W ramach innowacji pedagogicznej oraz dnia głośnego czytania wśród uczniów klasy II i III został zorganizowany konkurs czytelniczy ,,Czy znasz wiersze Jana Brzechwy ?’’. Aby wziąć udział w konkursie uczniowie z nauczycielkami, samodzielnie lub pod okiem rodziców czytali wybrane utwory poety. Wzięły również udział w lekcjach bibliotecznych na których poznali biografię poety. Następnie uczniowie z dużym zaciekawieniem obejrzeli prezentację ,,Jan Brzechwa-poeta, którego wiersze kochają dzieci’’. Uczniowie sami zaprezentowali się podczas głośnego czytania wybranych utworów Jana Brzechwy.
5 i 6 października przystąpili do rozwiązania testu konkursowego. Zmierzyli się z zadaniami sprawdzającymi zrozumienie treści poszczególnych wierszy. Głównym celem konkursu było sprawdzenie wiadomości oraz zachęcanie do uważnego czytania za zrozumieniem. Rozwijanie zainteresowań czytelniczych oraz wdrażanie dzieci do samodzielnej pracy. Uczniowie byli przygotowani do rywalizacji, wykazali się dużą znajomością twórczości poety. Wszyscy w nagrodę otrzymali dyplomy. Zwycięzcom gratulujemy!.
Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:
Klasa III
1 miejsce-Hubert Łabuda
2 miejsce-Dominik Rozenbajgier
3 miejsce -Alan Kijowski
Klasa II
1 miejsce- Kacper Litarowicz
2 miejsce- Nadia Prugar
3 miejsce- Ksawery Kijowski
Konkurs czytelniczy „ Czy znasz wiersze Jana Brzechwy” w klasie II i III
- 46
KREDKOBRANIE 2021
Już po raz drugi Szkolne Koło Wolontariatu wzięło udział w akcji „Kredkobranie”, której organizatorem jest krakowska „Fundacja Ignatianum”. W naszej szkole do 30 września zebraliśmy
71 różnych przyborów szkolnych i artykułów plastycznych, w tym kredki, długopisy, gumki, kleje, linijki, nożyczki, farby i zeszyty. Dary zostaną przekazane dzieciom z ubogich rodzin z dawnych Kresów Rzeczypospolitej. Koordynacją sprawnie zajęły się wolontariuszki z kl. 7: Maja Kijowska, Kornelia Tutak, Nikola Buczek i Nikola Kijowska.W imieniu
Szkolnego Koła Wolontariatu
Maria Zmarz
opiekun
Klasa IV na basenie!!!
W dniu 8 października uczniowie klasy IV uczestniczyli w zajęciach na basenie w Lesku. Wycieczka została zorganizowana w celu zaprezentowania uczniom alternatywnej formy spędzania czasu wolnego, zabawy i integracji. Ćwiczenia w wodzie w bezpieczny i przyjazny sposób oswajają z nowym środowiskiem, pozwalają pokonać strach i opór przed wodą. Uczniowie pod opieką ratowników i opiekunów mogli wykazać się umiejętnością pływania. Zjeżdżalnie, jaccusi i basen - to atrakcje, z których mieli okazję skorzystać uczestnicy wyjazdu na krytą pływalnię.
Czas spędzony na basenie był dobrym sposobem na relaks. Miejmy nadzieję, że to nie ostatni taki wyjazd.8
DZIEŃ CHŁOPAKA W KLASIE V
- 2
„DZIEŃ CHŁOPAKA ”
„…młody czy wyrośnięty bądź nam zawsze uśmiechnięty…”
30 września 2021r. w klasach I - III chłopcy obchodzili swoje święto. W tym dniu dziewczynki oprócz tradycyjnych życzeń wręczyły kolegom drobne prezenty. Dla osłodzenia święta zarówno chłopcy jak i dziewczynki zostali obdarowani słodkościami, które ufundowali rodzice dziewczynek.
