycieli.

            Dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych strojów.