• KIM JEST JAN PAWEŁ II?

          • 18 maja 2020 roku przypadła 100 rocznica urodzin naszego Wielkiego Rodaka Karola Wojtyły – papieża Jana Pawła II. Cała Polska uczciła to piękne wydarzenie. Także uczniowie i nauczyciele ZSP w Milczy przyłączyli się do tego wielkiego dziękczynienia za życie i pontyfikat Jana Pawła II. O godzinie 18 została zorganizowana akademia online. W związku z panującą sytuacją, była to jedyna możliwość uczestniczenia w tym wydarzeniu. Na wstępie głos zabrała pani dyrektor, a następnie wysłuchaliśmy hymnu „Nie zastąpi Ciebie nikt” w wykonaniu sióstr Aleksandry i Mai Kijowskich. W dalszej części mieliśmy możliwość obejrzenia prezentacji pt „Kim jest Jan Paweł II?” z komentarzami czytanymi przez uczniów z klasy VII i VIII. Po prezentacji Norbert Łabuda wygłosił wiersz „Co by to było?”. Na zakończenie akademii wszyscy włączyli się we wspólne odśpiewanie ulubionej piosenki oazowej Ojca Świętego – Barki. Po prezentacji dzieci, głos zabrał pan burmistrz Wojciech Farbaniec, który bardzo ciekawie opowiadał o swoich przeżyciach i odczuciach związanych z Janem Pawłem II. Na koniec pani dyrektor oddała głos księdzu proboszczowi, także obecnemu na akademii. Wszystkim dziękujemy za udział w naszej akademii i polecamy się opiece Świętego Papieża.

          • Wirtualny chór uczniów dla Św. Jana Pawła II

          • Rok 2020 został ogłoszony rokiem św. Jana Pawła II. 18 maja mija 100 lat od narodzin Papieża-Polaka, który zapisał się w historii Polski i świata, ale ma też szczególne miejsce w sercach wielu Polaków.
            Chcąc uczcić to wyjątkowe wydarzenie uczniowie naszej szkoły, w swoich domach, wykonali i nagrali utwór „Barka" - ulubioną pieśń oazową Jana Pawła II. Nagrania zostały zmontowane w jedno wspólne dzieło. Niech będzie ono świadectwem wciąż żywej pamięci o naszym wielkim Rodaku.

          • Konkurs dla dzieci z zerówki i przedszkole.

          • Zapraszamy do udziału w konkursie plastycznym

            „Moja Rodzina”

             

                  Celem konkursu jest zwrócenie uwagi na Rodzinę, jako najważniejsze, najbliższe środowisko rozwoju dziecka. Kształtowanie wrażliwości estetycznej dzieci. Odkrywanie starych i poszukiwanie nowych technik plastycznych.

             

            Regulamin:

            •          Konkurs przeznaczony jest dla dzieci z zerówki i przedszkole.

             •         Technika wykonania prac plastycznych - dowolna.

             •         Format prac  A-4.

            •          Każda praca powinna zawierać metryczkę (imię, nazwisko i  wiek dziecka).

            •          Prace należy przesłać na mój adres, wszystkie prace zostaną zamieszczone na stronie przedszkola.

            •          Na prace czekamy do  22 maja. 

            Bardzo chciałabym, żeby wszystkie dzieci  wzięły udział w tym konkursie, aby  prace były w miarę samodzielne. niech  przedstawiają Wasze rodziny widziane oczami dziecka w prosty sposób na miarę ich możliwości.  Zwierzęta domowe to też członkowie rodziny.  Można wykonać również drzewo genealogiczne.

            Wszystkie prace, będą w przyszłości niesamowitą pamiątką.

             

             

        • KARTKA DLA MEDYKA
          • KARTKA DLA MEDYKA

          • Uczniowie naszej szkoły przystępując do wirtualnej akcji  „Kartka dla medyka” w symboliczny sposób chcieli podziękować wszystkim pracownikom służby zdrowia, którzy każdego dnia ryzykują swoim zdrowiem, by walczyć o nasze.