A jacy są nasi chłopcy? Wiadomo, że czasem z nich niezłe urwisy. Lubią piłkę nożną, samochody, wojsko i superbohaterów. Marzą żeby zostać policjantami, strażakami, żołnierzami czy mechanikami! Czasem się wygłupiają i zaczepiają dziewczyny, ale mimo to ich lubimy! Obchody „DNIA CHŁOPAKA” minęły w sympatycznej i miłej atmosferze.
34
MORALNOŚĆ PANI DULSKIEJ
4 października 2021r. uczniowie klasy VIII uczestniczyli w spektaklu "Moralność pani Dulskiej" wystawianym w amfiteatrze w Rymanowie Zdroju, przez Koło Seniora w Rymanowie oraz Bibliotekę Gminną.Przedstawienie było nawiązaniem do tegorocznych obchodów X edycji Narodowego Czytania. Wydarzenia te mają przybliżyć młodzieży literaturę polską i zachęcić do świadomego odkrywania jej piękna i ponadczasowych wartości, jakie ze sobą niesie.
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania to jedno z tych wydarzeń w kalendarzu świąt nietypowych, które są zarówno przyjemne jak i pożyteczne.
O zaletach czytania wiedzą wszyscy. Czytanie książek to nie tylko ciekawa forma spędzania wolnego czasu, zdobywanie wiedzy, ale również rozwijanie wyobraźni czy wzbogacanie słownictwa, a głośne czytanie dzieciom to również budowanie silnej więzi emocjonalnej. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania przypada na 29 września. To święto, którego najważniejszymi beneficjentami są właśnie dzieci.
W naszej szkole Dzień Głośnego Czytania obchodziliśmy w środę i był on znakomitą okazją do zaproszenia dzieci do świata książki. Szczególnie teraz, gdy telewizja i komputer pochłaniają coraz więcej czasu, trzeba podkreślać znaczenie wspólnej lektury. Ten dzień stał się znakomitą okazją do promocji czytelnictwa wśród najmłodszych uczniów naszej szkoły. Zachęcamy wszystkich dorosłych: nauczycieli, rodziców, dziadków, ciocie i wujków, do głośnego czytania dzieciom przez cały rok. To my kształtujemy postawy i zainteresowania młodego pokolenia, my jesteśmy odpowiedzialni za ich rozwój i przygotowanie do dorosłego życia. Czytanie to jedna z dróg, dzięki której dziecku zostaną zaproponowane wzorce do naśladowania.
W tym dniu zorganizowano również pasowanie na czytelnika. Pierwszoklasiści zostali przyjęci do grona czytelników biblioteki szkolnej. Zanim jednak dokonano aktu pasowania, pierwszoklasiści wykazali się dużą znajomością bajek i baśni, dowiedzieli się o zasadach korzystania z biblioteki szkolnej, o poszanowaniu wypożyczanych książek. Następnie złożyli przyrzeczenie, po którym nastąpił uroczysty akt pasowania, którego dokonała pani Elżbieta Romańczak. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia każdy uczeń otrzymał dyplom. Ważnym momentem wizyty był samodzielny wybór i wypożyczenie pierwszej książki.
Dla pierwszoklasistów ten dzień był pełen wrażeń i zapewne na długo pozostanie w ich pamięci, a biblioteka będzie kojarzyła się z miejscem radosnym i bezpiecznym, z miejscem, gdzie są mile widziani i które będą chętnie odwiedzać. Naszym najmłodszym czytelnikom życzymy ciekawych przygód w świecie książek. Niech ten świat rozwija Waszą wyobraźnię, ciekawość i umiejętności.13
DZIEŃ SPADAJĄCEGO LIŚCIA
„Idzie lasem Pani Jesień
I maluje liście w lesie.
Te są żółte, te czerwone,
A te jeszcze są zielone.