            Drodzy Uczniowie, mimo kontaktu na odległość wykazaliście się wielkim zaangażowaniem. Dziękujemy Wam za udział w akcji, aktywność i wspaniałe prace. Wierzymy, że wywołają one wiele pozytywnych emocji wśród osób, którym są dedykowane. 

        • ,,Witaj maj, trzeci maj”
          • ,,Witaj maj, trzeci maj”

          • 229 lat temu, 3 maja 1791r., Sejm Czteroletni, przyjął ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 maja. Była drugą na świecie i pierwszą w Europie ustawą regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli.

            To tak bardzo ważne dla nas święto, uczniowie naszej szkoły nie mogli uczcić w sposób tradycyjny, czyli akademią zorganizowaną w szkole. Z inicjatywy biblioteki szkolnej wykonali prace plastyczne, nawiązujące do wydarzeń i postaci związanych z uchwaleniem Konstytucji 3 Maja.

            Byli to następujący uczniowie:

            Amelia Kijowska kl. IV
            Kornelia Kijowska kl. IV
            Nikola Buczek kl. V
            Filip Hanus kl. V
            Maja Kijowska kl. V
            Michał Stapiński kl. V
            Sara Buczek kl. VIII
            Marzena Szafran kl. VIII
            Katarzyna Wojtaszko kl. VIII
            Amelia Polańska kl. VIII
            Aleksandra Pęcak kl. VIII

             

            Wykonanie prac plastycznych przez młodzież naszej szkoły jest przejawem patriotyzmu i szacunku do ludzi i wydarzeń z naszej historii.

            Dziękujemy wszystkim młodym patriotom i zapraszamy do obejrzenia galerii prac.

        • SYMBOLE NARODOWE
          • SYMBOLE NARODOWE

          • Chcąc uczcić Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej i Święto Narodowe Trzeciego Maja uczniowie klasy VII, wykonali  kotyliony, chorągiewki, prace plastyczne oraz sami też ubrali się zgodnie z kolorami naszych barw narodowych. Takie działania inspirują uczniów do własnej pracy twórczej, oraz podkreślają, jak ważne jest wychowanie w szacunku dla flagi i barw narodowych.

            Zapraszamy do galerii.

          • INFORMACJA O FUNKCJONOWANIU PRZEDSZKOLA W MILCZY

          • Po uzyskaniu zgody organu prowadzącego,  informuję, że zawiesza się prowadzenie działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej Przedszkola „ Wesołe Maluchy” w Milczy w okresie od dnia 6 maja 2020 r. do dnia 24 maja 2020r., w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Decyzja o zawieszeniu podyktowana była faktem, że rodzice wszystkich dzieci uczęszczających do Przedszkola w Milczy deklarują , że nie przyprowadzą dzieci do przedszkola. W okresie czasowego zawieszenia zajęć zadania Przedszkola w Milczy są prowadzone z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.

            Beata Kozerska-Szewczyk

        • ,,Witaj maj, trzeci maj”
          • ,,Witaj maj, trzeci maj”

          • Biblioteka szkolna organizuje konkurs plastyczny z okazji

            ROCZNICY UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

            Skierowany  do uczniów klas I-VIII naszej szkoły.

            Celem konkursu jest uczczenie rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja,  budzenie zainteresowań historią Polski oraz propagowanie postaw patriotycznych.
            Tematyka prac powinna  nawiązywać do wydarzeń i  postaci związanych z uchwaleniem  Konstytucji 3 Maja .

            Technika wykonania pracy: rysunek kredką, farbami, flamastrami, wydzieranka-  do wyboru przez uczestnika konkursu.

            Prace przesłane na konkurs nie mogą być kopią jakichkolwiek innych prac.

            Prace należy przesyłać do 08.05.2020r. na adres eromanczak.spmilcza@gmail.com

            Wszystkie prace zostaną zaprezentowane na stronie naszej szkoły.