Liście piękne, kolorowe
Lecą dzieciom wprost na głowę.”W czwartek, 23 września uczniowie klasy pierwszej w ramach innowacji pedagogicznej „Fantazje na nietypowe okazje, czyli kalendarz świąt nietypowych” obchodzili „Dzień Spadającego Liścia”. Jest to pierwszy dzień kalendarzowej jesieni. To nietypowe święto ma na celu rozbudzanie zainteresowań przyrodniczych oraz zapoznanie ze zmianami zachodzącymi w przyrodzie o tej porze roku. Pierwszoklasiści swoje zajęcia rozpoczęli od przypomnienia piosenki „Kolorowe listki”. Wcześniej wykonali gazetkę, umieszczając na niej swoje prace plastyczne – piękne kolorowe liście. Doskonaląc analizę i syntezę słuchowo – wzrokową głoskowali wyrazy związane z jesienią, budując ich modele z białych i kolorowych nakrywek. Następnie dzieci wysłuchały opowiadania I. Prokopienko pt. „Jak brzoza liście rozdawała”. W oparciu o nie ćwiczyliśmy pamięć. Na zajęciach matematycznych segregowaliśmy i klasyfikowaliśmy liście według cech: kształt, kolor, wielkość. Tego typu zajęcia wymagają od dzieci skupienia uwagi, logicznego myślenia, zapamiętywania. Ponadto podnoszą umiejętności komunikacji werbalnej, wzbogacają słownictwo. Dzięki nim dzieci utrwalają i pogłębiają wiedzę o otaczającym świecie.
17
"Program dla szkół"
Głównym celem „Programu dla szkół” jest kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych dzieci poprzez zwiększenie spożycia owoców, warzyw oraz mleka i produktów mlecznych w codziennej diecie oraz propagowanie zdrowego odżywiania poprzez działania towarzyszące o charakterze edukacyjnym.
Zachęcamy do zapoznania sie z informacjami dotyczącymi programu - kliknij oraz o wypełnienie ankiety skierowanej do uczniów i rodziców - kliknij
Na kanale youtube progamu znajduję się serial animowany „Pamiętniki Chrumasa” - kliknij
82 rocznica wybuchu II wojny światowej
16 września odbył sie w naszej szkole apel poświęcony 82 rocznicy wybuchu II wojny świetowej. Uczniowie z klasy VIII wraz z panią Elżbietą Romańczak przygotowali krótki montaż przypominający o tym tragicznym wydarzeniu. Uczniowie zaznaczyli, że winniśmy pamięć wszystkim poległym w tej wojnie oraz, ze powinniśmy dbać o to, aby już nigdy nie powtórzyły się tak okropne rzeczy...
4
DZIEŃ KROPKI W KLASIE I
Międzynarodowy Dzień Kropki przypada na 15 września. Pierwszoklasiści w ramach innowacji pedagogicznej „Fantazje na nietypowe okazje, czyli kalendarz świąt nietypowych” obchodzili to święto w środę, aktywnie włączając się w obchody Międzynarodowego Dnia Kropki. Jest to święto kreatywności, odwagi, talentu, wiary we własne siły oraz zabawy. Motywem przewodnim była kropka, dlatego wszystkie zajęcia podporządkowane były … kropkom. Dzieci założyły ubrania w kropki. Obchody tego dnia zaczęły się od obejrzenia historii małej Vashti, na podstawie książki Petera H. Reynoldsa pod tytułem “The Dot”. Bohaterką jest dziewczynka, która dzięki malutkiej kropce i wspaniałej nauczycielce uwierzyła w swoje możliwości. Po omówieniu filmu pierwszoklasiści przygotowali kolorowe kropki i przypięli je przy swoim imieniu na gazetce klasowej. Kolejne „krpokowe” prace wymagały coraz większej pomysłowości i kreatywności. Dzieci malowały kropki na czas,
tworzyły rysunki z kropek, ozdabiały kropkami nowopoznaną literę T, łącząc ze sobą kropki rysowały czterolistną koniczynę. Na plastyce wypełniali kontury rysunków, malując kropki farbami lub wylepiając je plasteliną.
W tym dniu z każdego miejsca w klasie widoczne były wesołe, kolorowe kropki. Wszyscy wykazali się kreatywnością i pomysłowością. Historia o Vashti uświadomiła nam, że każdy ma jakieś ukryte talenty, które czekają na nasze odkrycie. Międzynarodowy Dzień Kropki to święto, które stwarza okazję do budowania pewności siebie, odkrywania talentów i pobudzania wyobraźni, a pomysłowość naszych dzieci nie ma granic.
41
Szczepienia uczniów od 12 roku życia - informacje dla szkół.
Od 7 czerwca rodzice mogą rejestrować na szczepienie dzieci, które ukończyły 12. rok życia. Wcześniej została uruchomiona rejestracja dla uczniów w wieku 16 i 17 lat. Aktualnie szczepienia odbywają się w punktach populacyjnych i powszechnych. Po zakończeniu wakacji szczepienia będą mogły być realizowane w trybie mobilnym na terenie placówek oświatowych. Będą je wykonywały podmioty lecznicze prowadzące stacjonarne punkty szczepień.
Materiały informacyjne:
Szczepienia profilaktyka chorób zakaźnych materiały edukacyjne.pdf
List Ministra Zdrowia do dyrektorow szkol nauczycieli rodzicow w sprawie szczepien nastolatkow.pdf
DZIEŃ MARZYCIELA
Uczniowie klasy pierwszej uczestniczą w innowacji pedagogicznej „Fantazje na nietypowe okazje, czyli kalendarz świąt nietypowych” Jako pierwszy ramach innowacji 8 września odbył się Dzień Marzyciela. Głównym jego celem było rozwijanie umiejętności działania w różnych sytuacjach oraz rozwijanie kreatywności i aktywności twórczej. Wszystkie zajęcia podporządkowane były temu nietypowemu świętu. Pierwszoklasiści rozpoczęli lekcję od przedstawienia swoich marzeń. Następnie zapoznały się z wierszami „Marzenia” H. Niewiadomskiej oraz „Dyzio marzyciel” J. Tuwima. Dzieci rozmawiały o tym, co to są marzenia, kto to jest marzyciel, a także dyskutowały o tym, czy marzenia są łatwe czy trudne w realizacji. Podczas zajęć dużo rozmawialiśmy o naszych małych i dużych marzeniach, które wszyscy mamy. Dużo radości przyniosły ćwiczenia wyobraźni oraz zabawa „Skarby z Wyspy Marzeń”. Na zajęciach plastycznych pierwszoklasiści zilustrowali swoje marzenia i wykonali „drzewko marzeń”, które znajduje się na klasowej gazetce. Ten dzień stał się okazją do rozwijania wyobraźni i kreatywności, a także był okazją do dobrej zabawy.
Życzymy wszystkim spełnienia nawet najskrytszych marzeń. Pierwszoklasiści z wychowawcą.
13
Regulaminy funkcjonowania przedszkola i szkoły podstawowej obowiązujące od 1 września 2021r
Prosimy o zapoznanie się z zasadami funkcjonowania szkoły i przedszkola obowiazującymi od 1 września 2021r.
Informacja w sprawie realizacji Programu Dobry Start (tzw 300+)
Od roku szkolnego 2021/2022 jednorazowe świadczenie 300 zł
w ramach Programu „Dobry Start” przyznaje i wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wnioski wyłącznie w formie elektronicznej można składać od 1 lipca do 30 listopada 2021r. za pośrednictwem:- portalu PUE ZUS
- portalu Empatia
- bankowości elektronicznej
ZUS wypłaci świadczenie na konto bankowe wskazane we wniosku.
Osoby, które nie mają profilu PUE lub mają problem ze złożeniem wniosku drogą elektroniczną mogą skorzystać z pomocy eksperta ZUS w dniu 10 września 2021r. w godz. 9 – 12 w siedzibie GOPS Rymanów ul. Dworska 42 (II piętro pok. Nr 18)
Rozpoczęcie roku szkolnego
O godz. 8.00 zostanie odprawiona msza święta, po mszy , ok. 8.45 uczniowie wspólnie z wychowawcami z kościoła przechodzą do swoich sal lekcyjnych do szkoły. Uczniowie kl.I i ich rodzice spotykają się z wychowawcą w szkole. Podczas mszy i w szkole obowiązuje reżim sanitarny. Przedszkole od 1.09.2021r. pracuje w zaplanowanych godzinach, tj. od 8.00 do 15.00.