            Źródło obrazu https://pixabay.com/images/id-2877932/

        • Piramida Zdrowego Żywienia
          • Piramida Zdrowego Żywienia

          • Uczniowie klasy III w ramach lekcji wychowania fizycznego realizowanych poprzez zdalne nauczanie przygotowali prace plastyczne związane ze zdrowym odżywianiem. Jednym z elementów życia każdego sportowca jest odpowiednia dieta. O tym jak ważna jest zdrowe żywienie dowiadujemy sie z róznych źródeł. Uczniowie zapoznali sie z materiałem filmowym. Na podstawie zdobytej wiedzy każdy uczeń przygotował pracę plastyczną "Piramida Zdrowego Żywienia".
            Zapraszamy do obejrzenia fotografii. Autorom serdecznie gratulujemy talentu artystycznego.

          • Drodzy Uczniowie, Szanowni Rodzice!

          • W związku z przedłużeniem kształcenia na odległość do 24.05.2020r. proszę wszystkich Uczniów o rzetelne i terminowe  wykonywanie zadań, przygotowywanie się do lekcji i sprawdzianów. Państwa Rodziców  proszę o pomoc  w realizacji tych zadań i wsparcie uczniów w pracy zdalnej. Został podany termin egzaminu ósmoklasisty- 16-17-18 czerwca 2020r., zatem uczniowie klasy ósmej powinni solidnie powtarzać materiał i przygotowywać się do egzaminu. Proszę zgłaszać wszelkie problemy związane z kształceniem na odległość do wychowawców, nauczycieli przedmiotów lub dyrektora. Zawsze będziemy je wspólnie rozwiązywać i na bieżąco eliminować.                

            Dziękuję wszystkim Uczniom, którzy biorą udział w konkursach i akcjach,  przesyłają swoje prace, bo dzięki Wam strona WWW szkoły jest barwna i ciekawa. Zapraszam również tych, którzy jeszcze nie wzięli udziału w żadnym zdalnym konkursie czy akcji.                                                                                                                                                                                  Beata Kozerska-Szewczyk- dyr.szkoły

          • DZIECI TWORZĄ AUDIOBOOKI

          • Kluczem do wiedzy wciąż jest czytanie. Wiele osób, choć umie czytać, nie czyta. Dlaczego? Ponieważ nawyk i potrzeba lektury muszą powstać w dzieciństwie. Dzięki czytaniu rozwijajmy wyobraźnię, wzbogacamy swoje słownictwo i styl wypowiedzi.

            Chcąc promować czytelnictwo wśród uczniów naszej szkoły, początkiem marca, biblioteka szkolna ogłosiła konkurs ,,Dzieci tworzą audiobooki”, skierowany do dzieci i rodziców uczniów klas II-VI. Zadanie dziecka polegało na przeczytaniu fragmentu lektury, a rolą rodzica było nagranie głosu dziecka.
            Wszyscy wiemy, że sztuka poprawnego czytania nie jest prosta. Wymaga odpowiedniej dykcji, modulacji głosu, poprawności, wyrazistości oraz przestrzegania znaków interpunkcyjnych. Dlatego też do konkursu przystąpiło tylko 14 uczniów. Tym bardziej doceniamy odwagę i wkład pracy dzieci i ich rodziców. Serdecznie im gratulujemy, a rodzicom dziękujemy.


            Decyzją jury wszyscy uczestnicy zasługują na pochwałę i wyróżnienie.
             

            Poniżej przedstawiamy listę uczniów, którzy podjęli się tego zadania.


            klasa II
            Błażej Krupa
            Filip Ostach
            Laura Skiba
            Alicja Tabisz

            klasa III
            Aleksandra Kijowska
            Paweł Kilar
            Alan Krupa
            Kamil Penar
            Oliwia Prugar
            Jakub Przybylski

            klasa IV
            Amelia Kijowska

            klasa V
            Karolina Hanus
            Maja Kijowska
            Kornelia Tutak

            Zapraszamy również do wysłuchania nagrań. Aby wysłuchac nagrania, należy koiknąć w lektora.