MŁODE ORŁY
We wtorek, 20.07.021r. w Rymanowskim GOKu odbyła się XI Gala "MŁODE ORŁY", na której rozdano nagrody dla uczniów w czterech kategoriach. Z naszej szkoły zostało nominowanych czworo uczniów. W kategorii "PRYMUS" nagrodzona została Oliwia Przybylska z kl VIII ze średnią ocen 5,11. W kategorii "MISTRZ" nagrodzeni zostali uczniowie z kl VI. Kornelia Tutak i Filip Hanus z tytułem Laureat I stopnia (100%) w konkursie z j. angielskiego "Memory Master" oraz w tym samym konkursie - Adam Szarek - Laureat III stopnia (92%). Wszystkim uczniom serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.
ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2020/2021
W piątek 25 czerwca 2021 r. uroczyście zakończyliśmy rok szkolny 2020/2021. Był to kolejny, trudny rok pod znakiem nauczania zdalnego. Zakończenie roku odbyło się na sali gimnastycznej w reżimie sanitarnym. Po wystąpieniu dyrektor szkoły, uczniowie z klasy VI przedstawili krótki montaż słowno muzyczny. Nastęnie zostali wyczytani uczniowie, którzy osiągnęli najwyższe średnie z przedmiotów oraz uczniowie z najwyższymi frekwencjami. Na koniec uczniowie klasy III i ich rodzice oraz całe grono pedagogiczne pożegnali panią Danutę Zawojską, która po wielu latach pracy w naszej szkole przechodzi na zasłużoną emeryturę.
Uczniowie, którzy osiągnęli najlepsze wyniki w nauce (kl I – III) oraz z najwyższymi średnimi na koniec roku (powyżej 4,75):
Klasa I
Wszyscy uczniowie w klasie
Klasa II
Hubert Łabuda, Paulina Kijowska, Jagoda Magryś, Alan Kijowski, Sonia Polańska
Klasa III
Laura Skiba, Wiktoria Kijowska, Filip Ostach, Krzysztof Ostach, Alicja Tabisz, Kamil Pelczarski – Kędzior, Milena Adamska
Klasa IV
Aleksandra Kijowska – 5,36
Dawid Maciejowski – 5,36
Paweł Kilar – 5,27
Jakub Przybylski – 5,27
Oliwia Prugar – 5,0
Mikołaj Magryś – 4,82
Klasa V
Amelia Kijowska - 5,33
Kornelia Kijowska - 4,75
Klasa VI
Kornelia Tutak – 5,67
Nikola Buczek – 5,33
Maja Kijowska – 5,33
Michał Stapiński – 5,25
Filip Hanus – 4,92
Adam Szarek – 4,92
Klasa VII
Wiktoria Smoleń – 5,0
Klasa VIII
Oliwia Przybylska – 5,11
Gabriel Szlemp – 5,0
Uczniowie, którzy mieli frekwencję 100% - 98%:
Klasa I
-------------
Klasa II
Hubert Łabuda – 99,4%
Klasa III
Krzysztof Ostach – 99,47%, Emilia Kijowska – 98,3%Klasa IV
Wiktor Kijowski – 98,32%Klasa V
Amelia Kijowska – 99,67%, Kornelia Kijowska – 99,67%, Julia Kijowska – 98,15%Klasa VI
Nikola Buczek – 99,78%, Michał Stapiński – 99,67%, Maja Kijowska – 98,47%Klasa VII
Rafał Wojtaszko – 98,63%Klasa VIII
Gabriel Szlemp – 99,38%Wszystkim uczniom gratulujemy uzyskanych wyników oraz życzymy bezpiecznego wypoczynku na wakacjach.
19
Jutro popłyniemy daleko...