        • Dzień Ziemi (Earth Day)
          • Dzień Ziemi (Earth Day)

          • Dzień Ziemi (Earth Day) corocznie obchodzony w dniu 22 kwietnia uważany jest za największe ekologiczne święto świata.

            Dzień ten obchodzony jest od 1970 roku, a sama idea obchodów została wypromowana dzięki działaniom Amerykanów: polityka Gaylorda Nelsona - senatora wspierającego ochronę środowiska, który we wrześniu 1969 roku na konferencji w Seattle zaproponował zorganizowanie ogólnonarodowej demonstracji przeciwko niszczeniu środowiska naturalnego, oraz ekologa - Johna McConnella, który na konferencji UNESCO poświęconej ochronie środowiska przedstawił pomysł ustanowienia Dnia Ziemi.

            Organizatorzy zaangażowani w obchody tego dnia pochodzą z ponad 190 krajów na całym świecie i skupieni są w organizacji Earth Day Network z siedzibą w Waszyngtonie. W Polsce tradycje związane z obchodami tego dnia są nieco krótsze, ponieważ Dzień Ziemi obchodzony jest od 1990 roku. Wtedy to zaczęły powstawać organizacje pozarządowe, które zajęły się popularyzującą ekologii.  

            Z powodu koronawirusa tegoroczna edycja Dnia Ziemi, będzie inna niż wszystkie dotychczasowe.

            Bez wątpienia zabraknie spotkań, warsztatów i innych wydarzeń o tematyce ekologicznej. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by obchodzić je w indywidualny sposób. Wystarczy, że samodzielnie zadbamy o naszą planetę. Możemy np.: korzystać z ekologicznych środków transportu, między innymi z roweru lub hulajnogi, segregować odpady, używać własnych toreb wielokrotnego użytku podczas zakupów, kupować produkty w szklanych opakowaniach, naprawiać zepsute przedmioty - zamiast je wyrzucać czy ograniczyć stosowanie jednorazowych naczyń lub sztućców.

            Hasło tegorocznej edycji Dnia Ziemi to: "Działania na rzecz ochrony klimatu". Święto co roku obchodzimy 22 kwietnia.

             

          • KARTKA DLA MEDYKA

          • Drodzy Uczniowie!!!

            Zachęcamy Was  do udziału w ogólnopolskiej akcji „KARTKA DLA MEDYKA”.

            Akcja polega na narysowaniu, namalowaniu lub stworzeniu kartki/rysunku z życzeniami i podziękowaniami dla lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych i wszystkich innych osób pracujących na rzecz opieki zdrowotnej. Niech to będzie nasze podziękowanie za ich trudną pracę i znak, że doceniamy i jesteśmy im wdzięczni.

            Swoimi pracami możecie podzielić się z nami, przesyłając zdjęcie kartki na adres: kkasperkowicz.spmilcza@gmail.com lub mkijowska.spmilcza@gmail.com

            Zdjęcia kartek umieszczone zostaną na naszej stronie internetowej a po powrocie do szkoły kartki zostaną zebrane i przekazane pracownikom Pogotowia Ratunkowego w Krośnie.

            Technika pracy jest dowolna. Na prace czekamy do 08.05.2020r.

        • Jak się skutecznie uczyć w domu?
          • Jak się skutecznie uczyć w domu?

          • Drogi Uczniu!

            Zapraszam Cię do zapoznania się z poniższymi informacjami.

            „Nie rezygnuj z celu tylko dlatego, że osiągnięcie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie”.

             

            Jak większość rzeczy, nauka w domu ma swoje minusy, ale też plusy.

              Minusy                                                                                 

            • Wszystko Was ciekawi, rozprasza 
            • Ciężko się zmotywować                                        

              Plusy 

            •  Swoje otoczenie

             Jak sobie poradzić z minusami?

            4 KROKI

            KROK 1 – MOTYWACJA

            Kiedy chodziliście do szkoły, było Wam łatwiej, bo mieliście motywację narzuconą z zewnątrz. Tok uczenia był zachowany i wiedzieliście co robić, bo tego byliście po prostu nauczeni.

            Kiedy sytuacja ulega zmianie, łatwo jest się pogubić.

             

            Więc co robić żeby się chciało?

            1. Znajdź sens - „Muszę to zrobić”, „Muszę się tego nauczyć bo nauczyciel mi kazał” – odpada.
              Myśl w ten sposób, że nie ograniczasz sobie czegoś, tylko się wzbogacasz à nie tracisz czasu, tylko zdobywasz bezcenną wiedzę, umiejętności (mów do siebie mową korzyści).
              Znajdź swój sens nauki w domu. Uczę się, bo…to dla mnie ważne, nie chcę siebie zawieść itp.
            2. Pójdź do pracy – ogarnij się, weź prysznic, nie siedź w piżamie à rób to co zwykle przed wyjściem do szkoły. Pamiętaj, że to nie jest wolne, więc nie daj mózgowi takich skojarzeń. Przygotuj swoje miejsce do pracy.
            3. Ustal ramy czasowe – zaczynaj zawsze o tej samej porze i ustal kiedy kończysz pracę. Pracuj tyle żeby wizja odpoczynku i nagrody była realna i w zasięgu ręki. Nie zapomnij o przerwach – niech będą fizycznie inne niż nauka (idź do innego pokoju, wypij herbatę). Postaw sobie cel – co masz zrobić, jaki masz plan. Zapisz swoje cele na kartce papieru, a po ich wykonaniu odhaczaj. Duży x postawiony obok da Ci poczucie progresu  i satysfakcji.

            KROK 2 – OTOCZENIE

            Środowisko ma ogromny wpływ na funkcjonowanie człowieka. Zadbaj o to, żeby było Twoim sprzymierzeńcem.

            1. Wspierający system – najpierw nadaj ważne priorytety i zadbaj o to, aby należała do nich nauka. Wówczas wszystko inne, np. obejrzenie serialu, granie w gry będzie wokół priorytetów, gdzieś z boku, dalej. W pierwszej kolejności siadaj do nauki, do tego co musisz zrobić i na tym skup swoją uwagę.
            2. Ochrona uwagi – *przed innymi à facebook, telefon. Poproś bliskich, aby uszanowali Twój czas nauki. *przed samym sobą à kiedy inne myśli, sprawy, rzeczy do zrobienia zaprzątają Twoją głowę, zapisz je na kartce, ale nie zajmuj się nimi w tym momencie. Podczas przerwy możesz zaplanować kiedy je zrobisz, albo je wykreślisz, ponieważ okaże się, że już Cię nie ciekawią, nie są ważne.
            3. Dyscyplina – bądź wytrwały, systematyczny, walcz.

            KROK 3 – UCZENIE SIĘ

            1. Podejście celowe – jeżeli powodem szukania/czytania jakichś informacji jest Twoja ciekawość, celowość, wówczas najprawdopodobniej zostaną one przez Ciebie zapamiętane.
            2. Praca po swojemu – pracuj tak jak Ci najlepiej,
            3. Powtarzanie – przed nauką powtórz to o czym uczyłeś się dzień wcześniej. Buduj kolejne partie materiału na stabilnym podłożu.

            KROK 4 – META

            1. Podsumowanie – zawsze po nauce podsumuj to czego się dzisiaj nauczyłeś, znajdź na to czas. Wówczas wzrośnie Twoje poczucie dumy, satysfakcji i dobrze wykonanego zadania. Jeśli czegoś nie zrozumiałeś, zapisz to na kartce. Będzie Ci łatwiej wrócić do tego jutro.
            2. Nagroda – po podsumowaniu czas na nagrodę. Obejrzyj serial, zjedz pyszne ciastko – niech to będzie Twoje.
            3. Odpoczynek – bardzo ważna sprawa, której nie trzeba wyjaśniać 

            Bibliografia:

            Tucholski A. (2020). Jak się skutecznie uczyć z domu? Poradnik efektywnej nauki. https://www.youtube.com/watch?v=uAz33ELL9hk

             

            Paulina Błaszczak – psycholog szkolny

        • WIELKANOCNY KONKURS  W BIBLIOTECE SZKOLNEJ
          • WIELKANOCNY KONKURS W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

          • Wieść radosną

            niosą dzwony.