W środę, 23 czerwca 2021r., uczniowie klasy VIII podczas akademii z okazji ukończenia szkoły podstawowej powiedzieli ,,do widzenia”. Akademię rozpoczęła Pani Dyrektor witając obecnych nauczycieli, rodziców i uczniów. Kolejnym punktem spotkania było wystąpienie naszych absolwentów, którzy podziękowali nauczycielom za przekazywaną przez lata wiedzę. Następnie głos zabrali uczniowie klasy VII, którzy pożegnali swoich starszych kolegów wierszem i piosenką. Nie zabrakło też wspomnień z lat spędzonych w szkole, do których uczniowie powrócili w przygotowanej prezentacji. Na zakończenie Pani Dyrektor wyróżniła uczniów z najwyższymi średnimi z ocen i wręczyła statuetki ,,Najlepszy absolwent”. Następnie zostali wyróżnieni uczniowie, którzy reprezentowali szkołę w konkursach, zawodach sportowych i angażowali się w działalność organizacji szkolnych.
Wszystkim naszym absolwentom życzymy wielu sukcesów na kolejnych etapach nauki.
32
BEZPIECZNE WAKACJE
Wakacje to przede wszystkim czas zabawy i odpoczynku. Każdy z nas ma swój pomysł i sposób na spędzenie wolnego czasu. Jedni udają się na rodzinne wyjazdy, inni wybierają wyjazdy zorganizowane takie jak kolonie lub kursy językowe. Ważne jednak, by w każdym miejscu pamiętać o bezpieczeństwoe i zachowaniu odpowiedniej ostrożności.
Nad morzem
Morze to potężny żywioł, z którym trzeba się liczyć. Pamiętajmy zatem o kilku istotnych regułach:
- Kąpmy się tylko w miejscach dozwolonych i pod opieką dorosłych. Jeśli miejsca strzeże ratownik – zawsze stosujmy się do jego poleceń.
- Miejsce na kąpiel musi być bezpieczne. Dlatego nie wolno się kąpać przy śluzach, mostach, budowlach wodnych, portach, zaporach, a także w brudnej wodzie i tam, gdzie są silne wiry i prądy.
- Nigdy nie kąpmy się w rwących rzekach, bo wystarczy poślizgnąć się na kamieniu, żeby porwał nas nurt.Idąc na plażę, nie zapominajmy o kremie z filtrem UV. Ciało nasmarujmy już około 20–30 minut przed wyjściem na słońce, czynność tę powtarzając co 2–3 godziny i po każdym wyjściu z wody.
- Chcąc uchronić się przed udarem, między godziną 11 a 16 ukryjmy się w cieniu.
- Nie zapominajmy o okularach przeciwsłonecznych i lekkim nakryciu głowy.
- Pamiętajmy, by zabrać ze sobą wodę oraz coś do jedzenia.
- Nie wchodźmy do morza podczas burzy, deszczu lub mgły.
- Jeśli długo przebywaliśmy na słońcu – poczekajmy chwilę w cieniu, zanim wejdziemy do wody. Pozwoli nam to uniknąć szoku termicznego.
- Nie pływajmy w pobliżu wodorostów. Zwracajmy uwagę na dno i ukształtowanie zbiornika.
- Pływajmy wyłącznie w obszarze wyznaczonym przez boje.
- Skoki do wody wydają się świetną rozrywką, ale przy odrobinie pecha mogą skończyć się trwałym kalectwem.
- Wybierając się na kajaki, łódki czy rowery wodne, zawsze zakładajmy kapok. Pamiętajmy też, aby nie pływać wieczorem i po zmroku. To niebezpieczne i łatwo zgubić się na wodzie.
W górach
Jednym z największych zagrożeń w górach jest zmieniająca się w szybkim tempie pogoda. Przed każdą górską wycieczką dowiedzmy się, jakie są przewidywane warunki atmosferyczne!
- Zawsze pamiętajmy o naładowanej komórce z numerem GOPR – 601 100 300.