            Na wsze świata

            grają strony.

            Że zmartwychwstał

            Pan nad Pany,

            Bóg wszechmocny

            i kochany!

            Wiersz przesłany przez Maję Kijowską z klasy V na konkurs biblioteczny niech będzie wprowadzeniem nas w czas radości i rodzącej się nadziei w naszych sercach.

            Uczniowie klas IV-VIII zostali również zaproszeni do konkursu na najciekawszą pisankę tematycznie związaną z książką, literaturą, biblioteką. Prezentujemy prace osób, które podjęły się tego wymagającego kreatywności zadania.

            Byli to następujący uczniowie:

            Filip Hanus kl.V
            Kornelia Tutak kl.V
            Marzena Szafran kl. VIII
            Katarzyna Wojtaszko kl. VIII

            Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom wyobraźni i wyróżniamy wszystkie prace.

        • WIELKANOCNY KONKURS PLASTYCZNY W PRZEDSZKOLU I KLASACH I - III
          • WIELKANOCNY KONKURS PLASTYCZNY W PRZEDSZKOLU I KLASACH I - III

          • Wesołe zajączki, piękne pisanki, ciekawe stroiki - te wszystkie wielkanocne ozdoby to efekt pracy dzieci z przedszkola i uczniów klas I – III. Wszystkie zachwycają pomysłowością, techniką wykonania, starannością i doborem ciekawych materiałów, dlatego każda z nich zasługuje na wyróżnienie.

            Gratulujemy młodym artystom i ich rodzicom. Wierzymy, że te piękne dekoracje świąteczne znajdą swoje miejsce na wielkanocnym stole.

        • WIELKANOCNY KONKURS PLASTYCZNY W KLASACH IV - VIII
          • WIELKANOCNY KONKURS PLASTYCZNY W KLASACH IV - VIII

          • Wielkanocny konkurs plastyczny cieszył się dużym zainteresowaniem, wzięli w nim udział uczniowie klas IV - VIII.  Tematem konkursu były symbole świąteczne. Uczestnicy konkursu wykonali stroiki świąteczne i pięknie przyozdobione pisanki, wykazali się dużą kreatywnością. Prace będą stanowiły piękną ozdobę w czasie Świąt Wielkanocnych.

            I miejsca:

            Maja Kijowska kl. V

            Marzena Szafran kl. VIII

            Katarzyna Bluj kl. V

            II miejsca:

            Kornelia Tutak kl. V

            Michał Stapiński kl. V

            Katarzyna Wojtaszko kl. VIII

            Rafał Wojtaszko kl. V

            III miejsca:

            Amelia Kijowska kl. IV

            Kornelia Kijowska kl. IV

            Amelia Burczyk kl. VII

            Wiktor Głód kl. VII

            Daniel Smoleń kl. VI

            wyróżnienia:

            Karolina Hanus kl. V

            Sara Buczek kl. VIII

            Nikola Buczek kl. V

            Wiktoria Smoleń kl. VI

            Angelika Smoleń kl. VII

            Szymon Bilski kl. VII

            Norbert Łabuda kl. VII

          • ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE

          • Drodzy Uczniowie, Szanowni Państwo Rodzice !

            Nadchodzi szczególny czas Świąt Wielkiej Nocy, inny niż do tej pory, więc przyjmijcie, Drodzy Uczniowie  i Szanowni Rodzice, serdeczne życzenia: zdrowia  i wytchnienia od wszelkich problemów,  wyciszenia i pokoju, by można było z radością wkroczyć w najbliższą przyszłość.

            Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych,  pełnych wiary, nadziei i miłości oraz  radosnego, wiosennego nastroju życzą:

                                                                     Dyrekcja i Grono Pedagogiczne Zespołu Szkół Publicznych   w Milczy