- Najlepiej wyruszajmy już wczesnym rankiem.
- Zaplanujmy trasę, uwzględniając swoje umiejętności, pogodę oraz godzinę zachodu słońca.
- Sprawdźmy, czy na wybranym przez nas szlaku są jakieś schroniska, szałasy, leśniczówki itp., w których można się schronić, jeśli nagle zmieni się pogoda.
- Przed górską wędrówką spakujmy do plecaka mapę.
- Zabierzmy ze sobą: zapasowe skarpetki, czapkę, koszulę lub inne okrycie z długim rękawem, pelerynę, kurtkę lub płaszcz przeciwdeszczowy.
- Pamiętajmy o prowiancie – polecamy produkty z dużą zawartością węglowodanów, np. czekoladę lub baton energetyczny.
- Nie zapominajmy o okularach przeciwsłonecznych.
- Przed wyjściem w góry poinformujmy kogoś, gdzie się wybieramy, jakim szlakiem i o jakiej porze planujemy wrócić.
W razie nagłej zmiany pogody, szukajmy podstawowych oznaczeń szlaku turystycznego. Jest to prostokątny znak – kolorowy pasek, oznaczający kolor szlaku, pomiędzy dwoma białymi paskami. W Polsce mamy 5 kolorów szlaków:
- czerwony - szlak główny dla danych gór, zwykle prowadzi przez najwyższe i najciekawsze szczyty pasma;
- niebieski – trasy dalekobieżne, warto planować nimi wyprawy, gdy nie chcemy schodzić z gór i planujemy nocować w schronisku;
- zielony i żółty – krótkie szlaki, które zwykle krzyżują się z innymi szlakami;
- czarny – krótkie szlaki dojściowe.
Spacer do lasu lub na łąkę
Wchodząc do lasu, poruszajmy się po wydeptanych ścieżkach. Każde miejsce wygląda podobnie, więc łatwo się zgubić, chodząc na przełaj. Jeśli dostrzeżemy dzikie zwierzę, nie zbliżajmy się do niego. Jeśli to ono idzie w naszym kierunku, zatrzymajmy się i poczekajmy lub zróbmy powoli kilka kroków do tyłu. Nie rzucajmy się do ucieczki (zwierzę może ruszyć w pościg), nie patrzmy zwierzęciu w oczy ani nie pokazujmy mu zębów (odczyta to jako przejaw agresji).
- Nie dokarmiajmy dzikich zwierząt! To dla nich niezdrowe.
- Stosujmy preparaty przeciw komarom, kleszczom, szerszeniom oraz osom.
- Nie rozpalajmy ognisk w lesie i jego pobliżu.
- Jeśli zauważymy pożar – dzwońmy po straż pożarną. Nie podchodźmy do ognia.
Wyprawa rowerowa
- Starajmy się nie podróżować solo.
- Zawsze jeździjmy w kasku.
- Miejmy przy sobie apteczkę.
- Sygnalizujmy ręką kierunek, w którym chcemy jechać.
- Zwalniajmy na krętych drogach.
- Słuchajmy i obserwujmy, czy nie zbliża się do nas inny pojazd, czy nie nadjeżdża pociąg lub tramwaj.
Gdziekolwiek planujemy się wybrać, pamiętajmy o naładowaniu przed wyjściem telefonu lub noszeniu ze sobą przenośnej ładowarki typu power bank – tym bardziej, jeśli planujemy dłuższą wędrówkę, spacer, podróż. Dodatkowo zawsze miejmy w telefonie zapisane numery alarmowe, a także w odpowiedni sposób zapisane numery bliskich osób. Przed imieniem bliskiej osoby powinno znaleźć się słowo „ICE”. Jest to znak dla ratowników medycznych, kogo poinformować w razie wypadku.
NAJAŻNIEJSZE ZASADY DOTYCZĄCE BEZPIECZEŃSTWA NA WAKACJACH
ARTYKUŁ POCHODZI ZE STRONY PORTAL LIBRUS.PL kliknij
Archiwum Aktualności